Rosacea

Rosacea

Rosacea neboli růžovka je chronické onemocnění, které způsobuje zarudnutí kůže obličeje a výskyt pupínků (černých teček). Může také způsobit ztluštění kůže a oční problémy (řada pacientů trpí tzv. oční formou rosacey). Jak lze toto kožní onemocnění léčit?

Co je rosacea?

Rosacea

Růžovku je obtížné skrýt

Rosacea, známá také jako růžovka, způsobuje silné zarudnutí kůže. Toto onemocnění postihuje především ženy nad 30 let, zejména ty se světlou pletí a očima. Mnozí si neuvědomují, že neustálé zarudnutí jejich kůže je chronické onemocnění.

Tento stav způsobuje rozšíření jemných žilek v kůži, což vede k zarudnutí. Záněty vytvářejí uzlíky (papuly) a pupínky hnisu (pustuly), které způsobují, že onemocnění vypadá jako akné. Většinou se u mužů objeví ztluštění nosu (rhinophyma), hovorově známé jako „květákovitý nos". Lidé, kteří si onemocnění neuvědomují, často připisují zrudnutí nadměrné konzumaci alkoholu.

Jelikož se růžovka objevuje ve středu obličeje a je obtížné ji skrýt, mnoho postižených trpí psychickými problémy.

Možné příčiny rosacey

Žena s růžovkou

Ženy trpí růžovkou častěji než muži

Ženy jsou postiženy rosaceou poněkud častěji než muži. Ženy však těžkou růžovkou netrpí tak často jako muži. Někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku onemocnění.

Vědci se stále snaží zjistit, co způsobuje růžovku. Při vyšetřování zjistili některá důležitá data:

  • Rosacea je dědičná.
  • Důležitou roli může hrát i imunitní systém. Vědci zjistili, že většina lidí s růžovkou podobnou akné reaguje na bakterie zvané Bacillus oleronius. Tato reakce způsobí, že váš imunitní systém reaguje přehnaně. Vědci si zatím nejsou jisti, zda to může způsobit růžovku.
  • Roztoč, který žije na kůži každého, Demodex folliculorum, může přímo souviset s onemocněním. Tento roztoč rád žije na nose a tvářích a právě zde se obvykle objevuje růžovka. Mnoho studií ukázalo, že lidé s růžovkou mají na kůži velké množství tohoto roztoče. Problém je však v tom, že někteří lidé, kteří nemají růžovku, mají také velké množství tohoto roztoče v dermis.
  • Nové propuknutí u pacientů mohou způsobit různé spouštěcí faktory (známé jako „spouštěče“). Jsou mezi nimi kořeněná jídla, horké nápoje, alkohol, stres, kosmetika nebo léky. Pokožce neprospívá chlad a vítr, naopak škodí především teplo a sluneční záření.
"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."