Injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové

95% Index spokojenosti Založeno na 305 recenzi pacientů

Aplikace výplňových materiálů je velice účinná metoda k omlazení obličeje. Kyselina hyaluronová (HA) se v lidském organismu přirozeně vyskytuje. Hodně jí je ve střední vrstvě kůže (dermis), kde je součástí mezibuněčné hmoty. V korektivní dermatologii je oblíbená zejména pro svou schopnost vázat vodu a udržovat pleť hydratovanou.

Injekční aplikace HA do dermis hloubkově hydratuje pleť, aktivuje fibroblasty k novotvorbě kolagenu, udržuje zdravé mezibuněčné prostředí.

Využití výplní na bázi kyseliny hyaluronové v korektivní dermatologii

vyplne injekce botox oblicejj
 • vyplnění nasolabiálních vrásek
 • zvětšení rtů
 • korekce asymetrie rtů
 • zvednutí koutků rtů
 • modelace a zvýraznění lícních kostí
 • tekutý lifting obličeje
 • zvětšení a modelace brady
 • modelace spodních kontur obličeje

Kyselinou hyaluronovou nelze odstranit mimické vrásky kolem očí, neměla by se jí odstraňovat vráska mezi obočím (glabella). Na tyto vrásky používáme botulotoxin typu A.

Průběh ošetření kyselinou hyaluronovou

Přípravek na bázi kyseliny hyaluronové aplikujeme injekčně do různých vrstev podkoží. Záleží na místě aplikace a efektu, kterého chceme dosáhnout. K dosažení ideálního výsledku je často třeba kombinovat více technik aplikace a více typů konkrétního preparátu. Správnou volbu preparátu a techniky zvládne pouze erudovaný a zkušený korektivní dermatolog. Kliniku a lékaře je třeba vybírat velmi pečlivě, předejdete tím špatnému estetickému výsledku a komplikacím.

Péče a rekonvalescence po aplikaci kyseliny hyaluronové

Ošetřenou oblast můžeme bezprostředně po zákroku chladit, předejdeme tak případným modřinkám nebo otoku. Zhruba týden po ošetření je třeba vyhnout se velkému chladu, slunci a vysokým teplotám (sauna, solário). Žádná další omezení po injekční aplikaci kyseliny hyaluronové nejsou třeba, k běžným činnostem je možné se vrátit ihned.

Možné komplikace

Alergická reakce

Přímo na kyselinu hyaluronovou alergie nevzniká, někdo ale může být alergický na jinou složku, podpůrnou látku obsaženou v přípravku nebo na lokální anestetikum, které se dnes do výplní přidává kvůli zlepšení komfortu pacienta během ošetření.

Otok

Lehounký otok po injekční aplikaci zpravidla velmi rychle odezní. Pokud ošetřená oblast výrazně oteče v důsledku alergické reakce, řešením může být injekční aplikace kortikoidů. Pokud je příčinou otoku zánět, mohou být nasazena antibiotika.

Hrudky a nerovnosti

Jsou zpravidla způsobeny nesprávnou aplikací

Granulomy

U zhruba 0,1% pacientů se po aplikaci tvoří  granulomy, nejčastěji v oblasti nosoretních vrásek a ne po kyselině hyaluronové, ale po aplikaci nevstřebatelných materiálů. Nastěji se vyskytují po aplikaci výplní na bázi polymetylmetakrylátu (MetaCrillu) a silikonu. Organismus může na tyto cizorodé látky začít reagovat až po několika letech. Chronický zánět se také objevuje zejména po aplikaci nevstřebatelných výplní, často několik let po aplikaci.

Aplikace výplně do cévy

Patří mezi velmi vzácné, ale závažné komplikace. Výplňový materiál cévu uzavře a způsobí poruchu prokrvení okolní tkáně, která mohou v nejhorším případě odumřít. K aplikaci výplně do cévy může dojít kvůli nedostatečné znalosti anatomie, při nevhodném ošetření částí obličeje, v nichž probíhají větší cévy nebo při atypickém uspořádání cév. Největší riziko je při vyplňování vrásek v oblasti glabelly.

U koho není vhodné ošetření výplní na bázi HA provést

 • u pacientů s akutním zánětlivým onemocněním kůže (herpes, akné)
 • u pacientů s poruchou srážlivosti krve
 • u osob do 30 let a nad 65 let
 • u pacientů na immunosupresivech
 • u lidí s vážnějším autoimunitním onemocnění
 • u pacientů užívajících léky na ředění krve
 • u těhotných a kojících
 • u lidí se sklonem k tvorbě hypertrofických a keloidních jizev

Jaké přípravky jsou na českém trhu k dispozici

V současné době se na trhu vyskytuje více než sto značek injekčních výplní na bázi kyseliny hyaluronové. Liší se koncentrací kyseliny hyaluronové, zesíťováním, kohezivitou, rychlostí vstřebávání a cenou, atp.

Využití kyseliny hyaluronové v dalších medicínských oborech

 • v očním lékařství pomáhá po úrazech slouží jako náhrada očního sklivce
 • v ortopedii zlepšuje stav kloubů a chrupavek
 • urychluje hojení svalových úponů a šlach
 • urychluje hojení kůže po popáleninách

Aktualizováno: 13.7.2015

Související recenze a zkušenosti
Výplň kyselinou hyaluronovou mezi obočím
Výplně na bázi kyseliny hyaluronové
  Spokojený/á
Ve Formé Clinic mne zahrnuli naprosto dokonalou péčí od začátku až do konce. Už od vstupu na recepci se na mne všichni usmívali a má nervozita ze zákroku, který mne čekal, byla pryč. Pan doktor... Více 
Výplň úst s velkým úspěchem
Výplně na bázi kyseliny hyaluronové
  Spokojený/á
Po pěti letech, kdy jsem poprvé absolvovala výplň rtů, jsem se k tomuto zákroku odhodlala znovu, tentokrát naštěstí s velkým úspěchem! Paní primářka Mirka Pelechová z Ústavu lékařství a kosmetiky... Více 

V jaké fázi se nacházíte?

   
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní