Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 3. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je to karboxyterapie?
 • Jste vhodným kandidátem pro karboxyterapii?
 • Jak vybrat vhodného specialistu?
 • Před ošetřením karboxyterapií
 • Průběh ošetření karboxyterapie
 • Výhody karboxyterapie
 • Jak dlouho přetrvá efekt karboxyterapie
 • Vývoj a užití metody v medicíně a estetické chirurgii
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Tato nová metoda, která je založena na léčebných účincích oxidu uhličitého, má omlazující a ozdravné efekty na pokožce. Oxid uhličitý se injekčně aplikuje pod kůži. Tam působí na lepší regeneraci a také prokrvení tkáně. Jestliže chcete vypadat lépe nebo se potřebujete zbavit nějakého kožního onemocnění přirozenou cestou, využijte karboxyterapii - neinvazivní metodu bez negativních účinků na zdraví.

Karboxyterapie

Karboxyterapie je injekční aplikace oxidu uhličitého

Co je to karboxyterapie?

Pod názvem karboxyterapie (laicky „plynové injekce“) rozumíme léčebnou injekční aplikaci oxidu uhličitého (CO2). Metoda je využívána tradičně v lázeňství a jako pomocná fyzioterapeutická metoda (poprvé v r. 1932, francouzské lázně Royat).

Oxid uhličitý je jedním z tzv. „dýchacích plynů“, v těle se běžně vyskytuje. Při terapeutickém zavedení CO2 pod kůži dochází ke krátkodobým změnám pH a tím je navozen Bohrův efekt (čím nižší pH, tím slabší vazba mezi hemoglobinem /červeným krevním barvivem/ a kyslíkem). Reakcí s ionty Ca2+, Na+ a K+ vznikají následně zásadité sloučeniny a pH přechází na stranu zásaditou, tím dojde k uvolnění kontrakce svalů (spasmolytický efekt), rozšíření kapilár (vazodilatační efekt) a snížení bolesti (antalgický účinek). Podle nejnovějších informací dochází i k ovlivnění výskytu volných radikálů a zvýšení produkce buněčných růstových faktorů stimulujících rozvoj cévních kolaterál (neovaskularizaci) a růst dermálního kolagenu.

Jste vhodným kandidátem pro karboxyterapii?

Karboxyterapie má široké využití v estetice a dermatologii

Jste vhodným kandidátem pro karboxyterapii?

Cílem aplikace karboxyterapie v estetice a dermatologii je podle místa a způsobu provedení vždy opět zlepšení krevního zásobení a regenerace tkáně nebo stimulace a normalizace růstu kolagenu. Jsou zde i lipolytické účinky – urychlení metabolismu povrchové tukové tkáně.

Pokud pociťujete potřebu některé z následujících změn vaší pleti, můžete být vhodným kandidátem pro karboxyterapii:

 • Zlepšení a ozdravení stavu pleti, a to i v partiích, kde jiné metody nelze dost účinně použít (např. v okolí očí včetně horních i dolních víček, krajina spánků, klesající čelo, povadnutí v okolí úst, podél čelistí, krk, dekolt, hřbety rukou).
 • Efekt ozdravení a omlazení kůže nastává i při aplikaci karboxyterapie např. na břicho, hýždě a stehna za účelem léčby tzv. celulitidy.
 • Hojení ran – chronické rány jako bércové vředy, nehojící se pooperační rány, diabetická noha.
 • V léčbě některých dermatologických onemocnění – Raynodův fenofén, lokalizovaná sklerodermie, většina forem výpadku vlasů, lichen sclerosus et atrophicus, doplňkově u psoriasy, teleangiectatická forma rosacey.
 • V léčbě jizev (i keloidních, nebo také jizvy po popáleninách, zlepšuje též jizvy po akné).
 • V léčbě srůstů po operacích, např. i po liposukci.

Ze zdravotního hlediska není karboxyterapie vhodná pro pacienty s pokročilými chorobnými stavy jako je selhání srdce, ledvin, akutní embolie, prodělané mozkové příhody, ale ani v případě, že mají kardiostimulátor a u žen v průběhu těhotenství a kojení.

Karboxyterapie

Odborník by měl mít zkušenosti s karboxyterapií

Jak vybrat vhodného specialistu?

Ujistěte se především, že vámi zvolený lékař disponuje zkušenostmi s aplikací oxidu uhličitého pro zlepšení stavu kůže. Jeho ordinace by měla mít pro to adekvátní zařízení a vybavení. Přečtěte si hodnocení od minulých pacientů, kteří tento zákrok podstoupili, a podívejte se na fotografie „před a po“, abyste si mohli udělat představu o předpokládaném výsledku. Na webu Estheticon naleznete mnoho lékařů a klinik nabízející toto ošetření a můžete si tak snáze vybrat toho pravého specialistu na karboxyterapii pro vás.

Karboxyterapie

Na první konzultaci se dozvíte mimo jiné, jak ošetření probíhá

Před ošetřením karboxyterapií

Ošetření předchází konzultace u dermatologa, který zhodnotí stav vaší pleti, pohovoří s vámi o efektu, který můžete očekávat, a o vašich očekáváních od karboxyterapie. V některých případech může doporučit kombinaci s dalšími metodami. Vysvětlí, jak ošetření probíhá, kolik je třeba opakování a v jakých časových intervalech.

Před/po: karboxyterapie

Před/po: karboxyterapie (Klinika GHC Praha)

Průběh ošetření karboxyterapie

Podle indikace a tíže problému se ošetření provádějí typicky jednou až dvakrát týdně. Podle velikosti ošetřované partie trvá jedna aplikace cca 20-45 minut. Celkový počet aplikací je dán reakcí organismu, většinou stačí v obličeji 3-5 ošetření, na těle 4-8 ošetření.

Při vlastní aplikaci je malou jehličkou pod kůži vpravován plyn. Je možné, že pocítíte mírné pálení, to však během několika vteřin odezní. Může se objevit také mravenčení či tlak. Ve většině případu však budete cítit příjemný pocit tepla. V některých případech se mohou objevit modřinky.

Karboxyterapie

Karboxyterapie je minimálně invazivní metoda s rychlým účinkem

Výhody karboxyterapie


Karboxyterapie má pro klienty, kteří si přejí zlepšení stavu své kůže, řadu výhod. Nejen, že se jedná o bezpečné ošetření bez jakýchkoliv vedlejších účinků, ale její efekt na kůži je viditelný již po několika aplikacích CO2. Ošetření je velmi rychlé a zvládnete ho doslova v rámci obědové pauzy. Tím, že se jedná o miniinvazivní zákrok, nedochází při něm ke krvácení. Doba rekonvalescence je navíc prakticky nulová. Vaše pleť po ošetření zústává velmi dobře prokrvená, detoxikovaná a oživená. Při aplikaci oxidu uhličitého do problematických oblastí těla může karboxyterapie svými účinky dokonce nahradit liposukci.

Karboxyterapie

Výsledky karboxyterapie jsou dlouhodobé

Jak dlouho přetrvá efekt karboxyterapie

Ošetření má dlouhodobý efekt, ale další stárnutí pleti probíhá dál. Po cca 6 měsících je dobré karboxyterapii jednorázově zopakovat.

Efekt omlazení pokožky souvisí s nárůstem obsahu kyslíku ve tkáních, což má za následek vyšší hydrataci a elasticitu pleti. V rámci léčby celulitidy je účinek karboxyterapie výrazný a dlouhotrvající. Dochází totiž nejen k rozpadu tukových buněk, ale i ke zlepšení cirkulace v oblasti a stimulaci tvorby kolagenu.

Vývoj a užití metody v medicíně a estetické chirurgii

Ve fyzioterapii se využívá reflexní podstata karboxyterapie - cíleně je vyvolána reflexní odpověď, která má léčebný charakter (E. Rychlíková: Manuální medicína), metoda se používá i v kombinaci s akupunkturou (pneumoakupunktura), navozuje se tedy reakce celého organismu.

Výzkumem se vědci zabývají již řadu let, vznikla proto i mezinárodní společnost (International Scientific Carbondioxide Therapy Group), jejíž cetrum se nachází na univerzitě v italské Sieně. Do budoucna se jako velmi perspektivní jeví např. využití karboxyterapie v léčbě ischemické choroby srdeční (velmi elegantní a šetrná podpora neovaskularizace). Zatím je ale vše ve stadiu teorie a pokusů na zvířatech.

V posledních letech dochází v různých zemích světa k rozvoji nových léčebných možností využívajících karboxyterapie nejen v dermatologii, ale i v estetické medicíně. Mezi tyto země patří Brazílie a další státy Jižní Ameriky, Singapur a Korea, v Evropě je to Itálie a Rakousko.

Časté otázky

 • Bolí karboxyterapie? Nikoliv, na počátku aplikace můžete pocítit pouze jemné pálení, které rychle odeznívá.
 • Lze ošetření opakovat? Ano a je to dokonce žádoucí. Doporučuje se aplikace jednou za týden, v případě celulitidy může být oblast ošetřena i dvakrát týdně. Efekt metody je pozorovatelný po třech až pěti sezeních.
 • Je karboxyterapie bezpečná? Ano, jedná se o velmi bezpečnou metodu. Oxid uhličitý je netoxický a tělu přirozený plyn, který je již dlouhou dobu úspěšně používán v oblasti ortopedie.
 • Jak dlouho trvá jedno ošetření karboxyterapie? Délka aplikace je mezi 20-45 minutami v závislosti na tom, jak velká oblast je ošetřována.
 • Pro jakou věkovou kategorii je ošetření nejvhodnější? Největší účinky má karboxyterapie u pacientů mezi 30. a 60. rokem věku.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."