Ověřil/a:
Specializuje se na stomatochirurgii, estetickou a laserovou medicínu. Věnuje se výzkumu v oblasti zubních implantátů a dentoalveolární chirurgie. Absolvoval řadu odborných stáží v zahraničí.
Aktualizováno: 29. 4. 2022

Navigace

 • Co je to nehtová plíseň?
 • Nehtová plíseň postihuje řadu lidí
 • Jak vybrat vhodného lékaře?
 • Pro koho je ošetření vhodné?
 • Jak probíhá příprava na zákrok?
 • Jak probíhá laserové odstranění plísní?
 • Hlavní přednosti laseru oproti jiným metodám léčby
 • Jak probíhá rekonvalescence?
 • Kontraindikace a rizika
 • Viditelnost efektu po zákroku a konečný efekt
 • Závěr
 • Časté otázky

Co je to nehtová plíseň?

Onychomykóza (mykoza nehtu) je plísňové onemocnění nehtových plotének a nehtových lůžek a jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění nehtů vůbec. Projevuje se ztluštěním nehtu, změnou barvy nehtu a případně jeho deformací. Nehet se postupem času stává křehčím, může dojít k částečnému ulomení. Postupem času může vlivem infekce dojít k zanícení kůže kolem nehtu, které je pro pacienta bolestivé. Nehtová plíseň obecně častěji vzniká na nehtech u nohou, ale může se vyskytnout i na rukou. Může se také objevit, pokud vás trápí zarostlý nehet.

Onychomykóza

Onychomykóza se projevuje změnou barvy nehtu, případně deformací

Nehtová plíseň postihuje řadu lidí

Trápí vás nehtová plíseň neboli onychomykóza? Tento nepříjemný problém v současné době trápí zhruba pětinu dospělých lidí, přesto u většiny z nich zůstává onychomykóza neléčená. Tradiční metody její léčby bývají totiž zdlouhavé. Povrchová aplikace léčebných přípravků má většinou pomalý účinek, v případě celkové protiplísňové léčby vzniká vyšší riziko vzniku nežádoucích vedlejších účinků. Nehtové plísně se však dnes můžete zbavit i použitím moderních metod, za pomoci laseru.

Onychomykóza

Váš lékař by měl mít vhodné vybavení ordinace pro laserovou léčbu

Jak vybrat vhodného lékaře?

Ujistěte se, že vámi vybraný lékař je zkušeným specialistou, který má k dispozici vhodné vybavení své ordinace (laserový přístroj určený k léčbě onychomykózy). Podívejte se na výsledky jeho práce, nejlépe na fotografie „před a po“, ze kterých můžete snadno zjistit, jak úspěšná byla léčba pod jeho vedením. Vzhledem k tomu, že je laserovou léčbu nehtové plísně možné doplnit podáváním léků, je vhodné zjistit, zda lékař takovou možnost také nabízí.

Pro koho je ošetření vhodné

Nejprve je potřeba podstoupit vyšetření

Pro koho je ošetření vhodné?

Ošetření je vhodné, pro ty, kteří trpí příznaky onychomykózy, tedy zesílením nehtu, změnou jeho zbarvení (bílé, žluté, až zelené) a lámáním, případně bolestivým zanícením kůže kolem něj. Je však nutné, aby vás lékař před začátkem léčby stanovil, že se opravdu jedná o tento typ onemocnění. Diagnóza se provádí za pomoci mykologického vyšetření, prostým okem si nemůžeme být jisti u všech „zakalených" nehtů. Zvláště je laserová léčba vhodná pro pacienty, kteří nemohou podstoupit systémovou léčbu zejména pro toxicitu vzhledem k játrům.

Onychomykóza

Na zákrok se nemusíte speciálně připravovat

Jak probíhá příprava na zákrok?

Na laserové ošetření nehtových plísní není potřeba žádná speciální příprava. Pro pacienta může být nejtěžším krokem překování svého ostychu a navštívení odborníka, který se léčbě tohoto problému věnuje. Zejména je nutné navštívit dermatologa s možností odeslat materiál do mykologické laboratoře, která zjistí, o jaký problém se doopravdy jedná.

Postup

Zákrok je bezbolestný a pro pacienta komfortní

Jak probíhá laserové odstranění plísní?

Víme-li, že se jedná opravdu o plíseň nehtů, pak se aplikuje laser během několika sekund. Laserové ošetření onychomykózy (plísňové onemocnění nehtů) spočívá v prohřátí nehtové ploténky a nehtu vysokovýkonným laserem v naprosto přesně dané dávce. Laserová hlavice projede povrch nehtu, zejména nehtové lůžko. Pro zákrok není potřeba anestézie. Teplo zabíjí plísně, dalším efektem je fotodisrupce plísní a selektivní fotoúčinek. Zákrok je bezbolestný a velice komfortní, v místě ošetření pocítíte jen mírné prohřátí. Většině pacientů (až 90 %) stačí ke zlepšení stavu jejich nehtů již jedno ošetření, v případech plísní rozsáhle zasaženého místa je nutné ho zopakovat 2x až 3x.

Hlavní přednosti oproti jiným metodám léčby

Laserová léčba bývá účinnější než topické způsoby léčby

Hlavní přednosti laseru oproti jiným metodám léčby

Laserové ošetření je účinnější než topické (místní) způsoby léčby, které jsou navíc pro pacienta komplikované – vyžadují každodenní péči. Podle studií je podobně účinná jako léčba systémová (perorálně přijímané léky), ta ale má vedlejší účinky na vnitřní orgány, zejména játra.

Laserová terapie je v současné době poměrně rozšířenou metodou léčby nehtové infekce, která má vysokou účinnost a nehtovou a kožní plíseň dokáže odstranit v rámci 1-2 ošetření. Další výhodou je rychlost ošetření – během 15-20 minut je možné ošetřit obě chodidla a bonusem pro pacienta je také celkově lepší vzhled nově narostlého nehtu.

Onychomykóza

Po zákroku je nutné dodržovat některá režimová opatření

Jak probíhá rekonvalescence?

Většinou nejsou u klienta žádné problémy či komplikace po zákroku. Celková obnova nehtu trvá zhruba 12-18 měsíců, ale již po ošetření začíná u pacienta růst nový nehet bez poškození. Abychom se vyvarovali reinfekce, je nutné dodržovat správnou hygienu, v bazénech a saunách nechodit bos, ale v přezůvkách, vždy mít svůj vlastní ručník, nosit ponožky vyrobené z bavlny a pravidelně dezinfikovat svou obuv. Některá pracoviště nabízejí dezinfekci bot a ponožek ihned po zákroku tak, aby byla zajištěna maximální úspěšnost léčby.

Onychomykóza

RIziko vzniku komplikací je obecně velmi malé

Kontraindikace a rizika

Při použití správné úrovně energie na postižené místo je riziko vzniku komplikací velmi malé. Tento zákrok vám pravděpodobně nebude možné indikovat v případě, že jste těhotná, trpíte epilepsií, dermatitidou, poruchou srážlivosti krve anebo vám bylo diagnostikováno onkologické onemocnění.

Amaryllis Centrum Praha

Fotografie od Amaryllis Centrum Praha

Viditelnost efektu po zákroku a konečný efekt

Efekt laserového ošetření se z pohledu pacienta jako u všech onychomykóz projeví po měsících po odrůstu části nehtu, celkový efekt za rok i déle – tak dlouho totiž roste nehet.

Co se týče délky efektu, tak pokud nedojde k reinfekci (k čemuž dojít může, například při nedodržení režimových opatření), pak je efekt trvalý.

Onychomykóza

Fotografie od Amarylis Centrum

Závěr

Laserová léčba onychomykózy představuje funkční alternativu ke známým způsobům ošetření za srovnatelnou cenu, šetrnější časově i k organismu, která je pro pacienta pohodlná a bezbolestná. Účinnost metody je také velmi vysoká, až 90 %. Jediným rizikem je léčebný neúspěch a nutnost využít jiné metody léčení. Muže postihuje častěji mykoza nohou i nehtů.

Časté otázky

 • Za jak dlouho uvidím efekt laserového ošetření na nehtu? Nový nehet, který vám začne růst, bude již zdravý, tedy bez infekce. Vše tedy záleží na tom, za jak dlouho celý postižený nehet odroste. Obvykle k tomu dochází cca po jednom roce od ošetření.
 • Jak zabránit tomu, aby se mi plíseň na nehty vrátila? Především je nutné minimalizovat pohyb bez obuvi ve vlhkém prostření (lázně, sauny, bazény). Dále se doporučuje na boty používat dezinfekci a nosit bavlněné ponožky.
 • Je ošetření bolestivé? Zákrok je obecně komfortní a bezbolestný, na místě, kde byl aplikován laser, dochází pouze k prohřátí tkáně. Není tedy nutná anestezie.
 • Je nutné zákrok opakovat? Obvykle je laserová léčba u pacientů úspěšná již po jednom ošetření, v některých případech je vhodné zákrok opakovat dvakrát až třikrát.
 • Lze urychlit léčení? Určitě pomáhá současně nasazená další léčba, pokud chce mít pacient jistotu – tedy jak lokální, která spočívá v místním používání vhodných léčebných přípravků, tak eventuelně celková, při níž pacient současně užívá vhodné medikamenty perorálně.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."