Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 4. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je odstranění jizev laserem?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění jizev laserem?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí odstranění jizev laserem?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po odstranění jizev laserem?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky odstranění jizev laserem
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Lasery nepředstavují pouhé sci-fi zbraně a čtečky informací, ale změnily léčbu mnohých pacientů. Jsou používány především plastickými chirurgy. Laserové ošetření se využívá k hojení jizev a jejich minimalizaci, zesvětlení tmavých skvrn či odstranění vrásek. Laser je také účinný na strie či pupínky. Každé poranění kůže se hojí jizvou. Její vzhled závisí především na typu a rozsahu poranění, ale také na osobních dispozicích k tvorbě jizev. Odstranění jizvy se provádí jednak z estetických důvodů, ale i z důvodu diskomfortu způsobeného umístěním jizvy.

odstranění jizev laserem

Laserové odstranění jizev 

Co je odstranění jizev laserem?

Většina laserových ošetření vytváří kontrolované poranění kůže, což způsobuje, že tělo začne produkovat nový kolagen, což pomáhá zvrátit problémy s pigmentací jizvy a pomáhá jizvu odstranit. Existuje celá řada různých druhů laserových ošetření a ne všechny jsou vhodné pro každý typ pleti nebo její stav. Obecně platí, že čím mladší je jizva, tím bude její odstranění efektivnější. Mladší jizvy bývají červenější. Pokud se tedy chcete své jizvy zbavit, je vhodné podstoupit její odstranění rychle.

Očekávejte realistické výsledky. Nelze předpokládat, že i u staré jizvy dosáhnete jejího naprostého vymizení, vždy ale dojde k výraznému zploštění jizvy, zesvětlání a změknutí.

kandidátem pro odstranění jizev laserem

Jsem vhodný kandidát na odstranění jizev laserem?

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na odstranění jizev laserem?

Důležitým faktorem, který určuje výsledný efekt jizvy, je neopálená pokožka. Ne každý má ideální typ pleti pro laserové ošetření pleti. V minulosti platilo pravidlo pro laserové ošetření, že čím světlejší barva pleti, tím méně nežádoucích účinků a lepší výsledky. Technologický pokrok v ošetření pokožky laserem tento problém vyřešil, ale ti, kteří mají tmavší pleť, by měli být stále opatrní.

Keloidní jizvy, stejně tak hypertrofické, se budou vždy hůře odstraňovat na tmavší pleti.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí široký výběr klinik a lékařů, kteří laserové odstraňení jizev provádí.

S vybraným lékařem je dobré konzultovat, zda jste vhodným pacientem, a jakého výsledku provedeným zákrokem docílíte.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Ošetření předchází odborná konzultace

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před laserovým odstraněním jizev je nutná důkladná konzultace s lékařem, který bude zákrok provádět. Specialista tak může důkladně posoudit, zda je pro Vaši pokožku vhodné laserové odstranění. Při první schůzce je důležité s vybraným lékařem prodiskutovat Vaše očekávání. Je vhodné probrat i veškerá potencionální rizika.

Jak se připravit na zákrok?

Připravte se na ošetření

Jak se připravit na zákrok?

Při první konzultaci lékař zhodnotí stav a charakter vaší jizvy a určí, zda je ošetření jizvy laserem žádoucí. Požadujete-li odstranění rozsáhlejších jizev, je třeba počítat s tím, že může být nezbytné zákrok jednou či vícekrát opakovat.

Oznamte lékaři, pokud trpíte alergií na léky, zvláště pokud se u vás v minulosti objevila alergie na xylocain, mezocain nebo lidocain.

Jak se provádí odstranění jizev laserem?

Jak se provádí odstranění jizev laserem?

Jak se provádí odstranění jizev laserem?

K odstranění či úpravě jizev je využíváno několik typů laserů. U hypertrofických jizev (vystouplé jizvy obvykle se tvořící po popáleninách), keloidních jizev (nepravidelné vystouplé shluky zjizvené tkáně) a červených jizev se používá cévní laser – paprsek laseru řízený počítačem v jizvě skoaguluje („svaří“) drobné cévky, které jizvu prokrvují, a jizva se postupně zatáhne, zbledne a zmenší. Předností odstranění jizvy laserem je šetrnost, díky které nevznikají rozsáhlé otevřené rány, dochází k rychlému hojení jizvy a nejsou nutná další ošetření či kontroly. Fyzikální vlastnosti laserového paprsku umožňují intenzivní působení na cílové místo.

U keloidních a hypertrofických jizev se odstranění jizev laserem může kombinovat s injekčním podáním látky Diprophosu, která jizvu „rozpustí“. Vystouplé jizvy je možné léčit i pomocí erbiového laseru, který přebytečnou kůži jizvy zbrousí. Po jeho několikaminutovém ošetření vzniká v místě působení stroupek, který se později odloupne. Erbiový laser lze také využít k odstranění kožních výrůstků nebo celkovému omlazení pokožky (fotorejuvenace).

U atrofických – vpadlých jizev je možno do jizvy aplikovat kyselinu hylauronovou, která ji vyplní a vyvýší na úroveň okolního povrchu. 

Jakmile je ukončena léčba akné, řadě lidí zůstanou nechtěné jizvičky na pokožce. U jizev po akné se osvědčila terapie laserem Smoothbeam, kterým se defektní vazivo v jizvě nahradí novým a zdravým a jizva se tak zahladí. Je možné využít také například chemický peeling. Dále je možné využít co2 laser či biostimulační laser.

Výhody zákroku

Odstranění jizev laserem

Výhody zákroku

Odstranění jizev laserem přináší výhody především estetické. Při ošetření drobných jizev není nutné používat znecitlivění. Pravděpodobně budete cítit pouze mírné pálení. U rozsáhlejších zákroků je možno do ošetřovaného místa jizvy injekčně aplikovat znecitlivující látku. K znecitlivění lze také využít speciální mast k tomu určenou. Pokud jste zvýšeně vnímaví vůči bolesti, můžete si tento způsob anestézie vyžádat. Zákrok je rychlý a rekonvalescence vás nevyřazuje z běžného života.

Jak probíhá zotavení po odstranění jizev laserem?

Odstranění jizev laserem (MUDr. Tereza Gabryšová)

Jak probíhá zotavení po odstranění jizev laserem?

Při použití laseru může být ošetřované místo lehce zarudlé, zarudnutí však zmizí během několika hodin. Po odstranění jizev erbiovým laserem se v místě ošetření jizvy objeví malá ranka, podobná odřenině. 

V průběhu hojení vznikne drobný stroupek. Někdy je ošetřené místo překryto náplastí, která může být druhý až třetí den odstraněna. Pokud se jedná o velmi malý zákrok, překrytí náplastí nemusí být nutné. U odstranění jizev laserem Smoothbeam bude pokožka několik hodin zarudlá, výjimečně se mohou vytvořit drobné puchýřky či stroupky.

Doba rekonvalescence

Chraňte pokožku před sluncem

Doba rekonvalescence

Ošetřená místa je třeba pečlivě chránit před slunečním zářením po dobu několika týdnů. Doporučuje se používat krémy s vysokým ochranným faktorem (50+). 

Ošetřenou jizvu je vhodné potírat hojivou mastí, kterou Vám doporučí lékař.

Výsledky odstranění jizev laserem

Jizvu není možné zcela odstranit

Výsledky odstranění jizev laserem

Jizvy nám připomínají různá zranění či nemoci. Bohužel není možné je zcela odstranit. Nejlepšího výsledku je možné dosáhnout u čerstvých jizev (méně než šest měsíců).

Výsledek odstranění jizev laserem nastupuje pozvolna v několika měsících, kdy jizva postupně bledne a oplošťuje svůj tvar. Postupně ošetřené místo získává barvu okolní kůže.

Platí tady pravidlo, že čím dříve přijdete s jizvou do ordinace lékaře, tím lepších výsledků je možné dosáhnout.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Mezi možné vedlejší učinky po zákroku odstranění jizev laserem patří otok, pocit pálení, svědění

Pokud se vyskytnou nežádoucí projevy jako je výrazné zarudnutí a bolestivost, kontaktujte svého lékaře a postupujde dle jeho pokynů.

Časté otázky

 • Lze odstranit měsíc starou jizvu? Laserová technologie je na jizvy nejúčinnější. Jizvy umíme zesvětlit vyhladit, zmenšit nebo úplně odstranit,” odpovídá klinika YES VISAGE.
 • Odstraňují se laserem jizvy na obličeji u malého dítěte? Neřešte jizvu u dítěte hned. Nechte jej do doby, kdy mu to začne vadit. Zbytečně zvyšejete dítěti strach z bílého pláště. Estetický problém máte Vy s dítětem, ale dítě mít problém nejspíš nebude, radí MUDr. David Tomášek.
 • Jak dlouho po operaci je vhodné začít s laserovým odstraněním jizvy? LASER CENTRUM - ESTETICKÁ DERMATOLOGIE odpovídá: „Upravit jizvu laserem je nejvýhodnější minimálně 2-3 měsíce po operaci.
 • Je možné odstranění jizev po akné na tváři? Jizvy po akné jsou řešitelné, i když většinou nelze dosáhnout naprosto dokonalého vyhlazení. Záleží na tom, jak jsou jizvy hluboké, a dle toho volíme metodu. Pro jemné jizvy postačí chemický peeling, pro hlubší je nejlepší metodou ošetření frakčním CO2 laserem. Pro doporučení nejvhodnější metody právě pro vás je nutné objednat se na osobní konzultaci. Obvykle nejprve provedeme test, kdy ošetříme malé ložisko, a následně pokračujeme většinou po měsíci dle efektu, odpovídá klinika SKIN CARE Liberec.
 • Je možné jít s jizvou do solária? „Jizvičky, které jsou ještě růžové, budou mít tendenci po ozáření UV zářením (slunce, solarium) zpigmentovat, aby chránily struktury pod povrchem před škodlivým UV zářením. Po uzrání jizvy (za několik měsíců), kdy je jizva bílá, již na UV záření nereaguje,” vysvětluje MUDr. Tereza Garbyšová.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."