Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 5. 1. 2022

Navigace

 • Úvod
 • Co je to laserová dermatologie?
 • Vhodní kandidáti na zákroky laserové dermatologie
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Laserové zákroky je možné kombinovat
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po laserové dermatologii?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky laserové dermatologie
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

V posledních letech přinesl pokrok v laserové technologii revoluci v jejich použití při léčbě mnoha stavů kůže a vrozených vad, včetně vaskulárních a pigmentovaných lézí, laserové liposukci, epilaci laserovém odstranění znamének, léčbě akné laserem, při odstraňování tetování, jizev a vrásek. Lasery jsou v současnosti využívány v korektivní a estetické dermatologii a stále širší využití má biostimulační laser, frakční laser nebo také laser fotona.

MUDr. Patrik Paulis

Fotografie před a po zákroku (MUDr. Patrik Paulis)

Co je to laserová dermatologie?

Patří sem zákroky prováděné pomocí laseru. Ošetření laserem provádí vždy dermatolog. Zákrok obvykle nevyžaduje přípravu a zabere pár minut v závislosti na ošetřované ploše (např. laserové odstranění chloupků na nohách bývá časově náročnější). Provádí se bez znecitlivění nebo v místní anestezii krémem či injekcí. Po ošetření kosmetickým laserem se objeví zarudnutí, které postupně mizí. U ablačních laserů se tvoří drobná ranka a stroupek, někdy začne ošetřená plocha mokvat.

Po laserovém zákroku je vždy třeba ošetřené místo chránit po několik týdnů před slunečním záření krémy s vysokým UV filtrem. Pro dobrý výsledek bývá někdy nutné ošetření několikrát zopakovat.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na laserové zákroky dermatologie?

Laser lépe funguje na světlou pleť

Vhodní kandidáti na zákroky laserové dermatologie

Všeobecně mají lasery tendenci lépe fungovat u lidí se světlou pletí. Takže jedinci, kteří mají světlou pleť a nejsou opálení, mají tendenci mít lepší výsledky a méně nežádoucích účinků nebo komplikací než lidé s více pigmentem v pokožce.

Laser zasahuje pouze do určité hloubky horních vrstev kůže, některé problémy se však nachází hlouběji a není je tak možné laserem léčit. Pokud máte zájem o laserový zákrok, může Vám lékař pomoci určit, zda jste vhodným kandidátem a případně Vám pomůže vymyslet alternativní možnost léčby, pokud pro Vás ošetření laserem není vhodné.

Pokud například pro Vás není vhodná laserová epilace, je možné také podstoupit fotoepilaci. Nechtěných chloupků vás zbaví i epilace elektrickou jehlou.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si mezi specialisty na stránkách Estheticon

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Portál Estheticon nabízí mnoho lékařů a klinik, kteří zákroky laserové dermatologie provádí. Kliniku můžete vybírat i dle typu laseru, který lékař při zákroku používá. Kvalita laserů se může lišit, proto je dobré navštívit profesionála v léčbě laserem.

S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné laserový zákrok předem konzultovat. Proto je návštěva kožní ambulance nevyhnutelná.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Dostavte se na konzultaci s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před podstoupením zákroku laserové dermatologie je nutná konzultace s lékařem. Dermatolog má tak možnost posoudit Váš stav a zda je pro Vás zvolená léčba laserem vhodná.

Existuje mnoho typů laserů, proto je konzultace nevyhnutelná, abyste se domluvili na vhodném ošetření.

Rozlišujeme lasery pro odstranění pigmentací, nechtěných chloupků, tetování, k léčbě akné nebo například omlazení pleti.

Jak se připravit na zákrok?

Vyhněte se pobytu na slunci

Jak se připravit na zákrok?

Lékař nejprve prohlédne rozsah problému a posoudí, jaký typ laseru je pro vás nejvhodnější. Pokud je váš problém rozsáhlý, lékař může vyžadovat několik laserových ošetření.

Před zákrokem se vyvarujte slunečnímu záření nebo nanášení krémů. Po zákroku se taktéž vyhýbejte slunci a používejte ochranný krém s vysokým faktorem.

Vždy dbejte pokynů svého ošetřujícího lékaře.

Jak se provádí laserové zákroky dermatologie?

Existuje několik typů laserů

Laserové zákroky je možné kombinovat

Laserové zákroky odstraňují vrstvu pokožky a nové kožní buňky, které se tvoří během hojení, dodávají pokožce pevnější a mladší vzhled. Postup lze provést zároveň s jinými kosmetickými ošetřeními. Vždy záleží na typu a rozsahu problému, laserová léčba je velmi individuální.

Některá léčba vyžaduje několik laserových úkonů, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Existuje mnoho typu laserů, proto je vhodné zákrok konzultovat s odborníkem, který se léčbou laserem zabývá.

Výhody zákroku

Hlavní výhody zákroku

Výhody zákroku

Laserová dermatologie je neinvazivní nebo minimálně invazivní metoda léčby, je tedy mnohem šetrnější volbou než invazivní chirurgie nebo jiná podobná léčba.

Protože laserová léčebná dermatologie je mnohem méně invazivní než jiné možnosti léčby, rekonvalescence bývá ve většině případů daleko kratší

Je také třeba zdůraznit, že ošetření laserem je trvalé a samotná terapie je velmi bezpečná, minimálně invazivní a umožňuje rychlý návrat k běžné činnosti.

Jak probíhá zotavení po laserovém zákroku dermatologie?

Laserový zákrok dermatologie (MUDr. Dagmar Vetěchová)

Jak probíhá zotavení po laserové dermatologii?

Ochrana před sluncem je zásadní před i po ošetření laserem. Pokud se dostavíte na laserové ošetření opálení nebo spálení sluncem, Váš dermatolog Vás nemůže ošetřit. Použití laseru může způsobit vážné popáleniny nebo změnit barvu pokožky. Po ošetření laserem budete muset chránit pokožku před sluncem, dokud se nezhojí. Pokud sluneční paprsky zasáhnou Vaši ošetřenou pokožku, může se na ošetřovaném místě vytvořit jizva.

Doba rekonvalescence

Pacientka před a po zákroku (Mediestetik, skupina klinik)

Doba rekonvalescence

Pět až sedm dní po laserovém zákroku bude pokožka suchá a bude se loupat.

V závislosti na problému, který byl léčen, hojení obvykle trvá 10 až 21 dní. Doba rekonvalescence je velice individuální a záleží i na hloubce laserového ošetření.

V případě ošetření obličeje, jakmile se pokožka zahojí, můžete aplikovat make-up, abyste minimalizovali zarudnutí pleti.

laserové dermatologie

K dosažení co nejlepších výsledků bývá potřeba ošetření opakovat

Výsledky laserové dermatologie

Většinu laserových zákroků je třeba opakovat, aby bylo dosaženo uspokojivých výsledků.

Nejčastěji je ošetření nebo korekce defektů spojeno s dlouhodobým léčebným plánem zahrnujícím několik sezení laserové terapie.

Obvykle účinek prvního ošetření umožňuje přesněji předpovědět počet sezení nezbytných k dosažení uspokojivého výsledku. Váš ošetřující lékař by vám měl sdělit, kolik ošetření bude potřeba.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Laserové zákroky prováděny specialisty jsou bezpečné, pokud je ošetření laserem prováděno nekompetentní osobou, může způsobit popáleniny.

Mohou se vyskytnout nežádoucí účinky jako je dočasná bolest, zarudnutí, podlitiny, puchýře, tvorba krust či infekce.

Trvalé mohou být pigmentové změny či zjizvení.

Časté otázky

 • Jak se po ošetření laserem starat o pleť? Aplikujte na oblast tenkou vrstvu vazelíny (nebo jakéhokoli okluzivního zvlhčovače) nebo antibiotické masti dvakrát denně, dokud se pokožka nezahojí. Po uzdravení je nutná denní aplikace opalovacího krému, aby byla chráněna nová pokožka. Vždy dbejte na pokyny Vašeho lékaře.
 • Jaké jsou vedlejší účinky laserového ošetření? Ošetřená kůže může být svědivá, oteklá či zarudlá. Mezi komplikace patří infekce, změna barvy kůže a zjizvení. Pokud zákrok provádí odborník, laserové ošetření je bezpečné.
 • Čemu se vyvarovat po laserovém ošetření? Vyvarujte se horkým koupelím a sprchám. Laserová ošetření vytvářejí v pokožce teplo, proto je důležité vyhnout se horkým koupelím nebo sprchám, které mohou zvýšit Vaši tělesnou teplotu a vést k podráždění. Ve skutečnosti doporučujeme vyhnout se všemu, co by Vás mohlo zahřát nebo zpotit, jako je cvičení, sauny nebo lázně.
 • Jak dlouho vydrží výsledky laserového resurfacingu? Pacienti mohou očekávat, že laserový resurfacing vydrží v průměru od 3 do 5 let od provedení zákroku.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."