Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 27. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je to terapie intenzivním pulsním světlem?
 • Co lze pomocí IPL ošetřit?
 • Co dělat před ošetřením?
 • Jak probíhá ošetření IPL?
 • Jak dlouho ošetření IPL trvá?
 • Co dělat po ošetření IPL?
 • Jaký je výsledek ošetření IPL?
 • Jaké jsou kontraindikace ošetření IPL?
 • Často kladené otázky

Úvod

Při ošetření intenzivním pulsním světlem, na rozdíl o laseru, IPL přístroje využívají světlo různých vlnových délek. Lze provádět fotoepilaci, kdy dochází k téměř trvalému odstranění tmavých chloupků kdekoli na těle. Dále lze dosáhnout celkového omlazení pleti - fotorejuvanci. IPL má svůj význam také v léčbě Rosacei, akné využívá se k odstranění pigmentových skvrn či stařeckých skvrn.

Co je to terapie intenzivním pulsním světlem?

Terapie intenzivním pulsním světlem

Co je to terapie intenzivním pulsním světlem?

Terapie intenzivním pulsním světlem (IPL - intense pulsed light) není shodná s laserovou terapií, i když se často s termínem „IPL laser“ setkáváme. Přístroje využívající IPL působí na rozdíl od laseru světlem různých vlnových délek – frekvencí (barev světla). Klasický laser obvykle využívá pouze světlo jedné vlnové délky - frekvence. Při IPL léčbě je každá vlnová délka určena k ošetření jiného kožního problému. Podobně jako u laseru je možné se přesně zaměřit na určitou oblast a nepoškozovat tak okolí ošetřované plochy (řada pracovišť používá český certifikovaný přístroj Exilite).

IPL prochází přes vrchní vrstvu kůže epidermis a dostává se až do hlubší vrstvy kůže dermis, kde se nacházjí krevní cévy, pigmentové buňky a kolagenová vlákna. Během ošetření je epidermis nedotčená a proto se lze vyhnout jejímu poškození. Dochází k regeneraci kůže a tvorbě nových kolagenových a elastinových vláken, jenž jsou produkovány vazivovými buňkami fibroblasty.

Při odstraňování nežádoucích chloupků, světelný paprsek zachytí melanin, což je pigmentové barvivo, jenž je zodpovědné za tmavé zabarvení chloupku. Po té se paprsek postupně dostane níže, až k vlasovému folikulu chloupku, který svým působením zničí. Odstraňovat nelze příliš světlé nebo šedé chloupky, které nemají dostatečné množství pigmentu.

Zákrok je možné kombinovat i s dalšími ošetřeními jako je například chemický peeling.

fotoepilaci

Je možné ošetřit celé tělo

Co lze pomocí IPL ošetřit?

IPL se požívá k terapii kůže celého těla: obličej, krk, hrudník, záda, ruce, horní i dolní končetiny. Je vhodné k léčbě Rosacei (červených skvrn na kůži), akné, jizev a různých nerovnosti na kůži, dále redukuje drobné pigmentové skvrnky způsobené stářím nebo slunečním zářením, pihy, vrásky a popraskané žilky, v některých případech i nežádoucí tetování. Je určeno k celkovému omlazení pleti – rejuvanci, a protože jde o omlazení pomocí světla jedná se o fotorejuvanci. IPL lze využít také k odstranění nežádoucích chloupků na obličeji, v podpaží, v tříslech nebo i jinde na těle k tzv. fotoepilaci (narozdíl od depilace se odstraňují chloupky včetně kořínků).

Co dělat před ošetřením?

Co dělat před ošetřením

Co dělat před ošetřením?

Pokožka před ošetřením by neměla být opálená, je dobré se minimálně 4 týdny před ošetřením vyvarovat pobytu na slunci a v solariu, nepoužívat samoopalovací krémy. 

Není vhodné 4-6 týdnů před ošetřením odstraňovat chloupky voskem, strojkem nebo jinými přípravky, Chloupky lze jen holit žiletkou a v době ošetření by měly dosahovat velikosti minimálně 0,5 mm.

Jak probíhá ošetření IPL?

Průběh ošetření

Jak probíhá ošetření IPL?

Pacient dostane černé brýle jako prevence silného osvětlení. Ošetřovaná plocha je natřena speciálním gelem a vyškolený odborník přejíždí pomocí sondy s hladkým, skleněným povrchem, jenž vyzařuje silné světlo po kůži. Existují dva druhy sond: jedna je určena pro fotorejuvanci (fotoomlazení) a druhá pro fotoepilaci

IPL působí bezbolestně, jeho účinek se podobá blesku z fotoaparátu nebo kamery. Někteří pacienti pociťují jemný tlak podobný masáži gumovou kuličkou. Před ošetřením lze pro zmírnění bolesti použít anestetické krémy, ale ve většině případů to není pacienty vyžadováno.

Aether Clinic Prague

Foto před a po zákroku (Aether Clinic Prague)

Jak dlouho ošetření IPL trvá?

Doba výkonu závisí na velikosti ošetřované plochy. Ošetření obličeje během jednoho sezení trvá asi 20 minut. Obličej, krk a hrudník dohromady trvá kolem 45 minut. K dosažení uspokojivého výsledku při IPL terapii je potřeba obvykle 4-6, někdy i 8, sezení s odstupem 4 týdnů. 

U fotoepilace je to podobné, růst chloupku prochází několika stádii, a proto je vhodné absolvovat 3-8 ošetření. Odstranění chloupků v podpaží a tříslech trvá asi 10 minut, u epilace zad, nohou a větších ploch může výkon trvat i 45-60 minut.

Co dělat po ošetření IPL?

Co dělat po ošetření IPL

Co dělat po ošetření IPL?

Ihned po výkonu se lze věnovat běžným aktivitám. Kůže v ošetřované oblasti může zarudnout, může být citlivá na dotyk nebo lehce oteklá, což lze tlumit přikládáním studených obkladů. Reakce je individuální a obvykle vymizí do 2 dnů. 

Někdy dojde při léčbě IPL k vzniku drobných hematomů, což je způsobeno poškozením drobných cévek, většinou vymizí do týdne. Po ošetření je třeba se vyhnout slunění nejméně na dobu 6 týdnů a poté používat krémy s vysokým ochranným faktorem.

Klinika LLC

Pacientka před a po ošetření (Klinika LLC)

Jaký je výsledek ošetření IPL?

Při fotorejuvanci pleť výrazně omládne až o 5 let a výsledek přetrvává dlouhodobě asi 2 roky. Fotoepilace je považována za metodu, kdy jsou chloupky odstraněny téměř trvale, odstraní se až 85 % chloupků. I přes opakovaná sezení mohou některé chloupky, které byly v době ošetření v klidové fázi, po delší době vyrůst, ale jsou většinou slabé a světlé.

IPL

Kontraindikace

Jaké jsou kontraindikace ošetření IPL?

Ošetření IPL je kontraindikováno u pacientů s cukrovkou, plicní embolií, vysokým krevním tlakem, infarktem myokardu, kardiostimulátorem nebo jiným kovovým implantátem, žilní trombózou, epilepsii a u žen v graviditě. Dále u osob s infekčním onemocněním kůže jako je např. herpes simplex nebo pásový opar, u osob, u kterých se někdy objevila vyrážka v souvislosti ze světelným zářením nebo které se intenzivně slunily těsně před zákrokem. 

Ošetření by neměli absolvovat lidé užívající léky na ředění krve nebo léky, jež způsobují přecitlivělost na světlo. IPL není vhodné ani u pacientů s tetováním nebo mikropigmentací.

Často kladené otázky

 • Jaké partie lze ošetřit pomocí IPL epilace? Je možné odstranit nechtěné chloupky z jakékoliv části těla. Ženy se nejčastěji zbavují chloupků na nohou, v podpaží nebo obličeji. IPL epilace je vhodná také pro muže.
 • Kolik ošetření je třeba podstoupit k dosažení maximálního efektu? Jelikož chloupky mají různá růstová stádia, je potřeba podstoupit několik sezení. Jejich počet je však individuální, někomu bude stačit 5 sezení, někdo bude potřebovat až 10 sezení.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."