Chemický peeling je neinvazivní metoda, která slouží k projasnění a omlazení stárnoucí pleti, vyhlazení jemných vrásek, zjemnění jizev po akné a rozšířených pórů a odstranění pigmentových skvrn. Také příznivě působí na příliš mastnou pokožku.

Co je to chemický peeling?

Chemický peeling je rychlý a účinný postup používaný k omlazení a regeneraci pokožky obličeje, krku a dekoltu, ale také na hřbetu rukou a zad chemickou cestou. Chemický peeling je vhodný pro všechny, kdo očekávají rychlé zlepšení vzhledu pleti, zjemnění vrásek a pleti narušené sluncem. Trvá několik minut a používá se při něm peelingová směs různých látek, nejčastěji hydroxy-kyselin. Při ošetření chemickým peelingem lékař nanese směs pomocí štetečku na obličej – samotná regenerace pleti je pozorovatelná bezprostředně po zákroku.

V závislosti na hloubce narušení pleti a podle zvolené koncentrace a délky působení dělíme chemický peeling na:

  • povrchový

  • středně hluboký

  • hluboký

Nejčastěji používanými prostředky při aplikaci chemického peelingu jsou:

  • kyselina glykolová

Na pokožku je dermatologem aplikována velmi jemná kyselina glykolová (přírodní látka získaná z cukrové třtiny) v různých koncentracích (15%, 40% a 70%). Podle zvolené koncentrace a délky působení se jedná o povrchový, středně hluboký či hluboký peeling. Tento chemický peeling patří k zákrokům s okamžitým účinkem. Působením látky dojde nejprve k rozvolnění povrchové vrstvy kůže, která se následně začne olupovat a obnovovat. Tím je dosaženo mladistvějšího a svěžejšího vzhledu. Ošetření je provedeno rovnoměrným nanesením aktivní látky na pokožku ošetřovaného místa. Po několika minutách působení je látka neutralizována a odstraněna. Ošetření chemickým peelingem se obvykle provádí v několika sezeních, přibližně 4 - 6x v závislosti na typu poškození pokožky. Lze je také kombinovat s jinými metodami, jako je například face-lift.

  • Jessnerův roztok

Roztok používaný pro hloubkový peeling. Jde o koncentrát rezorcínu, kyseliny mléčné a salicylové. Odstraňují se jím pigmentové skvrny, akné, jizvičky po něm a další nerovnosti pleti. Zčervenání, stroupky a otoky mohou trvat týden i déle, výsledný efekt v podobě hladší a čistší pleti se objeví do 7 až 10 dnů.

  • TCA

V nižší koncentraci TCA peeling okamžitě odloučí povrchové vrstvy kůže a tím odstraní jemné vrásky a zlepší strukturu pleti. Ve vyšší koncentraci se používá namísto laseru k vyhlazování jizviček po akné či vrásek na obličeji. Většinou je přípravek aplikován pouze jednou a účinek se dostaví po jednom až dvou týdnech. Nutnou podmínkou aplikace je však následná ochrana před sluněním.

  • Tretinoin

Používá se při léčbě akné a aplikuje se v koncentraci od jednoho do pěti procent. Tento zásah má okamžitý účinek, ale několik dalších dní může docházet k odlupování kůže. V průběhu léčby je nezbytné vyvarovat se slunění.

Jste vhodným kandidátem pro chemický peeling?

Pokud se rozhodujete pro chemický peeling jako cestu ke zlepšení stavu vaší pleti, je třeba mít na mysli, co od chemického peelingu očekáváte. Uvědomte si, že chemický peeling nedokáže nahradit chirurgické postupy, jako je například dermabraze. Může však zlepšit vaši vizáž a dodat vám mladistvý vzhled. Pokud jsou vaše očekávání realistická, pak pravděpodobně budete vhodným kandidátem pro tento způsob ošetření.

dezinfekce-cela
Chemický peeling

Před zákrokem - chemickým peelingem

Při konzultaci s lékařem prodiskutujte vaše představy a očekávání od chemického peelingu. Pokud trpíte hlubokými jizvami po akné či například výraznými vráskami, může vám lékař doporučit jiný, pro vás efektivnější, postup. Lékař zhodnotí váš problém a stav kůže. Také vám obvykle doporučí krémy s nízkou koncentrací kyseliny glykolové, který budete pro lepší efekt chemického peelingu užívat 10 – 14 dní před ošetřením chemickým peelingem. Nezapomeňte lékaře informovat, pokud trpíte alergií na některé léky.

Anestesie

Ošetření je zcela nebolestivé a znecitlivění není nutné. Výjimečně můžete při ošetření cítit lehké štípání.

Po zákroku

Po chemickém peelingu bude vaše pokožka lehce zarudlá a mohou se vytvořit malé stroupky, během 5 – 14 dnů se pokožka začne jemně olupovat. Jako vedlejší účinek středně hlubokého a hlubokého peelingu se může objevit zanícení či ztráta barvy pleti. U klasických chemických peelingů je důležité se po dobu ošetřování vyhnout slunečnímu záření a užívat krémy s vysokým ochranným faktorem. U tzv. biopeelingů – chemických peelingů nové generace ochrana před sluncem není nutná. Lékař vám doporučí, jaké přípravky je třeba na ošetřenou pleť aplikovat. Většinou se jedná o přípravky zklidňující pokožku a podporující její regeneraci.

Jak dlouho přetrvá výsledný efekt chemického peelingu?

Chemickým peelingem dosáhnete mladistvějšího a svěžejšího vzhledu, pleť zregenerujete, ale nezabráníte jejímu stárnutí, působení gravitace a další tvorbě mimických vrásek. Je vhodné po čase chemický peeling podstoupit znovu.

Aktualizováno: 4.4.2017

Chemický peeling - Novinky

Jak se efektivně zbavit pigmentových skvrn?

Perfect Clinic - centrum estetické medicíny

Především v období po létě trápí mnoho lidí nehezké pigmentové skvrny, které se nejčastěji objevují v dekoltu na obličeji nebo...

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní