Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 25. 8. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Odstranění strií
 • Léčba strií
 • Odstranění strií po porodu
 • Metody odstranění strií
 • Odstranění strií laserem
 • Odstranění strií pomocí laseru Palomar StarLux 500
 • Odstranění strií pomocí Acoustic Wave Treatment
 • Odstranění strií pomocí eMatrix
 • Cena za odstranění strií laserem
 • Často kladené otázky

Úvod

Jak odstranit strie? Na výběr jsou invazivní či neinvazivní zákroky. Léčba strií není jednoduchá. Viditelnost jizev lze však zmírnit různými metodami. Jaké odstranění strií je nejúčinnější? Tyto drobné linie na povrchu kůže trápí nejen ženy, ale i muže. Nejčastěji postiženými místy bývá břicho, prsa, stehna a boky, mohou se však objevit i na dalších částech těla.

Jak odstranit jizvy? Fotky před a op laserovém ošetření (soukromý archiv kliniky)

Jak odstranit jizvy? Fotky před a po laserovém ošetření (soukromý archiv BcD Clinic)

Odstranění strií

Strie jsou drobné prasklinky na kůži o různé šířce i délce. Vystouplé nebo propadlé jizvy vznikají narušením kůže vlivem velkého napínání. Nejčastěji se objevují u žen v těhotenství, při rychlém nárůstu váhy, nebo u mužů při tvorbě svalové hmoty.

Léčba strií může trvat dlouho, proto je lepší vhodná prevence, aby se jizvičky raději neobjevily. Záleží na kvalitě pokožky a genetických predispozicích, ale vhodnou prevencí je životospráva, dostatek vitamínů, masáže pokožky a správná péče kosmetikou. Jak odstranit strie, když se objeví?

Léčba strií

Navštivte odborného dermatologa

Léčba strií

Samotná léčba strií probíhá v několika krocích. Jako první z nich je návštěva u odborného dermatologa, který se vás zeptá na tyto otázky:

 • Kdy se strie objevily.
 • Jestli máte za sebou už nějakou léčbu strií.
 • Jaký je váš zdravotní stav.
 • Máte-li alergie, které by léčbu strií mohly ovlivnit.
 • Jaké léky užíváte pravidelně.

Následně si všechny jizvičky (strie) prohlédne a probere s vámi vhodné metody odstranění strií. Ideální bývá kombinace zákroků, aby výsledek léčby strií byl co nejlepší.

Co je důležité při léčbě strií? Chránit ošetřované místo před sluncem po dobu až pěti měsíců od posledního ošetření.

Fotky před a po odstřnění strií (soukromý archiv lékaře)

Fotky před a po odstřnění strií (MUDr. Martin Molitor PhD.)

Odstranění strií po porodu

Ženy nejčastěji řeší odstranění strií po porodu. Prevencí by měla být dostatečná péče o kůži vhodnými krémy a olejíčky na strie, které zlepšují elasticitu pokožky. V boji proti striím je právě prevence zásadní.

Tlak na kůži rostoucího bříška je velký, proto je vznik strií velmi pravděpodobný i přes veškerou péči. Na odstranění strií laserem je možné jít okamžitě po šestinedělí. Čerstvé strie se vyhlazují nejlépe. Léčbu byste tak měli zahájit co nejdříve.

Typy metody odstranění strií

Lékař vám pomůže vybrat nejvhodnější metodu

Metody odstranění strií

Jaké jsou metody odstranění strií? Na výběr jsou invazivní i neinvazivní zákroky. Obecně platí, že čím čerstvější strii laserem ošetříte, tím snáz ji odstraníte. Staré a světlé jizvičky se odstraňují hůř.

Odstranění strií laserem: Intenzivní pulzní světlo je neinvazivní metodou odstranění strií. Laser stimuluje pokožku k tvorbě kolagenu. Doporučuje se 10-12 opakování. Kromě léčby strií lze také za pomoci laseru odstranit nežádoucí tetování.

Odstranění strií akustickou rázovou vlnou: Neinvazivní odstranění strií. Využívá se i jako prevence jejich vzniku. Zvyšuje cirkulaci krve, stimuluje lymfy a uvolňuje tuhou tkáň. Doporučuje se 10-15 opakování.

Odstranění strií radiofrekvencí: Radiofrekvence je neinvazivní metoda. Hloubkově působí na tkáně. Počet opakování odstranění strií radiofrekvencí záleží na velikosti postiženého místa.

Odstranění strií mikrodermabrazí: Neinvazivní ošetření strií. Kůže se zjemňuje, regeneruje a stimuluje k tvorbě nových kolagenních vláken. Ošetření stahuje póry a redukuje strie. Doporučuje se 6-10 opakování.

Abdominoplastika: Svým způsobem je také metodou odstranění strií. Jedná se o invazivní zákrok, kdy se odstraňuje přebytečná kůže po výrazném zhubnutí, tím pádem je pokožka se striemi odstraněna. Využívá se pro oblast břicha.

Navštivte odborného lékaře. Ten na základě konzultace vám doporučí nejvhodnější řešení k odstranění strií.

Fotky před a po odstranění strií na břiše (soukromý archiv kliniky)

Fotky před a po odstranění strií na břiše (soukromý archiv Amaryllis Centrum Praha)

Odstranění strií laserem

Na jakém principu funguje laserové odstranění jizev (strií) laserem? Laser stimuluje tkáň a vyvolá tak efekt smrštění jizvičky. Laser na strie vyhlazuje nerovnosti. Paprsky stimulují povolená kolagenová vlákna. Po ošetření je pokožka pružnější a svěžejší.

Odstranění strií laserem nebolí a ošetření trvá jen několik desítek minut (v závislosti na ošetřované ploše). Není nutná žádná rekonvalescence a výsledky jsou vidět okamžitě po ošetření. Konečný efekt je patrný po 28 dnech, kdy se pokožka běžně regeneruje. Počet opakování stanoví dermatolog podle množství a velikosti strií.

Z jakých partii lze odstranit strie laserem? Prakticky kdekoliv. Nejčastěji se ošetření provádí na břiše, stehnech, hýždích, ramenou a prsou.

Laserové odstranění strií:

 • laser na strie PALOMAR®
 • laser na strie Vbeam
 • laser na strie Smoothbeam
 • laser na stire GentleYAG
Nejběžnější metody odstranění strií

Vyzkoušet můžete laser Palomar StarLux 500

Odstranění strií pomocí laseru Palomar StarLux 500

Jde o vysoce výkonný přístroj, který je založený na technologii intenzivního pulzního světla (IPL). Nabízí efektivní odstranění strií, ale také jizev po akné, léčbu akné, odstranění pigmentových skvrn, pih, žilek v obličeji a dalších problematických partií kůže. Tento laser je určen ke korekci vrásek i odstraňování chloupků. Navíc díky vyspělé efektivní technologii kontaktního chlazení je bolest zcela minimální.

Pro jednotlivé aplikace se používají výměnné nástavné hlavice, čímž se rozšiřuje možnost léčby různých oblastí a různé problematiky jedním přístrojem. Což znamená i lepší cenovou dostupnost.

Strie: odstranění Acoustic Wave Treatment

Zbavte se strií

Odstranění strií pomocí Acoustic Wave Treatment

Acoustic Wave Treatment (AWT) pracuje na principu akustické vlny, efektivně se užívá také ke zpevňování vaziva a odstranění celulitidy. Zákrok je bezbolestný, trvá zhruba 30 minut, je třeba jej několikrát opakovat k dosažení očekáváného výsledku. Akustická rázová vlna naruší ztvrdlou méněcennou tkáň strií a podpoří tvorbu kolagenu.

Kontraindikací je akutní zánětlivé nebo nádorové onemocnění, implantáty v místě aplikace a relativně i těhotenství. Odstranění strií se provádí speciální sondou. Bezprostředně po odstranění strií je možné vrátit se k běžným aktivitám. První výsledky jsou viditelné po 3-4 sezeních a postupně se několik týdnů zlepšují. Doporučený počet sezení je obvykle 10-15, po čase lze ošetření zopakovat.

Brandeis Clinic by Lucie Kalinová

Fotografie před a po ošetření (Brandeis Clinic by Lucie Kalinová)

Odstranění strií pomocí eMatrix

Metoda eMatrix spojuje laser a frakční laser. Paprsek je směřován hluboko do kůže, kde se rozšiřuje. Nezasahuje tak velkou plochu horní vrstvy kůže. Pokožka se vyhlazuje. Odstranění strií laserem eMatrix nebolí, pouze se může po ošetření objevit zarudnutí kůže. Ošetření trvá kolem 20 minut a doporučuje se ho alespoň 3x opakovat k dosažení co nejlepšího výsledku.

Odstranění strií laserem - cena

Cena za odstranění strií

Cena za odstranění strií laserem

Cena za laserové odstranění strií závisí na velikosti ošetřované plochy a také počtu opakování. Měli byste také počítat s tím, že řada klinik a pracovišť si účtuje cenu za vstupní vyšetření.

Konzultujte cenu za ošetření na portálu Estheticon a kontaktujte lékaře, kteří odstranění strií nabízejí. Můžete si od nich vyžádat cenovou nabídku. Cena by však neměla být rozhodujícím faktorem, důležité jsou také recenze předchozích pacientů, požádat můžete také o fotografie před a po ošetření.

Často kladené otázky

 • Jaké je nejvhodnější ošetření k odstranění strií? Vše závisí na typu strií. Pokud jsou strie červené, je možné využít například ošetření laserem. V případě bílých strií je jejich odstranění složitější. Poměrně uspokojivý efekt nabízí například tzv. mikrojehličková radiofrekvence, tato metoda dokáže proniknout do hlubších vrstev pokožky.
 • Dokáže tedy mikrojehličkování zcela odstranit strie? Úplné odstranění není možné, ale lze dosáhnout poměrně dobrých výsledků díky této technice stimulující kolagen.
 • Je možné strie „zamaskovat" opálením nebo pomocí samoopalovacích přípravků? Ne, strie se bohužel stanou viditelnějšími při opalování, neboť tato část pokožky neobsahuje melanin, takže strie budou tak ještě více zvýrazněny.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."