Ověřil/a:
Působí jako vedoucí lékař na klinice Plasticare s. r. o. Specializuje se na zvětšení prsou, labioplastiku nebo liposukci. Plastické chirurgii se věnuje již více než 20 let.
Aktualizováno: 9. 5. 2022

Navigace

 • Co jsou to vpáčené bradavky?
 • O zákroku
 • Rozlišujeme 3 stupně vpáčených bradavek
 • Terapie
 • Postupy
 • Konzervativní postup
 • Operační postup
 • Anestézie
 • Komplikace
 • Financování
 • Výsledky
 • Často kladené otázky

Co jsou to vpáčené bradavky?

Jedná se o stav, kdy jsou bradavky vtaženy hlouběji dovnitř prsou, bradavky tak nejsou vidět. Plastickou operaci vpáčených bradavek lze provést uvolněním zkrácených vazivových struktur kolem mlékovodů nebo přerušení mlékovodů. Před výkonem je dobré zvážit také konzervativní metody korekce. Operace se běžně provádí v lokální anestezii.

Úprava vpáčených bradavek

Úprava vpáčených bradavek

O zákroku

Atraktivní silueta těla je snem každé ženy. A ženský prs tuto siluetu korunuje. Je to dominantní sekundární pohlavní znak pro většinu populace. Vedle toho je důležitý pro výživu novorozence a plní tak úlohu další, tedy spolu s ryze praktickou funkcí – kojením, je po převážnou část života ženy důležitým estetickým prvkem. Navíc se v případě bradavek nejedná o „statický“ orgán, ale disponuje všem známými změnami tvaru.

Silueta ňadra je pro ženské tělo tak charakteristická, že přivádí na pracoviště plastických chirurgů stovky žen, které jsou přesvědčeny, že vzhled prsů je handicapuje v životě a vztazích. Zatímco úpravy velikosti a tvaru patří k nejčastějším výkonům oboru plastické chirurgie, o úpravě vzhledu dvorce a bradavky ví veřejnost podstatně méně. Přitom právě tento komplex hraje ve výše zmíněných situacích nezastupitelnou roli.

Vpáčená bradavka jako vrozená vada je záležitost, kterou řeší plastická chirurgie jako obor. Situace, kdy se vpáčená bradavka objeví až v průběhu života ženy, přináší problémy jiného rázu. Jestliže se tvar bradavky změní z původně obvyklého postavení a fungování, je na místě interdisciplinární péče mezi chirurgy, mammology a často onkology. Získaná vpáčená bradavka je totiž velmi často příznakem probíhajícího nádorového bujení prsu a její pouhá korekce plastickým chirurgem by byla chybným postupem. Jelikož ženská prsa procházejí během vývoje mnohými změnami, je celkem běžné, že spousta dívek v pubertě trpí problémem vpáčených bradavek. Uklidní je jistě fakt, že dokud prsa nejsou definitivně zformována (zhruba 16-18 let), tak se s velkou pravděpodobností tento problém vyřeší sám bez nutnosti operace. Také těhotenství mnohdy upraví stav vpáčených bradavek.

Rozlišujeme 3 stupně vpáčených bradavek

1. stupeň: Bradavka se dá jednoduše vytáhnout. Sama se vysune při masírování okolí dvorce nebo jiné stimulaci.

2. stupeň: Bradavku můžeme vytáhnout, ale rychle klesá zpět. Bradavka se při masáži a stimulu sama nevysune.

3. stupeň: Je velmi těžké až nemožné bradavku vytáhnout.

Terapie

Pokud nepomůže konzervativní léčba, přistupuje se k operaci

Terapie

Při rozhodování o postupu řešení vrozené vady je vedle dalších věcí důležité, zda je bradavka vpáčena trvale, pak velmi často komplikuje, nebo i znemožňuje kojení, nebo zda při stimulaci, či kojení dochází k jejímu vysunutí.

K volbě terapeutického postupu rovněž přispívá, zda ke korekci má dojít u ženy, kde se již nepředpokládá kojení, nebo u žen, které těhotenství teprve čeká. Nejprve lékaři navrhnou pacientce jeden ze tří konzervativních postupů. Tato léčba se provádí minimálně půl roku, pokud se stav nelepší, je dobré uvažovat o operaci. Někteří chirurgové radí rovnou operační zákrok, protože metody konzervativní léčby mají nejistý a krátkodobý výsledek.

Postupy

V zásadě existují 3 principy operačního postupu plastiky prsu, které jsou voleny v závislosti na konkrétní situaci a pacientce:

 • Konzervativní - piercing a masáže, formovače prsních bradavek, kontaktní kloboučky na kojení.
 • Operační - Uvolnění zkrácených vazivových struktur podél mlékovodů, přerušení mlékovodů.
Konzervativní postup

Lékař vám určí vhodnou konzervativní léčbu

Konzervativní postup

 1. Piercing, masáže
 2. Formovače bradavky
 3. Kontaktní kloboučky

V některých případech dojde k trvalé úpravě bradavky po proběhlém kojení. Někdy je ke korekci využíván piercing a masáže.

Masáž: Hoffmanova technika – cvičení které pomáhá uvolnit srostlé vazy. Dvěma prsty vytvořte jemný tlak na hranici dvorce. Tyto prsty začnete pomalu roztahovat do šířky. Masáž opakujte 5x denně.

Piercing je často metodou volby u lehčích stupňů vpáčených bradavek. Někdy se také přistupuje k operaci a po ní se výsledný efekt zafixuje piercingem. Piercing provádějí veškeré kliniky ambulantně v lokální anestézii.

Formovače bradavek: Spousta zkušených chirurgů doporučuje jako metodu první volby takzvané formovače bradavky. Jedná se o průhlednou formu připomínající prsní bradavku, která se připevní na prs v místě bradavky, a pístem si pacientka postupně vysaje z formovače vzduch. Pod formovačem vzniká podtlak, který si pacientka sama koriguje. Princip, na kterém toto zařízení funguje, je trvalé vytahování zkrácených vazů a mlékovodu. Terapie je nebolestivá a diskrétní. Formovač se dá dobře skrýt do podprsenky. Je nutné jej nosit minimálně 8 hodin denně, není na škodu nosit zařízení déle. Léčba by měla trvat minimálně 3 až 6 měsíců. Pokud se stav nezlepší, patrně se nevyhnete operačnímu postupu. Během těhotenství se stanou prsa citlivější, pokud vám nošení není nepříjemné, můžete formovač používat i v těhotenství. Pokud vám jeho trvalé nošení během těhotenství působí problémy, používá se těsně před kojením, tím se bradavka povytáhnete a dítě je schopno se samo přisát. Formovače se prodávají pod názvem Niplette, Medela, Avent, Chicco - korektor prsních bradavek. Farlin - tvarovače prsních bradavek. Při používání je nutné kontrolovat pokožku bradavky.

Kontaktní kloboučky: Jedná se o pomůcku při kojení. Je určena ženám, které mají ploché nebo vpáčené bradavky a jejich miminko není schopno se přisát. Tvar je podobný normální bradavce a stimuluje u dítěte přisátí. Je vyroben ze silikonového, latexového nebo plastového materiálu. Tvar připomíná klobouček, který kopíruje dvorec a uprostřed vystupuje do výběžku imitující vztyčenou bradavku. V té je malý otvor, tím je miminko schopno sát. Maminka musí dodržovat vyšší hygienický standard, protože pod kloboučkem se rychleji mohou množit bakterie. V lékárnách tuto pomůcku prodávají v širokém výběru od různých firem: Baby-nova prsni kloboučky, prsni klobouček Boček, Mam care prsní klobouček, NUK-ortodont, prsní klobouček-silikon, Farlin klouboučky silikon, KaWeCo prsní silikonové kloboučky.

Formovače bradavek a kontaktní kloboučky se vyrábějí jako jednorázové pomůcky, ale také se dají koupit ve variantě, kterou po domácí sterilizaci můžete použít znovu.

MUDr. Jiří Vrbický

Fotografie před a po zákroku (MUDr. Jiří Vrbický)

Operační postup

 1. Uvolnění zkrácených vazivových struktur
 2. Přerušení mlékovodů

Uvolnění zkrácených vazivových struktur podél mlékovodů

U mladých žen lékař volí postupy, kdy nejsou poškozovány mlékovody a není tak znemožněno budoucí kojení. Podstatu výkonu pak tvoří uvolnění zkrácených vazivových struktur podél mlékovodů.

Z několika, na přechodu dvorce a bradavky radiálně uložených kosočtverců, se uvolní vazivo po obvodě bradavky. Následně se poloha bradavky zafixuje příčným sešitím odstraněných částí z dvorce.

Pooperačně pacientky nosí několik dní speciálně upravený obvaz. Výkony se běžně provádějí v lokální anestézii a podle zvoleného postupu po nich zůstává několik, vcelku nenápadných radiálních jizev na dvorci a bradavce. V relativně velkém procentu zákroků nebývá však výsledek uspokojivý.

Přerušení mlékovodů

U pacientek, kde se již kojení nepředpokládá, je možno během výkonu mlékovody přerušit. Tyto operace se rovněž většinou provádějí v lokální anestézii. Operatér potom ze dvou drobných řezů uvolní při bázi bradavky zkrácené struktury a nové postavení bradavky zafixují silikonovým drénem, který je v místě ponechán cca 2 týdny.

Jedním z dalších postupů je rozpoltění bradavky, přerušení struktur a s užitím několika laloků vyplnění baze bradavky. Jizvy potom zůstávají buď přímo na bradavce nebo v jejím blízkém okolí. Pooperační péče je srovnatelná s dříve zmiňovanými postupy. Výsledky jsou v těchto případech uspokojivější než ve dříve zmiňovaných.

Anestézie

Výkony se provádí běžně v lokální anestézii. Jedná se o celkem nenáročnou operaci, ale někteří pacienti ze strachu před bolestí požadují celkovou narkózu. Tím se celý výkon prodraží a musí se počítat s jednodenní hospitalizací po operaci.

Komplikace

Komplikace se objevují jen vzácně

Komplikace

Komplikace při této operaci jsou velmi vzácné. Hlavním problémem je opětovné převrácení bradavky, otok, krvácení a infekce. Nežádoucí je také asymetrie bradavky, komplikace v jizvě, jakými jsou keloidní jizvy (jizvy se zmnoženým vazivem) a zvýšená pigmentace. Po operaci mohou být bradavky necitlivé, tento pocit by měl odeznít během 3-7 dní. Operace se však může zkomplikovat a znecitlivění může přetrvávat.

Financování

Pomůcky při kojení a formovače bradavek: 200-1 500 Kč. Operace není hrazena ze zdravotního pojištění. Ceny na jednotlivých klinikách jsou různé. Pro orientaci nahlédněte do sekce ceník.

MUDr. Libor Kment

Fotografie před a po zákroku (MUDr. Libor Kment)

Výsledky

Při konzervativních postupech je výsledek nejistý, a také při těchto postupech není trvalý. Nejtrvalejších výsledků dosahuje z konzervativních metod piercing. Z operačních postupů dosahuje nejlepších a nejtrvalejších výsledků operace s přerušením mlékovodů.

Často kladené otázky

 • Jaká metoda pro úpravu vpáčených bradavek je nejefektivnější? Existuje konzervativní a operační metoda. Trvalý efekt však zaručí operace, při které jsou přerušeny mlékovody.
 • Je nutná hospitalizace před operací? Není nutná hospitalizace před samotným zákrokem. Operace se provádí v lokální anestezii. Po operaci můžete odejít domů.
 • Kdy je možné se vrátit k běžné činnosti po zákroku? K běžným aktivitám se můžete vrátit za 1 až 2 týdny od operace. Plná fyzická zátěž je možná za 2-3 týdny. Stehy se vytazjí za 6 až 14 dní. Vyblednutí jizev může trvat až několik měsíců, uvádí Klinica GHC Praha.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."