Kožní lékař, jenž získal atestaci v oboru dermatovenerologie. Zabývá se celou řadou kožních onemocnění - akné, rosacea, ekzém, lupénka nebo například poruchou pigmentace.
Aktualizace: 17 čec 2020

Navigace

  • Úvod
  • Výskyt a nakažlivost bradavic
  • Vždy si s bradavicí zajděte k lékaři
  • Inkubační doba
  • Léčba bradavic
  • Účinná je léčba laserem

Úvod

Bradavice (verruca vulgaris) je virová infekce kůže vyvolaná lidskými papilomaviry (HPV). Nakažená je jenom povrchová část kůže. Bradavice jsou papulózní útvary na kůži s drsným povrchem. Asi ve 20 % jsou postižené děti a často se vyskytují u jedinců s poruchami imunity.Bradavice (verruca vulgaris) je virová infekce kůže vyvolaná lidskými papilomaviry (HPV). Nakažená je jenom povrchová část kůže. Bradavice jsou papulózní útvary na kůži s drsným povrchem. Asi ve 20 % jsou postižené děti a často se vyskytují u jedinců s poruchami imunity.

Výskyt a nakažlivost bradavic

Infekce se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale i nepřímo (návštěva sauny, bazénu, koupaliště, sprchy, tělocvičny, použití infikované cizí obuvi, ručníku, apod.)

Vysoce nakažlivé jsou bradavice, které krvácejí. Mohou se vyskytovat kdekoli na těle. Nejčastěji na chodidlech, prstech nohou i rukou a v místech, kde je porušená pokožka.

V závislosti na místě výskytu se bradavice liší vzhledem.

Na obličeji jsou bradavice většinou ploché, na rukou bývají vystouplé, půlkulovité. Často se přenáší na vedlejší prsty dotykem. Na chodidlech jsou tvrdé a bolestivé při chůzi.

Léčba bradavic

Vždy si s bradavicí zajděte k lékaři

Diagnóza je stanovená dermatologem na základě klinického obrazu. Bradavice na genitáliích a v obličeji musí léčit vždy pouze kožní lékař!

Inkubační doba

Inkubační doba je doba od nakažení po výskyt příznaků onemocnění. U bradavic se pohybuje od čtyř týdnů do osmi měsíců.

Léčba bradavic

Bradavice se léčí různými způsoby:

  • lokálními léčivy (kyselina salicylová),
  • kapalným dusíkem,
  • chirurgicky,
  • laserem.

Účinná je léčba laserem

Na velmi odolné bradavice je vhodné použití laseru. Při léčbě erbyovým laserem dochází k odpařování menších, navenek rostoucích bradavic.

Při léčbě neodymovým laserem dochází ke koagulaci či rozrušení cév, které zásobují bradavici výživou, při čemž nedochází k poruše integrity povrchu kůže a tim se předchází zánětu v místě zákroku.

Proceduru doprovází ochlazování kůže, které působí proti bolesti. Po třech týdnech je nutná kontrola a někdy i zopakování zákroku. Na ochranu očí před laserovým zářením se používají ochranné brýle.

Aktualizováno: 28.7.2015

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."