Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Co se může stát, když po liposukci nenosíte kompresní prádlo?

Co se může stát, když po liposukci nenosíte kompresní prádlo?
Specializuje se na zvětšení a modelaci prsou, abdominoplastiku, laserovou liposukci SlimLipo nebo operaci víček. Věnuje se publikační i přednáškové činnosti, je členem řady medicínských společností.
Vytvořeno: 15. 11. 2017 · Aktualizováno: 16. 11. 2021

Tam, kde diety a cvičení nezabírají a v problémových partiích břicha, stehen či boků se tukové polštářky neustále drží, může tumescentní liposukce účinně pomoci. Víte ale, že liposukce z rukou zkušeného operatéra je jen polovinou úspěchu?

Více v rozhovoru s MUDr. Pavlem Horynou, atestovaným plastickým chirurgem a specialistou na liposukce na MEDICOM Clinic, který jsme doplnili praktickými radami Aleny Hradilové, spoluzakladatelky a CEO společnosti LIPOELASTIC a.s., českého výrobce pooperačního prádla a kompresních bandáží. 

Pane doktore, co přesně se děje během liposukce a bezprostředně po ní?

Zákrok začíná napuštěním dané oblasti speciálním roztokem. Tzv. tumescentní roztok je složený z fyziologického roztoku, anestetika a adrenalinu. Díky adrenalinu nedochází při zákroku ke krevním ztrátám, a díky anestetiku je invazivní liposukce nebolestivá. Navíc zvětšený objem dané oblasti roztokem umožní snadněji odseparovat od sebe tukové buňky, a tím provést liposukci.

Po třiceti minutách po napuštění se odsává tuk kanylami z několika malých vstupů – ranek, zkontroluje se výsledek a případně vymasíruje přebytečná tekutina, ošetří se vstupy vstřebatelným stehem, eventuálně stripem a navlékne se elastické kompresní prádlo. Téměř většina roztoku se při zákroku odsaje, zbytek se sám vyloučí během prvních 24 hodin a něco málo tekutiny se vstřebá.

Jak může pacient sám ovlivnit výsledek liposukce?

Prvních 24 hodin je doporučený klidový režim. Ihned po liposukci vás oblékneme do kompresního prádla, které podporuje odtok tumescentní tekutiny z kožních ranek a z větší části zabraňuje zvětšování otoku tím, že stahuje odsávanou oblast. Tak napomáhá zmírnit bolestivost a samozřejmě preventivně působí proti vzniku nerovností.

Důležité je mít prádlo oblečené na sobě celých prvních 24 hodin, pak následuje sprcha, ošetření vstupu dezinfekcí a přelepením a opět se navlékne kompresní prádlo.

Kompresní prádlo se doporučuje, dle typu liposukce, nosit 2-5 týdnů. Důležité je prádlo nosit správně vypnuté, bez záhybů. Od 2.-3. týdne je doporučeno válečkování a masáž odsávaných oblastí. Měsíc doporučujeme obecně bez sportu a vyvarovat se větším otřesům (opět záleží na oblasti). Po liposukci doporučujeme 1-2 týdny pouhé sprchování, až po zhojení ranek je možno se koupat ve vaně.

Jak přesně pomáhá kompresní prádlo po liposukci? Je jeho význam stejný, bez ohledu na typ provedené liposukce?

Nošení elastického pooperačního prádla je velmi důležité pro výsledný efekt liposukce a je vhodné ho nosit po všech typech liposukcí. Nošení liposukčního prádla je jedním ze zásadních faktorů pro dosažení co nejdokonalejšího výsledku liposukce.

Je pravda, že nošení kompresního pooperačního prádla snižuje bolestivost po zákroku a během hojení?

Ano, to je pravda. Prádlo napomáhá snížit tvorbu otoků a modřin po liposukci, dodává vám pocit jistoty, pomáhá snižovat případnou bolest a pomáhá předcházet tvorbě možných nerovností v liposukcí ošetřené oblasti. Navíc pomáhá oddělené kůži zpět se přihojit ke spodině a urychlit tak proces hojení.

Ve většině případů doporučujeme po třech týdnech pozvolné odkládání prádla, nejdříve na noc a při odpočinku, a na běžný denní režim ho ještě nosit minimálně další dva týdny. Při sportovních aktivitách někdy doporučujeme prádlo ponechat déle či zaměnit za sportovní kompresní prádlo. Délku nošení pooperačního prádla ale VŽDY konzultujte se svým operujícím lékařem.

Kdy přesně pacient dostává kompresní prádlo? Ihned po provedení zákroku, ještě na operačním sále?

Ano, do pooperačního prádla je pacient oblečen bezprostředně po výkonu, tedy hned po dokončení liposukce, ještě na operačním sále.

Liší se délka nošení kompresní bandáže dle ošetřené části těla? Je to jiné např. při odstátí tuku z oblasti břicha a odstranění podbradku liposukcí?

Většinou pouze u podbradku je ta doba kratší, tam stačí dva týdny, jinak u všech větších oblastí je doporučeno nosit kompresní prádlo déle.

Co by se mohlo stát, kdyby pacient, ať už z jakéhokoliv důvodu, odmítl kompresní prádlo po zákroku nosit?

Výsledek liposukce nemusí být potom nejlepší. Dlouho by přetrvával otok a mohly by být patrné nerovnosti. Dále mohou v prvních dnech nastat výraznější bolesti a větší modřinky. Pokud pacient odmítá nosit kompresní prádlo v pooperačním období, je lepší, aby liposukci vůbec nepodstupoval.

Obávanou komplikací po liposukci jsou nerovnosti. Je důsledné nošení kompresního prádla prevencí vzniku nerovností po liposukci?

Ano, určitě. Důsledné nošení kompresního prádla je nedílnou součástí pooperační péče a napomáhá snížit riziko vzniku nerovností.

Existuje kompresní prádlo pro každou oblast na těle, kterou lze korigovat liposukcí? Pro oblast podbradku, paže nebo horní část zad?

Na naší klinice pacientům nabízíme speciální pooperační prádlo od české firmy LIPOELASTIC®, která má v nabídce na všechny zmiňované oblasti těla několik typů prádla, ve dvou barevných variantách a různých velikostech, ze kterých si může každý klient vybrat.

Jakou velikost prádla po operaci mám zvolit, aby sedělo? Vybírá se velikost před operací nebo až po ní? Radí s výběrem přímo lékař?

Prádlo si vybírá pacient již v rámci své konzultace před zákrokem, vždy po poradě s konzultujícím a samozřejmě po přesném změření obvodů jeho tělesných partií. Prádlo si v případě zájmu může i vyzkoušet. Na naší klinice s výběrem správného kompresního prádla nejvíce pomáhá naše konzultantka na liposukce

Nemůže stahovací prádlo naopak i uškodit? Situace, kdy se sroluje, někde nakrabatí, je příliš upnuté, nebo naopak volné...?

Určitě by prádlo mělo být zvoleno správně a je potřeba si hlídat, aby se nikde nehrnulo a neškrtilo. Nemělo by být ani volné. Při následné kontrole lékař nošení kompresního prádla zkontroluje – zda je správně zvoleno a má potřebnou kompresi.

Jak moc silně prádlo stahuje? Zvládne se do něj pacient, s otokem první dny bezprostředně po operaci, vůbec obléct sám?

Ano, určitě, prádlo je elastické a s oblékáním není problém.

Z jakého materiálu je prádlo vyrobené, že je zároveň hodně elastické, komfortní na nošení, ale současně schopné vyvinout požadovanou sílu komprese?

d88c833c-0e26-11eb-854f-0050568b3871.jpg

Alena Hradilová, LIPOELASTIC a.s.: Pro bandáže LIPOELASTIC® jsou používány špičkové materiály, které jsou vyráběny speciálně dle našich požadavků u výrobců z EU a jsou průběžně testovány v institutu TZÚ (Textilní zkušební ústav) v Brně. Materiál CLASSIC je určen pro první fázi pooperační péče, materiál UNIQUE pro druhou fázi. CLASSIC materiál obsahuje 72 % polyamidu a 28 % elastanu, UNIQUE materiál obsahuje 63 % polyamidu a 37 % elastanu. Bandáže vyrobené z těchto materiálů zaručují správnou kompresi pro pooperační prádlo. Benefit, který každý pacient ocení, jsou ploché švy, které netlačí na operované partie.

A nehrozí, že si při svlékání a oblékání kompresního prádla nějak v operované oblasti uškodím? Je potřeba si na něco dát pozor? 

Je potřeba zvýšená opatrnost při svlékání a oblékání prádla zejména přes malé ranky, které jsou zašity jedním stehem, nebo přelepeny Steristripem. Při oblékání prádla doporučujeme se třeba zapřít či si sednout.

Je nutné měnit po dobu rekonvalescence velikost prádla (jak postupně opadává otok atd.), aby prádlo stále perfektně přiléhalo? Budu potřebovat prádlo ve více velikostech?

Mít druhé náhradní prádlo je příjemné už z důvodů hygienických či při praní prádla. LIPOELASTIC navíc nabízí i pokračovací prádlo, které je pevnější. Velikost většinou volíme stejnou.

Nejvíce otázek napadá pacientky asi v případě elastických kalhot – máte nějaké tipy či rady, jak zvládnout běžnou hygienu a denní potřeby s kompresním prádlem?

Samozřejmě, že i na toto výrobce pamatuje a prádlo je navržené tak, aby nebylo nutné ho několikrát denně stahovat přes odsátou oblast. Prádlo (body) postačí dole rozepnou, což je pro klientky praktické a komfortní.

Doporučujete nosit prádlo i nadále, po základní rekonvalescenci, v případě fyzické zátěže, např. při posilování, běhu, cyklistice apod.?

Ano, při větší sportovní zátěži doporučujeme nošení ještě třeba měsíc až dva, zejména u sportů, při kterých jsou otřesy, např. u běhu. Ale většinou se již jedná o sportovní kompresní prádlo.

Alena Hradilová, LIPOELASTIC a.s.: Z dlouholetých zkušeností vím, že pacienti se cítí v bandážích bezpečně ještě několik týdnů po ukončení rekonvalescence, a proto nevidím problém je používat i ke sportovním aktivitám.

Pokud budu mít jen jednu kompresní bandáž, a tu vyperu – je problém, že do doby, než uschne, bude ošetřená oblast bez komprese? Může to mít vliv na průběh hojení?

Vždy je výhodou mít druhý kus prádla, pokud budete mít jeden, je potřeba ho vyprat a usušit co nejrychleji (prádlo je rychleschnoucí) a po dobu bez pooperačního prádla odpočívat. Tato krátká pauza bez prádla nemá vliv na průběh hojení.

Alena Hradilová, LIPOELASTIC a.s.: Vzhledem k tomu, že po zákroku stejně zjistíte, že se v kompresním prádle cítíte v bezpečí a nebudete chtít být ani chvíli bez něj, doporučuji minimálně 2 kusy. Ráda pooperační bandáž přirovnávám ke spodnímu prádlu, které také z hygienického hlediska nevlastníme pouze v jednom kuse.

Pokud si chci koupit pooperační prádlo před operací sama, prostřednictvím e-shopu, jak se mám správně změřit, aby mi prádlo pak dobře sedělo?

Alena Hradilová, LIPOELASTIC a.s.: Pokud víte, jaký typ pooperačního prádla potřebujete, jednoduše si ho vyhledáte na eshopu LIPOELASTIC®. Zde také naleznete velikostní tabulky i s instrukcemi, které partie a jak máte správně změřit. Připravte si krejčovský metr a svlékněte se do spodního prádla, aby odebrané míry nebyly zkreslené, jen tak je možné dosáhnou co nejpřesnějších výsledků. Je rovněž důležité stát vzpřímeně, mít uvolněné břicho a přirozeně dýchat. Při měření obvodových měr je nezbytné vést krejčovský metr skutečně vodorovně, nesmí směřovat ani dolů, ani nahoru. Metr kolem těla nestahujte, musí se těla dotýkat, ale nesmí škrtit, ani volně viset. Podle získaných měr pak ve velikostní tabulce najdete pro sebe tu správnou velikost pooperačního prádla.

Je kompresní prádlo dostatečně prodyšné? Nebude mi v něm horko, nebudu se nadměrně potit?

Prádlo je prodyšné, ale v letních měsících v něm teplo určitě bude. Proto raději doporučujeme podstoupit liposukci přes chladnější období roku – na jaře, na podzim nebo během zimy. Pokud si někdo přeje podstoupit liposukci přes léto, je na tento možný diskomfort upozorněn.

Alena Hradilová, LIPOELASTIC a.s.: Kompresní prádlo LIPOELASTIC® obsahuje antibakteriální částice stříbra, tzv. SILVER PROTECT®, které potlačují růst bakterií, urychlují proces hojení a eliminují zápach. 

Jak snáší elastické prádlo pacienti s alergií či kožními problémy?

Zatím jsme nezaznamenali zhoršení potíží při běžných alergiích. Nezaznamenali jsme u klientů žádné kožní reakce na pooperační prádlo.

Alena Hradilová, LIPOELASTIC a.s.: Vzhledem k tomu, že pooperační prádlo LIPOELASTIC® je bezprostředně v přímém kontaktu s kůží pacienta, je vyráběno výhradně z certifikovaných materiálů. Žádné z námi vyráběných pooperačních bandáží neobsahují latex. Materiály použité na výrobu prádla LIPOELASTIC vlastní certifikát OEKO-TEX®, který je garancí nezávadnosti, vysoké kvality a bezpečnosti. Je vydávám německým zkušebním ústavem v Hohensteinu a je každoročně obnovován

Zejména ženy zajímá, zda bude pod oděvem kompresní prádlo „neviditelné". Liší se nějak kompresní prádlo pro ženy a pro muže?

Prádlo je k dispozici ve dvou barevných variantách – v černé a tělové. Prádlo vypadá dobře a pod oděvem se dá dobře schovat. Posuďte sami, jak dokáže být nenápadné:

kompresní prádlo
Kompresní prádlo snadno schováte pod oblečení

Lze kompresní prádlo běžně prát v pračce nebo vyžaduje nějaké speciální zacházení?

Alena Hradilová, LIPOELASTIC a.s.: Prádlo se dá běžně prát v pračce. Zvolte šetrnější program s nižší teplotou, nepoužívejte aviváž. Prádlo se nesmí sušit v sušičce. Praktické informace, jak s pooperačním prádlem zacházet, dostane pacient společně s prádlem.

Kde si můžeme prádlo pořídit? Je součástí ceny za operaci?

Na naší klinice dostane pacient pooperační prádlo automaticky po zákroku, jeden kus kompresního prádla je zahrnutý v ceně zákroku.

Druhý kus prádla si u nás může přikoupit nebo si prádlo může objednat v e-shopu společnosti LIPOELASTIC a.s.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.