Ověřil/a:
Tato klinika estetické medicíny se zaměřuje především na laserovou estetickou medicínu, dermatologii, korektivní dermatologii nebo kosmetologii. Nabízí svým klientům nadstandardní služby.
Aktualizováno: 29. 4. 2022

Navigace

 • Co je to vlasová mezoterapie?
 • Mezoterapie může zabránit vypadávání vlasů
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na vlasovou mezoterapii?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Průběh vlasové mezoterapie
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po vlasové mezoterapii?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky vlasové mezoterapie
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografie

Co je to vlasová mezoterapie?

Mezoterapie je lékařská technika, která spočívá v podávání látek, které se liší podle typu a stupně léčené patologie, pomocí několika povrchových intradermálních injekcí.

Injekční roztok může obsahovat širokou škálu minerálů, vitamínů, aminokyselin, nukleových kyselin a koenzymů.

vlasy

Fotografie před a po (Mediestetik, skupina klinik)

Mezoterapie může zabránit vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je dnes jedním z častých problémů. Ačkoli je ztráta vlasů normální, někdy může být řídnutí vlasů mnohem rychlejší, což vyvolává obavy. Mezi metody, které účinně léčí vypadávání vlasů, patří mezoterapie, injekční aplikace vitamínů, aminokyselin, minerálů, nukleových kyselin a koenzimů do střední vrstvy pokožky hlavy, ve které jsou vlasové folikuly. Mezoterapie může pomoci zabránit vypadávání vlasů, zlepšit jejich kvalitu a stimulovat jejich růst. Vždy se informujte o procesu, nákladech a vedlejších účincích u odborníka, který se vlasovou mezaterapií zabývá.

vlasy

Pacient před a po zákroku (Klinika estetické medicíny Petra Clinic)

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na vlasovou mezoterapii?

Vlasové folikuly zásobují vlas živinami a na změny v organismu reagují citlivě. Neblahý vliv na vlasy má nedostatek vitamínů a minerálních látek, stres, některá onemocnění a hormonální výkyvy. Vlasy například často nadměrně vypadávají po porodu. Výsledkem může být částečná nebo úplná ztráta vlasů (alopecie), podle příčin a projevů rozlišujeme různé typy alopecie, například:

 • Alopecie areata - vypadaná, jasně ohraničená kolečka vlasů na různých místech na hlavě. Jedná se o autoimunitní onemocnění, postihuje muže i ženy.
 • Androgenní alopecie - vypadávání vlasů ovlivněné dědičností, hormony a věkem. Metabolit testosteronu dihydrotestosteron (DHT) zkracuje životní cyklus vlasu a urychluje jeho vypadnutí.
 • Alopecia barbae - ztráta části vousů u mužů hlavně v oblasti brady.
 • Trakční alopecie - je způsobena přílišným namáháním vlasů.

Každý, kdo zaznamená nadměrné vypadávání vlasů, je vhodným kandidátem k podstoupení vlasové mezoterapie.

vlasy

Pacientka před a po (Mediestetik, skupina klinik)

Jak si vybrat vhodného lékaře

Portál Estheticon nabízí mnoho odborníků, kteří vlasovou mezoterapii nabízí. S vámi vybraným lékařem zákrok detailně proberete. Vybírejte lékaře se specializovanými znalostmi a dovednostmi. Lékař vám nakombinuje vhodný roztok dle vašich potřeb a vysvětlí veškeré postupy vlasové mezoterapie a určí nutný počet aplikací pro dosažení cíle. S lékařem proberete také veškerá rizika zákroku.

Jak probíhá první schůzka s lékařem

Během konzultace lékař zjistí vaši anamnézu a příčinu vypadávání vlasů. Kromě toho důkladně vysvětlí postup mezoterapie a zodpoví všechny vaše dotazy. K lékaři je vhodné přijít dobře psychicky naladěn a od vlasové mezoterapie očekávat realistické výsledky.

vypadávání vlasů

Nejdříve je potřeba provést diagnostiku vlasů

Jak se připravit na zákrok?

Před zákrokem je nutné podstoupit diagnostiku vlasů pomocí fototrichoskopie. Digitální fototrichoskopie je diagnostická metoda, která stanoví hustotu vlasů, rychlost jejich růstu a růstové fáze vlasu. Během vyšetření se vlasy v problematické oblasti na ploše 1 cm² zkrátí na 2 milimetry, vystříhaná oblast se naskenuje a po 2 dnech se vyhodnotí poměr aktivních a pasivních vlasů.

Po stanovení diagnózy následuje návrh léčby, která ve většině případů vede k zástavě vypadávání vlasů. Léčba je ale dlouhodobá a komplexní.

vlasy

Rozeznáváme dva způsoby vlasové mezoterapie

Průběh vlasové mezoterapie

Speciální šampóny proti vypadávání vlasů působí jen povrchově. Vlasová mezoterapie dokáže naopak vlasy posílit od kořínků. Principem mezoterapie je speciální aplikace výživného roztoku do vlasové části hlavy. Ten obsahuje kmenové buňky.

Vlasová mezoterapie se provádí dvěma způsoby. Jedním z nich je chemická mezoterapie, kdy se do mezodermové vrstvy pokožky vstřikují různé přísady. Ty stimulují přirozený růst vlasů zlepšením krevního oběhu, neutralizováním přebytečné DHT, snížením zánětu a stimulací produkce kolagenu k zastavení vypadávání vlasů. Roztok mezoterapie, který se vstřikuje do pokožky hlavy, obsahuje kombinaci specifických chemikálií, vitamínů, koenzymů a aminokyselin, které jsou šity na míru dle požadavků pacienta. Pro dosažení správných výsledků je zásadní používat správnou techniku koktejlů a injekcí. Dávejte si však pozor na kontraindikace a vedlejší účinky. 

Druhým způsobem je mechanická mezoterapie, kdy lékař vytvoří v postižené oblasti mikroperforace, které indukují růst vlasů. Tento pohyb spouští produkci kolagenu a elastinu. Pomáhají při tvorbě nových tkání ve vlasech. Během tohoto procesu nedochází k poškození stávajícího kolagenu.

vlasy

Fotografie před a po zákroku (Mediestetik, skupina klinik)

Výhody zákroku

Vlasová mezoterapie je nechirurgická a relativně bezbolestná injekční technika. Mezoterapie podporuje růst vlasů, zabraňuje nadměrnému padání vlasů, vyživuje a revitalizuje střední vrstvu kůže hlavy a vlasové folikuly, zlepšuje prokrvení vlasové pokožky a postupně dodá vlasům sílu, pevnost a lesk.

Podle příčiny vzniku alopecie je třeba vlasovou mezoterapii kombinovat s místní léčbou, hloubkovým laserovým ošetřením nebo s plazmaterapií, což je injekční aplikace vlastní obohacené krevní plazmy.

Transplantace vlasů pak řeší androgenní typ alopecie (tzv. plešatost mužského typu).

Jak probíhá zotavení po vlasové mezoterapii?

Vířivky, sauny a masáže se nedoporučují po dobu 48 hodin po ošetření. Po dobu 48 hodin po injekci se také vyvarujte jakémukoliv namáhavému cvičení a všemu, co by způsobilo pocení nebo zvýšení srdeční frekvence. Růst nových vlasů zaznamenáte během 3 až 4 měsíců po terapii.

vlasy

Je potřeba absolvovat několik aplikací

Doba rekonvalescence

Po 4 až 6 hodinách léčby si můžete vlasy umýt. K dosažení požadovaného účinku budete pravděpodobně potřebovat několik aplikací. Měli byste očekávat, že se k lékaři vrátíte 3x až 15x. Nejprve budete dostávat injekce každých 7 až 10 dní. Pokud se vaše pokožka začne zlepšovat, ošetření se bude provádět jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc.

vlasy

Fotografie před a po (Brandeis Clinic by Lucie Kalinová)

Výsledky vlasové mezoterapie

Délka léčby závisí na jednotlivci, ale v průměru budete terapii potřebovat přibližně jednou týdně po dobu čtyř měsíců. Léčba obvykle zahrnuje osm sezení, každý týden půl hodiny. Při této léčbě musí být pacient trpělivý a vyrovnaný, protože viditelné výsledky jsou pozorovány až po pátém sezení. Samozřejmě, jakmile Vaše tělo začne reagovat na léčbu, doba a frekvence léčby se sníží.

vlasy

Fotografie před a po (Brandeis Clinic by Lucie Kalinová)

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Po zákroku může mít pacient citlivou pokožku hlavy v místě ošetřované oblasti. Dvě nebo čtyři hodiny po aplikaci můžete pociťovat mírnou bolest, kterou lze zastavit perorálními analgetiky. Pro většinu pacientů je však zákrok bezbolestný. Mezoterapie může také způsobit akutní komplikace, jako jsou abscesy pokožky hlavy. U některých lidí se mohou také objevit modřiny, otoky, bolesti hlavy a svědění.

Veškerá rizika mezoterapie je nutné probrat s Vaším lékařem.

Často kladené otázky

 • Jak brzy mohu očekávat výsledky po první léčbě? Výsledky jakéhokoli ošetření obnovy vlasů se u jednotlivců vždy liší, ale ve většině případů bude trvat 2 až 3 měsíce, než budou výsledky patrné.
 • Jak dlouho trvá mezoterapie? Samotný zákrok zabere 20 až 30 minut. Aplikace je nutné opakovat dle potřeby pacienta.
 • Je zákrok bolestivý? Zákrok není bolestivý, může být trochu nepříjemný. Většina pacientů však zvládá mírný diskomfort při ošetření bez problémů.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."