Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 15. 4. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je chemický peeling?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na chemický peeling?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí chemický peeling?
 • Výhody chemického peelingu
 • Jak probíhá zotavení po chemickém peelingu?
 • Tipy pro dosažení nejlepších výsledků
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky chemického peelingu
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Přáli jste si někdy, abyste mohli jednoduše odloupnout známky stárnutí a jiné nedokonalosti z vaší pleti a konečně na ně mohli zapomenout? Chemické peelingy se používají k minimalizaci známek stárnutí na obličeji, na rukou, krku nebo na hrudi. Chemický peeling však pomáhá i s mnoha dalšími problémy pleti jako jsou akné či nesjednocený tón pleti. Pokud byste se rádi dozvěděli více o této proceduře, tento článek vám nabídne odpovědi na nejčastější otázky týkající se ošetření chemickým peelingem.

Aplikace chemického peelingu

Existují tři typy chemického peelingu podle hloubky jejich působení

Co je chemický peeling?

Ošetření chemickým peelingem, jak uvádí ISAPS, obnovuje pleť s vráskami (rané příznaky stárnutí dokáže významně minimalizovat také retinol), nedokonalostmi a nerovnostmi, stahuje rozšířené póry, ale léčí i pokožku poškozenou sluncem použitím speciálního chemického roztoku, který způsobuje odlupování svrchní vrstvy pokožky.

Dermatologové používají chemický peeling k ošetření některých typů akné, stařeckých skvrn, nerovnoměrného tónu pleti, jemných vrásek pod očima a kolem úst, hrubé pokožky, pokožky poškozené sluncem, melasmy a pih.

Mezi základní typy chemického peelingu dle Americké asociace dermatologické chirurgie patří:

 • Povrchový peeling: Je použita jemná kyselina, která proniká pouze do vnější vrstvy kůže a způsobí její odlupování. Toto ošetření se používá ke zlepšení mírného zabarvení kůže či drsné pokožky a také k dosažení svěžího vzhledu oblastí obličeje, krku, hrudníku nebo rukou.
 • Středně hluboký peeling: V toto případě se používá kyselina glykolová či trichloroctová (TCA), která proniká do střední vrstvy kůže a odstraňuje tak poškozené kožní buňky. Tento druh peelingu se používá ke zlepšení vzhledu stařeckých skvrn, jemných linek a vrásek, pih a mírného zabarvení kůže. Může být také použit k vyhlazení hrubé pokožky a léčbě aktinické keratózy.
 • Hloubkový peeling: K hlubokému proniknutí do střední vrstvy kůže se používá kyselina trichloroctová nebo fenolová, které způsobují odlupování poškozených kožních buněk. Hloubkový peeling odstraňuje středně hluboké linky, stařecké skvrny, pihy a mělké jizvy. Vzhled kůže se viditelně zlepšuje, ale tuto proceduru lze provést pouze jednorázově.
Lékař dermatolog

Před ošetřením je nutné zhodnocení vašeho stavu dermatologem

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na chemický peeling?

Před zahájením chemického peelingu je nezbytné důkladné zhodnocení vaším dermatologem, který zváží, jaký druh peelingu je nejvhodnější právě pro vás. Nejdůležitější je vyjasnění vašich očekávání od tohoto ošetření, a zda jsou realistická. Pokud si přejete zlepšit vaši vizáž, odstranit pigmentové skvrny, drobné vrásky a dosáhnout omlazení pleti, můžete být vhodným kandidátem na ošetření chemickým peelingem.

Setkání s lékařem

Výsledek chemického peelingu závisí na dovednostech odborníka

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Pro provedení chemického peelingu je důležitý výběr zkušeného odborníka, jelikož dosažené výsledky jsou z velké části závislé na jeho dovednostech. V opačném případě vzniká riziko komplikací, jako je například závažné poškození kůže (popálení), otoků, olupování a jizvy. Může dojít i k barevným změnám kůže. Proto doporučujeme najít profesionála, který má v aplikaci chemického peelingu zkušenosti.

Dívka s peelingem

Někdy je vhodné kombinovat více druhů ošetření

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

První schůzka s vaším dermatologem proběhne na bázi konzultace, kde mu budete mít možnost svému lékaři klást důležité otázky. Během konzultace vám může dermatolog také navrhnout alternativní způsoby léčby, které by mohly být pro vás vhodnější. Je také možné, že vám lékař doporučí více druhů ošetření. Podle Americké dermatologické akademie výsledky výzkumných studií ukazují, že kombinace ošetření může vést k lepším a dlouhodobějším výsledkům.

Jak se připravit na zákrok?

Před podstoupením chemického peelingu musí někteří pacienti dodržovat plán péče o kůži po dobu 2 až 4 týdnů. Tento plán může zlepšit výsledky ošetření a snížit jeho potenciální vedlejší účinky. Záleží na rozhodnutí vašeho dermatologa, zda vám tento plán doporučí.

Před podstoupením chemického peelingu byste měli svému dermatologovi sdělit následující informace (Americká dermatologická akademie):

 • Zda užíváte nebo jste někdy užívali léky na těžké akné.
 • Všechny další léky, které užíváte nebo jste je užíval v poslední době – antibiotika a léky, které kupujete bez lékařského předpisu (například aspirin).
 • Zda trpíte nebo jste v minulosti trpěli na opary.
 • Zda je vaše pleť náchylná na tvorbu jizev.
 • Všechny bylinky, vitamíny a minerály, které užíváte. I když je už nějakou dobu neužíváte, nezapomeňte je zmínit.
 • Všechny dosud podstoupené operace a kosmetická ošetření.
Aplikace chemického peelingu

Aplikace chemického peelingu

Jak se provádí chemický peeling?

Nejprve bude vaše pokožka připravena k ošetření důkladným vyčištěním pokožky. Při hlubokém peelingu dostanete celkovou anestezii, tento druh peelingu je totiž prováděn v chirurgickém prostředí.

Mayo Clinic uvádí, že při povrchovém peelingu váš lékař nejdříve aplikuje chemický roztok, který obvykle obsahuje kyselinu glykolovou nebo kyselinu salicylovou. Jakmile bude tento chemický roztok na kůži, můžete cítit mírné bodání. K odstranění roztoku z kůže váš lékař použije neutralizační roztok nebo ho pečlivě omyje.

V rámci středně hlubokého peelingu lékař aplikuje chemický roztok obsahujícího kyselinu trichloroctovou, může být i v kombinaci s kyselinou glykolovou. Po několika minutách váš lékař aplikuje chladivé obklady na ošetřenou pokožku. V tomto případě není však zapotřebí žádný neutralizační roztok. Bodání a pálení můžete cítit po dobu až 20 minut.

V neposlední řadě při ošetření hlubokým peelingem budete v celkové anestezii, během níž  bude váš srdeční rytmus pečlivě sledován. Lékař aplikuje pokožku kyselinu fenolovou, ošetřená kůže začne červenat. Procedura je prováděna po částech, a to v přibližně 15-minutových intervalech. Celý zákrok trvá zhruba 90 minut.

Výsledek chemického peelingu

Výsledek chemického peelingu. Foto od kliniky Mediestetik

Výhody chemického peelingu

Pokud se zaměříme na povrchový a středně intenzivní peeling, jejich výhody jsou především:

 • Minimální invazivnost ošetření
 • Rychlá procedura i zotavení
 • Řeší škálu nedokonalostí pleti
 • Výsledky jsou viditelné ihned po zhojení

Kromě toho jsou výhody hlubokého peelingu především:

 • Dlouhotrvající výsledky ošetření
 • Odstranění problémů s hlubokými vráskami a sluncem zničenou pokožkou
Nanášení hydratačního krému po chemickém peelingu

Jedním z pravidel péče je udržovat ošetřenou pokožku hydratovanou

Jak probíhá zotavení po chemickém peelingu?

Americká dermatologická akademie uvádí následující pravidla péče po ošetření chemickým peelingem:

 • Povrchový: Po zákroku by se měl pravidelně používat na ošetřená místa hydratační krém. Kromě toho je nutná každodenní aplikace opalovacího krému. Make-up lze obvykle nosit ihned, častěji pak po jednom dni od ošetření. Povrchový peeling se může opakovat každých 2 až 5 týdnů
 • Střední: Po aplikaci peelingu střední intenzity je doporučeno pravidelné namáčení pokožky a používání předepsaných mastí, dále se doporučuje nanášení krému. Léčba je často podpořena užíváním antivirotik. Do úplného zhojení se nedoporučuje pobyt na slunci. Krycí make-up můžete nosit po 5 až 7 dnech.
 • Hluboký: V průběhu hojení se doporučuje namáčet pleť 4-6krát denně. Po každém namočení se nanáší mast a po 14 dnech od ošetření se aplikuje hustý krém podle pokynů vašeho lékaře. Antivirotika se používají po dobu 10 až 14 dní. Po ošetření hlubokým peelingem se plně vyhýbejte slunci po dobu 3 až 6 měsíců.

