Ověřil/a:
Tato klinika estetické medicíny se zaměřuje především na laserovou estetickou medicínu, dermatologii, korektivní dermatologii nebo kosmetologii. Nabízí svým klientům nadstandardní služby.
Aktualizováno: 3. 5. 2022

Navigace

 • Co je to frakční laser?
 • Ablační versus neablační lasery
 • Pro koho je frakční laser vhodný?
 • Kontraindikace u frakčního laseru
 • Konzultace před frakčním laserovým resurfacingem
 • Bolestivost a anestezie
 • Průběh zákroku
 • Efekt frakčního laseru
 • Jak dlouho vydrží výsledný efekt po resurfacingu?
 • Rekonvalescence po frakčním laseru
 • Rizika a komplikace ošetření frakčním laserem
 • Frakční resurfacing versus chirurgický lifting obličeje
 • Cena frakčního resurfacingu

Co je to frakční laser?

Rozlišujeme ablační a neablační frakční lasery. Dermatologické kliniky používají různé typy frakčních laserů, které se liší intenzitou a účinkem. Laserový resurfacing může být povrchový nebo zasahovat do hlubších vrstev kůže. Ošetření frakčním laserem není vhodné podstupovat od května do září, nebo když je pokožka opálená.

Ablační versus neablační lasery

Ablační a neablační lasery

Ablační versus neablační lasery

Ablační lasery

Ablační lasery jako je frakční co2 laser MiXto odpařují (vaporizují) vrchní vrstvu kůže, aby byla kompletně obnovena. Ošetření je náročné a má svá rizika. S každým laserem by měli pracovat pouze zkušení lékaři. Čím radikálnější je ošetření ablačním laserem, tím více je porušena integrita kůže, a tím delší bude hojení. Invazivní ošetření ablačním laserem jsou ale velmi efektivní. Mezi ablační lasery patří také erbiový.

Neablační lasery

Paprsky neablačních laserů projdou vrchní vrstvou kůže do podkoží, aniž by povrch příliš poškodily. Povrch kůže je chráněný chlazením. Laser kožní buňky nevaporizuje (neodpaří), ale nekrotizuje. Tím také dojde k obnově vrchní vrstvy kůže a v hlubších vrstvách k stimulaci tvorby kolagenu. Neablační lasery mají také velmi dobré výsledky. Jejich výhodou je mnohem kratší rekonvalescence. Ošetření je třeba 2x-3x opakovat.

Frakcionované lasery

Frakcionovaný laser znamená, že energie laserového paprsku je rozdělená na menší části a mezi odpařenými částmi zůstávají okrsky netknuté. Z nich je pak zahájeno hojení. Regenerace a rekonvalescence po zákroku je rychlejší.

Foto před a po resurfacingu (foto: soukromý archiv kliniky)

Foto před a po resurfacingu (foto: soukromý archiv kliniky)

Pro koho je frakční laser vhodný?

Ošetření je vhodné jako řešení středně hlubokých vrásek a jizev. Často je vyhledávané právě jako možnost odstranění jizev po akné. Nejčastěji ošetření vyhledávají lidé ve věku 40-60 let. Ale v případě hojení jizev jej podstupují i mladší ročníky.

Běžně se používá hlavně na obličej por omlazení pleti. Ale lze s laserem ošetřit i jiné oblasti:

 • trup
 • záda
 • nohy
 • hřbet rukou

Používá se i na jizvy, např. po chirurgických výkonech. V dekoltu je potřeba postupovat opatrně, je zde riziko keloidního hojení.

Kontraindikace u frakčního laseru

Ošetření nelze podstoupit v těchto případech:

 • Akutní zánětlivý proces v oblasti ošetření.
 • Probíhající horečnatá onemocnění - stavy při kterých může být komplikované hojení kůže.
 • Užívání imunosupresiv.
Konzultace před frakčním laserovým resurfacingem

Dermatolog zhodnotí stav vaší pokožky

Konzultace před frakčním laserovým resurfacingem

Zkušený dermatolog vás vyslechne, aby zjistil, co očekáváte a čeho chcete laserovým resurfacingem dosáhnout. Zhodnotí stav vaší pokožky a míru poškození. Poté pro vás vybere nejvhodnější frakční laser a ošetření.

Lékař vybírá vhodnost ošetření a typ laseru podle typu a stavu pleti a podle toho, jaký problém je potřeba řešit. 

Ošetření lze podstoupit v den první konzultace.

Bolestivost a anestezie

Ošetřovaná oblast je lokálně znecitlivěna, většinou anestetickým krémem, nebo injekčně. Pokud se jedná o rozsáhlejší ošetření invazivním ablačním laserem, kombinuje se lokální znecitlivění s analgosedací. Znecitlivující krém se na ošetřovanou oblast nanáší třicet minut před zákrokem.

Průběh zákroku

Jak probíhá zákrok

Průběh zákroku

Během ošetření má každý klient ochranné brýle. Ablační frakční laser lékař přikládá na obličej bod po bodu, odpařuje tak vrchní vrstvu kůže. V hlubších vrstvách kůže laser stimuluje novotvorbu kolagenu. Ošetření se provádí ambulantně a není nutná hospitalizace.

MUDr. Otakar Lucák

Fototrafie před a po zákroku (MUDr. Otakar Lucák)

Efekt frakčního laseru

Efekt závisí na typu použitého laseru a na radikálnosti zákroku.

Frakční resurfacing odstraní:

 • Jemné a středně hluboké vrásky,
 • sluneční nebo senilní pigmentové skvrny,
 • jizvy po akné,
 • mastnou a pórovitou pleť.

Laserové ošetření pleti dále stimuluje remodelaci a novotvorbu kolagenu ve středních vrstvách kůže. Pleť se díky tomu vypíná a zpevňuje několik měsíců po ošetření. Výsledný efekt je vidět hned, jak se kůže zahojí. Definitivní výsledek ale čekejte až po 3 měsících.

Co reálně očekávat od frakčního resurfacingu? Celkové zlepšení stavu pleti, zjemnění vrásek a odstranění jizev.

Jak dlouho vydrží výsledný efekt po resurfacingu?

Efekt vydrží 3 až 10 let. Velmi záleží na typu použitého laseru, jak hluboko záření proniklo a jak intenzivní bylo. Frakční laser stárnutí zpomalí. Rychlost stárnutí pokožky je i po ošetření hodně ovlivněna zdravým životním stylem, životosprávou, ochranou před sluncem.

Zákrok je možné opakovat po 4 až 6 týdnech.

Rekonvalescence po frakčním resurfacingu

Je potřeba používat krémy s vysokým ochranným faktorem

Rekonvalescence po frakčním laseru

Po ošetření ablačním laserem je kůže den dva lehce zarudlá a oteklá. Ošetřovaná oblast se pokrývá stroupky. Hojení a obnova svrchní vrstvy pokožky trvá 4-7 dní. Pro urychlení hojení lze stroupky promazávat krémem s hojivým účinkem (např. s obsahem dexpanthenolu).

Makeup a běžnou kosmetiku je možné začít používat po odloučení stroupků. Oblast ošetřená frakčním laserem musí být alespoň 3 měsíce chráněna krémy s vysokým ochranným faktorem před UV zářením.

Na slunce nechodit zbytečně vůbec, případně se mazat krémy s ochranným faktorem 50+ a ideálně nosit i pokrývku hlavy s širší krempou pro zastínění obličeje.

Laserová dermatologická klinika ALTOS

Pacientka před a po zákroku (Laserová dermatologická klinika ALTOS)

Rizika a komplikace ošetření frakčním laserem

Po ošetření se mohou objevit tyto komplikace:

 • infekce
 • pigmentace
 • jizvení

Pacient může sám ovlivnit výsledek ošetření. Stroupky se musí nechat samovolně odloučit, nesmí se seškrabávat. Tak se zamezí možné infekci. Dále je hlavně důležitá ochrana před UV zářením, které jinak způsobuje delší hojení, případně vznik pigmentových skvrn.

lifting

Je možné kombinovat různé zákroky

Frakční resurfacing versus chirurgický lifting obličeje

Nelze jednoznačně říci, že je frakční resurfacing alternativou chirurgickému liftingu. Každé udělá něco jiného. Po chirurgickém liftingu je pleť vypnutá. Ale laserovým zákrokem se zlepší kvalita pleti, podpoří se regenerace a novotvorba kolagenu, pleť se zpevní. Často různé zákroky i kombinujeme s cílem dosažení lepšího efektu.

Cena frakčního resurfacingu

Cena frakčního resurfacingu se odvíjí od rozsahu ošetřované oblasti. Celý obličej vychází okolo 9 000 Kč, oblast kolem úst na 5 000 Kč a tváře na 5 000 až 7 000 Kč.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."