Autor:

Rozlišujeme ablační a neablační frakční resurfacing. Dermatologické kliniky používají různé typy frakčních laserů, které se liší intenzitou a účinkem. Resurfacing může být povrchový nebo zasahovat do hlubších vrstev kůže. Ošetření frakčním laserem není vhodné podstupovat od května do září, nebo když je pokožka opálená.

Ablační lasery jako je CO2 MiXto odpařují (vaporizují) vrchní vrstvu kůže, aby byla kompletně obnovena. Ošetření je náročné a má svá rizika, s ablačním laserem by měli pracovat pouze zkušení lékaři. Čím radikálnější je ošetření ablačním laserem, tím více je porušena integrita kůže a tím delší bude hojení. Invazivní ošetření ablačním laserem jsou ale velmi efektivní, jedno ošetření ubere až 10 let.

Paprsky neablačních laserů projdou vrchní vrstvou kůže do podkoží, aniž by ji příliš poškodily. Laser kožní buňky nevaporizuje (neodpaří), ale nekrotizuje. Tím také dojde k obnově vrchní vrstvy kůže a v hlubších vrstvách k stimulaci tvorby kolagenu. Neablační lasery mají také velmi dobré výsledky. Jejich výhodou je nohem kratší rekonvalescence. Ošetření je třeba 2krát až 3krát opakovat.

facewoman1

Před ošetřením

Zkušený dermatolog vás vyslechne, aby zjistil, co očekáváte a čeho chcete resurfacingem dosáhnout. Zhodnotí stav vaší pokožky a míru jejího poškození. Poté pro vás vybere nejvhodnější frakční laser a intenzitu ošetření.

Bolestivost a anestezie

Ošetřovaná oblast je lokálně znecitlivěna, buď anestetickým krémem, nebo injekčně. Pokud se jedná o rozsáhlejší ošetření invazivním ablačním laserem, kombinuje se lokální znecitlivění s analgosedací. Nové a moderní lasery jsou vybaveny dynamickým chlazením, díky kterému ve většině případů není třeba žádné znecitlivění.

Průběh zákroku

Znecitlivující krém se na ošetřovanou oblast nanáší 45 minut před zákrokem. Během ošetření má každý ochranné brýle.

Ablační frakční laser lékař přikládá na obličej bod po bodu, odpařuje tak poškozenou vrchní vrstvu kůže, v hlubších vrstvách kůže laser stimuluje novotvorbu kolagenu. Ošetření je v drtivé většině případů ambulantní, při radikálnějších ošetřeních celého obličeje, je možná jednodenní hospitalizace.
Před ošetřením neablačním frakčním laserem se také nanáší anestetický krém, pokud má přístroj kvalitní systém chlazení není většinou žádné znecitlivění třeba. Hlavice laseru se na na kůži přikládá také bod po bodu. Ošetření je vždy ambulantní. Ošetření celého obličeje trvá v obou případech zhruba 30 minut.

Efekt frakčního resurfacingu

Efekt závisí na typu použitého laseru a na radikálnosti zákroku.

Frakční resurfacing odstraní:

  • Jemné a středně hluboké vrásky
  • Sluneční nebo senilní pigmentové skvrny
  • Jizvy po akné
  • Mastnou a pórovitou pleť

Zákrok dále stimuluje remodelaci a novotvorbu kolagenu v hlubších vrstvách kůže, pleť se díky tomu vypíná a zpevňuje několik měsíců po ošetření. Výsledný efekt je vidět hned, jak se kůže zahojí, definitivní výsledek ale čekejte až po 3 měsících.

Rekonvalescence po frakčním resurfacingu

Po ošetření neablačním laserem je kůže den dva lehce zarudlá a oteklá, po několika dnech můžete použít makeup. Hojení a obnova svrchní vrstvy pokožky trvá 4 až 7 dní. Oblast ošetřená neablačním laserem musí být aspoň 3 měsíce chráněna krémy s vysokým ochranným faktorem před UV zářením.

Ošetření ablačním laserem vrchní vrstvu pokožky odpaří. První dny po ošetření jsou nepříjemné a hojení trvá 2 až 3 týdny, je třeba se výhybat riziku infekce. Obličej po ošetření ablačním laserem se musí chránit před UV zářením 4 až 6 měsíců.

Na slunce zbytečně nechodit vůbec, případně se mazat krémy s ochranným faktorem 50+.

Jak dlouho výsledný efekt po resurfacingu vydrží?

Efekt vydrží 3 až 10 let, velmi záleží na typu použitého laseru, jak hluboko záření proniklo a jak intenzivní bylo. Refrakční laser stárnutí zpomalí. Rychlost stárnutí pokožky je i po ošetření hodně ovlivněna zdravým životním stylem, životosprávou, ochranou před sluncem.

Aktualizováno: 19.4.2016

Frakční laserový resurfacing - Novinky

Laserové přístroje v péči o ruce

MEDICI-H International Medical Products s.r.o.

Viditelných projevů stárnutí je celá řada. K těm nejméně esteticky akceptovatelným patří stopy času odrážející se kromě...

Související recenze a zkušenosti

Hana Krampolová 11.3.2011
Spokojený/á

Kompletní prom?na Hanky KrampolovéHerec Jirka Krampol je znám tím, že o sebe velmi dbá a udržuje se ve form?. Doma má krásnou ženu Hanku a ta s jeho filozofií pln? souhlasí. Pro? vypadat ve zralém v?ku jako buldok nebo j... Více 

1 Like  

Frakční laserový resurfacing - Ceny

MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem, Jihlava
Ceny od 15 000 Kč
obvykle do 29 000 Kč
MEDICOM Clinic
Ceny od 3 000 Kč
obvykle do 29 900 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
Ceny od 27 500 Kč
MUDr. Josef Kulhánek MBA
Ceny od 15 000 Kč
obvykle do 29 000 Kč
MUDr. Katarína Třísková - MEDICOM Clinic
Ceny od 15 000 Kč
obvykle do 29 000 Kč
MUDr. Martina Neradová Richterová
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní