Mammaplastika: Krásná prsa

Mammaplastika je operace, která se provádí v případě, že dojde k velkému prověšení prsou. Zlepší jejich tvar i pevnost.

Je mnoho variant, jak lze modelaci prsou provést. Podívejme se, jaké možnosti nabízí plastická chirurgie.

Modelace prsů s použitím prsních implantátů

V případě, že dojde k výraznému úbytku nebo změně prsní tkáně, například po těhotenství, kojení, při rychlé změně tělesné hmotnosti apod., je možné chybějící tkáň vyplnit vložením vhodných prsních implantátů. Takto je možné prsy vymodelovat na požadovaný tvar i velikost.

Modelace prsů s redukcí prsní tkáně

Takzvaná redukční mammaplastika se provádí v případě, kdy je třeba naopak odstranit přebytečnou tkáň. Týká se zejména velkých prsů, které neodpovídají tělesným proporcím a jejich hmotnost je zdrojem zdravotních problémů, jako jsou například bolesti zad či hlavy.

Operaci lze provádět v různých fázích života ženy, nejčastěji ji však ženy vyhledávají po těhotenství, kojení a po menopauze. Ve všech případech se specialisté snaží vhodně zvolenou operační technikou neohrozit funkci mléčné žlázy.

Cesta k novým prsům

Mammaplastika se provádí v celkové anestézii. Délka výkonu je závislá na správné indikaci, zvoleném operačním postupu, velikosti operovaných prsů a požadovaném operačním výsledku. Na těchto věcech také závisí velikost, a tedy také viditelnost jizev, které po zákroku zůstanou. Jejich stav se dá významně ovlivnit vhodnou terapií, například intenzivním světlem Omnilux, případně po zhojení upravit laserem.

Po požadované úpravě tvaru prsů provede chirurg sešití operačních ran ve vrstvách. Současně zavede do každého operovaného prsu drén, který odvádí přebytečnou krev z operačních ran. Drén bývá vyndán v prvních pooperačních dnech po výkonu.

V bezprostředním pooperačním období je vhodná poloha v polosedě. Na klinice zůstává klientka zpravidla jednu až dvě noci. Záleží na celkovém stavu a pooperačním průběhu. Klientka dostává elastický návlek, který je vhodné nosit několik měsíců po výkonu. Ovlivňuje spolu s dodržováním dalších pokynů lékaře správný průběh hojení a celkový výsledný efekt operace.

Aktualizováno: 27.11.2011

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí   

Zákroky, na které se chystají ostatní