Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 4. 5. 2022

Navigace

 • Co je to celulitida?
 • Proč celulitida vzniká
 • Kdy je celulitida nemoc
 • Celulitida na zadku
 • Celulitida na stehnech
 • Celulitida v těhotenství
 • Jak se zbavit celulitidy
 • Metody odstranění celulitidy

Co je to celulitida?

Celulitidu poznáte podle nevzhledných hrbolků, jamek, nerovností a rýh na kůži. Celulitida je nejen estetický problém, ale z velké části je ukazatelem fungování celého organismu. Moderní metody jsou v boji proti celulitidě komplexní. Zpevňují a obnovují pružnost pokožky, startují správné metabolické procesy. Celulitida postihuje až 80 procent žen. Muži s celulitidou nebojují vůbec. Ženy mají v problémových partiích tenčí kůži a dále jsou na vině ženské hormony. 

Jak se zbavit celulitidy? Kromě dietního a pohybového režimu využijte lymfodrenáže nebo přístrojové farmakoterapie. V současné době celulitidu lze řešit pomocí radiofrekvenčních nebo ultrazvukových energií, rázové vlny, válečkovými masážemi. Jak na celulitidu? Více v článku.

Jak se zbavit celulitidy na zadku? Fotografie před a po ošetření akustickou rázovou vlnou. (foto soukromý archiv lékaře)

Fotografie před a po ošetření akustickou rázovou vlnou. (MUDr. Martina Hamadová)

Proč celulitida vzniká

Za celulitidou stojí zvětšení objemu podkožních tukových buněk. Ty se vytlačují na povrch kůže. Nevzhledné dolíčky celulitidy připomínají pomerančovou kůru.

Příčiny vzniku celulitidy:

 • tenčí kůže v oblasti nežádoucích tvarů boků a v oblasti nežádoucích tvarů hýždí
 • hormonální změny
 • stres
 • kouření
 • nedostatečný pitný režim
 • nadváha
 • věk
 • nedostatek pohybových aktivit
 • dědičnost
 • dlouhé sezení a stání v práci
Kdy je celulitida nemoc

Rozeznáváme čtyři stupně celulitidy

Kdy je celulitida nemoc

Celulitida se dělí na čtyři stupně. Záleží na míře a viditelnosti.

 1. stupeň: Celulitidu vidíte pouze při stlačení pokožky.
 2. stupeň: Celulitida je vidět jen, když sedíte.
 3. stupeň: Nevzhledné dolíčky celulitidy jsou hlubší a viditelné vestoje, vsedě i vleže. Pomerančová kůže je chladnější a občas bývá při silnějším stisku bolestivá.
 4. stupeň: Poslední stupeň celulitidy se považuje za onemocnění. Na kůži jsou velké a patrné hrbolky, na dotek jsou tuhé a bolestivé.
Celulitida na zadku

Fotografie před a po ošetření (Laserová dermatologická klinika ALTOS)

Celulitida na zadku

Části těla s největším výskytem celulitidy u žen jsou stehna a zadek. Výjimkou nejsou ani štíhlé ženy. Příčinou bývá špatný životní styl a genetická predispozice. Pokud se chcete vyhnout pomerančové kůži na hýždích, zkuste se střídavě sprchovat teplou a studenou vodou, dodržujte pitný režim a pravidelně cvičte. Celulitida nepředstavuje jen kosmetický problém, může vést i ke zdravotním obtížím.

Celulitida na stehnech

Fotografie před a po odstranění celulitidy (YES VISAGE)

Celulitida na stehnech

Celulitida na stehnech je důvodem špatného životního stylu. Nejčastěji je příčinou příliš sladkostí, tučného, slaného jídla a nedostatek pohybu. Jak se zbavit celulitidy na stehnech?

Skvělou prevencí jsou vhodné cviky na posilování stehen a redukci hmotnosti. Věnujte se sportu každý den alespoň 45 minut. Se stehny vám pomůže běhání, rychlejší chůze, v případě nadváhy pozvolné hubnutí a cviky na posilování stehen (dřepy, výpady, chůze do schodů).

Celulitida v těhotenství

Za celulitidu v těhotenství mohou především hormonální změny

Celulitida v těhotenství

Celulitida v těhotenství se objevuje poměrně běžně. Mohou za ni hormonální změny a rychlejší nárůst váhy. Jaká je vhodná prevence celulitidy v těhotenství? Hodně pijte, choďte na procházky, na cvičení vhodná pro těhotné, dodejte tělu vitamíny. Případné další řešení celulitidy nechte raději po porodu.

Jak se zbavit celulitidy

Prevence proti celulitidě

Jak se zbavit celulitidy

Jak na prevenci proti celulitidě? Nejdůležitější je životní styl. Jak na celulitidu bez přístrojů? Dostatečný pitný režim, pohybové aktivity (běh, rychlá chůze, kolo). Skvělou prevencí, jak na celulitidu, je saunování a následné otužování. Rozproudění lymfy je nejdůležitějším krokem.

Jak se zbavit celulitidy? Způsobů, jak se zbavit celulitidy, je několik. Od ručních masáží, až po rázovou vlnu.

Před/po

Fotografie před a po zákroku (Brandeis Clinic by Lucie Kalinová)

Metody odstranění celulitidy

Jaké jsou metody ostranění celulitidy? Některé z nich si představíme:

Ruční lymfatická masáž

Podpora lymfatického oběhu. Masáží se postupně a jemně posouvá tekutina k lymfatickým uzlinám. Ruční lymfatická masáž je vhodná pro odstranění celulitidy prvního stupně.

Lymfodrenáž

Podobný princip, jako ruční masaž, jen se využívá speciální přístroj. Problémová partie se umístí do speciálního obleku, v kterém se střídá přetlak a uvolnění tlaku. Pomocí střídání se aktivuje lymfatický systém.

Rázová vlna

Odstranění celulitidy rázovou vlnou spočívá v kombinaci akustických rázových a elektrických pulsů. Ty způsobují narušení tukové tkáně a podporují činnost lymf. Kromě toho také podporuje tvorbu kolagenu, a tím obnovuje pružnost kůže. Kromě pomerančové kůže odstraňuje jizvy a strie.

Kavitace

Kavitace neboli neinvazivní liposukce. Ve skutečnosti se jedná o lipolýzu, která redukuje přebytečné tuky. Ke kavitaci se využívá radiofrekvenční přístroj. Pokožka se řízeně zahřívá do hloubky 20 mm. Rozrušené tukové buňky jsou odváděny lymfatickým systémem z těla ven. Velmi oblíbený a moderní způsob, jak se zbavit celulitidy.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."