Jak o sebe pečovat po liposukci

Jak o sebe pečovat po liposukci
Klinika plastické a estetické chirurgie s pracovišti v Praze, Brně a Ústí nad Labem. Nabízí také zákroky v oblasti laserové dermatologie a estetické medicíny.
Vytvořeno: 28. 4. 2008 · Aktualizace: 11. 11. 2020

Novinky v poliposukční péči

Ženské tělo je nádherné, ale mnohdy nás dokáže pěkně potrápit. Rychlé životní tempo, stres a shon mají za následek málo pohybu a tukové polštářky se hromadí. Jen málo žen má to štěstí, že na své postavě nenajde ani chybičku. V zimě drobné asymetrie a nedostatky skryjeme pod kabáty, na jaře a obzvlášť v létě jsme nekompromisně odhaleny. Bříško, boky a stehna musíme do plavek doladit. Mnohdy však nezabírá ani cvičení, ani diety a jediným úspěšným řešením je dostat tuky definitivně z těla ven. Tumescentní liposukce umožňuje odsátí tuku z problematických partií v lokální anestezii a ani ne za tři hodiny pobytu na klinice máte po starostech. Samotná liposukce je však jen polovinou úspěchu. Nejenom lékař musí přiložit ruku k dílu.

Péče před liposukcí

dscn6355_z

Zákrokem dochází k určitému poškození tkáně - operačnímu traumatu, otokům a místy i k hematomům. Podkožní vazivová tkáň a lymfatické cévy dostávají „zabrat“. Vždy záleží na citlivosti pokožky. Tumescentní technika však díky většímu napuštění oblasti speciálním roztokem minimalizuje pooperační otoky a modřiny. Následnému zhojení můžete snadno pomoci vhodným užíváním Wobenzymu před a po liposukci. Přípravek obsahuje enzymy štěpící bílkoviny a příznivě ovlivňuje imunitní systém. Jedná se tedy o podporu a urychlení hojení. Wobenzym pomáhá redukovat i otoky a zkracuje dobu rekonvalescence. Před zákrokem je vhodné jej užívat 3 x denně po 3 tabletách. V den zákroku vynechat a po zákroku jej užívat 3 x denně po 5 tabletách. Na zákrok vám postačí balení Wobenzymu 200 tablet běžně dostupné v lékárnách.

Jak zvýšit efekt liposukce?

dsc_0164

Po zákroku je nezbytné okamžitě nasadit speciální kompresivní prádlo a zamezit tak vzniku nerovností kůže. Tlak prádla navíc urychlí odtok zbylého tumescentního roztoku. Elastické prádlo je nezbytné nosit dle rozsahu zákroku a pokynu lékaře 2 – 4 týdny, ve dne v noci. Není to sice nic příjemného, prádlo vás svírá, ale omezíte tak velikost pooperačního otoku a pomůžete závěsnému aparátu kůže rovnoměrně přilnout zpět ke tkáni. Samozřejmě jej lze svléknout pro potřeby osobní hygieny, na přeprání, ale poté je nutné jej co nejrychleji obléci. Při prvním svlékání prádla seďte nebo ležte, protože může dojít k mdlobám v důsledku náhlých přesunů tělesných tekutin po uvolnění komprese. V době schnutí kompresivního prádla je vhodné si obléci více stahující oblečení, leginy apod. Správně nasazené prádlo netvoří záhyby. Ty by se mohly nevratně „otisknout“ do odsáté oblasti. Operované místo je z počátku velmi bolestivé, oteklé, ale poměrně rychle dochází ke zlepšení. Bezprostředně po návratu domů z kliniky je vhodné vzít si první dávku léků proti bolestem a zůstat v klidu. Několik dní po zákroku se nedoporučuje užívání léků Brufen, Ibalgin, Nurofen, Aspirin a Warfarin, neboť by mohlo dojít ke krvácení a zvýšené tvorbě modřin

Tumescentní technika umožňuje rychlý návrat do běžného života a některé ženy jdou již druhý nebo třetí den do práce. Plná zátěž, sportování apod. je možné po čtyřech týdnech. Pokud otoky přetrvávají, doporučuje se nošení prádla i na cvičení, otok je těžký, cvičila byste s určitou „nadváhou“.

V případě, že jste po zákroku unavená, poleháváte, je nezbytné procvičovat dolní končetiny, aby nedošlo k trombóze žil. Trombus vznikne snadněji u sedícího nebo ležícího člověka, proto je dobré i po zákroku končetiny protahovat. Posledním důležitým bodem je dodržování zdravé životosprávy, stravování a samozřejmě pitného režimu. V pooperačním období by se měl dodržovat zvýšený pitný režim. Bezprostředně po výkonu nepijte alkoholické nápoje a nekuřte alespoň jeden den. Omezte rovněž solení a slaná jídla, snížíte tím tvorbu otoků. Pro rychlé hojení pooperačních jizev a vstupů po liposukčních kanylách se s úspěchem aplikuje nízkoenergetický laser tzv. biolaser. Sluníčko a solárium je nevhodné. Kombinace léčebných procedur je závislá na pooperačním stavu a určuje jí vždy ošetřující lékař.

Alfa Omega liposukce

p3126392_z

Pro zmenšení poliposukčních otoků, rozmasírování vnitřních jizev a zbylé tukové vrstvy je nezbytné masírování oblasti tzv. válečkování. Zní to možná strašlivě, ale je to tak. Odsátou oblast je nutné rozválet jako těsto na nudle. Malá tuková vrstva musí v podkoží vždy zůstat, aby nevzniklo jizvení či nerovnosti kůže. Malý dřevěný váleček je tak základní poliposukční výbavou. Specialisté na tumescentní liposukci Medicom VIP doporučují tento důležitý bod poliposukční péče nevynechat, neboť tak dochází k rovnoměrnějšímu přihojení odsáté plochy a k lepšímu výslednému efektu. Samozřejmě není na škodu, s určitým časovým odstupem, válečkování kombinovat s vakuovými lymfodrenážemi či s tlakovými nohavicemi.

Pokud jste se rozhodla pro rychlou tumescentní techniku liposukce bez narkózy, hospitalizace a bolesti, připravte se důkladně na pooperační období. Asi 24 hod. odtéká z těla tumescentní roztok, ten je zachycován savou podložkou, kterou budete mít nasazenou přes kompresivní prádlo. Druhý den po zákroku je možné se osprchovat a prádlo vyměnit za čisté. Prvních 14 dnů je vhodné pouze sprchování a přísná hygiena. Malé ranky po liposukčních kanylách se samy rychle uzavřou a není nutné je šít. Průběh hojení je samozřejmě velice individuální.

Po 24 hod. vidíte přibližně výsledek liposukce. Ale pozor, celá partie je ještě oteklá. Otoky přetrvávají delší dobu, po tumescenci cca 2 – 3 měsíce. V odsáté oblasti můžete cítit pocit tahu, píchání, brnění, svědění či necitlivosti. To jsou všechno jen známky hojení. Někdo má jen jeden tento příznak, někdo všechny či žádný. Každé tělo reaguje jinak.

Zhruba po týdnu je třeba zahájit masáže – válečkování – a to vždy proti zatnutým svalům, proti tvrdému podloží a vždy jen ve směru toku krve k srdci. Válečkování se provádí nejdříve přes prádlo, poté bez prádla. Oblast masírujeme jen do bolesti. Každým dnem citlivost a bolestivost klesá, postupně se snižuje. Pod kůží zůstává po liposukci nezbytný lem tuku, který se chová jako tuhé těsto. Nyní potřebujeme dřevěný vál, na kterém těsto – zbylý tuk rozválíme. Jako vál nám poslouží zatnutý sval.

dsc_0162

Válečkování 5 x denně 10 min. 5 týdnů

Masírování válečkem je ojedinělou metodou poliposukční péče pražské kliniky plastické a estetické chirurgie Medicom VIP. Liposukce má dvě části, technickou, závislou na lékaři a estetickou, závislou na vás - poliposukční péči. Alfou, Omegou úspěšnosti liposukce je váleček, masáž válečkování, říká MUDr. Tomáš Paduch z kliniky plastické a estetické chirurgie Medicom VIP. Proto, pokud se rozhodnete pro formování těla tumescentní liposukcí, nezapomeňte, že po zákroku Vám začíná pooperační období, kterému je třeba se náležitě věnovat.

Získejte rozpočet jediným kliknutím
Poskytneme Vám informace zcela zdarma!

Informace zveřejňované na Estheticon.cz, nemohou v žádném případě nahradit osobní konzultace mezi pacientem a lékařem. Estheticon.cz nepodporuje komerční produkty ani služby.