Modelace prsů – samostatně nebo s augmentací?

Autor:

Na tvaru a velikosti poprsí se podílí celá řada faktorů, například dědičné dispozice, kojení, těhotenství, ale i výrazné změny hmotnosti. Změny tvaru prsů lze dosáhnout samostatnou modelací nebo modelací spojenou s augmentací, kterou se zvětší současně velikost prsů.

Pokud se žena rozhoduje pro úpravu poprsí, je třeba, aby její očekávání byla realistická. Ženy často nemají představu o tom, do jaké míry pouhá modelace poprsí změní.  Může se tak poměrně snadno stát, že žena, která požadovala původně augmentaci, se spokojí s modelací, která prs pozvedne a opticky vyplní jeho objem.

Operačních technik je celá řada a je třeba, aby lékař přistupoval ke každé klientce individuálně. V případě samostatné modelace se obvykle používá klasický postup, kdy vzniká jizvička ve tvaru obráceného písmene „T“. Po klasické modelaci má prs hezký tvar již bezprostředně po operaci, ale konečné krásy dosáhne přibližně po 6 měsících, kdy jizvy postupně změknou, povolí a prs získá definitivní tvar. Modelace se některé pacientky obávají pro zpočátku nápadné jizvy. Tyto jizvy se po čase tak změní, že často nejsou téměř patrné a klientkám jen velmi zřídka vadí. Při modelaci také nedochází ke zmenšení prsů, jak si ženy často myslí.

kment-clz
MUDr. Libor Kment

Někteří chirurgové preferují modelační techniku, která se vyhýbá jizvičce v podprsní rýze.  Přesto, že jizva je pak pouze ve tvaru písmene „L“ a konečný výsledek může být také velice hezký, takto provedená jizva zůstává relativně dlouho nevzhledná a prs vyzrává do konečného tvaru delší dobu.

Dalším, poněkud nestandardním typem modelace je tzv. periareolární modelace, která má své indikace a je výhodné jí provádět například právě v kombinaci s augmentací.  Při této operaci vzniká jizva po celém okraji dvorce na rozhraní pigmentace. Jizva je zpočátku mírně nařasená, ale rychle se vyrovná a po několika měsících vybledne. Prs je nejprve v místě dvorce oploštělý, postupně se ale zakulatí a zejména při kombinaci s augmentací prsu silikonovým implantátem získá pěkný tvar v krátké době. Tento typ modelace se s výhodou používá také jednostranně pro vyrovnání asymetrií prsou.

Pro rozhodnutí, zda podstoupit pouze modelaci nebo modelaci spojenou s augmentací je důležitá představa klientky, ale také skutečné poměry určované tvarem a objemem prsů, kvalitou kůže, tvarem hrudníku a tělesnými proporcemi klientky. Je třeba myslet na to, že méně může znamenat více a i samotná modelace způsobí optické zvětšení objemu prsu, které může řada žen vnímat jako dostačující. Lépe je tedy dát na doporučení zkušeného chirurga, který vám pomůže splnit vaše očekávání a ochrání vás starostí při zbytečném použití implantátů.

Aktualizováno: 25.11.2011

Modelace prsou (Breast-lift) - Novinky

Chci zpět pevná prsa

Doc. MUDr. Jan Válka

Vy nám svěřujete svá přání a my je ochotně plníme. Jako třeba Janě, která zhubla 65 kg a chtěla zmenšit ňadra.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní