Zvýšené riziko vzniku karcinomu u nosičů mutace BRCA1, BRCA2

6. 3. 2017

U lidí s pozitivní mutací BRCA1, BRCA2 je celoživotní riziko vzniku karcinomu i dalších orgánů mnohonásobně vyšší než u běžné populace. Kam se mohou rizikoví pacienti a jejich rodinní příslušníci obrátit? Existuje speciální péče o pacienty s touto mutací? Jak s touto diagnózou žít? Jaká jsou doporučení pro prevenci? Hovoří MUDr. Lucie Betlachová, onkoložka z Ústavu radiační terapie Nemocnice na Bulovce.

MUDr. Lucie Reifová

Indikace ke genetickému vyšetření pro mutaci BRCA1 a BRCA2

28. 2. 2017

Většina nádorových onemocnění vzniká náhodně a není zapříčiněna geneticky. Dědičná dispozice ke vzniku karcinomu je podmíněná přítomností mutace některého z kritických genů. Mezi ně patří i geny BRCA 1 a BRCA2. Přítomnost této mutace násobně zvyšuje riziko vzniku rozvoje karcinomu nejen prsu, ale i vaječníků, slinivky a dalších orgánů. Kdo je rizikový pacient a je ke genetickému vyšetření indikován? Proč se provádí genetické vyšetření u žen s prokázaným karcinomem prsní žlázy? Ptáme se onkoložky, MUDr. Lucie Betlachové.

MUDr. Lucie Reifová

Důvod odebrání prsních žláz u BRCA 1 a BRCA 2 pozitivních pacientek

27. 2. 2017

Proč se provádí preventivní (risk redukující) odstranění prsních žláz u žen s prokázanou mutací genu BRCA1 a BRCA2? O kolik procent se sníží riziko vzniku karcinomu prsu po preventivní mastektomii u BRCA pozitivních nosiček? Odpovídá MUDr. Lucie Zárubová z Centra onko-chirurgie prsu, Klinika plastické chirurgie - FNKV.

Klinika plastické chirurgie, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady , MUDr. Lucie Zárubová

Rekonstrukce prsu po preventivním odstranění prsních žláz

27. 2. 2017

Jaké možnosti nabízí plastická chirurgie ženám s prokázanou BRCA1,2 mutací, které se rozhodnout pro preventivní odstranění prsních žláz? Budou mít prsa po operaci zpět svůj objem? Je možné při rekonstrukci prsu současně provést modelaci či redukci prsu? Odpovídá doc. MUDr. Andrej Sukop, Ph.D., přednosta Kliniky plastické chirurgie, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Klinika plastické chirurgie, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady , prof. MUDr. Andrej Sukop Ph.D.

Nejčastější omyl o preventivním odstranění prsních žláz

21. 2. 2017

Je odstranění prsních žláz prevencí vzniku rakoviny prsu? Může odstranění prsních žláz, z preventivních důvodů, podstoupit každá žena, na své vlastní přání? Kdy a z jakých důvodů se provádí preventivní (risk redukující) mastektomie? Ptáme se MUDr. Lucie Zárubové, plastického chirurga se specializací na onko-chirurgii prsu z Kliniky plastické chirurgie FN Královské Vinohrady v Praze.

Klinika plastické chirurgie, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady , MUDr. Lucie Zárubová

Rekonstrukce prsu pomocí implantátů po odebrání prsní žlázy vs. běžná augmentace prsu

21. 2. 2017

Je preventivní odstranění prsních žláz s následnou rekonstrukcí prsu výkon srovnatelný s běžnou kosmetickou operací (augmentací či modelací prsů)? Ptáme se doc. MUDr. Andreje Sukopa, Ph.D., přednosty Kliniky plastické chirurgie, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Klinika plastické chirurgie, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady , prof. MUDr. Andrej Sukop Ph.D.

Jsem nosička mutace genu BRCA1 a BRCA2. Co mám dělat?

21. 2. 2017

Přítomnost mutace v genu BRCA1 a BRCA2 velmi významně zvyšuje riziko vzniku rozvoje nádorového onemocnění. U žen jde především o karcinom prsu a vaječníků. Zjistění této genetické predispozice, zejména u ženy v mladém produktivním věku, je velmi stresující. Na koho se obrátit pro informace i oporu v této situaci? Jaké jsou možnosti prevence? Co může žena pro sebe udělat sama? Jaké preventivní výkony jí lékaři doporučí a proč? Hovoří MUDr. Lucie Betlachová, onkolog z Ústavu radiační onkologie Nemocnice na Bulovce.

MUDr. Lucie Reifová