Atestovaný plast. chirurg s více než 25letou zkušeností v oboru estet. plast. chirurgie. Je specialistou i na řešení poporodních traumat rodidel (pracoval i na gynekologicko-porodnickém odd. ÚPMD). Je předním odborníkem v provádění estet. plasticko-chir. výkonů a soudním znalcem v této problematice.
Vytvořeno: 4. 2. 2021 · Aktualizace: 15. 4. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Indikace
 • Co je to testikulární implantát?
 • Typy implantátů
 • Jak vybrat vhodného odborníka?
 • Před operací
 • Rizika spojená s implantací varlete
 • Průběh implantace varlete
 • Výsledný efekt operace
 • Pooperační stav
 • Hojení a pooperační péče
 • Výhody operace implantace varlete
 • Časté otázky

Úvod

V průběhu vývoje plodu i života muže může dojít k situaci, kdy nedojde k sestupu varlete z těla do šourku (tzv. kryptorchismus), nebo dojde k překroucení cév, tedy výživy varlete a k jeho odúmrtí (torze varlete), stejně jako po úraze, a muž ztrácí minimálně jedno varle. Varle uschované ve vývoji plodu v těle a nesestouplé, které nelze chirurgicky vytáhnout, se musí většinou odstranit, neboť může způsobovat nádorové komplikace. Druhé, zdravé varle, většinou převezme funkci chybějícího varlete, avšak muž trpí pocitem méněcennosti, zvláště v intimní chvíli s partnerkou a má obavy, aby nedošlo k tomuto zjištění. Jednoduchou pomocí je vložit do prázdné poloviny šourku implantát věrně napodobující varle.

Implantace varlete

Zákrok je vhodný pro zdravé muže, kteří netrpí onemocněním šourku

Indikace

Výkon implantace varlete je vhodný pouze pro zdravé muže, kterým chybí jedno varle a druhé mají zdravé, nebo mužům úplně bez varlat. Je důležité, aby měl muž jistotu, že netrpí žádným onemocněním, ani vadou šourku, jinak totiž nelze zákrok indikovat. Stejně je tomu tak v případě skrytého nebo nevyvinutého varlete, implantace je zde problematická. Přítomnost nového varlete by mohla vést k přehlédnutí skrytého varlete, což by mohlo v pozdější době vést ke kritické komplikaci.

Implantace varlete

Testikulární implantáty jsou dostupné v různých velikostech

Co je to testikulární implantát?

Testikulární implantát se používá z estetického důvodu, v případě, že se muž za chybějící varle stydí, a přeje si tento problém vyřešit. Implantát však nemá žádnou funkci skutečných varlat. Testikulární protézy se používají již od 40. let 20. století a vyráběly se z různých materiálů. V dnešní době jsou vyrobeny převážně ze silikonového kaučuku a jsou naplněny buď silikonovým gelem, nebo solným roztokem. Testikulární implantát má váhu a tvar podobný normálnímu varleti a je dostupný v různých velikostech.

Správné testikulární implantáty:

 • nejsou chemicky reaktivní,
 • nezpůsobují zánět,
 • jsou mechanicky odolné,
 • jsou sterilní,
 • mají správný tvar,
 • jsou pohodlné.
Typy implantátů

Existují implantáty s poutkem a bez poutka

Typy implantátů

Vyrábí se dva typy implantátů. Jeden bez poutka, druhý s poutkem, aby se mohl implantát upevnit na místě jako prevence vzestupu varlete operační cestou zpět nahoru do rány. Poutko je pak hmatné a tento stav je netypický. Výrobci nabízí několik velikostí, přičemž se volí nejbližší hmatná velikost zdravého varlete.

I zdravá varlata nejsou stejně veliká a tak absolutní srovnání velikosti je zbytečné. Výkon je ambulantní.

Implantace varlete

Z ordinace byste měli odcházet s jasnou představou o průběhu zákroku

Jak vybrat vhodného odborníka?

Pokud se rozhodujete zákrok podstoupit, je důležité, abyste našli zkušeného chirurga, který se specializuje na operaci implantace varlete. Lékař by měl na první konzultaci zodpovědět všechny vaše dotazy, seznámit vás jak s výhodami, tak s možnými riziky zákroku. S chirurgem se domluvte na všech podrobnostech a zvoleném postupu pro řešení vašeho problému. Měli byste odcházet s dobrou představou o tom, jak bude zákrok probíhat.

Implantace varlete

Před operací je třeba podstoupit klasické předoperační vyšetření

Před operací

Stejně tak, jako před jakýmkoliv chirurgickým zákrokem, je nutné podstoupit předoperační vyšetření, které obsahuje i vyšetření krve a moči. Pacient by se měl na zákrok dostavit zdravý a neměl by v současné době užívat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové. V rámci předoperační přípravy je také třeba oholit ochlupení v operované partii. V samotný den zákroku se pacient dostavuje na operaci nalačno, neměl by tedy předem jíst, pít ani kouřit.

Implantace varlete

Zákrok by neměli podstupovat muži se skrytým nebo nevyvinutým varletem

Rizika spojená s implantací varlete

Výkon by neměli podstupovat muži s nemocným šourkem, tříselnou kýlou vedoucí až do šourku, hydrokélou („vodnatostí“ šourku) a ostatními nemocemi či vadami šourku. Rozhodně není vhodné vkládat implantáty do šourku v situaci, kdy má muž skryté, nebo nevyvinuté varle. V případě přítomnosti jakéhokoliv základu varlete může dojít k situaci, že nález umělých varlat zastře nádorovou diagnózu vlastního varlete. Někteří muži sice žádají o implantaci, i když svá varlata mají, avšak tento postup je, ne-li nezdravý, minimálně neetický.

