Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok
Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!
Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok
Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!
Abdominoplastika neboli plastická operace břicha je operace umožňující obnovení plochého, rovného a pevného bříška, dokáže efektivně odstranit přebytečný tuk, povislou kůži, strie a zpevnit břišní svaly. Tyto problémy jsou nejčastější po graviditě nebo výrazné redukci hmotnosti. Abdominoplastika je jednou z nejoblíbenějších kosmetických operací plastických chirurgů po celém světě.
Operační výkon se provádí v celkové anestezii. Po výkonu je břicho bandážováno břišním pásem po dobu zhruba 6 týdnů. Hospitalizace je 3 až 4 dny, poté klidový režim 7 dnů, fyzickou zátěž nedoporučujeme po dobu 4 týdnů, celková rekonvalescence trvá 6 až 8 týdnů.
Abdominoplastika je jedním z nejčastějších zákroků
Abdominoplastika je operační zákrok, který vede k efektivnímu zploštění břicha, odstranění přebytečného tuku a kůže a zpevnění svalů břišní stěny. Plastika břicha upravuje vzhled vyčnívajícího „povoleného“ břicha či povislé kůže po těhotenství a porodu nebo po zhubnutí – velké redukci hmotnosti. Zákrok velmi dobře řeší i problém s rozestupem břišních svalů, jenž vzniká zejména po vícečetných graviditách. K dosažení co nejoptimálnějšího výsledku je možné abdominoplastiku kombinovat s liposukcí (liposukce boků, nadbřišku).
Při operačním zákroku je také možno provést korekci jizev po předchozím operačním výkonu – korekce jizev po císařském řezu, operaci pupeční kýly, případně korekci tvaru pupku.
Abdominoplastika je jednou z nejčastějších kosmetických procedur, přičemž v USA bylo v roce 2010 provedeno 144 929 výkonů. Toto číslo představuje nárůst o více než 300 % od roku 1997. Očekává se, že popularita tohoto zákroku bude i nadále stoupat.
Fotografie před a po abdominoplastice (MUDr. Tomáš Doležal)
Fotografie před a po abdominoplastice (Doc. MUDr. Miroslav Tvrdek CSc.)
Výhody:
Nevýhody:
Kdy postačí liposukce
Liposukce nebo abdominoplastika? Liposukce je metoda vhodná jak pro ženy, tak i pro muže a umožňuje zbavení přebytečného tuku a „tukových polštářků“ v oblasti podbřišku, nadbřišku a boků.
Podmínkou dobrého výsledku operace je dostatečná elasticita – pružnost kůže.
V případě nižší elasticity kůže je možné provést laserem asistovanou liposukci, která umožní lepší retrakci kůže.
Liposukce není metodou redukce hmotnosti, není indikovaná u klientů s ochablou kůží a četnými striemi, výrazným převisem kůže v podbřišku a u rozestupu přímých břišních svalů.
Výsledný efekt abdominoplastiky ale lze velmi dobře podpořit liposukcí, která vás zbaví podkožního tuku např. v oblasti boků nebo nadbřišku.
Foto před a po abdominoplastice (Doc. MUDr. Miroslav Tvrdek CSc.)
Plastická operace břicha je vhodná pro ženy i muže. Vzhledem k rozsahu operačního výkonu je indikovaná u klientů, kteří jsou v dobrém zdravotním stavu.
Plastická operace břicha výrazně pomůže klientkám, které mají zejména po vícenásobných těhotenstvích povolenou břišní stěnu, ochablou kůži břicha a rozestup břišních svalů, který jde jen velmi těžko ovlivnit cvičením. Ženám, které plánují mít ještě dítě, je doporučeno odložit operaci břicha, i když další těhotenství a porod nejsou po prodělané operaci překážkou. Bohužel ale může dojít ke změně tvaru břicha a ovlivnění výsledku operace. Pokud máte po porodu méně než rok, ještě kojíte, doporučujeme operaci odložit a dát čas vašemu tělu se z porodu zotavit.
„Svaly, vazivo i kůže na břiše se postupně samy vrací do původního stavu, takže je třeba počkat.“ Uvádí MUDr. Jiří Bayer. Ten zároveň varuje před nesprávným cvičením: příliš usilovné posilování břišních svalů bez konzultace s odborníkem totiž může potíže ještě zhoršit.
Stejně tak doporučujeme operaci odložit u klientů, kteří plánují redukci hmotnosti a výkon naplánovat až po stabilizaci hmotnosti. I u starších klientů může být abdominoplastikou přes ztrátu elasticity kůže dosaženo značného zlepšení vzhledu celého břicha.
Vhodný kandidát:
Abdominoplastika (tummy tuck) je možností pro muže, kteří byli v některém z období svého života „obézní", a po úbytku hmotnosti jim zůstala přebytečná kůže v břišní oblasti, kožní převis v podbřišku.
U mužů často dochází, na rozdíl od žen, k ukládání tuku do břišní dutiny, a ne do podkoží. Je důležité si uvědomit, že tento problém abdominoplastika nebo liposukce nemůže vyřešit. Stejně jako u jiných operačních zákroků, je i v případě uvažované abdominoplastiky nutná a velmi důležitá konzultace s lékařem.
Rozestup břišních svalů
Diastáza je stav označující rozestup přímých břišních svalů. Přímý břišní sval je párový sval, který začíná v oblasti mečíku na hrudní kosti a na chrupavkách žeber a upíná se na stydkou kost pánve. Uprostřed jsou svaly spojené vazivovým pruhem – tzv. linea alba.
Pokud dojde k rozestupu svalů, vazivo se roztáhne, ztenčí a oslabí. V průběhu těhotenství dochází k tomu, že miminko v děloze roste a tělo na to zareaguje tím, že se změní rozložení jednotlivých orgánů v dutině břišní, stejně tak může dojít k sesunutí části přímých břišních svalů do stran a po porodu může zůstávat oblast vazivového spojení oslabená.
Vzniká tedy funkční porucha břišní stěny, při které je přímý břišní sval rozvolněn a břišní stěna je povolená. Vzniklá „mezera“ mezi svaly je příčinou zmíněného „vystrčeného" či „povislého" břicha. Pokud je břišní stěna oslabená, nemůže plnit svou stabilizační funkci proti páteři.
Rozestup břišních svalů nemusí být vždy jen způsoben těhotenstvím, ale je výsledkem oslabení břišních svalů nebo špatným posilováním.
Před tím, než budete chtít rozestup břišních svalů řešit operativně, zkuste problém vyřešit společně s fyzioterapeutkou. Správnou metodou cvičení lze dosáhnout skvělých výsledků i bez operace. Pokud není jiná možnost, přistupuje se právě k chirurgickému zákroku. Plastickou operací břicha je zredukovaná mezera mezi přímými svaly, odstraněna přebytečná kůže a přemístěn pupík.
Nepodceňujte výběr chirurga
Výběr plastického chirurga nejen před zvažovanou abdominoplastikou je velmi důležitý. Ujistěte se, že lékař, kterého jste si vybrali, má atestaci v oboru plastické chirurgie, zákrok provádí často a má s ním tedy dostatečné zkušenosti. Rozhodně nevybírejte plastického chirurga podle ceny, ale podle referencí a také si nechte ukázat fotky před a po abdominoplastice. Zjistíte, kolik zkušeností s operací břicha má, a uvidíte reálné výsledky, které se dají od operace břicha (abdominoplastiky) očekávat.
Důležité jsou také vzájemné pochopení a důvěra. Otevřeně s chirurgem prodiskutujte svá očekávání. Lékař by vám měl popsat celý průběh operační léčby a pooperační rekonvalescence, měl by vám vysvětlit všechny možnosti řešení vašeho problému a informovat vás i o možných komplikacích výkonu. Měl by také dostatečně a srozumitelně zodpovědět vaše dotazy.
Plastika břicha je poměrně rozsáhlá operace, proto tedy věnujte čas svému rozhodování a nepospíchejte s ním.
Konzultace s lékařem
Na konzultaci byste od plastického chirurga měli dostat všechny potřebné informace, získat odpovědi na všechny vaše dotazy a být tak na zákrok maximálně připravení.
Vybírejte také kvalitní pracoviště s dobrým zázemím, zajímejte se o to, jak je zajištěna pooperační péče.
Na co se zeptat při konzultaci lékaře a sami sebe:
Během konzultace s plastickým chirurgem proberte svá očekávání. Společně zjistíte, zda je pro vás operace vhodným řešením, a specialista navrhne vhodnou metodu a postup.
Plastický chirurg bude chtít znát odpovědi na otázky:
Dále následuje vlastní zhodnocení vašeho stavu a spolu s chirurgem proberete nejlépe před zrcadlem, co vše vás trápí, co vše chcete vyřešit/odstranit a jaké jsou možnosti. Lékař vyhodnotí pružnost pokožky, stav břišních svalů, velikost a lokalizaci kožních a tukových nadbytků. Navrhne operační řešení a seznámí vás s možnostmi navrhovaného postupu. Případně s vámi prodiskutuje aktuální hmotnost a vaše plány s redukcí, eventuálně doporučí dietní plán.
Horní abdominoplastika (Doc. MUDr. Miroslav Tvrdek CSc.)
Od lékaře dostanete kompletní instrukce k přípravě na operaci, včetně informací ohledně jídla a pití, kouření a užívání či vynechání některých vitamínů a léků.
Před plánovaným operačním výkonem je třeba provést předoperační vyšetření. S lékařem se domluvíte na rozsahu a formě předoperačního vyšetření a budete vybavena příslušnými formuláři.
Léky: Ty obsahující kyselinu acetylsalicylovou (jako je Acylpyrin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.) mohou zvýšit krvácení v průběhu a po operaci břicha, doporučujeme je tedy před operací neužívat.
Jídlo: Abdominoplastika je operace prováděná v celkové anestezii s relaxací svalů. Minimálně 6 hodin před plastickou operací břicha je zakázáno jíst.
Nemoc: Operační výkon je doporučováno podstupovat v celkově dobrém stavu. Nedoporučujeme výkon podstupovat, pokud jste v období 3 týdnů před výkonem prodělali akutní onemocnění (viróza, nachlazení, onemocnění herpes simplex apod.). Jakékoliv onemocnění a změnu zdravotního stavu oznamte svému lékaři.
Opalování: Před plastikou břicha se vyhněte nadměrnému slunění, obzvláště oblasti břicha.
Dieta: Před operací není nutné držet dietu, před výkonem doporučujeme lehčí stravu, lačnění (úplné vynechání jídla a pití) před výkonem pak dle doporučení lékaře.
Odvoz: Vzhledem k tomu, že podstoupíte rozsáhlý výkon, je vhodné zajistit si pohodlný odvoz domů.
Rodina: Stejně tak je dobré si domluvit pomoc při hlídání dětí a péči o ně a o domácnost, a to i na několik dní po operaci.
Zázemí: Je třeba počítat s tím, že podstoupíte velký chirurgický zásah. Připravte si doma postel tak, abyste mohli spát v polosedě a s podloženými koleny a měli vše potřebné u sebe a po operaci měli nerušené a klidné prostředí na rekonvalescenci a odpočinek.
Den operace
Miniabdominoplastika
Částečná abdominoplastika je indikovaná u klientů, kteří mají kožní a tukový nadbytek lokalizovaný v podkoží v dolní části břicha. Výhodou je kratší řez a případně i možnost současné korekce jizvy po císařském řezu v podbřišku.
Provedení miniabdominoplastiky trvá cca jednu hodinu, ale nehodí se pro pacienty s výrazným kožním přebytkem. Řez je elipsovitý, cca 5-10 cm dlouhý. Je umístěn v linii pubického ochlupení a výsledná jizva je schovaná do oblasti prádla.
Operatér při tomto výkonu dokáže vyřešit povolení svalu v podbřišku, ale ne však rozestup přímého břišního svalu v oblasti nad pupkem. Po výkonu doporučujeme spát v polosedě na zádech, případně s podloženými koleny.
Existuje také metoda, které se říká obrácená abdominoplastika. Používá se nejčastěji u pacientů s nahromaděným tukem v horní části břicha. U této metody odstraňujeme naopak uvolněnou kůži v oblasti horní části břicha, a to od pupku až hrudní kosti. Řez je při této operaci veden v podprsní rýze, v oblasti, kde bude výsledná jizva méně patrná.
Jedná se o plastickou úpravu pupku - umbilikoplastiku (plastickou úpravu pupeční jizvy). Operace je nenáročná, je možné ji provádět i v lokální anestezii a jizva je pouze uvnitř pupku. Při této operaci chirurg nepřesouvá pupík, ale mění jeho tvar. Většina pacientů požaduje vtažení vypouklého pupku. Lze také ošetřit případnou pupeční kýlu.
