Ověřil/a:
Tato klinika estetické medicíny se zaměřuje především na laserovou estetickou medicínu, dermatologii, korektivní dermatologii nebo kosmetologii. Nabízí svým klientům nadstandardní služby.
Aktualizováno: 3. 5. 2022

Navigace

 • Co je to kyselina hyaluronová?
 • Využití kyseliny hyaluronové v korektivní dermatologii
 • Pro koho je ošetření kyselinou hyaluronovou vhodné
 • Před aplikací kyseliny hyaluronové
 • Výběr specialisty
 • Průběh ošetření kyselinou hyaluronovou
 • Hojení a rekonvalescence po ošetření
 • Možné komplikace
 • Aplikace výplně do cévy
 • Viditelnost a trvanlivost efektu ošetření
 • Alternativy k zákroku a jeho kombinace
 • Pro koho není ošetření vhodné
 • Jaké přípravky jsou na českém trhu k dispozici
 • Využití kyseliny hyaluronové v dalších medicínských oborech

Co je to kyselina hyaluronová?

Jedná se o tělu vlastní látku. Nachází se nejen v kůži ale také například v našich kloubech. Hlavním úkolem kyseliny hyaluronové je udržet pružnost tkání a vytvořit ochranný film, jenž chrání pokožku před volnými radikály. Dochází tak ze zpomalení stárnutí pleti.

Výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Fotky před a po aplikování kyseliny hyaluronové. Výplně v tomto případě řeší a odstraňují vrásky na tváři. (foto: soukromý archiv kliniky)

Výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Fotky před a po aplikování kyseliny hyaluronové. Výplně v tomto případě řeší a odstraňují vrásky na tváři (foto: soukromý archiv kliniky)

Využití kyseliny hyaluronové v korektivní dermatologii

Aplikace výplňových materiálů je velice účinná metoda k omlazení obličeje. Kyselina hyaluronová (HA) se v lidském organismu přirozeně vyskytuje. Nejvíce jí je ve střední vrstvě kůže (dermis), kde je součástí mezibuněčné hmoty. V korektivní dermatologii je oblíbená zejména pro svou schopnost vázat vodu a udržovat pleť hydratovanou.

Injekční aplikace HA do dermis hloubkově hydratuje pleť, aktivuje fibroblasty k novotvorbě kolagenu a udržuje zdravé mezibuněčné prostředí.

 • Vyplnění vrásek vedoucích od nosu ke koutkům úst (nosoretní rýhy),
 • výplně vrásek - čelo, brada, tváře,
 • zvětšení rtů,
 • korekce asymetrie rtů,
 • zvednutí koutků rtů,
 • modelace a zvýraznění lícních kostí,
 • tekutý lifting obličeje,
 • zvětšení a modelace brady,
 • modelace spodních kontur obličeje,
 • a další.

K odstranění mimických vrásek v horní polovině obličeje je nejvhodnější aplikace botulotoxinu typu A. Pro dosažení lepšího efektu je možná i kombinace s tzv. nezasíťovanou kys. hyaluronovou - ve formě mezoterapie. Zejména v oblasti u kořene nosu je potřeba postupovat s výplňovými materiály na bázi kys. HA velice opatrně. Je to oblast, která je pro toto ošetření velice riziková z anatomických důvodů.

kyselina hyaluronová

Pacientka před a po ošetření (MUDr. Lenka Ottová)

Pro koho je ošetření kyselinou hyaluronovou vhodné

Ošetření je vhodné pro muže i pro ženy, nejčastěji v tzv. středním věku, mezi 35. a 65. rokem. Lze řešit drobné i hlubší vrásky, dehydrovanou pleť, jizvy pro akné, různé asymetrie a doplnění objemu tam, kde s věkem ubývá.

Ošetření lze provést i u mladších ročníků. Mladší pacientky často požadují modelaci rtů, což samozřejmě je možné. Stejně tak i u klientů nad 65 let má aplikace kyseliny hyaluronové pro intenzivní hydrataci pleti jistě smysl. Jen je potřeba mít realistická očekávání, co se týče výsledného efektu.

