Abdominoplastika nebo klasická liposukce? Co je pro vaše břicho lepší?

Oblast břicha bývá často složitá zhubnout běžným cvičením a dietou. A když už hubnutí konečně vyjde, kůže se mnohdy „nestáhne“ do původních rozměrů. Někdy proto nezbývá, než se uchýlit k lepšímu řešení.

Povislé kůže na břiše vás zbaví právě abdominoplastika čili plastika břicha. Chirurg při ní odstraní přebytečnou kůži a tkáň, a vytvoří tak hladké a tvarované břicho. Jsou-li břišní svaly ochablé, svalstvo již není možné cvičením a posilováním zpevnit. Nadbytečnou kůži je proto nutné redukovat chirurgicky.
Největším rozdílem mezi abdominoplastikou a liposukcí je ten, že abdominoplastika je určena zejména pro ty, kdo již zhubli. Mezi nejčastější pacienty proto patří ženy po několikanásobných porodech, u nichž došlo k nevratnému povolení břišních svalů

Ochablé břišní svaly nicméně nemusí způsobit pouze porod, na vině mohou být i různé typy operací nebo velké váhové výkyvy. Oslabení břišních svalů může být dáno i geneticky. Problémy spojené s povolením břišních svalů zdaleka nejsou jen estetické, často se objevuje těžkost v oblasti břicha, diskomfort a svědění. Trápí-li vás povolená kůže na břiše, nejlepším řešení pro vás může být právě plastika břicha.

Liposukce, nebo abdominoplastika?

Plastika břicha dokáže vylepšit stav a vzhled povoleného břicha z důvodu svalové uvolněnosti, nadbytečné kůže a tukové tkáně. Při řešení nadbytečné váhy nicméně abdominoplastika nepomůže. Je proto vhodným řešením až po těhotenství nebo velkém hubnutí.

Liposukce je na druhou stranu vhodná pro osoby s izolovanými tukovými ložisky. Pro liposukci je totiž obecně třeba disponovat pevným břišním svalstvem a tónem kůže, které potřebují zeštíhlit.

b778455a778455
Liposukce v lokální anestezii

Lze abdominoplastiku podstoupit společně s liposukcí nebo modelací prsou

Ano! Plastika břicha spolu s liposukcí lze kombinovat. Největší výhodou kombinace zákroků je možnost upravit takto zevnějšek během jediné operace, bez nutnosti podstupovat více zákroků.

Co operaci předchází?

Před samotnou operací je proto nutná konzultace s plastickým chirurgem, se kterým také můžete probrat vaše případné dotazy. Jako před každým zákrokem je třeba provést běžné předoperační testy, někdy je však nutné provést také ultrazvukové vyšetření břicha.

Jak moc je abdominoplastika bolestivá?

Díky podávání anestetik a celkové anestezii plastická operace břicha nebolí, klient cítí jen mírný pocit diskomfortu. Návrat do práce a k běžnému dennímu rytmu je obvykle možný již do dvou týdnů od zákroku.

Jaký je pooperační režim?

Aby byla zachována co největší pevnost břicha, povinností je nosit po dobu šesti týdnů speciální kompresní prádlo.

Kdy je možné vrátit se k fyzickým aktivitám?

K cvičení nižší intenzity se lze vrátit obvykle po dvou týdnech po zákroku. Vše je ale samozřejmě individuální a je třeba se přizpůsobit jak rozsahu operace, tak vlastní toleranci bolesti.

Kdy je vidět definitivní výsledek?

Dramatické zlepšení kontury břicha je vidět ihned po zákroku. Stále znatelnější výsledky abdominoplastiky jsou patrné s ustupujícím otokem. Zhruba dva až tři měsíce od operace je možné výsledky prohlásit za definitivní.

Je efekt abdominoplastiky trvalý?

Výsledky dosažené abdominoplastikou by měly být trvalé, je nicméně třeba držet se zdravého životního stylu sestávajícího z pravidelné fyzické aktivity a zdravé stravy. Výrazný nárůst hmotnosti a další těhotenství mohou způsobit opětované roztažení břišních svalů.

Publikováno: 22.5.2017

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní