Specializuje se na stomatochirurgii, estetickou a laserovou medicínu. Věnuje se výzkumu v oblasti zubních implantátů a dentoalveolární chirurgie. Absolvoval řadu odborných stáží v zahraničí.
Aktualizace: 13. 1. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Pro koho je ošetření vhodné
 • Hlavní přednosti oproti jiným metodám léčby
 • Postup
 • Průběh
 • Rekonvalescence
 • Viditelnost efektu po zákroku
 • O zákroku
 • Jak urychlit léčení
 • Kontraindikace
 • Shnutí a závěr

Úvod

Laserové ošetření onychomykózy (plísně nehtů) spočívá v prohřátí nehtové ploténky a nehtu laserem v naprosto přesně dané dávce. Teplo zabíjí plísně, další efektem je fotodisrupce plísní a selektivní fotoúčinek. Ošetření musí být obvykle opakované 2-4x.

Pro koho je ošetření vhodné

Pro koho je ošetření vhodné

Pro koho je ošetření vhodné

Tak hlavně musí být mykologickým vyšetřením jasno, že se opravdu jedná o tento typ onemocnění, prostým okem si nemůžeme být jisti u všech "zakalených" nehtů. Zejména je vhodný pro pacienty, kteří nemohou podstoupit systémovou léčbu zejména pro toxicitu vzhledem k játrům. 

Ale uplatnit ji lze prakticky u všech pacientů.

Hlavní přednosti oproti jiným metodám léčby

Hlavní přednosti oproti jiným metodám léčby

Hlavní přednosti oproti jiným metodám léčby

Je účinnější, než topické (místní) způsoby léčby, které jsou navíc pro pacienta komplikované - každodenní péče. Podle prvních studií je podobně účinná jako léčba systémová (perorálně přijímané léky), ty ale mají vedlejší účinky na vnitřní orgány, zejména játra. 

Laserová terapie je však poměrně nová, finální srovnání je před námi a nerad bych vyvolával předčasný optimismus.

Postup

Postup

Postup

Víme-li, že se jedná opravdu o onychomykózu, pak další přípravy (jinde nutné změkčování) se aplikuje laser během několika sekund. 

Opakování terapie je zatím nejasné. My opakujeme léčbu po měsíci, některá pracoviště na světě po týdnu, jinde 3x týdně. 

Je to nová věc a na detailech se pracuje.

Průběh

Průběh

Průběh

Co je potřeba udělat před zákrokem
Zejména navštívit dermatologa s možností odeslat materiál do mykologické laboratoře, která zjistí o co se jedná.
Průběh zákroku
Laserová hlavice v rukách pacienta projede povrch nehtu, zejména lůžka. Nepatrně pálí, není potřeba anestézie.
Časová náročnost
Se vším všady trvá výkon jednotky minut, vlastní ošetření trvá v sekundách. Výkon vždy opakujeme alespoň dvakrát pro jistotu efektu (nehet odrůstá pomalu a celkový efekt není rychle patrný) - zpravidla ale vícekrát. Jsou kliniky na světě, které používají jednu vysokoenergetickou dávku tepla, to
se nám pro komplikace a bolest neosvědčilo.

Rekonvalescence

Většinou nejsou problémy vůbec žádné, jako by se nic nestalo. Ale už jsme zaznamenali po vysokých dávkách či příliš dlouhých pulsech zánět v okolí nehtu, který je nežádoucí.

Viditelnost efektu po zákroku

Efekt se z pohledu pacienta jako u všech onychomykóz projeví po měsících po odrůstu části nehtu, celkový efekt za rok i déle - tak dlouho roste nehet.

O zákroku

Délka efektu: Pokud nedojde k reinfekci (což samozřejmě dojít může), pak je efekt navždy.

Komplikace: Zejména při překročení použitých energií může dojít k zánětu až odumření nehtové ploténky.

Čeho se vyvarovat: Zejména je potřeba se vyvarovat všech možností reinfekce. Tedy ošetřit příslušnými spreji obuv, oděv, dávat si pozor na vlhké provozy typu lázní, sauna atd. (nosit tam přezůvky).

Jak urychlit léčení

Určitě pomáhá současně nasazená další léčba, pokud chce mít pacient jistotu - tedy jak lokální, tak ev. celková.

Kontraindikace

Nejsou zatím známy reálné kontraindikace ale metoda je testována teprve nízké jednotky let.

Shnutí a závěr

Jedná se funkční alternativu ke známým způsobům ošetření za srovnatelnou cenu, šetrnější časově i k organismu. Jediným rizikem je léčebný neúspěch a nutnost využít jiné metody léčení.

"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."