Neinvazivní blefaroplastika

Autor:

Povolení očních víček začíná být viditelné často již po 30. roce věku. Začíná vadit lpění kosmetických přípravků v záhybu horních víček, povolení pleti a vrásky zevně kolem očí a pod očima, může se objevit únava očí, někdy i poruchy vidění ze zmenšení zorného pole víčkem (zkrácení reakční doby při sportu, řízení auta apod.). Velmi často začíná být patrný i pokles čela, jak uprostřed (kořen nosu - tzv. glabela), tak i po stranách (jemné horizontální vrásky nad obočím, pokles obočí). Tyto problémy obvykle není možné ideálně řešit pomocí aplikace botulotoxinu či jiných jemných terapeutických technik.

Dříve byla jedinou pomocí plastická chirurgie – operace víček - horní či dolní blefaroplastika. Je pravda, že i dnes je chirurgické řešení jedině účinné, pokud jsou přítomny váčky pod očima (prolaps tukových tělísek). Pokud jde ale pouze o povolení kůže (nadbytečný varhánek na víčku, kolem očí), existuje dnes naštěstí i méně invazivní technika, kde navíc je možné ošetření provést skutečně přísně individuálně podle stavu daných partií, v jednom ošetření je navíc možná i úprava čela, případně jiných partií obličeje. Výsledek je navíc vždy přirozený, nenaruší se celistvost obličeje.

Princip ošetření

K ošetření používáme přístroj Plexr pracující na principu radiofrekvence. Ošetření provádí vždy lékař, po znecitlivění pleti anestetickým krémem. Při práci s přístrojem vzniká v tenké vrstvičce vzduchu mezi koncovkou a ošetřovanou kůží fyzikální plasma, která způsobí tečkovité odpaření, navozující při seskupení teček (je nutno vlastně „vytečkovat“ přebývající řasu kůže) okamžitou kontrakci pleti (tightening). Další kontrakce je pak výsledkem přestavby kolagenu v období 1-6 měsíců po zákroku.

womanface

Je třeba počítat s okamžitě vznikajícím mírným či výraznějším otokem během zákroku a po něm. Míra tohoto otoku je individuální, nezávisí pouze na rozsahu zákroku, ale i na momentálním metabolismu organismu a genetických vlivech. Základní hojení trvá 5-7 dní. Postupně dochází ke zmenšení otoku, zasychání ošetřených místeček a jejich pozvolnému vylupování ve formě tečkovitých stroupků. Doporučujeme ošetřená místa ničím nemazat, nechat zhojit tzv. „nasucho“, ideálně teprve po vyloupání stroupečků je možné začít promašťovat lehkým krémem. Velmi důležité je také chránit ošetřené plošky přes sluncem pravidelnou aplikací přípravků s SPF50. (Bez ochrany by ošetřená místa mohla na slunci snadno pigmentovat, pigmentace se sice zase samy ztratí, ale to může trvat několik měsíců.) Make-up doporučujeme aplikovat co nejpozději, hlavně proto, že při jeho odstraňování může dojít k předčasnému odloučení stroupků a ke zpomalení hojení. Pokud je to však nutné, lze ho použít i již 4. den po zákroku. Desinfekce obvykle není potřeba, pokud ano, používáme přípravek bez alkoholu Dettol.

Celkový efekt posuzujeme obvykle 4-6 týdnů po zákroku. Obvykle stačí k pěknému výsledku 1 ošetření, někdy je třeba některé detaily doladit s odstupem, nejdříve však měsíc, lépe až 6 měsíců po prvním ošetření. Efekt zákroku je dlouhodobý, podobně jako u plastické chirurgie – 5-10 let, závisí však i na životním stylu a genetických dispozicích.

plexr
Zdroj: www.plexr.cz

Kontraindikace

Aplikace není možná u lidí, kteří mají kardiostimulátor.

Ošetření probíhá vždy ambulantně.

Komplikace

Pokud jde o možné komplikace ošetření Plexrem, pokud klient řádně seznámí ošetřujícího lékaře se svým zdravotním stavem a dodrží doporučené rady, nejsou pravděpodobné. Určitým rizikem může být např. rozvoj oparu v místě ošetření, velmi vzácně eventuálně jiné kožní infekce u disponovaných jedinců, podobně jako tomu bývá u řady jiných ošetření estetické medicíny. Rutinní příprava před zákrokem užíváním antibiotik či antivirotik se neprovádí, pouze pokud by šlo o klienta často trpícího např. na opary, lze ji doporučit, ale děje se tak individuálně, podle míry problémů.

Výhody blefaroplastiky Plexrem

  • přísně individualizované ošetření – podle stavu obličeje konkrétního klienta/klientky – víčka horní či dolní, podle potřeby čelo, případně vrásky nad horním rtem, povolení pleti zevně na tvářích apod.
  • při ošetření víček Thermage jde sice také o radiofrekvenci, ale koncovka zde vytváří stopu čtverečku. To sice zvyšuje rychlost ošetření, ale není možné ho provést tak detailně jako při ošetření Plexrem, kdy postupujeme v tečkách.
  • žádné jizvy po zákroku (zejména tam, kde je povolení horních víček již pokročilejší, je jizva po klasické operaci někdy delší, viditelná)
  • komplexní a přitom přirozeně vypadající výsledek

Výhody klasické chirurgické blefaroplastiky

  • při řešení váčků po očima (prolapsy tukových tělísek) jediná účinná metoda

Autorkou článku je MUDr. Nina Koutná, působící na Klinice GHC Praha

Aktualizováno: 18.9.2017

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní