Neztrácejte hlavu při vypadávání vlasů. Trichologie představuje řešení pro muže i ženy!

Autor:

Chomáče vlasů v kartáči či nadměrné množství vlasů na oblečení nenechává nikoho klidným. Důvodů, proč dochází k jejich nadměrnému vypadávání, může být skutečně mnoho. Důležité je neztrácet hlavu a začít problém rychle řešit se správným odborníkem – trichologem.

mandala vlasy Obor trichologie představuje pro mnohé velkou neznámou. Za jeho vznikem stojí spojení dvou věd - dermatologie a kosmetiky. Zatímco dermatolog se soustředí na léčbu nemocí a anomálií kůže, včetně přilehlých tkání, tricholog se věnuje péči, hygieně a léčbě vlasů, včetně vlasových cibulek a pokožky hlavy. „Právě vlasová pokožka bývá jednou z nejčastějších příčin většiny problémů, včetně nadměrného vypadávání, s nimiž k nám lidé přicházejí,“ říká tricholožka a majitelka kliniky zdraví a vlasového centra CLINICAL Hair&Health Lenka Kašpaříková.

Vypadávání vlasů může postihnout muže, ženy, a dokonce děti bez rozdílu věku. Příčinou přitom může být velká míra stresu, časté nošení pokrývky hlavy, absolvování chemoterapií, ale také hormonální výkyvy u maminky po porodu, během kojení či u žen v období menopauzy.

Nejčastější důvody vypadávání vlasů u žen

Náš organismus je spojená nádoba, proto jednu příčinu vypadávání nelze zcela oddělit od ostatních. „K nejčastějším důvodům patří u žen mazotoky, které doslova obalí vlasovou cibulku a zabrání přísunu živin k vlasu. Vlas se stává tenčí a tenčí, až nakonec vypadne,“ vysvětluje Lenka Kašpaříková. Dalším důležitý faktorem je nedostatečná výživa organismu – vitaminy, minerálními látkami, stopovými prvky nebo nenasycenými mastnými kyselinami – bez nichž dochází k postupnému oslabování vlasových kořínků.

U maminek či u žen v období menopauzy má velký dopad na vlasy hormonální nerovnováha.

1.foto  úvodní

Kromě vnitřních aspektů sehrává významnou roli také dlouhodobé užívání chemických léků nebo vlasových preparátů obsahující silikony, minerální oleje, nikl a dalších látky. Podle zkušeností Lenky Kašpaříkové ženy rády zkoušejí stále nové produkty z kadeřnických salonů a ve chvíli, kdy se skutečně objeví nějaký problém, novým preparátem jeho řešení jen oddálí, nikoliv vyřeší. Navíc se nezajímají o složení těchto preparátů. Dříve či později mohou obsažené látky zanést vlasovou pokožky, včetně folikul, což může vést až ke ztrátě vlasů. Pozor bychom si měli rovněž dát na „zaručené diety“ a rychlé váhové úbytky.

Alopecie u mužů

3.foto  mužská alopecie


Naopak u mužů musíme příčiny hledat jinde, v dědičnosti. Právě androgenetická alopecie, dědičná citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, způsobuje jejich vypadávání u velké části mužské populace. Vysoké kouty a velké lysiny se většinou v rodinách dědí a synové začínají po vzoru otců mnohdy plešatět již kolem třiceti let. Ani pánové však nemusí věšet hlavu, protože při včasném vyhledání odborné pomoci lze mnohému předejít.

Péče z rukou trichologa

Nežádoucí ztráta vlasů přivádí do trichologické poradny mnohé klienty. Trichologické vyšetření je naprosto bezbolestné a bát se jej nemusí ani děti, které dnes rovněž patří mezi velmi časté návštěvníky.

LVK 0415

Jak celé vyšetření probíhá, popisuje tricholožka Lenka Kašpaříková:

 • Během první návštěvy absolvuje nejprve klient podrobný pohovor, z něhož získáme přehled o jeho stravovacích návycích, pitném režimu, životním stylu či aktuální péči o vlasy. Nechybí ani otázky na současný zdravotní stav či případné užívání léků.
 • Důležitou roli hrají také nemoci a problémy s vlasy rodinných příslušníků, protože mnohá onemocnění kůže přechází z generaci na generaci.
 • Následně provede tricholog bříšky prstů test vlasové pokožky, včetně její pevnosti, a množství vypadaných vlasů.
 • Poté již probíhá vyšetření za pomoci trichologické mikrokamery, která umožňuje sledovat detail pokožky hlavy i samotného vlasu, včetně kořínku. Vytržením několika vlasů z různé oblasti hlavy tricholog zjistí stav kořínku – zda je dostatečně vyživován a kde je nutné hledat příčinu problému.
 • Až po všech těchto krocích je navrženo individuální řešení.
 • V závislosti na druhu problému trvá trichologická léčba od tří do šesti měsíců.
 • Podobně jako u ostatních zdravotních problémů platí i zde pravidlo, že čím dříve k trichologovi s problémem přijdete, tím rychleji budou vaše vlasy opět fit a nežádoucí vypadávání může přestat zcela nebo se výrazně omezit.

Publikováno: 11.7.2016

Léčba vypadávání vlasů - Novinky

Diskuze k tématu

Jolana  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
 • 31 odpovědí
 • 9 Likes
Měla jsem bohužel také tyto problémy, ale díky bohu jsem se dostala pod ruky zkušeného trichologa, díky kterému se mi stav zlepšil, takže vřele doporučuji toto vlasové centrumhttps://www.estheticon.cz/chirurgove/clinical-hair

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní