Stařecké skvrny

Co jsou stařecké skvrny?

Stařecké skvrny

Stařecké skvrny

Stařecká nebo sluneční skvrna, nazývaná také "lentigo", je hnědá skvrna, která se objevuje na kůži a je způsobena nekontrolovanou nadprodukcí melaninu.

Tyto hyperpigmentované kožní léze postihují různé části těla a obličeje, obvykle se objevují na obličeji a dekoltu, ale také na pažích a rukou. Ženy jsou všeobecně k pigmentovým skvrnám náchylnější.

Lentiginy mají tmavě nebo světle hnědou barvu a objevují se s věkem díky slunečnímu záření. Stařecké skvrny jsou obvykle nezhoubné, ale je důležité jejich stav konzultovat s dermatologem, aby bylo možné sledovat jejich vývoj.

Jak se jim vyvarovat?

Abyste se vyhnuli stařeckým skvrnám, je nutné udržovat pleť hydratovanou

Abyste se vyhnuli stařeckým skvrnám, je nutné udržovat pleť hydratovanou

Prevence hnědých skvrn je velmi důležitá a vyžaduje především dobrou ochranu před slunečním zářením. Je nezbytné používat opalovací krém s vysokým SPF každý den, a to nejen před odchodem na přímé slunce, ale každý den, protože UV záření jsme vystaveni neustále.

Péče o pokožku a její kvalitu vyžaduje zanechání kouření, protože kouření činí pokožku křehčí a náchylnější ke vzniku lentiga. Abyste se vyhnuli stařeckým skvrnám, je nutné udržovat pleť hydratovanou, důležitá je správná péče a každodenní hydratace. Dalším důležitým krokem je vždy odstraňovat make-up pomocí šetrných, neagresivních přípravků. V lékárnách najdete specifické zesvětlující/korigující přípravky na hnědé skvrny.

Estetické zákroky

Chemický peeling

Chemický peeling

Chemický peeling

U lentiga se používá chemický peeling, který obnovuje pleť a odstraňuje skvrny a nedostatky. Peeling představuje přirozené odlupování pokožky díky koncentraci účinných látek. Existují tři typy peelingu, povrchový, střední a hloubkový. Sezení začíná vyčištěním a odstraněním make-upu z obličeje a následným nanesením předpeelingu, který se ponechá přibližně jednu minutu a poté se opláchne. Tento první krok exfoliuje a připravuje pleť na samotný peeling. Druhým krokem je aplikace ošetření na obličej pomocí kartáčku, nanesení může být nepříjemné a způsobovat mravenčení. Po dokončení ošetření se pleť opláchne a lékař na ni nanese zklidňující, neutralizační a hydratační krém.

V následujících dnech po zákroku bude kůže slabší, proto byste měli pečlivě dodržovat pokyny lékaře. Díky tomuto ošetření se odstraní odumřelé kožní buňky, pleť získá zpět svůj jas a odstraní se skvrny, jako jsou například tmavé fleky.

Frakční laser  

K odstranění stařeckých skvrn a pigmentových skvrn jsou k dispozici různá laserová ošetření.

Laserové ošetření je neinvazivní léčba, některé vyhlazují pokožku, jiné ošetřují pigmentové léze, depigmentují pokožku nebo ji dokonce obnovují. Lékař vám po důkladné diagnostice řekne, který z těchto zákroků je pro vaši pleť a vaše potřeby nejvhodnější. Laserová sezení nejsou bolestivá, ale počítejte s tím, že prvních několik dní po ošetření bude kůže oslabená. Lékař vám dá speciální krém, který si po sezení nanesete. K dosažení dobrých výsledků je zapotřebí několik sezení.

Bibliografie

(2023a) Lentigos et taches de vieillesse : Que faire pour les effacer ? Available at: https://www.crpce.com/peau/tac... (Accessed: 2023).

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."