Plastická operace prsou? Ano, ale s rozmyslem

Plastická operace prsou? Ano, ale s rozmyslem
Klinika specializující se na zákroky plastické chirurgie a korektivní dermatologie. Postarají se zde o vás zkušení profesionálové v oboru. Na klinice se ročně provedeno tisíce zákroků.
Vytvořeno: 23. 3. 2015 · Aktualizace: 11. 11. 2020

Chirurgické zvětšení prsou je celosvětově jedním z nejžádanějších estetických zákroků. To, že i české ženy ve velké míře vzhled svých prsou řeší, potvrdil nedávný průzkum agentury STEM/MARK, ze kterého vyplývá, že o plastické operaci prsou již někdy uvažovala celá ¼ dotázaných žen. Před unáhleným rozhodnutím však renomovaní lékaři varují. Před tím, než se pro plastickou operaci rozhodnete, zvažte všechna pozitiva i negativa, zkuste také zjistit odpovědi na následující otázky:

Proč chci augmentaci podstoupit?

Některé ženy může trápit asymetrie nebo příliš malá tzv. chlapecká prsa. Časté jsou také případy, kdy ženy po ukončení kojení chtějí pomocí plastické operace navrátit svým ňadrům původní tvar a pevnost. Důvody mohou být různé, ale mohou mít stejný následek, tedy dlouhodobou nespokojenost se vzhledem vlastního poprsí, která může vést až k rozvoji komplexů a zbytečně snižovat sebevědomí. „V těchto případech je zpravidla plastická operace vhodným řešením. Pokud žena plastiku podstupuje kvůli sobě, bude se zákrokem lépe vyrovnaná a s výsledkem více spokojená, než žena, která podstupuje plastiku na přání partnera. V druhém případě je provedení zákroku na zvážení,“ říká MUDr. Pavel Holuša z Body kliniky plastické chirurgie.

Mám představu o vzhledu nových prsou?

Pro většinu žen je výsledný vzhled prsou zásadní a do ordinací plastických chirurgů již přicházejí s konkrétní představou. V takovém případě je praktické vyhledat například na internetu několik odpovídajících fotografií a přinést je na konzultaci. Lékař tak bude jasně vědět, jaký výsledek si pacientka přeje a díky svým znalostem a zkušenostem případně tuto její představu zkoriguje tak, aby po zdravotní i estetické stránce byl výsledek optimální. „České ženy jsou v tomto ohledu relativně umírněné a jejich očekávání jsou většinou realistická. Požadavky na neúměrně veliké prsní implantáty nejsou naštěstí příliš časté. Vložení naddimenzovaných prsních implantátů pak nelze doporučit z estetických ani zdravotních důvodů, “ popisuje MUDr. Ivo Menšík z Body kliniky plastické chirurgie.

MUDr. Ivo Menšík Ph.D
MUDr. Ivo Menšík

Jak poznám kvalitního lékaře?

Základním předpokladem je, že vybraný lékař je atestovaný plastický chirurg, o jeho praxi napoví například i to, zda je členem České společnosti plastických chirurgů nebo Společnosti estetické chirurgie.

Dobrým vodítkem jsou reference, podstatné je, aby byly objektivní. Kromě fotogalerie operačních výsledků je dalším ukazatelem také osobní přístup lékaře při konzultaci. Lékař by měl být schopen naslouchat přáním pacientky avšak současně tato přání kriticky a zodpovědně zhodnotit. „Je nezbytné, aby klientka byla již při konzultaci seznámena s podrobnostmi zákroku, a to včetně možných negativ, která mohou s výkonem souviset," upozorňuje MUDr. Menšík.

Proč je konzultace zásadní?

Konzultace je z hlediska vyjasnění představ a očekávání pacientky klíčová, proto je logické, že by ji měl provádět přímo operatér. Ve výjimečných případech se lze setkat s modelem, že konzultaci provádí jeden lékař a operaci pak provede, dokonce v jiném městě, lékař druhý. Tento postup však byl odborníky kritizován i na posledním českém Sjezdu plastických chirurgů. Je na zvážení, zda se svěřit do rukou někomu, kdo si nenajde čas, aby s pacientem prodiskutoval důležité detaily operace. „Jsem zastáncem individuálního přístupu k pacientům. Považuji za zásadní vyhradit si čas na konzultaci, během které probereme vše důležité o plánovaném zákroku. Zda podstoupí pacientka plastickou operaci, je významné životní rozhodnutí. Proto by jí měla být poskytnuta individuální a plně profesionální péče,“ říká MUDr. Holuša a dodává: “Pokud se plastický chirurg pacientce před operací nevěnuje a ponechává konzultaci na někom jiném, může to negativně ovlivnit výsledek operace a mít závažné následky. Plastická chirurgie je kreativní obor, který se nikdy nesmí stát „pásovou výrobou“. Toto stanovisko zastávám a sám plně dodržuji již bezmála třicet let své praxe v oboru“.

Mensik ivo
MUDr. Pavel Holuša

Čím se řídit při výběru implantátu?

Ženy při výběru prsních implantátů často řeší tvar, velikost a případně jejich umístění, zapomínají však na další aspekty. Mezi prsními implantáty jsou totiž markantní rozdíly a to především v kvalitě. S kvalitou je úzce spojena bezpečnost implantátů. „Z hlediska bezpečnosti jsou nejpřísněji prověřené implantáty s americkou certifikací FDA, která má velmi striktní normy a používá se pro léky i zdravotnické prostředky. Na českém trhu takových implantátů není mnoho, dodávají je pouze výrobci Mentor a Allergan,“ vysvětluje MUDr. Ivo Menšík a dodává: „U ostatních faktorů, jako je tvar nebo tvrdost implantátů, záleží již na individuálních pocitech a potřebách pacientky. Anatomickým implantátům dávají přednost ženy, které touží po přirozeném vzhledu, kulatým implantátům pak ty, které chtějí docílit výraznějšího objemu dekoltu.“

Jak dlouho výsledný efekt operace vydrží?

Výsledný efekt se dostavuje postupně několik týdnů až měsíců po operaci, kdy v těle dochází ke stabilizaci tkáně kolem implantátu a jeho usazení. Tuto dobu nelze přesně určit, protože je velmi individuální a souvisí s vrozenými predispozicemi. Obecně ovšem platí, že po operaci jsou prsa oteklá a tužší, postupem doby měknou, otok mizí a pozice implantátů se stabilizuje. Stejně tak je individuální doba, po kterou výsledný efekt vydrží. Svou roli hraje mnoho faktorů, jako je kvalita a elasticita kůže, stav mléčné žlázy, životní styl a v neposlední řadě vliv těhotenství či kojení.

Jak je to s výměnou implantátů?

Prsní implantáty až donedávna vyžadovaly výměnu. Existovala pro ni řada důvodů. Především se jednalo o preventivní výměnu po 10-15 letech, aby se předešlo případným komplikacím v důsledku prasknutí implantátu a úniku silikonového gelu mimo pouzdro implantátu. U současných nejkvalitnějších implantátů plněných kohezivním gelem ale výměna z preventivních důvodů již nemusí být nutná. Mohou za to výsledky vývoje a výzkumu, které umožnily posunout kvalitu obalů i výplní na novou úroveň bezpečnosti. Mezi jednotlivými značkami implantátů jsou však rozdíly, proto je nutné věnovat výběru spolehlivého implantátu pozornost.

Existují však i případy, kdy je nutné implantát vyměnit, a to tehdy, objeví – li se zdravotní problém nebo nevyhovující estetický efekt. Riziko těchto komplikací však lze do určité míry snížit právě výběrem zkušeného plastického chirurga a kvalitního implantátu.

Získejte rozpočet jediným kliknutím
Poskytneme Vám informace zcela zdarma!

Informace zveřejňované na Estheticon.cz, nemohou v žádném případě nahradit osobní konzultace mezi pacientem a lékařem. Estheticon.cz nepodporuje komerční produkty ani služby.