Jak se trvale zbavit přebytku kůže a pro koho se zákrok nehodí?

Máte před zákrokem?

Vyplňte krátký dotazník a pošlete nezávaznou poptávku až 4 specialistům na tento zákrok. Díky dotazníku snadněji získáte konkrétní odpověď od špiček v oboru – rychle a zdarma.

Máte po zákroku?

Sdílejte své zkušenosti v rychlé anketě a pomozte ostatním se lépe rozhodnout.

 1. Step 24
 2. Step 25
 3. Step 26
 4. Step 27
 5. Step 28
 6. Step 29
 7. Step 30
 8. Step 31

Co vás na vašem břichu nejvíce trápí?

Jak k tomu došlo?

Chtěl/a byste podstoupit i jiný zákrok? Zajímá mě:

Jak dlouho uvažujete o abdominoplastice?

Kdy chcete operaci podstoupit?

Jste…

Pomohla by vám v rozhodování možnost platby na splátky?

Chtěla byste se připojistit na případné komplikace po zákroku?

Autor:

Jak postupovat při korekci přebytku kůže po velkém váhovém úbytku? Jaké části těla se dají vylepšit, kdy je vhodné operaci podstoupit a pro koho se zákrok nehodí? Více v rozhovoru s MUDr. Vladimírem Maříkem.

Lidé, kteří mají za sebou veký úbytek váhy by měli vědět, že je k dokonalému tělu čeká ještě velký kus cesty. Kůže během nabírání tukové hmoty dostává pořádně zabrat a je velmi pravděpodobné, že i když zdravě jíte, hubnete pomalu a účinně, zpevňujete tělo cvičením, vytvoří se tzv. kožní převis. Není třeba zoufat. Plastická chirurgie si s tímto, převážně estetickým problémem, poradí...

Pacienty po velkém váhovém ubytku čeká další boj – viditelná památka v podobě přebytku kůže. Které oblasti těla umíte jako plastičtí chirurgové korigovat a přináší tato korekce vždy uspokojivé výsledky?

Velmi často se pacienti domnívají, že po výrazném váhovém úbytku bude jejich estetický problém s nadváhou vyřešen, ale přichází rozčarování. Sice se jim fyzicky ulevilo, cítí se lépe v prádle, snížily se všechny zdravotní rizika obezity, ale mají nový problém - nadbytky kůže.

Nejvýraznější bývají v oblastech prsů, břicha, zad, stehen, hýždí, paží, často i v obličeji. Všechny tyto lokality jdou operovat a značně zlepšit jejich tvar, zlepšit kožní tonus, ale bohužel to nejde bez často velmi dlouhých jizev. Čím je chirurg zkušenější a pečlivější, tak jsou výsledky lepší, ale viditelné jizvy jsou vždy a je snahou je alespoň uspokojivě skrýt na místa, kde jsou méně nápadné.

INBOX)17029160
Prof. Joseph Hunstad, prim. MUDr. Vladimír Mařík a MUDr. Pavel Kurial: prof. Hunstad z USA vedl odborný seminář včetně ukázky operace pro české plastické chirurgy v rámci celoživotního vzdělávání pod záštitou ISAPS.

Pacienti s vyšíím BMI mají větší náchylnost ke komplikacím. Lze tato rizika nějak minimalizovat? Jaká rizika jsou nejčastější? Po jaké době od bariatrické operace lze korekce provést?

Optimální je k operacím (nejen abdominoplastice) po redukci váhy přistupovat až, když je váha definitivní a je pod 30 BMI. Určitě na počtu komplikací se negativně podílí:

 • kouření
 • BMI nad 28
 • některá chronická onemocnění (chronická bronchitis, hypertenze, cukrovka)
 • nezkušenost chirurga
 • velká podminování kožních oblastí, kde je operováno

Nejčastějším rizikem je pak dlouhodobé hojení při částečném rozpadu rány, krvácení, seromy, kožní nekrozy z těch raných komplikací. Z estetických pak asymetrie, kožní přebytky po operací, tvarové deformity, asmytrie jizev, nevhodné uložení jizev a hypertrofie jizev.

Doporučujete zákroky odstranění kůže podstoupit? Nebo se jedná jen o estetiku a tedy psychickou pohodu pacienta?

Pokud je operace dobře indikována je určitě profitem pro pacienta, nejčastěji z estetického důvodu, ale někdy u extrémního nadbytku z důvodů zlepšené možnosti hygieny postižené oblasti.

Operací, které by pacient pro dosažení co nejlepšího stavu měl podstoupit je hned několik. Jsou to operace v celkové anestezii, existuje nějaký doporučený časový plán rozložení operací pro tyto pacienty?

U výraznějších nadbytků je těch operací, které pacienta čekají, více. Začínáme zpravidla těmi, kde je problém největší. Některé zákroky lze kombinovat, třeba paže s prsy. Časový odstup od operací doporučujeme delší než 3 měsíce, aby byl pacient po stránce fyzické připraven podtsoupit další zákrok. Neexistuje nějaký přesný harmonogram, který by byl univerzální pro každého.

Většina zákroků je kombinací liposukce a samotného operačního zákroku (např. liposukce + abdominoplastika) – provádí se takové zákroky současně? Kdy je nutná tato kombinace?

Kombinace liposukce s odstraněním nadbytků kůže je vhodná u plastik paží, vnitřních stehen, břicha. Tímto způsobem je pak možno výrazně redukovat počet komplikací, pokud toto provádí chirurg, který je seznámen s technikou těchto operací. Důvodem nižšího počtu komplikací je to, že není nutno provádět tak velké podminování kůže, a přesto uzavírat rány pod přiměřeným tahem, aby se dosáhlo co nejlepších tvarových výsledků.

Někdy je možno odsátý tuk využít třeba k augmentaci v obličeji, prsů či na hýždích nebo ke korekci po předchozím zákroku.

Co má pacient představit pod pojmem "podminování" kůže? Co to znamená?

To znamená, že kůže se odpreparuje od spodiny/ nejčastěji svalové/ do určité vzdálenosti od vedeného řezu. Čím je toto podminování větší, tím je riziko vzniku komplikací větší.

Pro české lékaře jste pořádal workshop se specialistou na problematiku pacientů po velkém váhovém úbytku, prof. Dr. Josephem P. Hunstadem – jaké novinky vám představil?

Provedli jsme s prof. Josephem Hunstedem dvě operace, plastiku vnitřních stehen a paží, právě s odsátím tuku, což pro mnohé české lékaře byla úplná novinka. My takto již operace delší dobu provádíme. Dále nám pak prof. Joseph Hunsted ukázal, jak odstraňuje nadbytky v oblasti zad, aby jizva byla schována do podprsenky a jak dosahnout  nejlepších výsledků v oblasti hýždí kombinací liposukce a augmentace hýžďové oblasti vlastním materiálem.

Metoda prof. Hunsteda je hlavně přínosná v tom, že žádné podminování (viz předešlá otázka) není nutné. A pomáhá snižovat možné komplikace.

INBOX)17029171
Operace vnitřních stehen vedená prof. Hustadem za spolupráce prim. MUDr. Maříka a MUDr. Kuriala.

Když jste zmínil o možných komplikacích. Kdy jsou komplikace častější, při operaci stehen či paží? A o kolik procent se sníží možné riziko, pokud se používá metoda prof. Hunsteda?

Procentuálně vyčíslit komplikace je u plastiky vnitřních stehen a paží problematické, obzvláště u raných komplikací. Pokud se operuje klasicky, tak na pažích je toto riziko malé, ale na stehnech určitě okolo 30 %. Soubory těchto pacientů nejsou velké, ale metodou profesora Hunsteda je možno snížit komplikace na 10 % .

Co se týče tvarových problémů a dlouhodobých výsledků, tak je to obdobně jako u raných komplikací.

Jsou některé tyto zákroky placeny ze zdravotního pojištění?

Na našem oddělení v Českých Budějovicích a na privátní klinice v Hluboké nad Vltavou tyto zákroky provádíme jen jako placený zákrok. Myslím, že z peněz daňových poplatniků by tyto operace neměly být placeny. Pro zajímavost u nás tyto operace stále stojí 5-10x méně než v západní Evropě či USA. 

Toužíte o odstranění kůže pomocí abdominoplastiky a stále váháte?
Podívejte se na hodnocení pacientů, kteří mají abdominoplastiku již za sebou >>

Aktualizováno: 4.12.2018

Autor

Předseda Společnosti estetické chirurgie ČLS JEP. Národní sekretář ISAPS. Ročně provede vice než 700 estetických operací. Přednášel opakovaně výsledky své práce i mimo ČR např. ve Finsku ,Brazilii či v USA.Organizuje každoročně CBC v Hluboké nad Vltavou se světovými špičkami v oboru. pl.chirurgie.

Abdominoplastika (Operace břicha) - Novinky

Diskuze k tématu

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní