Ověřil/a:
Kožní lékař, jenž získal atestaci v oboru dermatovenerologie. Zabývá se celou řadou kožních onemocnění - akné, rosacea, ekzém, lupénka nebo například poruchou pigmentace.
Aktualizováno: 5. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je léčba bradavic?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na léčbu bradavic?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se dají léčit bradavice?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po léčbě bradavic?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky léčby bradavic
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Bradavice se vyskytují, když jsou kožní buňky infikovány virem zvaným lidský papilomavirus (HPV). Existuje mnoho různých kmenů HPV, které mohou způsobit výskyt bradavic v různých oblastech těla. Bradavice se může objevit kdekoli na kůži, včetně nohou, obličeje a genitálií. V některých případech může být HPV sexuálně přenosný a může kromě genitálních bradavic vést i k určitým rakovinám genitálií.

Co je léčba bradavic?

Léčba bradavic

Co je léčba bradavic?

Většina plantárních bradavic je neškodná a zmizí bez léčby, i když to může trvat rok nebo dva. Pokud jsou Vaše bradavice bolestivé nebo se šíří, doporučuje se bradavice léčit. Pokud alternativní léčba nepomohla, promluvte si o způsobech odstranění bradavic se svým lékařem. V závislosti na tom, kde se bradavice objeví, může Váš dermatolog doporučit léčbu. Bradavice se léčí různými způsoby a to lokálními léčivy (kyselina salicylová), kapalným dusíkem, chirurgicky či laserem.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na léčbu bradavic?

Nejprve je třeba absolvovat konzultaci s lékařem

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na léčbu bradavic?

Ve většině případů může lékař diagnostikovat bradavici pomocí pouhého prozkoumání léze. Lékař také může odstranit malé části léze a odeslat do laboratoře k analýze. Pokud máte zájem o léčbu bradavic či odstranit molusky, kuří oko nebo jiné kožní výrůstky, prvním krokem k odstranění je konzultace se zkušeným dermatologem, který Vám doporučí nejvhodnější metodu léčby.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho chirurgů, kteří bradavice odstraňují a to několika metodami. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat a společně vybrat nejvhodnější metodu odstranění bradavice. Je důležité vybrat lékaře se specializovanými znalostmi a dovednostmi, který Vás s celým procesem zvolené léčby seznámí. Metoda odstranění záleží především na místě, kde se bradavice nachází, na její velikosti a počtu. Lékaře si můžete vybrat na základě zkušeností s odstraňováním bradavic a nebo fotografií před a po zákroku předchozích pacientů.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Lékař vám navrhne vhodnou léčbu

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Lékař s Vámi projedná možnosti odstranění bradavice a navrhne nejvhodnější léčbu. Kromě toho důkladně vysvětlí každý postup a zodpoví všechny Vaše dotazy. Lékaři přineste seznam všech léků, které pravidelně užíváte, včetně léků bez předpisu a doplňků stravy a jejich denní dávku. Schůzky s lékařem není třeba se obávat, je vhodné přijít dobře naladěn a připravit si veškeré Vaše dotazy ohledně zákroku.

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Pravděpodobně začnete tím, že navštívíte svého obvodního lékaře, který Vám může vás doporučit návštěvu dermatologa. Dermatolog pro Vás vybere nejvhodnější způsob odstranění. Váš lékař Vám může položit otázky kdy se léze poprvé objevila, zda se změnila bradavice velikostí nebo vzhledem či zda je bradavice bolestivá. Lékař Vám poté poskytne přesné pokyny před zvoleným typem zákroku.

Jak se provádí léčba bradavic?

Bradavice lze odstranit nejen chirurgicky

Jak se dají léčit bradavice?

Pokud bradavice nelze odstranit jinými terapiemi, lze použít chirurgický zákrok k odříznutí bradavice. Dno bradavice bude zničeno elektrickou jehlou. Další možností léčby je kryochirurgie, tedy hluboké zmrazení. Procedura se obvykle provádí v ordinaci lékaře a proces zmrazování může být nepříjemný. Léčba bradavic je možná i laserem. Tento postup využívá intenzivní paprsek světla ke spálení a zničení tkáně bradavic. Světlo ohřívá krev v drobných cévách uvnitř bradavice a ničí cévy a bradavice tak zemře a odpadne. Laserová léčba může být dobrá pro těžko dostupná místa a na velmi odolné bradavice, jako jsou genitální bradavice či bradavice v močové trubici.

Podle toho, kolik bradavic máte a kde jsou, Vám může lékař nanést znecitlivující krém. Proceduru doprovází ochlazování kůže, které působí proti bolesti. Po třech týdnech je nutná kontrola a někdy i zopakování ošetření.

Za nejlepší přírodní lék na bradavice se považuje vlaštovičník.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Mezi hlavní výhody odstranění bradavice patří konec bolesti a nepříjemností spojených s bradavicí. Další výhodou je nepochybně estetická stránka. Každá metoda odstranění bradavic má své výhody a nevýhody. Většinou se jedná o ambulantní a rychlý zákrok. Zákrok bývá bezbolestný, u některých zákroků může být použito lokální anestetikum. Po zákroku vznikne jen malá ranka, která se rychle hojí. U laserového zákroku je výhodou je vysoká preciznost zákroku a vyšší procento definitivního odstranění bradavice již po jednom sezení.

Jak probíhá zotavení po léčbě bradavic?

Doba hojení je individuální

Jak probíhá zotavení po léčbě bradavic?

Doba zotavení závisí na umístění a počtu odstraněných bradavic. Po laserové operaci může být rána bolestivá několik dní. Po jakékoliv metodě odstranění bradavice byste se měli plně uzdravit za 2-4 týdny. Doba hojení je však individuální a záleží na celkovém zdravotním stavu pacienta.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba zotavení závisí na umístění a počtu odstraněných bradavic. Většina lidí se bude moci vrátit k běžným činnostem během 1 až 3 dnů. Úplné uzdravení trvá 2 až 4 týdny. Doba hojení je však individuální a je závislá na mnoha faktorech jako je počet a velikost bradavic či jejich umístění a především zdravotním stavu pacienta.

Výsledky léčby bradavic

Bradavice

Výsledky léčby bradavic

Úspěch léčby bradavic může záviset na řadě různých faktorů a především na metodě odstranění. U léčby dusíkem záleží, jak dlouho je bradavice zmrazená a jak často se léčba provádí nebo jak silný je roztok kyseliny salicylové a jak často a jak dlouho se aplikuje. Velmi záleží na zvolené metodě odstranění. Odstranění lasery mohou zabránit bradavicím v návratu. U chirurgické metody může zůstat jizva. Výsledky odstranění bradavice jakoukoliv metodou jsou však u většiny pacientů velmi dobré a bez komplikací.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Kryoterapie obvykle trochu bolí a často zanechává puchýř. Někdy také způsobuje jizvy, ale jizvy jsou po chvíli obvykle téměř neviditelné. Občas se objeví mírné podráždění kůže nebo změna barvy. 

Roztoky kyseliny salicylové se nanášejí na pokožku několikrát denně po několik týdnů. Během léčby může způsobit malou bolest nebo mírné krvácení. 

Laserové odstranění bradavic taktéž může zanechat jizvy. Mezi vedlejší účinky laserové léčby patří zvýšená bolest, otok, zarudnutí, citlivost, pocit tepla na ošetřovaném místě. Jako komplikace se můžou objevit horečky, to je však vzácné. 

Chirurgické odstranění bradavice s sebou nese rizika jako je infekce, bolest, špatné hojení rány a s tím spojené komplikace. S lékařem je nutné vybrat nejvhodnější metodu pro odstranění bradavice a zvážit veškerá rizika zákroku.

Časté otázky

 • Jaké metody na odstranění bradavic jsou účinné? Vždy záleží na umístění bradavice, ale jako jedna z účinných metod je odstranění laserem. Laser si dokáže poradit i s odolnou bradavicí, někdy je však třeba zákrok opakovat.
 • Šíří se bradavice? Ano, bradavice se mohou šířit a to nejčastěji ve vlhkých prostředích jako jsou bazény a sauny. Jedná se o virové onemocnění kůže, proto nákaza probíhá nejčastěji dotykem. Nicméně nenakazí se vždy každý, záleží z velké části na imunitě.
 • Je laserové odstranění bradavice hrazeno ze zdravotního pojištění? Tento zákrok není hrazen ze zdravotního pojištění. Odstranění bradavic je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno, pokud je použit tekutý dusík.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."