Obecná rizika operačního výkonu jsou stejná jako u ostatních chirurgických výkonů. Estetické riziko může být skrytá infekce, která může vést ke špatnému hojení, výraznému projizvení, infekci až perforaci šourku a konečně až vypuzení implantátu.

Mezi komplikace operace implantace varlete patří vznik bolestivé kapsulární kontraktury, tvorba kalcifikací, ruptura testikulární protézy, vznik infekce, vznik hematomů a seromů či protlačení implantátu.

Implantace varlete

Zákrok se provádí za použití tumescentní infiltrace lokálním anestetikem

Průběh implantace varlete

Většinou má muž po operaci předchozí (odstranění původního varlete) jizvu v třísle, vzácněji na spodině šourku. Pokud jizvu nemá, nebo má ji minimální, pak je možný výše uvedený vstup do těla. Výkon se provádí většinou použitím tumescentní (přeplněním tkáně anestetikem s adrenalinem) místní (lokální) infiltrace lokálním anestetikem od jizvy až do šourku. Původní jizva se vytne a tupě se vytvoří kanál pro implantát až do šourku. Po té se implantát vloží na dno šourku. Kanál se pak sešije několika vstřebatelnými stehy stejně jako operační vstup.

Implantace varlete

Fotografie před a po (MUDr. David Tomášek)

Výsledný efekt operace

Výsledným efektem je šourek obsahující dvě varlata. Implantát bývá mírně tužší. Konsistence implantátu se vyrábí jako průměr měkkosti původního varlete, avšak rozdíl v tuhosti materiálu vnímá přinejmenším jen jeho nositel. Často se stává, že implantát mění polohu. Při podrobném zkoumání je však zjištěno, že sice v menší míře, ale přece ke změně polohy dochází i u zdravého varlete.

Implantace varlete

Fotografie před a po (MUDr. David Tomášek)

Pooperační stav

Od třísla do šourku mohou být modřiny a otok, který si operovaný chladí výměnou studených obkladů přes látku či čtverec. Bezprostředně po výkonu stav bolestivý výrazně není a operovaný se může v těsných slipech, či látkovém suspensoru a civilně oblečen nechat odvézt domů v doprovodu.

První dny je doporučován klidový režim, zhruba po měsíci je možné větší zatížení a pacient může například chodit na delší procházky. Po dvou týdnech se obvykle odstraní stehy. Kontroly jsou naplánovány individuálně dle stavu a průběhu hojení.

Hojení a pooperační péče

Foto před výkonem 1 měsíc po zákroku 3 měsíce po implantaci (u třetí fotografie je patrný i pokles implantátu do správné výše) Fotografie z archivu MUDr. Davida Tomáška.

Hojení a pooperační péče

V pooperačním průběhu by operovaný měl zůstat v klidu první dva týdny v domácím léčení. Pracovní schopnost při bezkomplikovaném pooperačním průběhu je do dvou týdnů.

Stav je citlivý, bolesti jsou vzácné a lze je potlačit běžnými analgetiky. Většinou však studené obklady jako analgetikum postačují. Dobré je tahat si za implantát směrem dolů, protože původně prázdný šourek je kratší. Takto to provádět dlouhodobě cca 20 s. ráno a večer.

Plavání není vhodné dříve než po 2 měsících, naopak sprchování je vhodné ihned následující den po operaci, a to zvláště po plnění biologických potřeb (močení, stolice). Běžná fyzická zátěž a sportování je možné cca po měsíci. Po dobu alespoň jednoho měsíce po operaci by se pacient měl vyhýbat sexuálním aktivitám. Konečný efekt zákroku lze zhodnotit nejdříve po dvou měsících, později se již příliš nemění. Výsledek operace je trvalý.

Implantace varlete

Zákrok má pro pacienty mnoho výhod

Výhody operace implantace varlete

 • Zvenku šourek vypadá esteticky jako dříve.
 • Pacienti jsou po zákroku ve větší psychické pohodě a cítí se lépe.
 • Implantát je k dispozici v různých velikostech od malých až po velké, takže může být jednoduše spárován s druhým varletem.
 • Zákrok lze provést ambulantně, trvá zhruba hodinu, a pacient může obvykle jít domů ve stejný den. Zotavení trvá jen pár dní.

Časté otázky

 • Za jak dlouho po zákroku budu moci vykonávat každodenní aktivity? Lehké aktivity lze vykonávat již po 7-10 dnech od zákroku. Těžší fyzické námaze by se měl pacient vyvarovat alespoň po dobu jednoho měsíce.
 • Kdy se budu moci opět věnovat intimním aktivitám? Intimním a sexuálním aktivitám se vyhýbejte 4-6 týdnů po operaci, dle doporučení vašeho lékaře.
 • Je zákrok bolestivý? Samotný zákrok implantace varlat probíhá v rámci anestezie a není proto pro pacienta bolestivý. Po operaci je oblast citlivá a případné bolesti je možné tlumit běžně dostupnými analgetiky.
 • Z čeho jsou vyrobeny testikulární implantáty? Testikulární implantáty jsou vyrobeny ze silikonového kaučuku a jsou naplněny buď silikonovým gelem nebo solným roztokem.
 • Jaký je výsledný efekt zákroku? Výsledkem jsou na první pohled dvě varlata v šourku muže, efekt je trvalý.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."