Léčba vypadávání vlasů

Autor:

Nadměrné padání vlasů zažije v životě víc lidí, než bychom si dokázali představit. Co je ale jeho příčinou a jak jej včas odhalit, abychom předešli někdy nevratným změnám?

Co je alopecie (vypadávání vlasů)

Alopecie je rozsáhlou skupinou nemocí. Mají za následek vypadávání nebo ztrátu vlasů. Postihuje muže i ženy v různém věku a může mít řadu příčin. V první řadě je nutná individuální konzultace u odborného lékaře. Na jejím základě se stanoví vhodná léčba.

struktura vlasu Struktura vlasu: 1. Vlas, 2. Mazová žláza, 3. Kořen vlasu, 4. Dermální papila, 5. Nerv, 6. Cévy, 7. Potní žláza, 8. Dřeň, 9. Kůra, 10. Kutikula  

Prevence vypadávání vlasů (alopecie)

Vaše vlasy vypovídají:

 • o stavu vašeho organismu
 • o dostatku vitamínů a minerálů
 • o vašem životním stylu

Pokud se nejedná o geneticky podmíněnou alopecii, můžeme prevencí hodně ovlivnit. Jestliže ztrácíte vlasy, v některých případech může pomoci například:

 • změna účesu
 • odložení těsné pokrývky hlavy
 • změna životního stylu
 • úprava jídelníčku

Příčiny vypadávání vlasů

Typy alopecie (vypadávání vlasů):

 • difuzní (celková, rovnoměrná)
 • ložisková (ohraničená)

Příčin je celá řada, ať už se jedná o nadměrný stres, infekční onemocnění, reakce na chemoterapii nebo nesnášenlivost některých léků či diet. Jednou z příčin mohou být také dědičnost nebo vnější vlivy, jako je nevhodný účes nebo nošení příliš těsné pokrývky hlavy.

Právě proto je důležitá individuální konzultace, na jejímž základě lékař zjistí, o jaký druh alopecie se jedná, a následně stanoví vhodný způsob léčby.

Kdy jít s vypadáváním vlasů k lékaři

Návštěva lékaře je vhodná vždy, když máte pocit, že vám vlasy padají v nadměrné míře a že nerostou nové. Jedná se nejspíš o váš subjektivní dojem, ale i v tomto případě platí, že je lepší přijít dříve a případně zbytečně, než příliš pozdě. I pokročilá stádia alopecií se však dají účinně léčit.

Vlasová mezoterapie, fotky před a po léčbě vypadávání vlasů
Léčba vypadávání vlasů (alopecie). Fotky před a po vlasové mezoterapii. (Foto: soukromý archiv kliniky)

Vyšetření a stanovení příčiny vypadávání vlasů

Alopecie trápí velké procento lidí. Zatímco v některých případech se jedná o přirozený projev stárnutí, u jiných mohou být příčiny různé a onemocnění vážnější.

V případě, že máte podezření na alopecii, doporučujeme navštívit naši kliniku, kde absolvujete konzultaci u odborného lékaře, který následně diagnostikuje, zda trpíte alopecií, jakým typem a doporučí způsob léčby.

Diagnostika se určuje z podrobné anamnézy pacienta nebo pacientky včetně detailního rozboru životního stylu, dále samotné vyšetření vlasů a vlasové pokožky pomocí přístrojové techniky.

Lékař může ordinovat navíc některá vyšetření jako je krevní odběr, biopsie, bakteriologické a mykologické odběry atd.

Trichologie: je vědní obor zabývající se kožními specializovanými adnexami, tj vlasy, ochlupením a pokožkou vlasů.


Čím a jak se vlasy vyšetřují? Jedná se o komplexní nástroj pro diagnostiku hustoty vlasů, průměru vlasů, analýzy pokožky hlavy, analýzy vlasových kořínků a vlasů samotných pomocí videodermatoskopie.

Stanovení diagnózy

Diagnóza se stanoví na základě údajů od pacienta, trichologického vyšetření a někdy pomocí speciálních testů. Někdy není možné diagnózu hned při vstupním vyšetření stanovit a proto je nutná spolupráce pacienta, který by měl s sebou přinést pokud možno co nejvíce relevantních lékařských zpráv.

Jak se hledá příčina vypadávání vlasů

U některých diagnóz je příčina snadno stanovitelná - např.:

 • některé stresové reakce
 • drastický váhový úbytek
 • nasazení určitých léků

To vše vede k alopecii. Jindy, jako třeba u jizvících alopecií, je příčina těžko stanovitelná. Genetická příčina je obvykle odhalena.

Léčba vypadávání vlasů

Každý pacient je posuzován individuálně a lékařka následně rozhodne, zda je potřeba ztrátu vlasů léčit pomocí kmenových buněk, nebo zda je nutné dodat tělu potřebné vitamíny a minerály či zvolí jinou metodu. Délka léčby záleží na příčině onemocnění a po klientovi se vyžaduje trpělivost. Výsledek léčby souvisí s typem onemocnění.

Léčbě tohoto typu onemocnění se věnuji i na klinice estetické a laserové medicíny My Best Care v Praze a v Berouně.

Možnosti léčby vypadávání vlasů

Mezi časté zákroky patří vlasová mezoterapie, kdy se pomocí tenké jehličky aplikuje výživný koktejl k vlasovým kořínkům, který je pak omlazuje a posiluje.

Podobně lze aplikovat výtažky z vlastní krve, tzv. plazmaterapii, která je v současné době velmi populární a efektivní. Laserová léčba má stimulační a podpůrný efekt. Transplantace vlasů je pak poslední možností, jak zahustit vlasový porost.

Ohraničená ztráta vlasů

Ohraničené ztráty vlasů se dělí na nejizvící a jizvící. Rozdíl mezi nimi spočívá v návratnosti vlasů. V případě nejizvících alopecií je naděje na úplné vyléčení a návrat růstu vlasů podstatně vyšší než u alopecií s tvorbou jizev.

Nejizvící alopecie

Nejčastějším typem nejizvící alopecie je androgenní alopecie postihující jak muže, tak ženy zpravidla na genetickém podkladě.

Ohraničená ztráta vlasů typu alopecia areata se vyznačuje okrouhlými lysými ložisky, které jsou většinou rozmístěny samostatně, ale později mohou začít splývat. Jedná se o velmi častý typ alopecie. Jinými podtypy alopecie, které spadají do této skupiny, jsou alopecia universalis, která se týká vypadávání vlasů na celém těle, a alopecia totalis, kdy mohou vlasy vypadnout na celé hlavě.

Jestliže alopecie začne vznikat v místě opakovaného tahu, tlaku, kvůli špatně zvolenému účesu, nebo kvůli těsné pokrývce hlavy, jedná se o alopecii traumatickou.

Odlišným typem je alopecia areolaris specifica, která souvisí s druhým stadiem onemocnění syfilis.

Jizvící alopecie

Je skupinou onemocnění, která mají ve valné většině za následek nevratnou ztrátu vlasů. Tento typ alopecie postihuje nejčastěji ženy ve věku mezi 30 a 50 lety, u kterých dochází k zániku vlasového folikulu.

Původ onemocnění končících jizvou je různý a dodnes není zcela známý. Ložiska připomínají stopy ve sněhu, a proto se jim také tak říká. Později splývají a vznikají bezvlasé oblasti velikosti dlaně. Nejčastějším typem je lichen planopilaris.

Přírodní léčba alopecie

Častý dotaz od pacientů je na téma přírodní léčby a přírodních doplňků. V zásadě proti tomu nemají odborníci námitky, pokud se dodržují následující pravidla:

 • přírodní doplňky stravy mohou někdy významně interagovat s předepsanými léčivy, a proto vždy je třeba jejich užití konzultovat s lékařem
 • některé bylinné výtažky v kosmetice mohou pokožku dráždit, alergizovat a léčbu tak paradoxně zhoršit
 • přírodní neznamená mýt si vlasy jednou za tři týdny
 • vyvážená strava je důležitá, ale některé esenciální doplňky je třeba doplňovat zvlášť, proto striktní nebo eliminační diety nejsou vhodné při alopecii

Co bych doporučila? Dobře spát, dobře jíst, méně se stresovat a dostatek pohybu je dle mého nejpřirozenější. Zažila jsem desítky pacientek, které přísahaly na určitý druh alternativní léčby, ale osobně nemohu z toho vyvodit konkrétní závěr.

Článek vznikl ve spolupráci s MUDr. Elizabeth Adenubiová

Publikováno: 25.7.2019

Léčba vypadávání vlasů - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Registrovaný uživatel 14.10.2018
Spokojený/á

Mohu jen doporučit ! Jsem velice spokojená! Ze začátku jsem si také říkala jako většina z Vás " to jsou jen podvody" . Ale po půl roce mi začali růst vlasy ( Zjistily mi Alopecii = Měla jsem 3 kolečka, kde mi chyběli vla... Více 

1 Like   1 Komentář  

Léčba vypadávání vlasů - Ceny

MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem
Ceny od 1 500 Kč
obvykle do 7 500 Kč
MEDICOM Clinic
MUDr. Kateřina Adamcová
Praha, Karviná
Ceny od 1 500 Kč
MUDr. Kateřina Adamcová
Ceny od 1 500 Kč
obvykle do 7 500 Kč
MUDr. Jana Hlaváčková - MEDICOM Clinic
Ceny od 2 990 Kč
obvykle do 2 990 Kč
MUDr. Radan Vidura, Ph.D. - RVmedCentrum
Ceny od 1 500 Kč
obvykle do 7 500 Kč
MUDr. Martina Neradová Richterová

Související zákroky

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní