Specialista na plastické operace obličeje a prsou a zakladatel soukromé kliniky V–CLINIC, která nabízí širokou škálu zákroků z oblastí ošetření obličeje a těla (liposukci, estetickou gynekologii a dermatoestetiku).
Aktualizace: 16 čec 2020

Navigace

 • Úvod
 • Kdy se vaginoplastika (plastická operace pochvy) provádí
 • Pro koho je vaginoplastika vhodná
 • Kontraindikace plastické operace pochvy
 • Průběh plastické operace pochvy (vaginoplastiky)
 • Rekonvalescence po vaginoplastice (plastické operaci pochvy)
 • Viditelnost efektu po plastice pochvy
 • Možné komplikace po vaginoplastice
 • Alternativní a související zákroky s vaginoplastikou
 • Financování a vaginoplastika "na pojišťovnu"

Úvod

Plastická úprava hráze a vchodu poševního s operací pochvy je výkon, který řeší problémy u žen s rozšířeným poševním vchodem nebo pochvou v celé její délce. Vaginoplastika, případně spojená s perineoplastikou a úpravou velkých či malých lábií, zlepšuje sexuální prožitek a navrací ženám pocit pevnosti a pohodlí v intimních partiích.

vaginoplastika

1 - Mons pubis, 2 - Preputium klitoris, 3 - Klitoris - glans clitoridis, 4 - Velký stydký pysk, 5 - Vyústění močové trubice, 6 - Malý stydký pysk, 7 - Carunculae hymenales - zbytky panenské blány, 8 - Poševní vchod , 9 - Hráz

Kdy se vaginoplastika (plastická operace pochvy) provádí

Vaginoplastika je doporučována ženám, které mají obtíže spojené s uvolněnými svaly pánevního dna a ztrátou elasticity poševní tkáně, což vede k volnější cestě do pochvy.

Mezi obtíže řadíme:

 • vaginální dyskomfort při běžných aktivitách nebo sportu
 • vaginální bolestivost při běžných aktivitách nebo sportu
 • bolest při sexu
 • snížení sexuálního prožitku
 • únik moče

Tyto změny v pochvě u žen nastupují především po vaginálním porodu nebo vlivem stárnutí, kdy se vaginální tkáň časem změnila a protáhla. Další důvod pro plastiku pochvy může být poranění vaginálních struktur a stresová inkontinence moči či výrazné zhubnutí.

Porod s sebou přináší vícero možných komplikací s hojením, například roztahování jizvy, které vznikají při ošetření porodních cest v pochvě nebo po epiziotomii (nástřih hráze) či po samotném natrhnutí hráze. Tyto procesy nepříznivě ovlivňují intimní život ženy. Vaginoplastika je výkon, který ženám přinese vytouženou pohodu a komfort jako před porodem.

Pro koho je vaginoplastika vhodná

Pro koho je vaginoplastika vhodná

Pro koho je vaginoplastika vhodná

Pro každou ženu, kterou trápí již uvedené obtíže. Nejčastěji vaginoplastiku podstupují právě ženy po porodu a výrazném úbytku váhy. 

Pokud by z nějakéh důvodu chtěla operaci podstoupit žena před porodem, je možné tak učinit nejdříve od 18. let.

Kontraindikace plastické operace pochvy

Výkon se neprovádí v těhotenství a není vhodné ho provádět u mladistvých žen.

vaginoplastiky

Vaginoplastiky

Průběh plastické operace pochvy (vaginoplastiky)

Rozlišujeme zadní nebo přední vaginoplastiku, někdy i ve spojení s plastikou hráze. Operatér může provádět pouze plastiku poševního vchodu nebo plastiku pochvy v celé délce. Tyto druhy se různě kombinují v závislosti na stavu vaginálních struktur.

Plastická operace pochvy se provádí po skončení menstruace téměř vždy v celkové anestezii a trvá přibližně 1 hodinu, během které se vytne jizva v celém svém rozsahu. Následně se sešijí nově vzniklé okraje rány k sobě. Na šití rány se používá vstřebatelný materiál, který není potřeba odstraňovat.

Po plastické operaci pochvy se rána překrývá sterilním krytím. Pokud je operace provedena ambulantně, odchází klientka po zákroku domů. Po operaci v celkové anestezii zůstává do druhého dne.

Rekonvalescence po vaginoplastice

Rekonvalescence po vaginoplastice

Rekonvalescence po vaginoplastice (plastické operaci pochvy)

 • Bolestivost: V bezprostředním období po výkonu je nutné počítat s krvácením, případně špiněním, a bolestivostí, která je tlumena analgetiky.
 • Klidový režim: Po plastické operaci pochvy je důležitý klidový režim, který by měl trvat minimálně týden od výkonu.
 • Intimní hygiena: Po operaci je nutné provádět intimní hygienu několikrát denně, také po dobu nejméně jednoho týdne od operace.
 • Sezení: V klidovém režimu je dobré se vyvarovat sezení a spíše ležet.
 • Práce: Běžná kancelářská práce je možná po týdnu.
Viditelnost efektu po plastice pochvy

Viditelnost efektu po plastice pochvy

Viditelnost efektu po plastice pochvy

Anatomický a kosmetický efekt po operační úpravě hráze a vchodu poševního je často viditelný ihned. Funkční efekt a zlepšení sexuálního komfortu po vaginoplastice je individuální a je vhodné ho hodnotit až s časovým odstupem času od operace, nejméně 3-6 měsíců.

Operace je prováděná pro trvalé změny, ale délka výsledku je individuální a může dojít ke změnám především vlivem těhotenství nebo stáří.

Operaci je možné opakovat. Délka výsledku je individuální a může dojít ke změnám především vlivem těhotenství nebo stáří.

Možné komplikace po vaginoplastice

Možné komplikace po vaginoplastice

Možné komplikace po vaginoplastice

Významné komplikace po podstoupení plastické operace pochvy jsou naštěstí vzácné, ale každá operace s sebou přináší určité riziko komplikací.

Možné komplikace:

 • nežádoucí reakce na anestezii
 • alergická reakce
 • krvácení
 • otoky
 • vznik infekce: Prevence vzniku infekce je ošetřena profylaxí antibiotiky.
 • nedostačující změny v pocitu pochvy, vyžadující další postupy

Důležité je co nejvíce eliminovat rizika těchto komplikací. Proto je nejvýhodnější tento zákrok podstupovat na specializovaných pracovištích, kde se problematice věnují zkušení operatéři.

Podstatná je také spolupráce klienta v pooperačním období s ošetřujícím lékařem, která spočívá v respektování doporučené terapii.

Alternativní

Alternativní

Alternativní a související zákroky s vaginoplastikou

Vaginoplastika se múže kombinovat s řadou výkonů. K těm nejčastějším patří labioplastika (úprava velikosti a tvaru stydkých pysků) nebo výplň velkých stydkých pysků vlastním tukem.

Pro omlazení pochvy existuje i tzv. rejuvenace pochvy laserovou metodou.

Vaginoplastika je výkon, který spadá do oboru gynekologie a plastické chirurgie, proto je velkým přínosem, když operaci provádí gynekolog a plastický chirurg dohromady. Tento jedinečný koncept spojení dvou oborů nabízí V-CLINIC.

Financování a vaginoplastika

Financování a vaginoplastika "na pojišťovnu"

Financování a vaginoplastika "na pojišťovnu"

Zdravotní pojištovna hradí tento výkon ve vyjímečných případech - vrozené anomálie nebo problémy s únikem moči. Potom se jedná o přední poševní plastiku ( přední vaginoplastiku ).

Na článku také spolupracoval Prof. MUDr. Pavel Ventruba DrSc., MBA z kliniky plastické, estetické chirurgie & gynekologie V–CLINIC.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."