Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 4. 2. 2021 · Aktualizováno: 8. 7. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je laserová blefaroplastika?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na laserovou blefaroplastiku?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí laserová blefaroplastika?
 • Výhody a nevýhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po blefaroplastice?
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Alternativy plastické operace víček
 • Časté otázky
 • Bibliografie
Laserová blefaroplastika řeší jak estetické, tak zdravotní problémy

Laserová blefaroplastika řeší jak estetické, tak zdravotní problémy

Úvod

Jemná kůže v oblasti očního okolí patří k nejzatěžovanějším částem našeho obličeje, která je namáhána jak každodenní mimikou, tak vnějšími vlivy prostředí. S přibývajícími roky však dochází nejen k tvorbě vějířkovitých vrásek a vrásek ve vnějších koutcích očí, ale kůže v oblasti horních víček začíná ochabovat a tvoří se kožní převisy. Zároveň se mohou začít tvořit váčky (tzv. pytle) na dolních víčkách. Přebytek ochablé pokožky neznamená jen estetický problém a unavený vzhled, ale ve výsledku může v dojít až ke zhoršení vidění či bolestem hlavy. Jednou z metod, která tento estetický i zdravotní problém řeší, je laserová blefaroplastika, neboli operace očních víček pomocí laseru.

Laserová blefaroplastika

Cílem laserové blefaroplastiky je omlazení oční oblasti

Co je laserová blefaroplastika?

Laserová blefaroplastika, jak uvádí MUDr. Milan Otčenáš, je moderní metoda zaměřená na odstranění poklesu očních víček a očních váčků pomocí CO2 laseru, který slouží jako skalpel, to vše s cílem celkového omlazení oční oblasti.

Dle Medicom Clinic má použití laseru v porovnání s klasickou operací očních víček řadu výhod:

 • Operace trvá kratší dobu
 • Řez laserem je přesnější a nezůstávají po něm jizvy
 • Otoky jsou menší a doba hojení kratší

Kromě odstranění tukových váčků, takzvaných “pytlů pod očima” je laser schopný vyhladit vrásky v očním okolí, což podporuje svěží a mladistvý vzhled, který je touto metodou docílen. Pokožka je ve výsledku mnohem pevnější a pružnější.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na laserovou blefaroplastiku?

Vhodným kandidátem na tento zákrok je zdravý dospělý, který trpí na převisy kůže v oblasti horních víček nebo klient s váčky na dolních víčkách. Přestože se většina pacientů zajímá o blefaroplastiku z kosmetických důvodů, estetické centrum Emory zmiňuje, že nejsou vzácné případy, kdy se při poklesu horního víčka nastávají i zdravotní komplikace, například zhoršené vidění.

Podle MUDr. Jiřiny Šilhánkové z Gia Clinic však laserová blefaroplastika není vhodná pro pacienty, kteří potřebují větší redukci kožního převisu – v tomto případě je lepším řešením klasická operace. Lékařský dům Praha 7 uvádí, že přestože je většině pacientů vyhledávajících tento zákrok mezi 40-50 lety, lze ho provádět i u klientů mladších, kteří mají pro ochabnutí kůže a tvoření kožních převisů či váčků dědičné predispozice.

Před zákrokem laserové blefaroplastiky

Při vaší první schůzce budete probírat vaše očekávání

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Při vaší první schůzce se setkáte buď s plastickým chirurgem a očním specialistou nebo s plastickým chirurgem, který se specializuje na operaci očních víček. Mayo Clinic uvádí, že tématem této schůzky bude především:

 • Vaše zdravotní anamnéza: Váš lékař se zeptá na operace, které jste podstoupili a minulé nebo současné diagnózy, jako jsou suché oči, glaukom, alergie, poruchy oběhu, problémy se štítnou žlázou a cukrovka. Váš lékař se také zeptá na vaše užívání léků, vitamínů, bylinných doplňků, alkoholu, tabáku a drog.
 • Vaše očekávání: Jedná se o otevřený rozhovor týkající se vašich očekávání a motivace pro podstoupení zákroku, která pomůže k dosažení uspokojivého výsledku. Váš chirurg s vámi dále probere, zda zvolený zákrok je pro vás ten pravý.
Výsledek laserové blefaroplastiky

Foto od kliniky Asklepion

Jak se připravit na zákrok?

Před zákrokem podstoupíte následující vyšetření:

 • Fyzické vyšetření: Váš chirurg provede vyšetření, které může zahrnovat měření množství vyprodukovaných slz nebo měření určitých částí vašich očních víček.
 • Vyšetření zraku: Oční lékař prohlédne vaše oči a vyšetří váš zrak, včetně periferního vidění.
 • Oční víčka: Vaše oči budou fotografovány z různých úhlů, což pomáhá nejen v rámci plánování vaší operace, ale též ke zhodnocení jejích výsledků.

Před zákrokem je důležité dodržet následující pokyny (Mayo Clinic):

 • Vysadit specifické léky, které jsou spojeny se zvýšenou krvácivostí.
 • Zdržet se kouření několik týdnů před operací
Po zákroku laserové blefaroplastiky

Laserová blefaroplastika odstraňuje nejen váčky, ale i jemné vrásky

Jak se provádí laserová blefaroplastika?

Laserová blefaroplastika se provádí buď v místní nebo v celkové anestezii, záleží na konkrétní klinice či estetickém centru a technice, kterou k operaci využívá.

Zákrok lze provést na horních i dolních víčkách najednou či zvlášť. Při zákroku dochází k šetrnému odstranění přebytečného tuku a ochablé kůže, řezy jsou velmi přesně provedeny, téměř nekrvácí a nevznikají ani jizvičky. Modřiny a otoky jsou minimalizovány. V rámci laserové blefaroplastiky dochází k odstranění nejen tukových váčků, ale též jemných vrásek kolem očí.

Po zákroku nelze řídit motorové vozidlo, a proto je nutné, aby si pacient zajistil odvoz doprovodem po operaci domů.

Výhody a nevýhody zákroku

Mezi výhody laserové blefaroplastiky patří:

 • Kratší doba operace
 • Kratší doba hojení
 • Minimalizace jizev
 • Minimalizace otoků a modřin
 • Zjemnění či odstranění vrásek

Mezi nevýhody laserové blefaroplastiky patří nutnost omezení některých aktivit v průběhu prvního týdne po operaci (čtení nebo sledování televize) či nemožnost nošení kontaktních čoček po dobu 1-2 týdnů po zákroku.

Jak probíhá zotavení po blefaroplastice?

V rámci pooperační péče vám lékař doporučí, abyste používali ledové obklady na oči, a to zhruba 4 – 5krát za den. Víčka je nutné čistit s opatrností a používat předepsané kapky nebo masti. Mayo Clinic také doporučuje používání tmavých slunečních brýlí, které ochrání víčka před působením slunce a větru. Dle ISAPS budete moci zhruba po dvou až třech dnech začít číst a návrat do běžného pracovního režimu je možný po 5-10 dnech. Kontaktní čočky lze nosit po dvou týdnech, avšak tato doba se může lišit v závislosti na konkrétním pacientovi a doporučení lékaře. Po operaci není doporučena konzumace alkoholu, a to po dobu tří týdnů, v rámci těch by se neměly provozovat ani žádné namáhavé činnosti.

Lékař aplikující bandáž po laserové blefaroplastice

Lékař aplikující bandáž po laserové blefaroplastice

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

ISAPS uvádí, že mezi vedlejší účinky blefaroplastiky patří dočasné nepohodlí, pocit napětí v oblasti očních víček, případně otoky nebo podlitiny. Během prvních týdnů často dochází k nadměrnému slzení a pacient je citlivější na světlo. Může se také vyskytnout dočasná suchost, pálení nebo svědění očí, ale tyto nežádoucí účinky jsou vzácné.

Mezi možné komplikace patří dočasně rozmazané nebo dvojité vidění, infekce, krvácení, otok, suché oči, asymetrické hojení nebo zjizvení či potíže s úplným zavřením očí. Ačkoliv mezi rizika patří i trvalá ztráta zraku, je ale je tato komplikace velmi vzácná.

Laserová blefaroplastika

Alternativou blefaroplastiky může být například brow-lift nebo ošetření plexrem

Alternativy plastické operace víček

Pokud hledáte metodu omlazení oční oblasti bez nutnosti chirurgického řezu, může pro vás být vhodnou variantou ošetření pomocí Plexru. Výhodou tohoto zákroku oproti klasické a laserové blefaroplastice je, že nedochází k tvorbě jizev, a zároveň lze toto ošetření provádět opakovaně.

Pokles očních víček může být způsoben i sestupem obočí, v tomto případě může pro vás být vhodným řešením lifting obočí, tzv. brow-lift.

Časté otázky

 • Ve kterém věku lidé nejčastěji podstupují blefaroplastiku? Blefaroplastika je nejžádanějším zákrokem pro věkovou skupinu od 40 do 50 let, avšak lze ji podstoupit i pokud do této skupiny nespadáte. Záleží především na vašem dobrém zdravotním stavu a doporučení vašeho lékaře.
 • Jaké je riziko vzniku jizev po zákroku? A jak je to s modřinami a otoky? V porovnání s klasickou operací očních víček skalpelem je riziko tvorby jizev při laserové blefaroplastice menší. Při precizním provedení je riziko tvorby viditelných jizev minimální, to samé platí pro tvorbu modřinek a otoků.
 • Lze operovat pouze dolní či pouze horní víčka? Ano, zákrok je možno provést zvlášť.
 • Jak dlouho zákrok trvá? V závislosti na zvolené technice zákrok trvá 30-60 minut.
 • Mohu po zákroku odejít sama domů, případně řídit auto? Řízení auta ihned po zákroku není možné. Doporučujeme, aby vás po zákroku na klinice vyzvedl doprovod.
 • Kdy se budu moci vrátit do práce? Tato doba je individuální, ale obecně je pacient schopen návratu k běžným pracovním činnostem po 5-10 dnech.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."