Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 9. 5. 2022

Navigace

 • Co je to vaginoplastika?
 • Kdy se vaginoplastika provádí?
 • Pro koho je vaginoplastika vhodná
 • Průběh vaginoplastiky
 • Rekonvalescence po vaginoplastice
 • Viditelnost efektu po plastice pochvy
 • Možné komplikace po vaginoplastice
 • Alternativní a související zákroky s vaginoplastikou
 • Financování vaginoplastiky

Co je to vaginoplastika?

Plastická úprava hráze a vchodu poševního s operací pochvy je výkon, který řeší problémy u žen s rozšířeným poševním vchodem nebo pochvou v celé její délce. Vaginoplastika, případně spojená s perineoplastikou a úpravou velkých či malých lábií, zlepšuje sexuální prožitek a navrací ženám pocit pevnosti a pohodlí v intimních partiích.

vaginoplastika

1 - Mons pubis, 2 - Preputium klitoris, 3 - Klitoris - glans clitoridis, 4 - Velký stydký pysk, 5 - Vyústění močové trubice, 6 - Malý stydký pysk, 7 - Carunculae hymenales - zbytky panenské blány, 8 - Poševní vchod , 9 - Hráz

Kdy se vaginoplastika provádí?

Vaginoplastika je doporučována ženám, které mají obtíže spojené s uvolněnými svaly pánevního dna a ztrátou elasticity poševní tkáně, což vede k volnější cestě do pochvy.

Mezi obtíže řadíme:

 • vaginální dyskomfort při běžných aktivitách nebo sportu
 • vaginální bolestivost při běžných aktivitách nebo sportu
 • bolest při sexu
 • snížení sexuálního prožitku
 • únik moče

Tyto změny v pochvě u žen nastupují především po vaginálním porodu nebo vlivem stárnutí, kdy se vaginální tkáň časem změnila a protáhla. Další důvod pro plastiku pochvy může být poranění vaginálních struktur a stresová inkontinence moči či výrazné zhubnutí.

Porod s sebou přináší vícero možných komplikací s hojením, například roztahování jizvy, které vznikají při ošetření porodních cest v pochvě nebo po epiziotomii (nástřih hráze) či po samotném natrhnutí hráze. Tyto procesy nepříznivě ovlivňují intimní život ženy. Vaginoplastika je výkon, který ženám přinese vytouženou pohodu a komfort jako před porodem.

Výkon se neprovádí v těhotenství a není vhodné ho provádět u mladistvých žen.

Pro koho je vaginoplastika vhodná

Vaginoplastika je vhodná nejen pro ženy po porodu

Pro koho je vaginoplastika vhodná

Pro každou ženu, kterou trápí již uvedené obtíže. Nejčastěji vaginoplastiku podstupují právě ženy po porodu a výrazném úbytku váhy

Pokud by z nějakého důvodu chtěla operaci podstoupit žena před porodem, je možné tak učinit nejdříve od 18 let.

Každá žena by měla o své intimní partie pečovat.

vaginoplastiky

Průběh zákroku

Průběh vaginoplastiky

Rozlišujeme zadní nebo přední vaginoplastiku, někdy i ve spojení s plastikou hráze. Operatér může provádět pouze plastiku poševního vchodu nebo plastiku pochvy v celé délce. Tyto druhy se různě kombinují v závislosti na stavu vaginálních struktur.

Plastická operace vagíny se provádí po skončení menstruace téměř vždy v celkové anestezii a trvá přibližně 1 hodinu, během které se vytne jizva v celém svém rozsahu. Následně se sešijí nově vzniklé okraje rány k sobě. Na šití rány se používá vstřebatelný materiál, který není potřeba odstraňovat.

Po plastické operaci pochvy se rána překrývá sterilním krytím. Pokud je operace provedena ambulantně, odchází klientka po zákroku domů. Po operaci v celkové anestezii zůstává do druhého dne.

Rekonvalescence po vaginoplastice

Je potřeba dodržovat klidový režim

Rekonvalescence po vaginoplastice

 • Bolestivost: V bezprostředním období po výkonu je nutné počítat s krvácením, případně špiněním, a bolestivostí, která je tlumena analgetiky.
 • Klidový režim: Po plastické operaci pochvy je důležitý klidový režim, který by měl trvat minimálně týden od výkonu.
 • Intimní hygiena: Po operaci je nutné provádět intimní hygienu několikrát denně, také po dobu nejméně jednoho týdne od operace.
 • Sezení: V klidovém režimu je dobré se vyvarovat sezení a spíše ležet.
 • Práce: Běžná kancelářská práce je možná po týdnu.
Viditelnost efektu po plastice pochvy

Výsledek zákroku je individuální

Viditelnost efektu po plastice pochvy

Anatomický a kosmetický efekt po operační úpravě hráze a vchodu poševního je často viditelný ihned. Funkční efekt a zlepšení sexuálního komfortu po vaginoplastice je individuální a je vhodné ho hodnotit až s časovým odstupem od operace, nejméně 3-6 měsíců.

Operace je prováděna pro trvalé změny, ale délka výsledku je individuální a může dojít ke změnám především vlivem těhotenství nebo stáří. Operaci je možné opakovat.

Možné komplikace po vaginoplastice

Komplikace jsou vzácné

Možné komplikace po vaginoplastice

Významné komplikace po podstoupení plastické operace pochvy jsou naštěstí vzácné, ale každá operace s sebou přináší určité riziko komplikací.

Možné komplikace:

 • nežádoucí reakce na anestezii
 • alergická reakce
 • krvácení
 • otoky
 • vznik infekce - prevence vzniku infekce je ošetřena profylaxí antibiotiky
 • nedostačující změny v pocitu pochvy vyžadující další postupy

Důležité je co nejvíce eliminovat rizika těchto komplikací. Proto je nejvýhodnější tento zákrok podstupovat na specializovaných pracovištích, kde se problematice věnují zkušení operatéři.

Podstatná je také spolupráce klienta v pooperačním období s ošetřujícím lékařem, která spočívá v respektování doporučené terapie.

Alternativní

Zákrok je možné kombinovat s dalšími výkony

Alternativní a související zákroky s vaginoplastikou

Vaginoplastika se může kombinovat s řadou výkonů. K těm nejčastějším patří labioplastika (úprava velikosti a tvaru stydkých pysků) nebo výplň velkých stydkých pysků vlastním tukem.

Pro omlazení pochvy existuje i tzv. laserová rejuvenace vagíny. Mezi další intimní zákroky, které ženy podstupují, patří zvětšení bodu G nebo například hymenoplastika (rekonstrukce panenské blány).

Vaginoplastika je výkon, který spadá do oboru gynekologie a plastické chirurgie, proto je velkým přínosem, když operaci provádí gynekolog a plastický chirurg dohromady. Tento jedinečný koncept spojení dvou oborů nabízí klinika V-CLINIC.

Financování a vaginoplastika

Financování zákroku

Financování vaginoplastiky

Zdravotní pojištovna hradí tento výkon ve výjimečných případech – vrozené anomálie nebo problémy s únikem moči. Potom se jedná o přední poševní plastiku (přední vaginoplastiku).

Na článku také spolupracoval Prof. MUDr. Pavel Ventruba DrSc., MBA z kliniky plastické, estetické chirurgie & gynekologie V–CLINIC.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."