Fakta a mýty o tumescentní liposukci

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

  1. Step 16
  2. Step 17
  3. Step 18
  4. Step 19
  5. Step 20
  6. Step 21
  7. Step 22
  8. Step 23

Kdy chcete liposukci podstoupit?

Jakou partii chcete nejvíce ošetřit?

Už jste někdy liposukci podstoupil/a

O jaké metodě přemýšlíte?

Jak jste zkoušel/a zhubnout do této chvíle?

Jak dlouho se pokoušíte zhubnout?

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Je zajímavé, jak se některé fámy usilovně drží. Přestože o liposukci již toho bylo napsáno mnoho, dosud ještě kolují mýty, které je nutné stále vyvracet. S MUDr. Václavem Poláčkem, CSc., z Lékařského domu Praha 7 se podíváme na nejčastěji kladené otázky, na něž chtějí znát odpovědi všichni, kdo o liposukci uvažují.

Je liposukce rychlým řešením nadbytečných kilogramů?

Dnes si je již většina zájemců o liposukci vědoma toho, že tento výkon není prostředkem k redukci hmotnosti. Na druhé straně není výjimkou, že právě liposukce odstartuje snahu o odstranění nadváhy změnou životního stylu. Takže ani u obézních lidí není většinou odsátí tuku kontraindikováno, i když jeho základním posláním je odstranění nahromaděného tuku v jednotlivých problémových partiích, třeba na stehnech, bocích, hýždích, prostě všude tam, kde je zhubnout těžké, nebo dokonce nemožné.

Jaké jsou metody liposukce a kterou z variant si vybrat?

Metod liposukce je dnes řada. Způsob provedení, podobně jako zařízení a lékaře, si klient vybírá po konzultaci s lékařem a podle svého rozhodnutí, ovšem s přihlédnutím ke svému zdravotnímu stavu a možnostem pracoviště. Jednou z nejvyhledávanějších metod je vibrační liposukce.

Jak se provádí a jaké jsou její výhody?

Pokud se týká vibrační liposukce, jde o metodu, při které se na uvolnění tukových buněk rozhodujícím způsobem podílejí vibrace kanyly, a ne tedy pouze fyzická síla operatéra. S výhodou se využívá hlavně při odsávání větších objemů tuku, kde podstatně zkracuje dobu operace. Při tzv. tumescentní metodě dochází navíc před vlastním zákrokem k napuštění tukové podkožní tkáně speciálním roztokem. Tukové buňky se ze tkáně lépe uvolní, tkáň se znecitliví a omezí se krevní výrony. Kanyla takovou tkání také snáze proniká, pacient nepotřebuje celkovou anestezii, a je tedy schopen krátce po zákroku zařízení opustit.

Řeší liposukce problémy s povolenou kůží a celulitidou?

Ani pro celulitidu, ani pro kůži se sníženou elasticitou není liposukce řešením. Je pravdou, že po mechanickém podráždění v podkoží dochází k projizvení, a tedy zpevnění tkáně, které se však objektivně projevuje jen málo. Zahraniční výrobci ultrazvukových či laserových zařízení na liposukci uvádějí výraznější zlepšení při použití těchto fyzikálních vlivů.

Je možné provést liposukci na více místech současně? Jak se to projeví na ceně?

Tumescentní liposukci je možné provést na více místech těla spíše výjimečně. V potaz musíme brát především psychiku operovaného, na kterou dlouhodobé zákroky kladou zvýšené nároky. Pokud ale nejde o velké objemy tuku a jedná se o sousední krajiny (břicho, boky nebo vnitřní a zevní stehna), lze zákrok provést v jedné době. Rovněž množství a složení tekutiny, kterou tkáně před operací napouštíme, je limitací rozsahu. Samozřejmě množství odsátého tuku a doba trvání zákroku je určující pro cenu. V našem zařízení se i kombinované zákroky v tumescentní anestezii pohybují mezi 20 a 30 tisíci korun.

Podle jakých kritérií vybírat kliniku a operatéra?

K výběru pracoviště nejlépe slouží osobní doporučení důvěryhodné osoby, která výkon sama podstoupila. Rozhodně není jediným kritériem diplom, masivní reklama nebo samochvála.

Po jak dlouhé době se objeví definitivní výsledek liposukce a je možno pracovat a sportovat?

Definitivní výsledek je relativní pojem. Co je zde definitivní? Po tumescentní liposukci jsou obvykle klienti schopni lehké, administrativní práce asi po třech dnech – podle druhu práce a lokality odsátí. Po týdnu je rozdíl markantní, po třech týdnech se již mění stav jen velmi málo – po dobu dalších několika měsíců. Větší fyzickou zátěž a odložení elastického prádla doporučuji obvykle po třech týdnech.

Je možné nějak výrazně ovlivnit výsledek pooperační péčí?

Jistě, výsledkům můžeme napomoci pečlivou pooperační péčí. Spočívá hlavně v pravidelném nošení elastického prádla, speciálních masážích, docházení na lymfodrenáže, eventuálně aplikacích mastí na urychlené vstřebání modřin… Lékař může ještě předepsat např. léky proti přetrvávajícím otokům nebo další podpůrnou léčbu.

Jaká jsou omezení, kvůli kterým se liposukce nedoporučuje?

Liposukce je v zásadě indikována jen u zdravých osob, u lidí s vážnými zdravotními riziky se výkon nedoporučuje. Proto je nutné před zákrokem provést řádné klinické i laboratorní vyšetření. Určitým rizikem je například již obezita, zejména u osob nad 40 let, anebo hormonální antikoncepce, kde preventivní podání heparinu je často nutné.

Vy byste liposukci doporučil, třeba někomu ze své rodiny?

Samozřejmě záleží na lékařském nálezu, ale ano, doporučil. Jak jsem již říkal, klienti, kteří mají o liposukci zájem, většinou chtějí celkově vyměnit svůj životní styl za zdravější. A to je změna přínosná pro celý organismus.

Aktualizováno: 25.11.2011

Liposukce - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní