Každé poranění kůže se hojí jizvou. Její vzhled závisí především na typu a rozsahu poranění, ale také na osobních dispozicích k tvorbě jizev. Odstranění jizvy se provádí jednak z estetických důvodů, ale i z důvodu diskomfortu způsobeného umístěním jizvy.

Technika odstranění jizev laserem

K odstranění či úpravě jizev je využíváno několik typů laserů. U hypertrofických jizev (vystouplé jizvy obvykle se tvořící po popáleninách), keloidních jizev (nepravidelné vystouplé shluky zjizvené tkáně) a červených jizev se používá cévní laser – paprsek laseru řízený počítačem v jizvě skoaguluje („svaří“) drobné cévky, které jizvu prokrvují, a jizva se postupně zatáhne, zbledne a zmenší. Předností odstranění jizvy laserem je šetrnost, díky které nevznikají rozsáhlé otevřené rány, dochází k rychlému hojení jizvy a nejsou nutná další ošetření či kontroly. Fyzikální vlastnosti laserového paprsku umožňují intenzivní působení na cílové místo. U keloidních a hypertrofických jizev se odstranění jizev laserem může kombinovat s injekčním podáním látky Diprophosu, která jizvu „rozpustí“. Vystouplé jizvy je možné léčit i pomocí erbiového laseru, který přebytečnou kůži jizvy zbrousí. Po jeho několikaminutovém ošetření vzniká v místě působení stroupek, který se později odloupne. Erbiový laser lze také využít k odstranění kožních výrůstků nebo celkovému omlazení pokožky (fotorejuvenace). U atrofických – vpadlých jizev je možno do jizvy aplikovat kyselinu hylauronovou, která ji vyplní a vyvýší na úroveň okolního povrchu. U jizev po akné se osvědčila terapie laserem Smoothbeam, kterým se defektní vazivo v jizvě nahradí novým a zdravým a jizva se tak zahladí.

Jste vhodným kandidátem pro odstranění jizev laserem?

jizvy2 Obecně platí, že čím je jizva mladší (červenější), tím bude dosažený výsledek uspokojivější. Pokud se tedy chcete své jizvy zbavit, nevyčkávejte. Je třeba, abyste byli ve svých očekáváních realističtí. Nelze předpokládat, že i u staré jizvy dosáhnete jejího naprostého vymizení, vždy ale dojde k výraznému zploštění jizvy, zesvětlání a změknutí. Důležitým faktorem, který určuje výsledný efekt jizvy je také neopálená pokožka.

Před laserovým odstraněním jizev

Při první konzultaci lékař zhodnotí stav a charakter vaší jizvy a určí, zda je ošetření jizvy laserem žádoucí. Požadujete-li odstranění rozsáhlejších jizev, je třeba počítat s tím, že může být nezbytné zákrok jednou či vícekrát opakovat.

Anestezie

Při ošetření drobných jizev není nutno používat znecitlivění. Pravděpodobně budete cítit pouze mírné pálení. U rozsáhlejších zákroků je možno do ošetřovaného místa jizvy injekčně aplikovat znecitlivující látkou. Oznamte lékaři, pokud trpíte alergií na léky, zvláště pokud se u vás v minulosti objevila alergie na xylocain, mezocain, lidocain apod. K znecitlivění lze také využít znecitlivující mast. Pokud jste zvýšeně vnímaví vůči bolesti, můžete si tento způsob anestézie vyžádat.

Po odstranění jizev laserem

Při použití cévního laseru může být ošetřované místo lehce zarudlé – zarudnutí vymizí během několika hodin. Po odstranění jizev erbiovým laserem se v místě ošetření jizvy objeví malá ranka, podobná odřenině. V průběhu hojení vznikne drobný stroupek. Někdy je ošetřené místo překryto náplastí, která může být druhý až třetí den odstraněna. Pokud se jedná o velmi malý zákrok, překrytí náplastí nemusí být nutné. U odstranění jizev laserem Smoothbeam bude pokožka několik hodin zarudlá, výjimečně se mohou vytvořit drobné puchýřky či stroupky. Ošetřená místa je třeba pečlivě chránit před slunečním zářením po dobu několika týdnů. Doporučuje se používat krémy s vysokým ochranným faktorem (50+). Také je vhodné ošetřenou jizvu potírat hojivou mastí, kterou vám doporučí lékař. Další opatření nejsou nutná. Pokud se vyskytnou nežádoucí projevy jako je výrazné zarudnutí a bolestivost, obraťte se na svého lékaře.

Jaký je výsledek odstranění jizev laserem?

Efekt odstranění jizev laserem nastupuje pozvolna v několika měsících, kdy postupně jizva bledne a oplošťuje svůj tvar. Postupně získává barvu okolní kůže. Jestliže byla vaše očekávání realistická, pravděpodobně budete s výsledkem spokojeni.

Aktualizováno: 17.5.2011

Odstranění jizev laserem - Novinky

Musíme mít vrásky?

Centrum laserové estetiky a.s.

„Nepochybujeme, že víte, co znamená krása pro ženu. Doplňuje její šarm, podporuje její sebevědomí. Být krásná znamená cítit se...

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní