Navigace

 • Úvod
 • Co je hyaluronidáza?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na hyaluronidázu?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí hyaluronidáza?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po hyaluronidáze?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky hyaluronidázy
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Hyaluronidáza je vstřikovatelná látka, jejíž působení potlačuje výsledky kosmetických injekcí tím, že je absorbuje. Hyaluronidáza je enzym ze třídy glykosidáz (hydroláz), který rozkládá kyselinu hyaluronovou, čímž snižuje její viskozitu. Tento zákrok se provádí, pokud je pacient nespokojen s výsledky aplikace kosmetických výplní, jako je Juvederm nebo Restylane, hyaluronidáza urychluje průběh vymizení jejich účinků. V terapii se hyaluronidáza užívá tam, kde je třeba zvýšit průnik ostatních léků do tkáně, například v oftalmologii.

Co je hyaluronidáza?

Co je hyaluronidáza y kdy se používá

Co je hyaluronidáza?

S rostoucí popularitou výplní na bázi kyseliny hyaluronové se hyaluronidáza stala základním lékem pro korekci komplikací a neuspokojivých výsledků po jejich aplikaci. Z tohoto důvodu je při provádění postupů s použitím plniva na bázi kyseliny hyaluronové požadována dostatečná znalost hyaluronidázy. Reakce plniva na hyaluronidázu závisí na koncentraci kyseliny hyaluronové, počtu zesítění a formě výplně. 

Hyaluronidáza je enzym, který se v estetické dermatologii používá k těmto účelům:

 • „Rozpuštění" kyseliny hyaluronové, a to v případě, že nebyla správně aplikována a pacient není spokojen s konečným efektem a výsledek neodpovídá jeho představám.
 • Kyselina hyaluronová vyvolala u pacienta nežádoucí efekt (např.: prosvítání materiálu).

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na hyaluronidázu?

Hyaluronidáza zlepšuje vstřebání kyseliny hyaluronové

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na hyaluronidázu?

V případě špatně provedené výplně mohou pacienti vypadat velmi otekle nebo se mohou objevit nevzhledné hrudky. Ve středu obličeje mohou být viditelná velká množství vstřikovaného plniva. Kromě toho se mohou také objevit uzliny. Zvláště zánětlivé uzliny lze pozorovat do 2 dnů po injekci. Stejně jako u jiných typů uzlin se obvykle jedná o infekci. 

Hyaluronidázy účinně léčí velké hematomy a zlepšují vstřebávání prostřednictvím procesu zvaného hypodermoklýza. Pro dosažení nejlepších výsledků by měla být hyaluronidáza použita ihned po zjištění jakékoli komplikace. Včasná léčba hyaluronidázou může pomoci zabránit progresi k nekróze tkání. Pamatujte, že účinnost hyaluronidázy při rozpouštění kyseliny hyaluronové se významně sníží 4 hodiny po injekci.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si specializovaného lékaře

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí řadu odborníků, kteří hyaluronidázu provádí. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat. Ten posoudí Váš stav a rozhodne, jestli je pro Vás toto ošetření vhodné.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Je třeba podstoupit konzultaci s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před aplikací této látky je nutné podstoupit odbornou konzultaci s lékařem. Odborník má tak možnost posoudit, zda je pro Vás hyaluronidáza vhodným řešením.

Pokud máte nějaké pochybnosti, nebojte se zeptat. Lékař by měl být schopen odpovědět na všechny Vaše dotazy.

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na ošetření

Jak se připravit na zákrok?

I když jsou kosmetické injekce obecně bezpečné, komplikace s dermální výplní nelze zcela vyloučit. Lékaři, kteří nabízejí estetické injekce, by proto měli být řádně vyškoleni v aplikaci kosmetických injekcí a také léčbě komplikací souvisejících s výplní. Hyaluronidáza je vysoce účinná při zvládání komplikací plnidel na bázi kyseliny hyaluronové. I když to není povinné, doporučuje se před použitím hyaluronidázy provést test náplasti, pokud to není naléhavé.

Jak se provádí hyaluronidáza?

Průběh ošetření

Jak se provádí hyaluronidáza?

Hyaluronidáza je lék na předpis, který by měl injekčně podávat pouze kvalifikovaný lékař po konzultaci. Za sterilních podmínek se aplikuje látka do místa ošetření. U výplní, které byly uloženy do povrchové dermis, se umístí injekce hyaluronidázy pod nebo do výplně. Pokud jde o léčbu vaskulární, použije se technika ​​sériové punkce k podání hyaluronidázy podél cévy.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Používání hyaluronidázy se v klinické praxi stalo rozmanitějším a rozšířenějším. Používá se zejména k řešení nespokojenosti pacientů po ošetření výplní kyselinou hyaluronovou a k léčbě vedlejších účinků. Jak se její používání stává běžnějším, je pro lékaře stále důležitější mít dostatečné znalosti o hyaluronidáze. Může sloužit jako vhodná léčba v různých situacích, pokud se používá s důkladným porozuměním jejího mechanismu působení, metabolismu a vedlejších účinků.

Jak probíhá zotavení po hyaluronidáze?

Vyvarujte se cvičení, opalování nebo alkoholu

Jak probíhá zotavení po hyaluronidáze?

Doporučuje se, abyste se 14 dní po ošetření vyvarovali alkoholu, intenzivnímu cvičení, pobytu na slunci a extrémním teplotám či chladu. 

Před a po proceduře se doporučuje intenzivně masírovat ošetřenou oblast. To pomáhá optimalizovat výsledky léčby a zároveň usnadňuje mechanický rozklad.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence je individuální

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence je individuální, výsledky léčby jsou většinou vidět do dvou dnů od aplikace. Otok se může během prvních 24 hodin zhoršit a poté by se měl během několika prvních dnů usadit. 

Ve většině případů je zapotřebí více injekcí. Hyaluronidáza se často používá k úpravě estetických výsledků a v naléhavých případech je protilátkou. Celkově má vysoký bezpečnostní profil, ale musí být používána s dobrým úsudkem a opatrností.

Výsledky hyaluronidázy

Výsledky hyaluronidázy bývají patrné okamžitě

Výsledky hyaluronidázy

Po injekčním podání hyaluronidázy by měl být pacient na klinice sledován asi půl hodiny. Je nezbytné poučit pacienty o následné péči. Většina pacientů pocítí účinky okamžitě. U některých pacientů můžou být vidět výsledky až za dva dny

Následná schůzka by měla být naplánována 2 až 3 týdny po léčbě. Podle potřeby budou pacientovi nabízeny další procedury.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Může se objevit alergická reakce

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Alergické reakce jsou častým nežádoucím účinkem hyaluronidázy. Většina alergických reakcí na hyaluronidázu je lokálních, ale v ojedinělých případech se mohou objevit systémové reakce. Protože většina alergických reakcí na hyaluronidázu jsou okamžité, doporučují se před použitím kožní testy. Někteří pacienti však mají opožděné alergické reakce, které kožní testy nemusí předvídat.

Časté otázky

 • Lze hyaluronidázu podstoupit i v pokročilém věku? Hyaluronidázu je možné podstoupit v jakémkoliv věku, vždy je však nutná konzultace s lékařem.
 • Mohu najít jiného lékaře, který by výplň odstranil? Výplň je obvykle umístěna do konkrétního vzorového bodu, hyaluronidázu tak může provádět jiný lékař než ten, který výplň aplikoval.
 • Je hyaluronidáza bolestivá? Zákrok není bolestivý, můžete cítit píchnutí, které je způsobeno vpichem jehly. Na ošetřované místo lze po dohodě s lékařem před zákrokem aplikovat znecitlivující krém.

Bibliografie

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."