Ověřil/a:
Přední český plastický chirurg. Mezi nejčastěji prováděné zákroky patří zvětšení a modelace prsou nebo také plastická operace nosu. Obsolvoval řadu odborných stáží v zahraničí.
Aktualizováno: 9. 5. 2022

Navigace

 • Jak je možné zvětšit rty?
 • Proč podstoupit zvětšení rtů?
 • Augmentace rtů s využitím vlastní tkáně
 • Augmentace rtů pomocí implantátu
 • Jste vhodným kandidátem pro zvětšení rtů?
 • Před zvětšením rtů
 • Anestezie
 • Po zvětšení rtů
 • Často kladené otázky

Jak je možné zvětšit rty?

Rozšíření úzkého rtu se provádí buď implantací vlastní tkáně (tuk, fascie) nebo implantací umělého materiálu (kolagen, hyaluronová kyselina), lze také přistoupit k chirurgickému zákroku, který využije vlastní tkáně rtu.

Proč podstoupit operaci rtů (augmentaci)?

Zvětšení rtů je možné dosáhnout pomocí různých metod

Proč podstoupit zvětšení rtů?

Pokud nejste spokojeni s tvarem či objemem svých rtů, je vhodné podstoupit zákrok, který váš problém vyřeší. Někdy může být součástí zvětšení rtů i protnutí uzdičky mezi vnitřní stranou rtu a čelistí, čímž lze dosáhnout lepšího efektu zákroku.

Operační zákrok má efekt trvalý. Naopak kyselina hyaluronová či botox mají efekt dočasný. Ve většině případů podstupují operaci rtů ženy, ale výjimečně i muži.

Nejčastěji se pro výplň rtů využívá kyselina hyaluronová. Zvětšení rtů kyselinou hyaluronovou patří k nejžádanějším estetickým zákrokům.

Klinika estetické medicíny Petra Clinic

Pacientka před a po zákroku (Klinika estetické medicíny Petra Clinic)

Augmentace rtů s využitím vlastní tkáně

Jestliže vám lékař doporučí podstoupit zákrok s využitím vlastní tkáně z jiného místa těla, nejčastěji bývá tkáň (fascie - svalová povázka nebo podkoží) odebrána ze spánkové, břišní, hýžďové či stehenní oblasti. Protože se jedná o vlastní tkáň, tělo ji snadno přijme. Nevýhodou tohoto zákroku je další jizva v místě odběru tkáně.

Augmentace rtů s využitím vlastní tkáně rtů

U tohoto zákroku se provede několik klínovitých nářezů na vnitřní straně rtů a po preparaci a uvolnění okolní sliznice se provede posun, kterým je dosaženo rozšíření červeně rtů. Jizvy, které jsou výsledně umístěny na vnitřní straně rtů, pak nejsou viditelné.

Augmentace rtů pomocí implantátu

Lékař může po dohodě s vámi zvolit vložení implantátu do obvodu rtů. Nejčastěji se jedná o netkanou textilii se specifickou stavbou (například Goretex). Lidská tkáň ji snadno přijímá a bez problémů jí prorůstá.

Jste vhodným kandidátem pro operaci rtů?

Zvětšením rtů dosáhnete jejich plnějšího vzhledu

Jste vhodným kandidátem pro zvětšení rtů?

Pokud jsou vaše rty příliš úzké, či nejste spokojeni s jejich tvarem, potom pro vás může být vhodné podstoupit tento zákrok. Zvětšením rtů můžete dosáhnout jejich plnějšího vzhledu a vaše rty pak mohou působit smyslněji.

Buďte však realističtí ve svých očekáváních a pečlivě je prodiskutujte se svým lékařem. Je důležité odlišovat, zda jste nespokojeni s šířkou červeně rtů nebo i s jejich objemem. Lékař zvolí, který postup pro vás bude nejvhodnější – přenesení vlastní tkáně, využití tkáně z okolí rtů či vložení implantátu.

Je možné také podstoupit pouze zvětšení horního rtu, pokud je až příliš tenký oproti dolnímu rtu. Odborník posoudí, jestli pro vás bude vhodné zvětšení nebo modelace rtu.

Před operací rtů (augmentací)

Během konzultace lékař posoudí váš stav

Před zvětšením rtů

Při první konzultaci s lékařem je třeba prodiskutovat vaše představy. Lékař se zeptá na váš zdravotní stav a na alergii na léky. Můžete být požádáni, abyste vysadili některé léky, zvláště ty, které obsahují kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Alnagon, Acylpyrin, Mironal atd). Mohou způsobit zvýšené krvácení v průběhu a po operaci. Chirurg také zkontroluje stav vaší ústní dutiny.

Pravděpodobně budete muset zákrok odložit, pokud trpíte některou z aktivních infekcí rtu nebo dutiny ústní (afty, opar, nachlazení, čepy na mandlích).

Anestezie

Operace rtů se ve většině případů provádí v místní anestezii, ale pokud to pacient vyžaduje, lze jej provést i v celkové anestezii. Pokud podstoupíte celkovou anestézii, budete upozorněni, že asi šest hodin před operací nesmíte jíst, pít ani kouřit a pravděpodobně budete muset zůstat v nemocnici přes noc.

Po operaci rtů (augmentaci)

Po zákroku je třeba provádět tlakové masáže

Po zvětšení rtů

Řezy jsou většinou sešity nevstřebatelnými stehy, které budou odstraněny v průběhu 7 až 10 dnů.V prvních pooperačních dnech dochází k výraznému otoku a změně citlivosti v operované oblasti. Ke zmírnění otoků se doporučuje chlazení rtů. Jako prevenci infekce je třeba provádět výplachy dutiny ústní zředěnou ústní vodou několikrát denně, především po jídle. K usnadnění pití v prvních dnech po zákroku je možno použít brčka. V prvních dnech po operaci je vhodné jíst pouze kašovitou stravu. Lékař vám poskytne instrukce, jak po zákroku postupovat.

Asi 14 dnů po operaci je nutno zahájit tlakové masáže. Ty se provádějí stisknutím rtu v oblasti jizvy mezi prsty. Masáže je vhodné provádět několikrát denně. Návrat do práce je obvykle možný asi po jednom týdnu od operace.

Často kladené otázky

 • Jak dlouho přetrvá výsledný efekt augmentace rtů? Efekt operačního zákroku bývá trvalý. Naopak injekční výplně mají dočasný efekt, který trvá zhruba šest měsíců, uvádí MUDr. Tomáš Doležal.
 • Objevily se mi afty, mohu i tak podstoupit zvětšení rtů? Jestliže se u vás objevily afty nebo opary, s největší pravděpodobností budete nuceni zákrok na zvětšení rtů odložit.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."