Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 18. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je kryolipolýza?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na kryolipolýzu?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem a jak se na zákrok připravit?
 • Jak se provádí kryolipolýza?
 • Výhody kryolipolýzy
 • Doba rekonvalescence a průběh zotavení po kryolipolýze
 • Výsledky kryolipolýzy
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Většina z nás dobře ví, jak těžké může být shodit nevzhledné „špíčky“ na určitých místech na našem těle, a to i přestože se stravujeme zdravě a cvičíme pravidelně. S takovými zásobami nahromaděného tuku nám však může pomoci metoda s názvem kryolipolýza, která je schopna odstranit tvrdošíjný tuk z takřka všech možných oblastí těla - břicha, boků, hýždí, ale i vnitřních i vnějších stran stehen a paží. Kryolipolýza je efektivní a bezpečné ošetření, při němž se zbavíte nadbytečných tukových zásob přirozeným způsobem a bez anestezie.

Přístroj na kryolipolýzu

Kryolipolýza používá k odstranění tuku působení chladu

Co je kryolipolýza?

Jak uvádí Americká společnost plastických chirurgů, kryolipolýza, která se někdy označuje také jako „CoolSculpting“, používá k rozpadu tukových buněk nízkou teplotu. Tukové buňky jsou na rozdíl od jiných typů buněk zvláště citlivé na působení chladu. Při kryolipolýze sice tukové buňky zmrznou, kůže a další tkáně jsou však chráněny. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších neinvazivních procedur používaných k redukci tuku, s více než 450 000 ošetřeními po celém světě.

Ošetření se používá úspěšně k odstranění celulitidy na různých částech těla. Jedná se o vhodnou alternativu liposukce pro ty, kteří si přeji modelovat své tělo a na některých místech se jim to zkrátka nedaří.

V současné době je možné podstoupit kryolipolýzu různými druhy přístrojů. V České republice používají kliniky estetické medicíny řadu produktů, z nichž některé jsou uvedeny níže:

 • Zeltiq Coolsculpting®
 • CoolTech
 • LipoCryo™
 • CryoVAC Prestige

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na kryolipolýzu?

V případě, že byste se rádi zbavili tukových polštářků umístěných v problematických partiích vašeho těla, kryolipolýza může být vhodným řešením právě pro vás. Nejedná se o metodu redukce hmotnosti, ale o způsob modelace a zlepšení tvaru těla a odstranění lokálně nahromaděného tuku. Jestli cvičíte a stravujete se zdravým způsobem, ale stále nevnímáte výsledky v určitých oblastech či na vzhledu celulitidy, jste vhodným kandidátem pro toto ošetření. Ošetření mohou podstoupit muži i ženy.

Už jste slyšeli také o lipolýze? Injekční lipolýza je ideální například k odstranění podbradku.

Přístroj Coolsculpting

Jeden z přístrojů na kryolipolýzu

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Výběr vhodného lékaře by měl probíhat nejen na bázi dobrých zkušeností či referencí týkajících se konkrétního odborníka, ale též se doporučuje svěřit se do rukou specialisty, který pracuje s originálními licencovanými přístroji na kryolipolýzu. V opačném případě totiž vzniká riziko, že na výsledky, ve které jste doufali, budete čekat marně.

Výsledek kryolipolýzy

Foto od kliniky Mediestetik

Jak probíhá první schůzka s lékařem a jak se na zákrok připravit?

Klinika Medicom uvádí, že stejně tak, jako před zákrokem liposukce, před kryolipolýzovým ošetřením vás bude čekat konzultace s odborníkem. V rámci této konzultace se budete moci ptát na všechny otázky, které vás ohledně tohoto zákroku zajímají.

Před kryolipolýzou není potřeba žádná speciální příprava. Připravit se můžete stejně, jako když jdete na prohlídku ke svému praktickému lékaři. Jde především o to, abyste se cítili komfortně a čistě, jelikož budete ošetřované partie před lékařem odhalovat.

Kryolipolýza

Pacienti mohou v průběhu procedury relaxovat

Jak se provádí kryolipolýza?

Americká asociace plastických chirurgů uvádí, že po posouzení velikosti a tvaru lokálně nahromaděného tuku v ošetřované části těla je vybrán aplikátor vhodné velikosti a zakřivení. Ošetřovaná oblast je označena, aby lékař věděl, kam bude umístěn aplikátor. Na kůži je umístěna gelová podložka, která pokožku chrání. Aplikátor je přiložen na depozit tuku a saje ho směrem dovnitř aplikátoru. Po přiložení aplikátoru teplota uvnitř klesá a oblast se tak znecitliví. Pacienti někdy pociťují v oblasti nepříjemný tlak, tento pocit však zmizí během několika minut, jakmile je oblast znecitlivěná.

Pacienti mohou během ošetření sledovat televizi, používat svůj mobil nebo číst. Zhruba po hodině se přístroj vypne a oblast se masíruje, což může zlepšit konečné výsledky.

Po zákroku jsou tukové buňky postupně během 4-6 měsíců vylučovány z těla ven lymfatickým systémem a jsou tak definitivně odstraněny

Pacientka ošetřovaná kryolipolýzovým přístrojem

Kryolipolýza má pro pacienty mnoho výhod

Výhody kryolipolýzy

Kryolipolýza se stala velmi populárním ošetřením po celém světě díky svým nesporným výhodám:

 • Bezbolestné ošetření
 • Bez nutnosti rekonvalescence
 • Bez omezení každodenních činností
 • Efekt je viditelný už od jednoho ošetření
 • Neinvazivní liposukce
Aktivní život ženy

Ke každodenním činnostem se můžete vrátit prakticky ihned

Doba rekonvalescence a průběh zotavení po kryolipolýze

Kryolipolýza je ambulantní zákrok, jehož doba rekonvalescence je prakticky nulová.

Ihned po ošetření se budete moci vrátit k běžným každodenním činnostem, omezení se nevztahují ani na sportovní aktivity.

Výsledek kryolipolýzy

Foto od kliniky Mediestetik

Výsledky kryolipolýzy

Po ošetření se budou tukové buňky rozpadat po dobu několika měsíců, a proto nepředstavují zátěž pro vaše tělo. Podle MUDr. Gabriely Chaloupkové jsou první výsledky viditelné již po dvou týdnech, konečný efekt budete moci pozorovat do 2-3 měsíců po ošetření (50% efektu).

Tukové buňky jsou v rámci kryolipolýzy odstraněny navždy, a proto je v mnoha případech dostačující pouze jedno ošetření. V případě, že jsou lokální zásoby tuku větší, je možné ošetření podstoupit opakovaně, a to cca po dvou měsících (pokud se jedná o stejnou partii těla).

Kryolipolýza je účinná a bezbolestná liposukce zmrazením tukových buněk, která vás zbaví nechtěného tuku na problematických partií, a to i tehdy, kdy jiné metody nepomáhají. Zmrazení tukových buněk patří mezi nejefektivnější metody hubnutí.

Výsledek kryolipolýzy

Foto od Brandeis Clinic

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Jak zmiňuje Americká asociace plastických chirurgů, šance vzniku komplikací u kryolipolýzy je malá, zatímco míra spokojenosti pacientů vysoká. Jedná se o obecně bezpečnou proceduru. Existuje určité riziko vzniku nepravidelností a asymetrie tkání a velmi ojedinělý vedlejší účinek (u méně než 1% pacientů) představuje paradoxní hyperplázie tukových buněk, což znamená náhlé zvýšení počtu tukových buněk.

Podle americké Med Spa asociace patří mezi kontraindikace kryolipolýzy například:

 • těhotenství a kojení
 • otevřené nebo infikované rány
 • nedávná operace nebo jizva v místě ošetření
 • kožní stavy jako je ekzém, dermatitida či vyrážka
 • jakákoliv aktivní implantovaná zařízení (defibrilátory, kardiostimulátory)

Časté otázky

 • Mohu kryolipolýzu absolvovat opakovaně? Ano, kryolipolýzu můžete zopakovat, pokud chcete dosáhnout ještě výraznějších výsledků. Avšak viditelný rozdíl pocítíte již po jednom ošetření.
 • Odstraňuje kryolipolýza i celulitidu? Kryolipolýza působí na podkožní tuk, a tedy zlepšuje i stav celulitidy.
 • Mohu díky kryolipolýze hodně zhubnout? Kryolipolýza je vhodná pro ty, kteří se i přes cvičení a zdravý jídelníček nemohou zbavit tuku na určitých částech těla. Není spojená s radikální redukcí hmotnosti, ale spíše s vymodelováním těla tak, jak si přejete.
 • Za jak dlouho po ošetření uvidím výsledky? První výsledky jsou viditelné již po zhruba 2-3 týdnech. Finální výsledek pak budete moci pozorovat po několika měsících.
 • Jak mohu dopomoci lepším výsledkům kryolipolýzy? K dosažení lepších výsledků může pomoci, když budete cvičit a dodržovat zdravé stravovací návyky.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."