Co víte o silikonových implantátech?

Autor:

Mnoho žen touží po krásném dekoltu, a proto se často rozhodují pro zvětšení prsou silikonovými implantáty. Znáte rozdíl mezi anatomickými a kulatými implantáty? A jste si jistá, že zvětšení prsou je pro vás tím nejlepším řešením? Pan primář Dušan Záruba vysvětluje v našem rozhovoru, že v některých případech je vhodná spíše modelace prsou, zvláště pak pokud pacientku trápí povislá ňadra. V textu se také dočtete o doporučené době rekonvalescence po augmentaci prsou a dozvíte se, za jak dlouho po operaci prsou budete mít zahojenou jizvu. Každou pacientku jistě také zajímá, co si může představit pod doživotní zárukou prsních implantátů, kterou v současné době nabízí většina výrobců prsních implantátů. Na naše dotazy odpovídal specialista s mnohaletou zkušeností s operacemi prsou, pan primář Dušan Záruba z Ústavu estetické medicíny.

primZaruba 2
Rozhovor s primářem MUDr. Dušanem Zárubou o silikonových implantátech. Kdy a proč se používají při zvětšení prsou a výhoda prsních implantátů při modelaci prsou. Co je lepší? Anatomické nebo kulaté prsní implantáty? Více v článku.

Pane primáři, jaké jsou rozdíly při použití anatomických a kulatých  prsních implantátů?

Rozdíl je ve tvaru prsou, kterého se dosáhne použitím určitého typu prsního implantátu. Vývoj anatomických implantátů byl dán dobou a také poptávkou. Původně se vyráběly pouze kulaté implantáty, které si žádaly ženy s malým poprsím. Pro zvětšení prsou se použily kulaté implantáty, jež zvětšily objem prsu.

Postupně se na nás začaly ale obracet i ženy s přiměřenou velikostí prsou. Tyto ženy se následkem těhotenství, kojení či úbytku tělesné hmotnosti už necítily ve svém těle dobře, neboť došlo k povolení prsní žlázy. V tomto případě by použití kulatých implantátů nebylo úplně vhodné, protože bychom nedosáhli hezkého tvaru prsou. Z tohoto důvodu se začalo zkoumat, jak by měl vypadat prsní implantát, který by kopíroval kapkovitý tvar prsu zralé ženy. Pokud by prsa byla opravdu velmi povolená, pak by byla nutná vedle zvětšení prsou také modelace prsou.

Anatomické implantáty se hodí právě pro ženy zralého věku. Naproti tomu v případě malých prsou by použití anatomických implantátů bylo zbytečné. Pokud ovšem přijde pacientka s přáním, že by chtěla vylepšit tvar svých povolených prsou, aby dosáhla hezkého dekoltu, pak nemá smysl použít anatomický implantát. V takovém případě by sice pacientka byla spokojená s nárůstem objemu, ale dekolt by jí stále nepřipadal dostatečně plný a zvažovala by z tohoto důvodu nákup push-up podprsenky. Takové pacientce, která touží po opravdu plném dekoltu, bych doporučil kulatý implantát, který jí vyplní horní polovinu prsu víc, než jak by tomu bylo u anatomického prsního implantátu.

Jak se řeší povislá prsa? Kdy je v případě povislých prsou vhodná augmentace prsou, kdy modelace prsou?

Vždy záleží na požadavcích a představách pacientky. Pokud jsou tyto představy reálné, to znamená, že si pacientka stěžuje na úbytek objemu a povislá prsa, pak je potřeba doplnit objem pomocí prsního implantátu. Modelace kožního pláště prsu není nutná. Navíc předejdeme většímu rozsahu jizev.

Přeje-li si ovšem pacientka zachovat objem prsu a jako rušivý vnímá pouze tvar prsou, pak je zbytečné přidávat prsní implantát a volíme spíše modelaci prsou.

Pokud bychom se rozhodli pro silikonový implantát, tak by se mohlo stát, že si bude pacientka stěžovat na příliš velká prsa. Proto volíme spíše modelaci prsou, kdy se zpevní plášť a zachová se objem prsu. Ňadra se zpevní a přiblíží se své původní podobě.

zaruba augmentace pred po
Plastika prsou - foto před a po zvětšení prsou.

Co mohou pacientky očekávat po operaci zvětšení prsou? Kdy mohou po augmentaci prsou například plavat? Kdy mohou jet na dovolenou? Jak správně naplánovat operaci prsou?

Doporučuji alespoň měsíc po operaci zvětšení prsou dodržovat klidový režim. Pro bezprostřední zahojení stačí sice zhruba týden až deset dní, ale nějakou dobu samozřejmě trvá, než se stabilizuje prsní žláza a tvar prsu se usadí tak, aby žena opět mohla bez omezení fungovat, sportovat, nehlídat se při pohybu (právě pohyb rukou v rameni bývá po operaci prsou omezený). Taková rekonvalescence trvá po operaci prsou zpravidla měsíc.

Plavání není nijak omezené, jedná se spíše o volnější druh pohybu, ale důležité je, aby byla dobře zahojená jizva. Pokud není jizva opravdu dobře zahojená, pak by se měla pacientka vyhnout plavání ve veřejných bazénech a ve sladké vodě, protože hrozí riziko kožní infekce. Plavání v moři je naopak bez problému, protože slaná voda je pro vznik infekce mnohem méně riziková.

Po jak dlouhé době můžeme říci, že je jizva po plastice prsou perfektně zahojená?

Obvykle trvá hojení jizvy 10 až 14 dnů, ale někdy se může po dvou až třech týdnech stát, že vnitřní steh podráždí tkáň a jizva se v jednom místě může otevřít a ránu je pak nutné vyčistit. Z tohoto důvodu bych hojení jizvy nepodceňoval.

Náplasti si může posléze pacientka odstranit sama?

To je individuální, záleží na schopnosti hojení u každé pacientky. Záleží mimo jiné i na umístění jizvy. Pokud se jizva nachází na obvodu dvorce, pak je hojení o něco rychlejší než například v podprsní rýze. Obecně můžeme říci, že po augmentaci prsou je jizva obvykle zahojená do 10-14 dnů.

Po modelaci prsou jsou jizvy většího rozsahu a doba hojení je tedy delší. Také jsou použity vnitřní stehy, které se vstřebávají zhruba od čtvrtého týdne. Může se stát, že i po čtyřech týdnech dojde k reakci v podkoží a jizva se následkem toho v některém místě otevře reakcí na šicí materiál, který se začne vstřebávat. Proto bych zvláště u modelace prsou dobu hojení nepodceňoval, jizva by se měla hojit 4-6 týdnů.

primZaruba 1
Primář MUDr. Dušan Záruba vysvětluje svým pacientkám vše o plastické operaci. Probírá s nimi metody zvětšení prsou a společně vybírají správný tvar a velikost prsního implantátu tak, aby byl co nejpřirozenější.

Jaká je životnost silikonových implantátů?

Většina výrobců prsních implantátů dnes nabízí jejich doživotní záruku. Doživotní záruka znamená, že pokud se prsní implantát během užívání poruší (praskne, propouští gel), pak se implantát díky této záruce vymění. Ale není možné dát pacientce záruku, že jí vybraný prsní implantát vydrží po celý život. Implantát představuje cizí materiál v živé tkáni. Živá tkáň se chová k prsnímu implantátu více či méně agresivně, snaží se jej ohraničit, opouzdřit. Prsní implantát je navíc ve tkáni lehce opotřebováván.

Životnost implantátu je proto velmi individuální. Implantát může vydržet 5 let nebo i 20 let, ale nikdy nemůžeme počítat s tím, že vydrží celoživotně. Zpravidla se doporučuje prsní implantát po deseti až patnácti letech vyměnit, abychom včas předešli například prasknutí implantátu či podráždění uzlin v podpaží.

Pane primáři, mnohokrát děkujeme za vše odpovědi.

Publikováno: 2.5.2018

Autor

Na problematiku estetické chirurgie se specializuje od r. 1988. Díky dlouholeté praxi, poznatkům z řady pracovišť u nás i v zahraničí i desítkám tisíc provedených operací se dnes řadí k nejzkušenějším plastickým chirurgům v oboru estetické chirurgie v ČR.

Diskuze k tématu

Zvětšení prsou (Augmentace) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní