Plastická operace břicha řeší odstranění přebytečného tuku, povislé kůže a zpevnění břišních svalů. Provádí se v celkové anestezii a trvá 2 i více hodin. Po výkonu je břicho bandážováno břišním pásem, jenž se nosí asi jeden měsíc. Hospitalizace je 3-4 dny, poté klidový režim 5-7 dnů a celková rekonvalescence 2-4 týdny.

Abdominoplastika, běžněji známá jako plastická operace břicha, je rozsáhlý chirurgický zákrok, který vede ke zploštění břicha odstraněním přebytečného tuku a kůže a zpevnění svalů břišní stěny. Plastika břicha může významně upravit vzhled vyčnívajícího břicha či povislé kůže.

Příčina:

  1. Těhotenství
  2. Výrazná redukce hmotnosti
  3. Rozestup přímých břišních svalů a povolení břišní stěny

S povislým či "plandajícím" břichem se nejčastěji setkáváme po velkých změnách váhy či objemu břicha. U žen je to nejčastěji po těhotenství nebo redukcí váhy, kdy se kůže, mnohdy poškozená striemi, nepřizpůsobí a zůstává v nadbytku. Také se může jednat o funkční poruchu břišní stěny, při které je přímý břišní sval rozvolněn a břišní stěna je povolená. Mezi svalem vzniká rozestup (diastáza), který je příčinou zmíněného "vystrčeného" či "povislého" břicha. Plastickou operací břicha je zredukována mezera mezi přímými svaly, odstraněna přebytečná kůže a přemístěn pupík.

abdominoplastika - operace břicha
Fotky před a po abdominoplastice (foto: soukromý archiv lékaře)

Tummy Tuck pro muže

Abdominoplastika (tummy tuck) je také alternativa pro muže, kteří byli v některém z období svého života obézní, a po úbytku váhy jim zůstala přebytečná kůže v břišní oblasti. U mužů často dochází k ukládání tuku do břišní dutiny a ne do podkoží. Je důležité si uvědomit, že tento problém abdominoplastika nevyřeší.

Kdy stačí liposukce a kdy potřebuji abdominoplastiku?

Liposukce nebo abdominoplastikaLiposukce stačí, pokud je kvalitní kůže bez jizev (strií). Pokud kůže není ve velkém nadbytku a není rozestup svalů. Výkon je oproti abdominoplastice daleko méně invazivní. Dnes díky velkému počtu klientek, které podstupují liposukci, víme hodně o hojení podkoží po této operaci. Liposukce je častěji doporučována, hlavně mladším lidem, jejichž kůže je pružnější a přizpůsobivější.

Co představuje operace břišní stěny (Abdominoplastika)?

  1. Redukce kůže a tuku v dolní části břicha

  2. Redukce kůže a tuku v celé oblasti břicha

  3. Redukce kůže a tuku včetně plastiky přímých břišních svalů

Abdominoplastika je operace v celkové anestézii s relaxací svalů. Minimálně 12 hodin před plastickou operací břicha je zakázáno jíst. Jelikož je u operace břicha zvýšené nebezpečí embolie, je nutný dostatečný přísun tekutin a bandáž dolních končetin jako prevence tromboembolie. Minimální doba hospitalizace po operaci břicha je 2 dny, po které má pacient zavedeny drény. Bolesti jsou tlumeny opiáty a drény jsou vytaženy 2. - 3. den. Po týdnu bude klient pozván na první převaz, další návštěvy lékař naplánuje individuálně podle hojení rány.

abdominoplastika - operace břicha
Fotky před a po operaci břicha (foto: soukromý archiv lékaře)

Plastická operace břicha

  1. Kompletní abdominoplastika

  2. Modifikovaná abdominoplastika

  3. Miniabdominoplastika

Kompletní plastika břicha obvykle zabere 2 a více hodin, v závislosti na rozsahu zákroku.

abdominoplastika - operace břicha
Vyznačení operované oblasti

V nynější době se často spojuje abdominoplastika s pomocnou liposukcí (SLA). Před samotným řezem se zavede sací pumpa do oblasti budoucí jizvy a podkožní tuk se odsaje. Pokud se plánuje větší resekce kůže, musíme počítat s přenesením pupeční jizvy zpět do přirozené polohy. Nejprve kruhovým řezem kolem pupku zajistíme volný pohyb pupeční jizvy vůči okolní tkáni. Poté nejčastěji chirurg provede dlouhý řez od jedné lopaty pánevní kosti ke druhé, těsně nad linií pubického ochlupení. Dále chirurg oddělí kůži od břišní stěny, přetáhne ji směrem k žebrům a nadzvedne. Tím odkryje přímé svaly břicha. Ty jsou potom zpevněny přitažením k sobě a sešity do jejich nové pozice. To zajistí zpevnění břišní stěny a zúžení obvodu pasu.

Přebývající kůže je poté stažena dolů a odstraněna. Pro nový pupek je proříznut otvor, do kterého je pupek fixován stehy.

Operační rána se uzavírá v několika vrstvách, většinou vstřebatelnými stehy. Pod kůži se vkládají sací drény a břišní stěna se odlehčuje kompresní bandáží, která se doporučuje nosit jeden měsíc.

Součástí abdominoplastiky je ve většině případů lipektomie, což je chirurgické odstranění podkožního tuku.

Modifikovaná abdominoplastika

Jedná se o postup, který je svou náročnosti mezi kompletní operaci a miniabdominolastikou. Řez je kratší, nedosahuje lopaty kyčelní kosti, ale jen k hřebenu kosti, což je o 10 - 15 cm méně než u kompletní operace. Operatér je schopný pomocí stehů zpevnit uvolněnou stěnu až do okolí pupku. První noc po operaci je důležité spát v polosedě. Tento typ operace se hodí pro pacienty s povolenou břišní stěnu v oblasti pupku a tukovými převisy v dolní části břicha.

Částečná abdominoplastika (miniabdominoplastika)

Částečná abdominoplastika bývá prováděna u klientů, jejichž tukové zásoby jsou uloženy v podkoží v dolní části břicha. Výhodou je kratší řez. Miniabdominoplastika trvá cca 1 hodinu a nehodí se pro pacienty s výrazným kožním přebytkem. Řez je elipsovitý cca 5 - 10 cm dlouhý. Je umístěn v linii pubického ochlupení. Operatér při této operaci dokáže vyřešit povolení svalu v podbřišku, ale ne však rozestup přímého břišního svalu. Noc po operaci spí pacient v polosedě. Existuje i endoskopická varianta miniabdominoplastiky. Jizvy jsou pouze 3 bodové v průměru centimetrové. Jsou to jizvy po zavedených endoskopech (nástrojích, které obsahují kameru, pracovní nástroj a osvětlení), kterými chirurg provádí operaci, aniž by měl přímý přístup do operačního pole. Při tomto typu operace ovšem klient nemůže počítat s resekcí přebytečné kůže. Hodí se proto pro mladé štíhlejší pacienty, jejichž hlavním problémem je rozestup břišních svalů.

Existuje také metoda, které se říká obrácená abdominoplastika. Používá se nejčastěji u pacientů s nahromaděným tukem v horní části břicha.

Lze také podstoupit pouze Umbilikoplastiku (plastickou úpravu pupeční jizvy). Operace je nenáročná provádí se v lokální anestézii a jizva je pouze uvnitř pupku. Při této operaci chirurg nepřesouvá pupík, ale mění jeho tvar. Většina pacientů požaduje vtažení vypouklého pupku.

abdominoplastika - operace břicha
Fotky před a po abdominoplastice - operaci břicha (foto: soukromý archiv lékaře)

Kdo je vhodným kandidátem pro abdominoplastiku (plastiku břicha)?

Plastická operace břicha je vhodná pro muže i ženy, kteří jsou v dobrém celkovém zdravotním stavu. Rozložení tuku je u nich určeno především genetickými a hormonálními dispozicemi. Dokonce i relativně štíhlí lidé mohou mít velké tukové zásoby v břišní oblasti. Pokud máte v úmyslu se zbavit podstatné části hmotnosti, je doporučováno operaci odložit.

Plastická operace břicha výrazně pomůže ženám, které kvůli vícenásobným těhotenstvím mají uvolněné břišní svalstvo a kůže se již nevrátila do normálního stavu. Ženám, které plánují mít ještě dítě, je doporučeno odložit operaci břicha, ale operace není překážkou k těhotenství a dalšímu porodu. Pokud však máte po porodu méně než rok, odložte operaci a dejte čas vašemu tělu se z porodu vzpamatovat. Operaci také neplánujte, pokud stále kojíte.

I u starších klientů může být abdominoplastikou přes ztrátu elasticity kůže dosaženo značného zlepšení vzhledu břicha.

Efekt abdominoplastiky můžete ještě podpořit liposukcí, který vás zbaví podkožního tuku v oblasti stehen. Tyto dva zákroky se společně neprovádí. Oba jsou totiž značně náročné, a proto je většina lékařů preferuje provádět zvlášť. Důvodů je několik, jedná se o velmi bolestivé operace v poměrně velkém rozsahu, u kterých se bojíme závažných komplikací.

Plastická operace břicha vás může zbavit jizev (po císařském řezu, apod.) po předchozích operacích v dolní části břicha. Po abdominoplastice vzniká dlouhá jizva, která je daní za efekt plochého břicha. Jizva bývá skryta za prádlem.

abdominoplastika - operace břicha
Fotky před a po operaci břicha (foto: soukromý archiv lékaře)

Před abdominoplastikou

Výběr plastického chirurga na abdominoplastiku je velmi důležitý. Během vaší první konzultace zhodnotí plastický chirurg váš zdravotní stav, určí rozsah tukových ložisek v břišní oblasti a pečlivě posoudí napětí kůže. Při konzultaci si vás lékař vyfotografuje z předního a bočního pohledu. Fotografie použije k plánu operace. Lékaře informujte pokud kouříte, užíváte nějaké léky, vitamíny či jiné látky.

Otevřeně s chirurgem prodiskutujte svá očekávání. Musí být schopen popsat vám všechny možnosti a rizika, včetně omezení každého postupu. Plastika břicha je závažná operace, proto tedy věnujte čas svému rozhodování a nepospíchejte s ním.

Od lékaře dostanete instrukce k přípravě na operaci, včetně informací ohledně jídla a pití, kouření a užívání či vynechání některých vitamínů a léků. Možná se vás zeptá na užívání některých léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou (jako je Acylpyrin, Aspirin, Alnagon, Mironal atd.). Ty mohou zvýšit krvácení v průběhu a po operaci břicha.

Předpokládá se, že neproděláte akutní onemocnění v období asi třech týdnů před plánovanou plastickou operací břicha (viróza, nachlazení apod.). Jakékoli onemocnění oznamte svému lékaři. Před plastikou břicha se vyhněte nadměrnému slunění, obzvláště oblasti břicha, a nedržte přísnou dietu, obojí může omezit vaši schopnost hojení.

Po abdominoplastice

abdominoplastika - operace břicha
Umístění výsledných jizev

Plastická operace břicha je bolestivá. Břicho bolí při nadechnutí či kašlání, vyžaduje dietní režim. Prvních několik dnů bude vaše břicho bandážované a bolest bude mírněna analgetiky. Největší obtíže činí změna polohy ze sedu do lehu.

Důležitý po abdominoplastice je dietní režim, vzhledem ke změnám uložení střev. Není žádoucí zatěžovat peristaltiku. Bandážování břišním pásem dále usnadňuje pohyb a hojení. Je důležité pečovat o jizvy. Tlakovými masážemi docílíte změknutí jizvy a její lepší hojení. Jako bonus můžete používat silikonové proužky, které taky zjemňují jizvu. Některé kliniky doporučují doplňkovou enzymovou terapii (wobenzym) nebo terapii biostimulačním laserem. Proti otokům a modřinám dobře zabírají masti jako Heparoid a Hirudin. Po odstranění větší části kůže trpí pacienti tahem v jizvě a ulevují si drobným předklonem. Tento stav by měl být dočasný a do 3 týdnu by měl ustoupit.

Do zaměstnání se můžete vrátit přibližně po 2 až 4 týdnech. Někteří lidé se vrací do zaměstnání po 2 týdnech, ale to je možné pouze v případě fyzicky nenáročné práce.

O jizvu musíte i nadále pečovat, pečlivě ji chránit před sluncem minimálně 4 měsíce a poté ji natírat krémem s vysokým UV faktorem.

Komplikace

Jizvy v dolní části břicha jsou vesměs odstraněny při redukci kůže. Komplikace však hrozí u jizev v horní části, u těch může dojít k zahnisání a odumření tkáně. Někdy se zkomplikuje přesun pupíku a chirurg musí vytvořit ještě jednu příčnou jizvu. Jelikož je abdominoplastika rozsáhlý výkon, je provázena závažnými i méně závažnými komplikacemi jako jsou: krvácení, modřiny, infekce. Pacient je upozorněn na možnost ztráty citu v operované oblasti, často se jedná pouze o přechodnou komplikaci, která je způsobena drobným poškozením povrchových nervů. Další z možných komplikací je otevření rány. U velkých rozsáhlých abdominoplastik je nebezpečí asymetrie břicha po výkonu, nebo může dojít k asymetrickému umístění pupku. Lékaři se také obávají keloidních jizev (jizvy u kterých dochází ke zmnožení vaziva), a nebo vzniku pseudocyst (což je častá, nezávažná komplikace v místě operace. Dochází k posunu tkání a přitom vznikají drobné prostůrky, které se plní tekutinou.)

Jak dlouho přetrvá efekt abdominoplastiky?

Výsledky kompletní nebo částečné plastiky břicha jsou zpravidla efektní. Ve většině případů, jsou výsledky trvalé, obzvláště pokud jste dodrželi vyváženou dietu a předepsaná cvičení. Ale neznamená to, že po abdominoplastice nemůže znovu dojít ke zvýšení nahromadění tuku v této oblasti.

Financování

Zdravotní pojišťovna přispívá pouze na operaci břišní stěny, která se jeví jako řešení rozestupu břišních svalu a nebo břišních kýl. Tyto operace se ovšem nedají srovnat s abdominoplastikou. Korekce diastázy se provádí z vertikálního řezu ve střední čáře, nebo v okolí pupku. Cena abdominoplastiky záleží na rozsahu provedeného zákroku.

Spoluautorem textů je plastický chirurg Tomáš Doležal včetně ilustrací, které pocházejí z tohoto zdroje.

Aktualizováno: 4.12.2018

Abdominoplastika (Operace břicha) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Pana dr.Kulhánka mohu jen a jen doporučit,díky němu mám krásné ploché bříško za které se už nemusím stydět:o) Dřívě,než jsem se rozhodla zákrok podstoupit jsem se za sebe a hlavně tu žvýkačku na břiše musela stydět,za to... Více 

11 Likes   6 Komentářů  

Abdominoplastika (Operace břicha) - Ceny

Ceny od 42 000 Kč
Klinika YES VISAGE - klinika estetické medicíny a plastické chirurgie
MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem, Jihlava
Ceny od 44 000 Kč
obvykle do 52 000 Kč
MEDICOM Clinic
Ceny od 48 000 Kč
obvykle do 70 000 Kč
MUDr. Petr Hýža Ph.D.
PRIMED Clinic
Havířov
Ceny od 36 000 Kč
PRIMED Clinic
Ceny od 48 000 Kč
MUDr. Jiří Paděra - Perfect Clinic
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní