Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 12. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Jak chrápání vzniká?
 • Kdo je vhodným kandidátem
 • Jak vybrat vhodného lékaře?
 • Jak vypadá první schůzka s lékařem?
 • Před ošetřením
 • Jak se provádí odstranění chrápání laserem?
 • Jak probíhá zotavení po zákroku?
 • Rizika a kontraindikace
 • Konečný efekt zákroku
 • Další příčiny a možnosti léčby chrápání
 • Léčba chrápání u apnoiků
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Chrápání. Snad největší postrach společných ložnic. Tisíce zaručených domácích nápadů, jak se zbavit problému silně narušujícího soužití, spolehlivě selhává. Současné poznatky navíc ukazují, že chrápání může mít nejen vážné následky sociální, ale dokonce i zdravotní. Je možné chrápání odstranit? Jaké jsou jeho příčiny? Takové otázky si dnes a denně kladou všichni, jichž se tento problém týká či dotýká. Nejčastěji lze chrápání řešit laserovým zákrokem na měkkém patře (LAUP) eventuelně laserovým zprůchodněním nosu (LAMT).

Léčba chrápání

Chrápání vzniká při spánku kvůli chvění tkání dýchacích cest

Jak chrápání vzniká?

Chrápání je zvukový projev, který vzniká při spánku tak, že se při nádechu a výdechu rozechvějí tkáně dýchacích cest. Dochází tak současně k vibraci stěny hltanu, ale i měkkého patra a čípku.

V případě, že chrápání přeroste v opravdový problém, který obtěžuje vás i vaše okolí, jednou z možností je jeho laserové odstranění.

Léčba chrápání

Syndrom spánkové apnoe může mít vážnější zdravotní dopad

Kdo je vhodným kandidátem

Vhodným kandidátem je každý, kdo chrápe. Tento problém není sám o sobě nemocí, ale kosmetickou vadou se známými společenskými důsledky. Část chrápajících však má vážnější poruchu spánku. Jedná se o syndrom spánkové apnoe. Při něm dochází ve spánku k zástavám dýchání, což může mít pro nemocného vážný zdravotní dopad.

Podle MUDr. Václava Pavelce Ph.D. pacient trpí nejen chrápáním, ale i bolestmi hlavy, ranním pocitem nevyspání, nadměrnou denní spavostí, poruchami paměti, impotencí, vysokým krevním tlakem a podobně. Pečlivým vyšetřením dokážeme syndrom spánkové apnoe rozpoznat a následně i léčit. V ostatních případech je potřeba léčby dána především přáním pacienta řešit svůj společenský či kosmetický problém.

Léčba chrápání

Pokud si zvolíte zkušeného lékaře, budete s největší pravděpodobností v dobrých rukou

Jak vybrat vhodného lékaře?

Před tím, než se vydáte do ordinace lékaře, informujte se z dostupných zdrojů o dosavadní práci a zkušenostech ORL specialisty, kterého pro zákrok zvažujete. Lékař by měl mít zkušenost nejlépe s více metodami pro odstranění chrápání tak, aby vám případně mohl doporučit alternativní možnosti léčby.

V současné době lze mnoho informací získat na internetu, a to nejen z webových stránek kliniky či lékaře, ale též z recenzních webů. Zde jsou veřejně dostupné názory ostatních pacientů týkající se daného specialisty či konkrétního zákroku, díky nimž si můžete snáze zvolit vámi preferovaného lékaře.

Léčba chrápání

Na první schůzce vás lékař vyzpovídá a vyšetří vaši nosní i ústní dutinu

Jak vypadá první schůzka s lékařem?

První schůzka probíhá nejprve formou rozhovoru, kdy se vás lékař zeptá na všechny důležité otázky, které je před vyšetřením a samotným zákrokem třeba zodpovědět. Na vstupní konzultaci bude posléze vyšetřena vaše ústní i nosní dutina a případně bude doporučena monitorace vašeho spánku k vyloučení obstrukčního spánkového syndromu.

Mezi otázky, které můžete na první konzultaci čekat, patří:

 • Kdy jste poprvé začal/a chrápat?
 • Chrápete každou noc, nebo jen někdy?
 • Jak často se budíte během noci?
 • Jak hlasité je vaše chrápání?
 • Dusíte se nebo lapáte po dechu ve spánku?
 • Máte nějaké další symptomy během dne, například ospalost?
Léčba chrápání

Pro vyloučení spánkové apnoe může být monitorován váš spánek

Před ošetřením

Jak uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D., každému zákroku musí předcházet vyšetření odborníkem ORL, který je zároveň chirurgem a má zkušenost nejen s laserovou ale i jinou léčbou chrápání. Jen tak je zaručena volba nejvhodnějšího postupu. Před ošetřením váš lékař nejprve zhodnotí stav vaší ústní dutiny. Velmi důležité je také vyšetření dutiny nosní, je totiž možné, že problém tkví v její neprůchodnosti. Před zákrokem také může být spánek blíže sledován za pomoci spánkového monitoru, a to obvykle během jedné noci. Díky tomu pak může specialista lépe vyhodnotit vhodnost zvažované metody pro léčbu chrápání a též vyloučit syndrom spánkové apnoe, která se s metodou LAUP neslučuje.

Léčba chrápání

Laserový zákrok na patře je bezbolestný a s minimálním krvácením

Jak se provádí odstranění chrápání laserem?

Zákrok je prováděn v místním umrtvení, a to většinou ambulantně. Průběh zákroku je bezbolestný, bezproblémový a s minimálním krvácením. Při operaci je vytvořeno nové patro včetně čípku, následné hojení pak vede k jejich zpevnění. Celé ošetření trvá zhruba 20 minut a pacient hned poté odchází domů.

Moderní laserová operace nabízí rychlejší rekonvalescenci pacienta

Moderní laserová technika nabízí rychlejší rekonvalescenci pacienta

Jak probíhá zotavení po zákroku?

Pooperační období bývá spojeno s bolestí či pocity tlaku v krku, které tlumíme analgetiky. Intenzita bolestí, a hlavně doba jejich trvání dle MUDr. Václava Pavelce Ph.D. závisí na typu použitého laseru. Obvykle můžete počítat s bolestmi podobnými angíně po dobu dvou až tří týdnů. Po tuto dobu se doporučuje konzumace měkké a nedráždivé stravy.

Pokud má pracoviště špičkovou laserovou techniku, pak může nabídnout příznivý pooperační průběh, zvláště pak snížení bolesti a rychlejší hojení. Během několika dnů se většina nemocných vrací do práce.

Laserový zákrok proti chrápání je rozšířený mezi primárními ronchopaty

Laserový zákrok proti chrápání je rozšířený mezi primárními ronchopaty

Rizika a kontraindikace

Laserový zákrok proti chrápání na měkkém patře (LAUP) má obecně vysokou úspěšnost a malé riziko vzniku komplikací. Také proto se jedná velmi rozšířenou metodu po celém světě, především u pacientů s běžným chrápáním (tzv. primární ronchopaté). Tato metoda odstranění chrápání se obecně nedoporučuje obézním pacientům ani apnoikům.

Úspěšnost léčby je vysoká - až 90%

Úspěšnost léčby je vysoká - až 90%

Konečný efekt zákroku

Konečný efekt, který hodnotíme až po několika týdnech, je ve většině případů velmi dobrý a dlouhodobý.

Úspěšnost léčby je velmi vysoká, až u 90 procent všech pacientů dochází ke snížení intenzity chrápání nebo k jeho úplnému vymizení.

Chrápání může mít různé příčiny

Chrápání může mít různé příčiny a tudíž možnosti léčby

Další příčiny a možnosti léčby chrápání

Proti běžnému chrápání mohou některým pacientům před tím, než vyhledají pomoc chirurga, pomoci obecná doporučení, mezi které patří například redukce nadváhy nebo vysazení alkoholu či prášků na spaní. V případě, že se problém nachází v neprůchodné nosní přepážce, přichází na řadu možnost její plastiky či léčby nosních polypů. U některých pacientů může pomoci odstranění krčních či nosních mandlí, u jiných má chrápání na vině chronická rýma, kterou lze též léčit laserem.

Spánkovou apnoe lze léčit například za pomoci dýchacího přístroje

Spánkovou apnoe lze léčit například za pomoci dýchacího přístroje

Léčba chrápání u apnoiků

U pacientů s apnoickým syndromem je léčba komplexní a zahrnuje několik lékařských oborů. Kromě vyšetření na ORL oddělení vás bude čekat také návštěva na plicním nebo neurologickém, někdy též kardiologickém oddělení. Spánkovou apnoe lze léčit několika způsoby, za pomoci dýchacího přístroje, ústního aparátku, plazmou nebo poziční terapií. Například CPAP je účinný ventilátor používaný při léčbě spánkové apnoe, který žene přes masku vzduch pod tlakem do dýchacích cest tak, aby dýchací cesty zůstaly v noci otevřené.

Časté otázky

 • Je zákrok prováděn v celkové anestezii? Nikoliv, laserový zákrok k odstranění chrápání je prováděn ambulantně, v anestezii lokální.
 • Jaká je šance, že chrápání zcela vymizí? Laserový zákrok je obecně velmi efektivní, až v 90 % případů znamená zlepšení či kompletní odstranění běžného chrápání.
 • Jaký je rozdíl mezi syndromem spánkové apnoe a chrápáním? U apnoiků dochází při spaní nejen ke chrápání, ale i k zástavám dechu, což může vést k dalším zdravotním potížím pacienta. Léčba spánkové aponoe se od léčby běžného chrápání liší, a proto je nutné nejprve zjistit jeho příčinu.
 • Jak dlouho vydrží výsledek zákroku LAUP? Výsledky laserového zákroku jsou zpravidla dlouhodobého rázu.
 • Jak dlouho budu mít bolesti při polykání? Tato doba je velmi individuální a záleží i na druhu použitého laseru, proto počítejte s bolestí a diskomfortem po dobu 10 dnů až tří týdnů.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."