Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 5. 8. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je to microneedling?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na microneedling?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí microneedling?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po microneedlingu?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky microneedlingu
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Derma roller - microneedling na doma
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Profesionální microneedling je terapeutický nástroj pro léčbu stárnutí, jizev a vypadávání vlasů u mužů a žen. Profesionální procedura mikrojehličkování je vyvinuta pro stimulaci růstu nových kolagenových vláken v dermis, těsně pod povrchem pokožky. Microneedling je vhodný a účinný pro všechny typy pleti ke snížení jizev, strií, vrásek, celulitidy a obecně ke zlepšení tónu a textury pokožky a lze jej aplikovat všude na těle, aby se pleť zjemnila, napnula, vyhladila a omladila. Zákrok je minimálně invazivní.

Klinika estetické medicíny Petra Clinic

Výsledky mikrojehličkování (Klinika estetické medicíny Petra Clinic)

Co je to microneedling?

Mikroneedeling neboli mikrojehličkování je metoda ke zlepšení struktury a vzhledu kůže. Nejčastěji se mikrojehličkování používá k ošetření obličeje, když je potřeba zlepšit tonus a sjednotit vzhled kůže či zmenšit rozšířené póry, pigmentaci, jizvičky po akné a jiné nedokonalosti. Výhodou je, že ho můžeme použít pro všechny typy pleti i pro klienty s velmi tenkou kůží a v těsném okolí očí. Skvělých výsledků dosahuje i v oblasti kolem obočí, kde přirozeně zpevní pokožku. Využití není omezeno jen na obličej, mikrojehličkování se využívá i na hřbety rukou, krku, dekoltu, na strie, zjemnění jizev a při zvýšeném vypadávání vlasů. Lékařský mikroneedeling by měl provádět pouze lékař nebo proškolený zdravotnický pracovník, jen ti mohou pracovat ve vazivové vrstvě kůže, kde dochází k tvorbě nového kolagenu a efektivní regeneraci.

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na Mikrojehličkování, Microneedling?

Kdo je vhodný kandidát na mikrojehličkování

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na microneedling?

Mikroneedeling lze velmi efektivně využít k regeneraci a zlepšení vzhledu kůže, metoda je vhodná téměř pro všechny, s minimálními riziky. Tato terapeutická metoda má velmi široké spektrum aplikačních oblastí a používá se například při léčbě rozšířených pórů, pigmentových poruch, melasmy, strií, jizev, stárnutí kůže, ochablé pokožky, vypadávání vlasů a redukuje vrásky. Obecně lze tuto terapeutickou metodu použít na celé tělo, primárně se však provádí na oblasti obličeje a krku, dekoltu, pokožky hlavy, stehen a hýždí. Mikrojehličkování není vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem, akutním zánětem akné, při léčbě radioterapií či chemoterapií, herpesem, rakovinou kůže a v těhotenství. Vždy je nutné konzultovat s odborníkem, zda jste vhodným kandidátem.

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí mnoho odborníků, kteří ošetření mikrojehličkováním provádí. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat. Se specialistou detailně proberete postup zákroku, jaké výsledky lze po zákroku očekávat, následnou péči v době hojení i možné kontraindikace. Lékaře můžete vybírat dle recenzí a fotografií výsledků předchozích zákroků.

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Konzultace s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před zákrokem je nutná konzultace s lékařem či specialistou. Lékař má tak možnost posoudit, zda je tento typ zákroku vhodným řešením léčby Vašeho problému. Na schůzce proberete veškeré detaily. Pokyny lékaře je nutné dodržovat, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků.

Jak se připravit na zákrok?

Příprava na zákrok

Jak se připravit na zákrok?

Lékař bude chtít znát Vaši zdravotní anamnézu a posoudit tak, zda jste vhodným kandidátem k ošetření mikrojehličkováním. Pokud je Váš problém rozsáhlý, pro efektivní léčbu bude potřeba podstoupit několik aplikací. Před zákrokem dbejte pokynů ošetřujícího lékaře. Jako ke každému zákroku je dobré, pokud přijdete dobře psychicky naladěni s očekáváním dobrých výsledků. Po zákroku nepoužívejte žádný krém a taktéž dodržujte pokyny k rychlému zhojení.

Jak se provádí Mikrojehličkování, Microneedling?

Jak se provádí mikrojehličkování

Jak se provádí microneedling?

Drobné jehly generují nepatrné vpichy, které stimulují regeneraci pokožky a buněk a indukují produkci kyseliny hyaluronové a kolagenu. Jehličky jsou nasazeny na nástavec a s vysokou frekvencí jsou vysouvány do předem nastavené hloubky kůže. Tímto způsobem tvoří v kůži mikrotraumata a tím se spouští omlazovací procesy. Dochází tak k mechanické stimulaci vazivové vrstvy kůže.

Jedním z nejmodernějších přístrojů, které se používají na microneedling (mikrojehličková mezoterapie), je vibrační pero DermaPen. Toto automatické pero funguje na principu vysokofrekvenčních vpichů, kdy je schopno do kůže vpravit účinné látky nebo séra a podpořit tak vznik kolagenu a elastinu v pokožce. Výsledkem je revitalizovaná a sjednocená pleť.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výsledkem zákroku je zářivější a pevná zdravě vypadající pleť. Tato metoda je v několika posledních letech stále více využívaná, protože se jedná o relativně jednoduchý postup, který není finančně nákladný a je velice efektivní. Navíc ho většina lidí dobře snáší a pokožka se rychle regeneruje. Další výhodou zákroku je schopnost léčit lokalizované oblasti. Tato metoda je účinnou alternativou také pro pacienty s popáleninami s hypertrofickými jizvami.

Jak probíhá zotavení po Mikrojehličkování, Microneedlingu?

Zotavení po mikrojehličkování

Jak probíhá zotavení po microneedlingu?

Při zákroku dochází k bodovitému krvácení, kůže je po ošetření dva dny červená a oteklá. Po tuto dobu se nedoporučuje používat make-up a chodit do bazénu kvůli riziku infekce. Doporučuje se také vyhýbat prašným místům. Po zákroku je vhodné dále používat doporučená séra, která zvyšují efektivnost zákroku a v případě slunných dnů používat krém s ochranným faktorem. Efekt je viditelný zhruba za týden, ideální je v případě potřeby po 3 až 4 týdnech zákrok zopakovat a to především při větším poškození kůže, jako jsou jizvičky po akné nebo při ošetřování strií.

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Doba rekonvalescence

Po ošetření bude pokožka stále červená a citlivá jako při mírném spálení sluncem a ve vzácných případech způsobuje mírné modřinky, které v následujících dnech zmizí. Po zákroku se ošetřované oblasti zbytečně nedotýkejte. Druhý den můžete použít vhodný krém pro péči o pleť a také začít nanášet lehký make-up a rtěnku. Když se pokožka regeneruje, ošetřovaná oblast se může loupat, ale toto je součástí procesu hojení a je to zcela normální. Doba rekonvalescence je individuální, vždy záleží na rozsahu ošetření a zdravotním stavu pacienta.

Výsledky Mikrojehličkování, Microneedlingu

Výsledky mikrojehličkování

Výsledky microneedlingu

Zákrok přináší benefity jako je napnutá pokožka a viditelná redukce vrásek. Výsledky zákroku závisí na typu pleti a problému. Zákrok Vás zbaví jizev po akné, redukuje póry a zušlechťuje pokožku. Dobré výsledky můžete očekávat i při odstraňování strií. Po zákroku se dočkáte celkového omlazení pokožky.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Jedná se o bezpečnou metodu a zákrok Vás nevystavuje riziku pigmentace ani jizvení. Jehličky jsou velmi tenké a pomocí aplikačního pera je ošetření rychlé a přesné. Pro zvýšení komfortnosti lze použít znecitlivující krém před zákrokem, potom je ošetření zcela bezbolestné. Mezi nežádoucí účinky patří otok, nepohodlí v místě ošetření, zarudnutí, modřinky, suchá pokožka či odlupování kůže.

Derma roller - microneedling na doma

V případě, že byste si chtěli výhody mikrojehličkování vyzkoušet v domácím prostředí, je to možné za pomoci tzv. derma rolleru. Derma roller je speciální druh válečku s velkým množstvím mikrojehel vyrobených z lékařské oceli, který svým pohybem po pokožce vytváří velmi malé vpichy. Díky nim se účinné látky z krémů a sér dostanou hlouběji do kůže a působí tam, kde je to třeba. Na trhu jsou dostupné různé délky jehliček, pro domácí využití je nejvhodnější dermaroller s mikrojehličkami 0,2 - 0,5 mm.

Časté otázky

 • Lze podstoupit microneedling i v pokročilém věku? Mikrojehličkování je možné podstoupit v jakémkoliv věku, vždy je však nutná konzultace s lékařem. Odborník usoudí, zda jste pro zákrok vhodným kandidátem.
 • Je mikrojehličkování bolestivé? Mikrojehličkování není bolestivá záležitost, můžete cítit píchnutí, které je způsobeno vpichem jehly. Lze aplikovat znecitlivující krém a zákrok se tím stává zcela bezbolestný.
 • Lze mikrojehličkování použít na oční víčka? Ano, metoda mikrojehličkování lze použít i v těsném okolí očí.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."