Před aplikací kyseliny hyaluronové

Před aplikací je nutná konzultace s lékařem, který během ní rozhodne, zda je pro klienta ošetření vůbec vhodné. Pokud ano, lze aplikaci ihned provést. U žen je před ošetřením nutné důkladné odlíčení. Pak je aplikován znecitlivující krém (cca 30 minut před ošetřením). Žádná další speciální příprava není nutná.

Výběr specialisty

Správnou volbu preparátu a techniky zvládne pouze erudovaný a zkušený korektivní dermatolog. Kliniku a lékaře je třeba vybírat velmi pečlivě, minimalizujete tím riziko možných komplikací. Pacient by se měl zajímat o odbornou způsobilost lékaře - ptát se na jeho specializaci a zkušenosti v této oblasti. Pouze odborník, který je v této problematice proškolený a zkušený, dokáže rozpoznat možná rizika a v případě komplikací, které nelze nikdy stoprocentně vyloučit, ví, jak je řešit.

Napoví i zkušenosti pacientů, kteří stejné ošetření u lékaře již podstoupili. Nedílnou součástí přípravy na ošetření jsou i fotky před a po aplikaci kyseliny hyaluronové. Jen tak si pacient dokáže udělat představu o reálném výsledku ošetření.

Kyselina hyaluronová se aplikuje injekcemi nebo kanylou.

Kyselina hyaluronová se aplikuje injekcemi nebo kanylou

Průběh ošetření kyselinou hyaluronovou

Přípravek na bázi kyseliny hyaluronové aplikujeme injekčně do určitých vrstev kůže. Záleží na místě aplikace a efektu, kterého chceme ošetřením dosáhnout. K dosažení ideálního výsledku je často třeba kombinovat více technik aplikace a více typů preparátů.

Ošetření vč. aplikace znecitlivujícího krému obvykle trvá 45-60 minut. K aplikaci kyseliny hyaluronové používáme injekci nebo kanylu podle místa a typu aplikace. Aplikace kanylou je obvykle méně bolestivá, je potřeba méně vpichů a je zde i menší riziko modřinek.

Při ošetření oblasti pod očima (v místě kruhů pod očima) se vždy používá kanyla, která je šetrná, a díky tomu nedochází k poškození jemných anatomických struktur v této oblasti.

Fotky

Fotky před a po aplikaci kyseliny hyaluronové. Injekční výplně se v tomto případě použily na korekci a zvětšení rtů (foto: soukromý archiv kliniky)

Hojení a rekonvalescence po ošetření

Ošetřenou oblast můžeme bezprostředně po zákroku chladit, předejdeme tak případným modřinkám nebo otoku. Jedná se o injekční zákrok, takže drobné modřinky se mohou objevit, nedá se jim dost dobře předejít.

Otok obvykle nebývá vůbec - s výjimkou ošetření rtů, kde mírný otok může v řádu několika hodin trvat. Stejně tak podráždění pokožky nebývá časté a opět vymizí po pár hodinách.

Zhruba týden po ošetření je třeba vyhnout se velkému chladu, slunci a vysokým teplotám (sauna, solárium, fitness). Aplikace kyseliny hyaluronové by se neměla podstupovat krátce po prodělaném infekčním onemocnění ORL charakteru nebo i po zubní hygieně. Hrozí pak vyšší míra rizika infekčních komplikací.

Bezprostředně po aplikaci kyseliny hyaluronové není dobré plánovat nějaké komplikovanější stomatologické ošetření, kde je nutnost intenzivního a delšího otevření úst. Taková ošetření je dobré podstoupit déle jak za týden po aplikaci kys. hyaluronové.

Žádná další omezení po injekční aplikaci kyseliny hyaluronové nejsou třeba. K běžným činnostem je možné se vrátit ihned.

Možné komplikace

 • Alergická reakce: Přímo na kyselinu hyaluronovou alergie nevzniká, někdo ale může být alergický na jinou složku, podpůrnou látku, obsaženou v přípravku nebo na lokální anestetikum, které se dnes do výplní přidává kvůli zlepšení komfortu pacienta během ošetření. Pro tyto případy jsou dnes k dispozici i výplňové materiály bez přidaného anestetika.
 • Otok: Lehounký otok po injekční aplikaci zpravidla velmi rychle odezní. Pokud otok přetrvává déle jak dva tdny, měl by stav být konzultován s lékařem, který výplň aplikoval.
 • Hrudky a nerovnosti: Jsou zpravidla způsobeny nerovnoměrnou aplikací. Situaci je možné řešit následným rozpuštěním výplňového materiálu.
 • Granulomy: U zhruba 0,1 % pacientů se po aplikaci tvoří granulomy, nejčastěji v oblasti nosoretních vrásek - po kyselině hyaluronové velmi výjimečně, ale po aplikaci nevstřebatelných materiálů častěji. Nejčastěji se vyskytují po aplikaci výplní na bázi polymetylmetakrylátu a silikonu. Po aplikaci nevstřebatelných výplňových materiálů se může objevit také chronický zánět, často i několik let po ošetření. Zda se jedná o granulom je možné s jistotou říci až po chirurgickém vyjmutí příp. útvaru a jeho histologickém vyšetření.
Zvětšení rtů injekčními výplěmi na bázi kyseliny hyaluronové. Foto před a po ošetření kyselinou hyaluronovou (foto: soukromý archiv kliniky)

Zvětšení rtů injekčními výplěmi na bázi kyseliny hyaluronové. Foto před a po ošetření kyselinou hyaluronovou (foto: soukromý archiv kliniky)

Aplikace výplně do cévy

Patří mezi velmi vzácné, ale závažné komplikace. Výplňový materiál cévu uzavře, tím způsobí poruchu prokrvení okolních tkání, které mohou v nejhorším případě i odumřít.

Právě zde je velmi důležité, aby zákrok prováděl zkušený lékař, který má náležité anatomické znalosti, a pokud ke komplikaci dojde, ví jak postupovat. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o lékařský zákrok, který s sebou nese určitá rizika a vzhledem k tomu, že každý člověk je do jisté míry anatomicky jedinečný (např. atypický průběh cév), některým komplikacím nelze zcela předejít.

Riziko lze minimalizovat tím, že se svěříme do rukou zkušeného lékaře, který vybere nejvhodnější typ výplňového materiálu a zvolí aplikační techniku vhodnou pro ošetřovanou oblast.

Viditelnost a trvanlivost efektu ošetření

Efekt je viditelný prakticky hned, přetrvává 6-12 měsíců a po jeho odeznění je možné ošetření znovu podstoupit. Trvanlivost je velmi individuální, např. zvětšené rty obvykle vydrží kratší dobu.

Zde opět platí, že aplikace z rukou zkušeného odborníka má jednoznačně vliv i na výsledek. Např. vhodná kombinace více a méně zasíťované kyseliny hyaluronové dokáže zajistit delší trvání efektu ošetření.

Alternativy k zákroku a jeho kombinace

Kombinace s dalšími zákroky možná je a je i vhodná s cílem dosažení lepších výsledků, avšak toto je potřeba plánovat vždy individuálně. V boji s vráskami vsaďte na dermální výplně s kyselinou hyaluronovou.

Kyselina hyaluronová

Pacientka před a po ošetření (Perfect Clinic - centrum estetické medicíny)

Pro koho není ošetření vhodné

 • U pacientů s akutním zánětlivým onemocněním kůže (herpes, akné),
 • u pacientů s poruchou srážlivosti krve,
 • u pacientů na immunosupresivech,
 • u lidí s vážnějším autoimunitním onemocněním,
 • u pacientů užívajících léky na ředění krve,
 • u těhotných a kojících,
 • u lidí se sklonem k tvorbě hypertrofických a keloidních jizev.

Jaké přípravky jsou na českém trhu k dispozici

V současné době se na trhu vyskytuje více než sto značek injekčních výplní na bázi kyseliny hyaluronové. Liší se koncentrací kyseliny hyaluronové, hustotou jejího zasíťování, kohezivitou, rychlostí vstřebávání, přídavnými látkami, cenou, atd.

Mezi nejčastěji používané patří:

Využití kyseliny hyaluronové v dalších medicínských oborech

 • V očním lékařství pomáhá po úrazech, slouží jako náhrada očního sklivce.
 • V ortopedii zlepšuje stav kloubů a chrupavek.
 • Urychluje hojení svalových úponů a šlach.
 • Urychluje hojení kůže.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."