Tipy pro dosažení nejlepších výsledků

Doporučuje se dodržování následujících zásad po aplikaci chemického peelingu, abyste získali ty nejlepší dlouhodobé výsledky:

 • Používejte hydratační krém podle pokynů k zachování hydratované a pružné pokožky (kyselina hyaluronová často přináší úlevu dehydratované pleti, proto si vybírejte přípravky, které ji obsahují).
 • Pokud vaše pokožka pálí, svědí nebo otéká, kontaktujte vašeho dermatologa. Tření nebo poškrábání kůže ošetřené chemickým peelingem může způsobit infekci.
 • Vyhněte se soláriu, jinak se vaše pokožka se nebude dobře hojit.
 • Po zotavení používejte každý den opalovací krém, aby výsledky peelingu vydržely co nejdéle.

Doba rekonvalescence

U povrchového peelingu bývá doba hojení 1-7 dní, kůže bude po tuto dobu začervenalá. U tohoto druhu peelingu není nutná následná návštěva lékaře.

V rámci středního peelingu se pleť hojí mezi 7 a 14 dny., kůže je červená a oteklá a mohou se tvořit puchýře. Později se odumřelé buňky kůže odloupnou. Po zákroku je nutná kontrola u dermatologa.

Hluboký peeling znamená největší zásah do pokožky a ošetřovaná oblast musí být obvázána. Zhojení ošetřeného místa trvá 16 až 21 dní. Během prvního týdne po zákroku je zapotřebí opakovaná kontrola u lékaře.

Výsledky chemického peelingu

Jakmile se vaše kůže zhojí, jsou viditelné i výsledky chemického peelingu. Doba hojení se liší podle hloubky peelingu, kterou jste zvolili. Abyste dosáhli výsledků, které si přejete, u povrchového peelingu je potřeba absolvovat 3 až 5 ošetření.

Výsledky fenolového peelingu jsou trvalé, přestože se časem mohou vytvářet nové vrásky tím, jak kůže stárne. Peeling kyselinou trichloroctovou (střední peeling) má ve většině případů dočasný efekt.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace a vedlejší účinky chemického peelingu blíže uvádí ISAPS. Fenolový peeling a peeling na bázi kyseliny trichloroctové mohou způsobit dočasné brnění, otoky, zarudnutí a citlivost na slunce. Fenolový peeling dále může způsobit trvalé zesvětlení ošetřené pokožky a trvalou ztrátu schopnosti opálení.

Mezi komplikace fenolového a TCA peelingu patří drobné pupínky s bílou hlavičkou (dočasné), infekce, jizvy, výskyt kožní alergie a oparů, nadměrná pigmentace kůže, která je však dočasná. Fenolový peeling může způsobit abnormální změnu barvy pleti (které mohou být trvalé) a srdeční nepravidelnosti. Tyto komplikace jsou však jsou velmi vzácné a vyskytují se již během procedury.

Časté otázky

 • Jak dlouho potrvá výsledek chemického peelingu? Výsledky hlubokého peelingu jsou dlouhodobé. Pro dosažení požadovaných výsledků u peelingu povrchového je nutné absolvovat několik ošetření v rozmezí několika týdnů a výsledky jsou v tomto případě dočasné.
 • Jak často mohu opakovat chemický peeling? Povrchový peeling můžete opakovat vícekrát po 2-5 týdnech po ošetření. Středně intenzivní peeling lze opakovat po 6-9 měsících. Hluboký peeling je možné podstoupit pouze jednou za život.
 • Je ošetření chemickým peelingem bezpečné? Dermatologové po celém světě ošetřují pleti různých barev chemickým peelingem už zhruba 50 let velmi bezpečným způsobem. Je nutné, abyste si vybrali opravdového odborníka na chemický peeling, se kterým se vy sami budete cítit komfortně.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."