Autor:

Plastika vnitřních stehen je zákrok, který z hlediska četnosti prováděných operací plastickými chirurgy patří mezi málo prováděné operace a velká většina plastických chirurgů s ním má malé nebo vůbec žádné zkušenosti. Tento zákrok je pak z tohoto důvodu zatížen při jeho nesprávném provedení četnými komplikacemi.

Na celém světě se za rok 2016 provedlo 80 tis těchto operací, například plastik břich 10x více a augmentací prsů pak 20x více.

Na našem pracovišti provádíme tento zákrok v posledních letech ročně 5-10 pacientům a vždy jej provádíme jako placenou službu.

Celosvětově podstupuje tuto operaci 90% žen a toto číslo koresponduje i s našimi zkušenostmi.

Kdo je vhodný pacient pro plastickou operaci vnitřních stehen?

Nejideálnějším pacientem je pacient, který měl nadváhu 20-40 kg a nyní má již nadváhu malou nebo má normální váhu. Další skupinou pacientů, kteří podstupují tuto operaci jsou pacienti po radikální redukci váhy tedy nad 40 kg a pak starší pacientky s povolenou kůží na stehnech.

Operaci by neměli podstupovat pacienti nad BMI 30.

Kontraindikace k operaci vnitřních stehen

Kontraindikací k zákroku je pak špatný zdravotní a psychický stav.

Průběh operace vnitřních stehen a co obnáší?

Operací se odstraní kožní a tukové nadbytky v oblasti vnitřních stehen, zlepší se kontura teto oblasti, často komfort v prádle a při chůzi a dojde též k částečnému vypnutí kůže celého stehna.

Provádíme operaci podle Josepha Hunsteda z USA , která spočívá v přesné lokalizaci nadbytků, v této oblasti se pak provede kompletní liposukce, následně odstranění kůže tak aby nedošlo k porušení lymfatických cév a žil, přesná adaptace kůže a sešití rány. Pokud je výkon proveden takto a správně, pak je počet komplikací minimální. Výsledná jizva má vertikální průběh a probíhá na vnitřní straně stehen od tříselní rýhy do oblasti nad koleno.

plastika stehen1

Zákrok provádíme paralelně a pak trvá pouze 90 min. Pacient zpravidla nemá dreny a druhý den odchází po operaci domů.

Rekonvalescence po plastické operaci vnitřních stehen

4 týdny nosí elastické prádlo a hojení trvá 2-3 týdny. Veškeré aktivity jsou možné za 4-6 týdnů.

plastika stehen2

Předoperační příprava spočívá pouze ve zhotovení předoperačního vyšetření a dodržování zásad správné hygieny před operací.

Důsledná osobní hygiena je důležitá i po operaci.

Trvání výsledného efektu po operaci vnitřních stehen

Výsledný efekt je při stabilitě váhy trvalý. Efekt je viditelný hned po operaci. Zákrok je jednorázový. V průběhu měsíců a let dochází vlivem stárnutí opět k povolení kůže na přední a zevní straně stehna, ale správná kontura oblasti vnitřních stehen zůstává zachována.

Neprovádíme zákrok řezem v tříselné rýze z důvodů malého efektu a velké četnosti komplikací. Mezi tyto komplikace (pokud se zákrok provede řezem v tříselné oblasti) je nedostatečný efekt, dislokace výsledné jizvy mimo tříselnou oblast, trvale otevřená vagina, lymfatické píštěle a lymfatická sekrece, komplikace hojení rány, otoky dolních končetin, ponechané nadbytky v okrajích jizvy.

Komplikace po operaci vnitřních stehen

Mezi možné komplikace všech plastik vnitřních stehen pak patří komplikace s hojením rány, asymetrie průběhu jizvy, tvarové nerovnosti a asymetrie, nedostatečný efekt, lymfatická sekrece a píštěle ale tyto komplikace jsme díky metodě Josepha Hunsteda značně eliminovali.

Publikováno: 17.8.2017

Autor

Předseda Společnosti estetické chirurgie ČLS JEP. Národní sekretář ISAPS. Ročně provede vice než 700 estetických operací. Přednášel opakovaně výsledky své práce i mimo ČR např. ve Finsku ,Brazilii či v USA.Organizuje každoročně CBC v Hluboké nad Vltavou se světovými špičkami v oboru. pl.chirurgie.

Plastická operace stehen - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Plastická operace stehen - Ceny

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní