Předseda Společnosti estetické chirurgie ČLS JEP. Národní sekretář ISAPS. Ročně provede vice než 700 estetických operací. Přednášel opakovaně výsledky své práce i mimo ČR např. ve Finsku ,Brazilii či v USA.Organizuje každoročně CBC v Hluboké nad Vltavou se světovými špičkami v oboru. pl.chirurgie.
Vytvořeno: 4. 2. 2021 · Aktualizace: 23. 3. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je plastická operace stehen?
 • Kdo je vhodný pacient pro plastickou operaci vnitřních stehen?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře a jak probíhá konzultace
 • Jak se připravit na plastickou operaci stehen?
 • Průběh operace vnitřních stehen a co obnáší?
 • Výhody plastické operace stehen
 • Jak probíhá zotavení po plastické operaci stehen?
 • Výsledky plastické operace stehen
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Často kladené otázky

Úvod

Plastika vnitřních stehen je zákrok, který z hlediska četnosti prováděných operací plastickými chirurgy patří mezi málo prováděné operace a velká většina plastických chirurgů s ním má malé nebo vůbec žádné zkušenosti. Tento zákrok je pak z tohoto důvodu zatížen při jeho nesprávném provedení četnými komplikacemi. Je tedy velmi důležité vybrat správného lékaře se zkušenostmi s plastickými operacemi stehen.

stehna

Fotografie před a po zákroku (Centrum plastické chirurgie - SurGal Clinic, s.r.o.)

Co je plastická operace stehen?

S přibývajícími roky kůže ztrácí na elasticitě a podléhá gravitaci. Kůže lidí, kteří rychle a radikálně zhubnou nestihne zareagovat a zůstane povislá. Plastická operace stehen je zákrok, při kterém se povolená kůže napne a její nadbytečná část je odstraněna. Stehna tak po plastice vypadají lépe a omládnou o několik let.

Plastická operace stehen

Zákrok by neměli podstoupit pacienti s velkou nadváhou

Kdo je vhodný pacient pro plastickou operaci vnitřních stehen?

Nejideálnějším kandidátem pro plastickou operaci stehen je pacient, který měl nadváhu 20 až 40 kg a nyní má již nadváhu malou nebo má váhu normální. Další skupinou pacientů, kteří podstupují tuto operaci jsou pacienti po radikální redukci váhy, tedy nad 40 kg. Plastická operace stehen je častá také u starších pacientů s povolenou kůží na stehnech. 

Operaci by neměli podstupovat pacienti s BMI nad 30.

stehna

Pacientka před a po zákroku (BE ELITE CLINIC)

Jak si vybrat vhodného lékaře a jak probíhá konzultace

Estheticon nabízí mnoho lékařů, kteří s plastickou operací stehen mají zkušenosti. S daným odborníkem je vždy nutné zákrok konzultovat a probrat veškerá vaše očekávání a výhody zákroku. Důležitou součástí konzultace je také pochopení veškerých rizik spojených se zákrokem. Je velmi důležité ujasnit si, jakých výsledků lze zákrokem docílit. Na stránkách Estheticon najdete fotografie předchozích klientů před a po plastické operaci stehen, což vám může pomoci s výběrem lékaře.

Lékař po Vás bude žádat vaši lékařskou anamnézu.Je třeba jej před zákrokem informovat, jaké berete léky a jaké máte zdravotní problémy. Chirurg zodpoví všechny Vaše dotazy ohledně zákroku a následné rekonvalescence. Před zákrokem vždy dbejte pokynů Vašeho lékaře.

stehna

Před a po zákroku (Medical Institut Care s.r.o.)

Jak se připravit na plastickou operaci stehen?

Předoperační příprava spočívá ve zhotovení předoperačního vyšetření a dodržování zásad správné hygieny před operací. Operace je obvykle prováděna v celkové anestezii. Před zákrokem je také nutné vysadit léky, které by mohly způsobit vyšší krvácivost. Pokud je to vhodné, chirurg kombinuje operaci s liposukcí, tedy odstraněním tukové tkáně. V takovém případě je nutné dodržovat správnou životosprávu, aby byl zákrok co nejefektivnější. Pokud jste kuřák, je vhodné před zákrokem eliminovat kouření, ještě lepší je 6 týdnů před operací nekouřit.

stehna

Pacientka před a po zákroku (Perfect Clinic - centrum estetické medicíny)

Průběh operace vnitřních stehen a co obnáší?

Operací se odstraní kožní a tukové nadbytky v oblasti vnitřních stehen a zlepší se jejich tvar. Zákrokem také dojde k částečnému vypnutí kůže celého stehna.

Provádíme operaci podle Josepha Hunsteda z USA, která spočívá v přesné lokalizaci nadbytků, v této oblasti se pak provede kompletní liposukce, následně odstranění kůže tak, aby nedošlo k porušení lymfatických cév a žil, přesná adaptace kůže a sešití rány. Často zákrok doplňujeme o liposukci vnitřních kolen. Pokud je výkon proveden takto a správně, pak je počet komplikací minimální. Výsledná jizva má vertikální průběh a probíhá na vnitřní straně stehen od tříselní rýhy do oblasti nad koleno. Zákrok provádíme paralelně a pak trvá pouze 90 min. Pacient zpravidla nemá dreny a druhý den odchází po operaci domů.

Kontraindikací k zákroku je pak špatný zdravotní a psychický stav. Tento zákrok nekombinujeme s estetickými operacemi jinde na těle pacienta.

Výhody plastické operace stehen

Výhodou zákroku jsou opticky štíhlejší, mladší a pevnější stehna. Zároveň se zákrokem předejde možným zdravotním problémům, jako jsou opruzeniny vznikající právě v záhybech kůže. Zákrok většinou velice pozitivně ovlivní psychickou stránku pacienta. Často se po zákroku pacient cítí komfortně v prádle a při chůzi, což také ovlivňuje každodenní aktivity. Pacient by však měl mít stabilní váhu, jelikož výkyvy váhy mohou negativně ovlivnit výsledek zákroku.

Před/po

Fotografie před a po zákroku

Jak probíhá zotavení po plastické operaci stehen?

Po zákroku bude pacient hospitalizován na 1 až 3 dny, vždy záleží na zdravotním stavu pacienta. Během zotavování musí pacient nosit kompresní prádlo, které pomáhá k rychlejšímu hojení a ke snížení otoků. Stehy se odstraňují 2 až 3 týdny po operaci. Asi 6 týdnů po operaci je možné vrátit se k fyzickým aktivitám. Jizva po zákroku postupem času bledne.

Čtyři týdny po zákroku pacient nosí elastické prádlo. Hojení trvá 2 až 3 týdny, záleží však na celkovém zdravotním stavu pacienta. Veškeré aktivity jsou možné za 4 až 6 týdnů. Po operaci je důležitá důsledná osobní hygiena. Pro bezpečné hojení vždy dbejte pokynů Vašeho lékaře.

Trvání výsledného efektu po operaci vnitřních stehen

Výsledný efekt bývá trvalý

Výsledky plastické operace stehen

Výsledný efekt je při stabilitě váhy trvalý. Efekt je viditelný hned po operaci. Zákrok je jednorázový. V průběhu měsíců a let dochází vlivem stárnutí opět k povolení kůže na přední a zevní straně stehna, ale správná kontura oblasti vnitřních stehen zůstává zachována.

Neprovádíme zákrok řezem v tříselné rýze z důvodů malého efektu a velké četnosti komplikací.

Komplikace po operaci vnitřních stehen

Komplikace se objeví jen výjimečně

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Pokud se zákrok provede řezem v tříselné oblasti, mezi komplikace patří nedostatečný efekt, dislokace výsledné jizvy mimo tříselnou oblast, trvale otevřená vagina, lymfatické píštěle a lymfatická sekrece, komplikace hojení rány, otoky dolních končetin, ponechané nadbytky v okrajích jizvy.

Mezi možné komplikace všech plastik vnitřních stehen pak patří komplikace s hojením rány, asymetrie průběhu jizvy, tvarové nerovnosti a asymetrie, nedostatečný efekt, lymfatická sekrece a píštěle, ale tyto komplikace jsou díky metodě Josepha Hunsteda značně eliminovány.

Často kladené otázky

 • Jak moc se musí omezit pohyb po plastické operaci stehen? Rychlost hojení je individuální, několik dní však musíte být v klidu. Prvních 72 hodin se doporučuje spát s polštáři pod nohama, abyste nohy udrželi ve vyvýšené poloze. Až se na to budete cítit, můžete začít chodit. Náročné fyzické aktivity by měly být omezeny do úplného zahojení, aby se předešlo rizikům a rána se mohla zcela zhojit.
 • Zanechává plastická operace stehen jizvu? Zákrok zanechává viditelnou jizvu, která vede z oblasti rozkroku nad oblast vnitřku kolena. Postupem času jizva výrazně vybledne.
 • Je plastická operace stehen bolestivá? Pacienti by měli očekávat, že pocítí určitou bolest. Po zákroku se může objevit otok a podlitiny. Budou Vám předepsány léky proti bolesti, které pomohou snížit pooperační bolesti a nepohodlí.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."