Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 4. 5. 2022

Navigace

 • Co je to chirurgie ruky?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na chirurgii ruky?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí chirurgie ruky?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po chirurgii ruky?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky chirurgie ruky
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Co je to chirurgie ruky?

Chirurgie ruky je široký pojem, který zahrnuje mnoho různých typů výkonů, zabývá se chirurgickou i nechirurgickou léčbou stavů a problémů horní končetiny. Plastičtí chirurgové, kteří provádějí chirurgii rukou, se snaží obnovit funkci rukou a prstů a také se snaží, aby ruka vypadala co nejlépe z estetického hlediska. Rekonstrukční chirurgii lze provést z mnoha důvodů jako je poranění rukou, revmatická onemocnění, osteoartróza a revmatoidní artritida, která mění struktury v ruce, degenerativní změny struktur v ruce, problémy nebo vady ruky, které jsou přítomné při narození nebo vrozené a infekce ruky. Operace mohou provádět absolventi všeobecné chirurgie, ortopedické chirurgie nebo plastické chirurgie.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na chirurgii ruky?

Vhodní kandidáti na chirurgii ruky

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na chirurgii ruky?

Vhodnými kandidáty na operaci ruky mohou být pacienti s bolestivými stavy, jako je syndrom karpálního tunelu, revmatoidní artritida a Dupuytrenova kontraktura. Operace ruky se provádí také pokud máte onkologické onemocnění ruky či vrozené vady. Tyto zákroky lze provádět u lidí v jakémkoli věku a jsou dobrou volbou, pokud nemáte žádné další zdravotní potíže ani jiná onemocnění, která by mohla zhoršit hojení. Za určitých podmínek je k ošetření ran a poranění nutná operace rukou a chirurgové se často podílejí na léčbě pacientů, kteří přicházejí na pohotovost s těžkým traumatem ruky. Důležité je mít realistické cíle pro operaci ruky a odhodlání dodržovat předepsaný průběh léčby plastickým chirurgem.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Vyberte si svého odborníka

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho chirurgů, kteří provádí chirurgické operace ruky. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat. Je nanejvýš důležité vybrat chirurga se specializovanými znalostmi a dovednostmi. Každý zákrok je velmi specifický, proto je velmi důležité pochopit, jakých výsledků lze zákrokem docílit. S lékařem je potřeba probrat veškerá Vaše očekávání, výhody, ale i rizika zákroku.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Vstupní konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Během předoperační konzultace si Váš chirurg udělá čas na projednání a pochopení Vašich cílů. Kromě toho důkladně vysvětlí každý postup a zodpoví všechny Vaše dotazy. Každý postup je jiný a lékař vždy musí přistupovat individuálně, proto je dobré vybrat lékaře, kterému budete důvěřovat a dodržovat veškeré jeho pokyny pro dosažení co nejlepších výsledků a minimalizovat tak možná rizika. Na schůzku s lékařem i na samotný zákrok je dobré přijít dobře psychicky naladěn.

Jak se připravit na zákrok?

Příprava na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Nejprve je nutné podstoupit nutná lékařská vyšetření. Na konzultaci s chirurgem proberete detailní postup zákroku. Před operací se nesmí užívat určité léky nebo se užívání současných léků musí upravit dle pokynů lékaře. V dostatečném předstihu před operací přestaňte kouřit, pokud jste kuřák. Vyvarujte se užívání aspirinu a některých protizánětlivých léků a bylinných doplňků, protože mohou zvýšit krvácení. Postupujte především dle pokynů Vašeho lékaře.

Jak se provádí chirurgie ruky?

Průběh operace

Jak se provádí chirurgie ruky?

Před samotným chirurgickým zákrokem jsou podávány pro pohodlí pacienta znecitlivující léky, mezi ně patří lokální anestézie, intravenózní sedace a celková anestézie. Lékař Vám doporučí nejlepší volbu znecitlivení, záleží především na typu zákroku. V závislosti na vašem stavu a typu léčby můžete mít řezy, které je třeba uzavřít odnímatelnými stehy, nebo Váš plastický chirurg může použít stehy, které se sami vstřebají. Výsledky chirurgického zákroku na ruce se dostaví postupně s ústupem otoku. Váš konečný výsledek může být viditelný až za několik měsíců.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Chirurgie ruky se provádí za účelem zlepšení funkčnosti postižených rukou nebo zápěstí, navíc poskytuje dobrou alternativu k dlahám na zápěstí a dalším podobným pomůckám. Chirurgie ruky má řadu výhod. Lidé se po zákroku už netrápí bolestmi rukou nebo omezeným rozsahem pohybu. Funkce ruky tak zlepšuje kvalitu života.