Modifikovaná abdominoplastika
Jedná se o postup, který je svou náročností mezi kompletní operací a miniabdominoplastikou. Řez je kratší, nedosahuje tedy oblasti lopaty kyčelní kosti, ale jen k hřebenu kosti, což je o 10-15 cm méně než u kompletní operace. Operatér je schopný pomocí stehů zpevnit uvolněnou stěnu až do okolí pupku. První noc po operaci je důležité spát v polosedě.
Tento typ operace se hodí pro pacienty s povolenou břišní stěnou v oblasti pupku a s tukovými převisy v dolní části břicha.
Tato metoda je určená k řešení diastázy bez kožních nadbytků a výrazného převisu. Jak potvrzuje prof. MUDr. Markéta Dušková CSc., právě při některých typech plastiky břicha představuje využití endoskopu zásadní posun. „U určitých druhů abdominoplastiky, tedy úpravy ochablé stěny břišní, je výsledek operací s pomocí endoskopie zcela nesrovnatelný s tradičním postupem, který je jinak spojen s rozsáhlou příčnou jizvou.“
Horní abdominoplastika (Doc. MUDr. Miroslav Tvrdek CSc.)
Tento operační výkon probíhá v celkové anestezii. Kompletní plastika břicha trvá obvykle 2 a více hodin, v závislosti na rozsahu zákroku. Pokud se plánuje větší resekce kůže, musíte počítat s nutností přenesením pupíku zpět do přirozené polohy na břiše.
Nejprve se kruhovým řezem kolem pupku uvolní samotný pupík. Poté chirurg provede dlouhý řez od jedné lopaty pánevní kosti ke druhé v předem zakreslené linii, těsně nad linií pubického ochlupení, oddělí kůži od břišní stěny, přetáhne ji a nadzvedne. Tím odkryje přímé svaly břicha. Ty jsou potom zpevněny přitažením k sobě a sešity do jejich nové pozice.
Tento postup zajistí zpevnění břišní stěny a zúžení obvodu pasu. Přebývající kůže je poté stažena směrem dolů a odstraněna. Pro nový pupek se prořízne otvor, do kterého je pupek fixován stehy. Operační rána se uzavírá v několika vrstvách, většinou vstřebatelnými stehy. Pod kůži se vkládají sací drény a břišní stěna se odlehčuje kompresní bandáží.
Důležitá je také pooperační péče
Pooperační péče po plastice břicha je nesmírně důležitá a zajistí ten nejlepší výsledek.
1. den: Po odeznění anestezie se můžete cítit malátně. Tyto pocity by měly po několika hodinách odeznít. Prvních pár dní je nutné maximálně odpočívat.
2.-3. den: Jelikož je u operace břicha zvýšené nebezpečí embolie, je nutný dostatečný přísun tekutin a bandáž dolních končetin a dle možností a vašeho celkového stavu i postupná mobilizace (vstávání z lůžka) jako prevence tromboembolie. Minimální doba hospitalizace po operaci břicha je 2 dny, po které má pacient zavedené drény. Bolesti jsou tlumeny léky proti bolesti opiátového a neopiátového typu. Dle odpadů do drenů jsou tyto odstraňovány 2.-3. den. Operační rána je převázána lékařem a můžete být propuštěni do domácího léčení. Lékař vám také naplánuje další návštěvu a převaz dle individuálního stavu a hojení operační rány. Ránu je možné obvykle osprchovat 4. pooperační den, ale náplasti na operační ráně se odstraňují zhruba po 14 dnech. Nejčastěji je operační rána šita vstřebatelnými stehy a není tedy potřeba jejich odstraňování.
3.-7. den: Břicho může bolet při nadechnutí či kašlání, doporučujeme dodržovat dietní režim, tedy lehčí stravu a dostatek tekutin. Je nezbytně nutné mít břicho po operaci stažené kompresním pásem a případně užívat léky proti bolesti. Největší potíže činí změna polohy ze sedu do lehu, proto doporučujeme vstávat tzv. „přes bok“.
2.-4. týden: Stále se ještě můžete cítit unaveně. Není vhodné zvedat těžké věci, ani výraznější péče o děti a domácnost.
Otázka návratu do zaměstnání je velmi individuální. Někteří lidé se vrací do zaměstnání po dvou týdnech, ale to je možné pouze v případě fyzicky nenáročné práce. Minimálně 4 až 6 týdnů je nutné nosit speciální kompresní prádlo.
Důležitý bod po provedené abdominoplastice je dietní režim, vzhledem ke změnám uložení střev. Není tedy žádoucí zatěžovat peristaltiku. Doporučujeme jíst častěji, menší porce a vynechte těžká a nadýmavá jídla.
Nošení kompresního prádla a bandážování břišním pásem je nedílnou součástí pooperačního režimu a usnadňuje proces hojení a redukuje možné komplikace. Minimální doba nošení je jeden měsíc, nejčastěji pak 4 až 6 týdnů.
Umístění jizvy po abdominoplastice (ilustrace: MUDr. Tomáš Doležal)
Stejně jako po jakékoli operaci tak i po plastice břicha je důležité pečovat o jizvy.
Zhruba od 3. týdne po provedeném operačním výkonu je vhodné začít provádět tlakové masáže jizvy.
Tlakovými masážemi docílíte změknutí jizvy a jejímu lepšímu hojení a výslednému vzhledu. Provádí se tak, že prsty tlačíte na jizvu po dobu 20 až 30 vteřin a toto provádíte v celém rozsahu jizvy po dobu 5 až 10 minut 1-2x denně.
Pro provedení tlakové masáže a po koupání nebo osprchování je dobré jizvu promazat mastným krémem nebo můžete používat silikonové proužky, které také zjemňují jizvu. Hojení a stabilizace jizev je dlouhý proces, proto je třeba o jizvu pečovat dlouhodobě, pečlivě ji chránit před sluncem (minimálně čtyři měsíce), a poté ji natírat krémem s vysokým UV faktorem.
Také může být doporučena doplňková enzymová terapie (wobenzym) nebo terapie biostimulačním laserem. Proti otokům a modřinám dobře zabírají masti jako Heparoid a Hirudin.
Umístění jizvy po abdominoplastice
Jizva po abdominoplastice je lokalizovaná do oblasti podbřišku a okolo pupku. Rozsah a umístění jizev s vámi probere lékař již při vstupní konzultaci.
Výsledek je možné hodnotit až po několika měsících
Opravdové výsledky lze hodnotit skutečně až po několika měsících po řádném zahojení. U každého jedince je hojení a doba rekonvalescence jinak dlouhá. Výsledky kompletní nebo částečné plastiky břicha jsou zpravidla velmi efektní. Ve většině případů je výsledek trvalý. Bohužel to ale neznamená, že po abdominoplastice nemůže znovu dojít ke zvýšení nahromadění tuku v oblasti břicha. Je třeba počítat s tím, že pokud si po operaci naplánujete další těhotenství, je možné, že se kůže a svaly opět povolí. Stejně tak nelze ovlivnit přirozený proces stárnutí a povolování kůže s věkem. A stejně tak dojde ke změnám při zvýšení hmotnosti.
Byly zjištěny významně zvýšené hodnoty týkající se pocitu pohodlí v plavkách před zrcadlem a při společenských nebo profesionálních činnostech. Ženy měly méně problémů se sportem a cítily se více ženské. Souhrnná skóre obecné životní spokojenosti a skóre položek volnočasová aktivita, sexualita vykázaly významná zlepšení. Emoční stabilita se významně zvýšila. Před operací jsme detekovali mírnou duševní depresi u 27 % a střední depresi u 32 % našich pacientů. Depresivní poruchy byly významně sníženy na mírnou depresi u 18 % a středně těžkou depresi u 9 % pacientů.
Fotky před a po operaci břicha (foto: MUDr. Tomáš Doležal)
Komplikace abdominoplastiky mohou vzniknout během vlastního operačního výkonu, v souvislosti s celkovou anestezií nebo v pooperačním období.
Můžeme je rozdělit na komplikace celkové a na komplikace místní – tedy v operované oblasti.
Nejčastěji se vyskytují tzv. obecné komplikace, které mohou nastat u jakéhokoli chirurgického zákroku (krvácení, infekce operační rány, poruchy prokrvení okrajů operační rány, poruchy hojení a tvorby nevzhledných jizev).
Zdravotní pojišťovna přispívá pouze na operaci břišní stěny při řešení rozestupu břišních svalů anebo břišních kýl. Korekce diastázy se provádí z vertikálního řezu ve střední čáře, nebo v okolí pupku.
Aesthetic abdominoplasty has a positive impact on quality of life prospectively [online]. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go...
Evidence-based medicine: Abdominoplasty [online]. Dostupné na: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.go...
A systematic review of outcomes of abdominoplasty [online]. Dostupné na: https://www.tandfonline.com/do... [22. ledna 2021]