Vrásky na krku

Vrásky na krku

Vlivem věku, genetiky, změn hmotnosti nebo jiných faktorů se kůže na krku povoluje. Povolená kůže na krku má několik podob, od minimálních až po velmi pokročilé s velmi výrazným ochabnutím kůže, které může mít vzhled tzv. „krůtího krku“.

Co rozumíme pod pojmem vrásčitý krk?

Vrásčitý krk

Vznik vrásek na krku ovlivňuje řada faktorů

Po určitém věku se pokožka na krku stává ochablou a vrásčitou, proto je nezbytné věnovat jí potřebnou péči pro udržení dobrého stavu, například zařadit ji do každodenní péče o pleť.

Existuje několik faktorů odpovědných za pokles kůže na krku:

 • Věk: Je hlavní příčinou, po určitém věku kůže ztrácí svou pružnost a ztenčuje se.
 • Genetika: Dědičnost může také vést k rychlejšímu ochabování kůže na krku.
 • Změna hmotnosti: Výrazné zhubnutí má často negativní efekt na pokožku.
 • Životní styl: Jedná se o faktor, který může výrazně urychlit ochabnutí pokožky na krku, patří sem kouření, nedostatek fyzické aktivity, špatná strava nebo dlouhodobé vystavování se slunci.

Aby se zabránilo předčasnému stárnutí krku, je třeba používat přípravky s vysokým ochranným faktorem. Také nezapomínejte při péči o pleť i na krk.

Léčba

Ošetření vrásek na krku

K léčbě vrásčitého krku lze využít celou řadu ošetření

K dosažení pevnější kůže na krku existuje řada chirurgických a estetických řešení.

 • Lifting krku: Nazývaný také cervikální lifting nebo platysmoplastika, je velmi účinným řešením pro zpevnění kůže na krku. Tento chirurgický zákrok je určen pro osoby, které si přejí upravit pouze oblast krku, pokud je tento zákrok doplněn o facelift, pak by se jednalo o cervikofaciální lifting.
 • Niťový lifting: Jedná se o neinvazivní a účinnou techniku pro ošetření ochablé pokožky. Nitě se používají k napnutí pokožky na těle i obličeji. V lokální anestezii se nitě umístí pod kůži na krku, zákrok trvá zhruba jednu hodinu a výsledky je možné pozorovat okamžitě.
 • Kyselina hyaluronová: Krk je také oblastí, kde mohou být injekce kyseliny hyaluronové prospěšné. Lékař určí místa vpichu, kam kyselinu hyaluronovou aplikovat. Toto ošetření není invazivní ani bolestivé.
 • Botulotoxin: Ten se primárně používá na horní část obličeje, lze jej však také aplikovat do oblasti krku. Výsledek vydrží zhruba 6 měsíců. Ošetření není invazivní ani bolestivé, ale pokud je ochabování kůže velmi výrazné, bude nutné další ošetření.
 • Mezoterapie: Tato technika se používá na obličej, krk a dekolt a spočívá v aplikaci vitaminového koktejlu (nezasíťovaná kyselina hyaluronová, vitamíny a minerály) do pokožky. Díky tomuto ošetření jsou mimické linky redukovány, pleť je hydratovaná a pleť je zářivá. Jedná se o bezbolestné ošetření, pro výsledky bude nutné provést 3 sezení v intervalu 15 dnů, poté cca každých 6 týdnů na údržbu. Toto ošetření je účinné, pokud není kůže příliš volná.
 • Radiofrekvence: Jedná se o estetickou techniku, která umožňuje napnout ochablou pokožku, zpomalit její stárnutí a odstranit tukové buňky. Tato metoda je založena na emisi velmi vysokofrekvenčních elektromagnetických vln. Vlny prohřívají podkoží, což způsobuje stažení kolagenových vláken a stimuluje tvorbu nového kolagenu. Obvykle je třeba 6 sezení s odstupem 3 týdnů.
 • CO2 laser: K vypnutí kůže na krku je možné použít také CO2 laser.

Bibliografie

Verywell Health. 2022. What You Need to Know Before You Have a Neck Lift. [online] Available at: <https://www.verywellhealth.com/neck-lift-surgery-2710044> [Accessed 11 May 2022].

American Society of Plastic Surgeons. 2022. Neck Lift. [online] Available at: <https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/neck-lift> [Accessed 11 May 2022].

Mayoclinic.org. 2022. Estiramiento de cuello - Mayo Clinic. [online] Available at: <https://www.mayoclinic.org/es-es/tests-procedures/neck-lift/about/pac-20384583> [Accessed 11 May 2022].

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."