Jak probíhá zotavení po chirurgii ruky?

Zotavení po zákroku

Jak probíhá zotavení po chirurgii ruky?

Zotavení vždy záleží na náročnosti operace. Standardní postup pro každého, kdo podstoupí operaci v celkové anestezii, je, že po operaci budete převezeni do zotavovací místnosti, kde bude sledován Váš stav. Budete se cítit ospalí a dezorientovaní. Dostanete infuzi, která obsahuje silné léky proti bolesti, také Vám mohou být zavedené drény, které pomáhají odstraňovat přebytečné tekutiny. Tyto odtoky jsou odstraněny o několik dní později. Po operaci proto můžete strávit několik dní v nemocnici. Později je nutná návštěva fyzioterapeuta, který Vám nastaví cvičení, která Vám pomohou rehabilitovat a zvýší flexibilitu ruky. 6 až 8 týdnů po operaci je nutné navštívit lékaře a zhodnotit stav ruky po zákroku.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence po operaci ruky se bude lišit v závislosti na typu operace a závažnosti Vašeho stavu. Například zotavení po opravě šlachy může trvat až 12 týdnů, než se vaše ruka vrátí k plné síle a až 6 měsíců, než znovu získáte plný rozsah pohybu. O délce imobilizace rozhodne Váš lékař. Po některých typech operací může být ruka imobilizována několik měsíců v noci, aby se zlepšilo zotavení. Na činnosti a práci po operaci mohou být kladena určitá omezení. Rekonvalescence může trvat 2 až 3 měsíce. Může být zapotřebí dlaha a fyzioterapie.

Výsledky chirurgie ruky

Výsledky chirurgie ruky

Výsledky chirurgie ruky

Výsledek závisí na mnoha faktorech a to na závažnosti a rozsahu problému a celkovém zdravotním stavu pacienta. Konečný výsledek zákroku se pozná až po úplném zahojení. Zatímco pokroky v chirurgii rukou mohou dosáhnout téměř zázraků, Váš výsledek nelze plně předvídat. U určitých traumatických poranění nemusí být možné dosáhnout zcela normální funkce.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Možné komplikace po zákroku

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Většina operací nese riziko anestézie a krvácení. Další rizika spojená s chirurgickým zákrokem do značné míry závisí na typu prováděného chirurgického zákroku a mohou zahrnovat infekce, neúplné uzdravení, ztrátu citu nebo pohybu ruky nebo prstů a také se mohou tvořit krevní sraženiny. Vždy je nutné zvážit závažnost problému a veškerá možná rizika probrat s lékařem.

Časté otázky

 • Jak dlouho trvá zahojení po chirurgickém zákroku ruky? Bude trvat dva až tři týdny, než se Vaše pokožka zahojí a až 12 týdnů, než svou ruku budete moci plně využívat. Terapeut bude sledovat Váš pohyb a funkci ruky a doporučí Vám cvičení. Po některých zákrocích může být nutná noční dlaha. Hojení je však vždy velmi individuální záležitostí závislé na mnoha faktorech.
 • Co mám dělat po operaci ruky? Záleží na typu zákroku, který jste podstoupili. Obecně mějte ruku ve zvýšené poloze. Pokud otoky nebo bolesti přetrvávají i po 3 až 5 dnech, pokračujte ve zvedání ruky. Pohybujte rukou co nejvíce, abyste pomohli s otoky a zabránili ztuhlosti. Po operaci ruky vždy dbejte pokynů Vašeho chirurga.
 • Jak dlouho po zákroku ruka bolí? Bolest je po operaci ruky normální a obvykle 10 dní po operaci bolest ustupuje. Bolest by se měla každý den zmírňovat a Vy se cítit o něco lépe. Pokud bolest přetrvává, kontaktujte svého lékaře.
 • Jak dlouho po operaci zápěstí zůstanou prsty oteklé? U některých lidí může trvat šest až dvanáct měsíců, než budete moci používat svou ruku jako obvykle. Bolest a otok jsou normální příznaky po operaci.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."