Abdominoplastika, plastika břicha pomůže, kde cvičení selhalo

Autor:

Plastika břicha vás může zbavit nehezkého převislého břicha a nadměrných tukových zásob v této oblasti.

Plastickou operací břicha lze zastavit i povolování břišní stěny a skutečně významně domodelovat středovou oblast těla. Na podrobnosti tak složitého zákroku jsme se zeptali primáře oddělení plastické chirurgie MUDr. Michala Šamudovského.

Jak operace probíhá?

Chirurgický výkon je prováděn v celkové anestezii s relaxací svalů. Nejčastěji chirurg provede dlouhý řez od jedné lopaty pánevní kosti ke druhé, těsně nad stydkou kostí. Dále oddělí kůži od břišní stěny, přetáhne ji směrem k žebrům, nadzvedne rozsáhlou volně visící kůži a odkryje přímé svaly břicha. Tyto svaly jsou zpevněny přitažením k sobě a sešity do jejich nové pozice. To zajistí zpevnění břišní stěny a zúžení obvodu v pase. Přebývající kůže je poté stažena dolů a odstraněna. Pro nový pupek je proříznut otvor, do kterého je pupek fixován stehy.

Jaké stehy se používají?

Operační rána se uzavírá v několika vrstvách, většinou vstřebatelnými stehy, pod kůži se pak vkládají sací drény a břišní stěna se odlehčuje kompresní bandáží. Tu doporučujeme nosit jeden měsíc.

Jak dlouho operace trvá?

Kompletní plastika břicha obvykle zabere dvě a více hodin, v závislosti na rozsahu zákroku. K dosažení co nejlepších výsledků může chirurg také užít liposukci jako součást abdominoplastiky.

Co čeká klienta před zákrokem?

Nezbytná je osobní konzultace s plastickým chirurgem, který bude zákrok provádět. Ten po důkladném pohovoru s klientem upřesní operační postup a klienta o všem potřebném náležitě poučí. Součástí úspěšného výkonu je i kvalitní předoperační vyšetření provedené internistou, který musí potvrdit zdravotní stav klienta před celkovou anestezií.

Jsou nějaká speciální omezení a doporučení, které je nutné před operací dodržovat?

Samozřejmě platí všechna pravidla jako před kterýmkoli jiným operačním zákrokem. Specifické pro abdominoplastiku je snad jen to, že je nutné se ráno před výkonem důkladně vyprázdnit. Pokud s tím má klient problémy, poradí se s lékařem při konzultaci a užije předepsané laxativum. Nezbytné je předem vyzkoušet speciální prádlo, které bude nezbytnou součástí klientova pooperačního období. Součástí předoperační hygieny je důkladná desinfekce pupíku a oholení ohanbí.

Jaký režim následuje po výkonu?

Klient zůstává na klinice zpravidla jednu až dvě noci. Při prvním převazu je provedena toaleta pooperační rány dezinfekčním prostředkem, odstraní se případně zavedené drény a operační rány jsou nově kryty sterilním obvazem. Následně je oblečeno elastické prádlo. Tento typ výkonu je poměrně bolestivý, zejména při pohybu, a speciální prádlo pomáhá bolest zmírňovat a usnadňuje i hojení. Klient je o jeho nošení poučen. Během prvního měsíce po operaci je snímáno pouze po nezbytně nutnou dobu při osobní hygieně. Je vhodné nosit ho několik měsíců po výkonu. Zcela zásadní je vyhnout se naprosto fyzickým aktivitám, nošení těžkých břemen. Doporučuje se klidový režim.

Za jak dlouho se dostaví výsledný efekt?

Celkový výsledný efekt se dostaví zpravidla několik měsíců po výkonu. Do běžného režimu se klient může zařadit při nekomplikovaném pooperačním průběhu po několika týdnech po operaci. Plná fyzická zátěž je však možná nejdříve s odstupem několika měsíců od data operace.

Děkuji za rozhovor.

Aktualizováno: 4.12.2018

Abdominoplastika (Operace břicha) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní