Pooperační péče po operaci nosu (rhinoplastice)

Pooperační péče po operaci nosu (rhinoplastice)
Ústav estetické medicíny - Praha Emauzy se zabývá výkony v estetické chirurgii. Má k dispozici tým vysoce zkušených odborníků a je vybavena moderními technologiemi.
Vytvořeno: 16. 10. 2018 · Aktualizováno: 11. 11. 2020
Fotolia 76675042 Subscription Monthly M
Operace nosu (rhinoplastika). Výsledek operace ovlivníte důkladnou pooperační péčí.

Jak o nos pečovat a jaké mohou nastat komplikace

Po operaci nosu budete mít nos zatamponovaný. Nosem nebudete moci dýchat, pouze ústy. Může docházet k otoku očí, případně vznikají i modřiny. Po dvou až třech dnech lze tamponádu odstranit – buďto u nás na ambulanci, nebo si ji můžete jednoduše odstranit sami následujícím způsobem: Na nose je sterilní krytí, které opatrně sejmete. Nesahejte na hliníkovou dlahu, která fixuje nosní kost, se kterou se během operace pohybovalo.

V každé nosní dírce máte jeden mastný tamponek, který vyjmete rukou nebo pinzetou. Může dojít k drobnému slizničnímu krvácení, ale nemusíte se ničeho obávat. Po odstranění tamponády nos volně dýchá, ale nesmíte ještě smrkat. Nos musíte čistit po třech až čtyřech hodinách vatovými štětičkami namočenými ve vodě.

Dlaha po operaci nosu a péče o kůži

Hliníkovou dlahu je třeba nosit po dobu dvanácti až čtrnácti dnů. Po sejmutí dlahy (která je nalepená na nose a snadno ji odlepíte sami) následuje týden péče o kůži, kterou je třeba čistit a ošetřovat, promašťovat krémem, neboť je podrážděná.

Můžete použít mastnější neparfemovaný krém, například obyčejnou Indulonu, lze použít i vepřové sádlo. Především ale použijte krém, na který jste zvyklí a víte, že vám nebude dráždit pokožku. Nos je sice operován zevnitř, takže žádné jizvy vidět nejsou, ale dochází zde k plošnému jizvení zejména nad chrupavčitou částí nosu, tedy zhruba centimetr nad špičkou nosu. Tato část je také nejnáchylnější na otoky. V tomto místě začněte zhruba tři týdny po operaci provádět masáže. Pečlivě při tom sledujte, jak se po operaci tvar nosu mění či nemění!

Jak provádět masáž nosu po rhinoplastice

Masáž nosu provádějte obvykle ráno a večer, někdy i třikrát denně, podle pokynů lékaře.

Postup masáže nosu:

Palcem a prostředníčkem uchopte nos z obou stran, ukazováčkem se dotkněte v místě zhruba centimetr nad špičkou nosu v chrupavčité části. Prsty přitlačte k nosu tak, abychom cítili tlak, nikoli však bolest a držíte zhruba osm až deset vteřin, poté uvolníme. Počkejte, až se kůže nosu prokrví a masáž opakujte zhruba třikrát až čtyřikrát.

Někdy je potřeba provádět i masáže kostěné části nosu, tedy v oblasti kousek pod kořenem nosu. Kůže se v této oblasti během operace fixuje ke kosti a přestává být pohyblivá. Kůži namažte krémem a masírujte ji mírně krouživými pohyby 2x 30-60 vteřin ráno a večer. Masáž provádějte, dokud se kůže neuvolní.

Noční péče po operaci nosu

Na noc je někdy potřeba onu nejcitlivější partii nosu přelepovat náplastí (ideálně stripy, které dostanete na naší ambulanci po operaci nebo náplastí z netkaného textilu, která dobře drží), aby se zabránilo tvoření otoků. Proužek náplasti pevně nalepte na danou část nosu, při lepení tlačte na náplast jakoby ze shora. Použijte jeden proužek, druhý případně nalepte nad ten první. Ráno náplast sundejte, a proveďte tlakové masáže nosu a namažte krémem.

Pooperační péče: Co vynechat a na co si dát pozor?

Pooperační péče nekončí po dvou týdnech po sejmutí dlahy, ale dva až tři měsíce po operaci, až se tvar nosu stabilizuje. To samozřejmě neznamená, že nesmíte dva až tři měsíce nic dělat. Zhruba měsíc po operaci je třeba vyvarovat se intenzivnějšímu slunečnímu záření a opalování (kůže nosu a v oblasti lícních kostí je po operaci náchylnější k opálení a k pigmentaci, vlivem vstřebávání modřin, které při operaci mohou vzniknout).

To samé platí i pro solárium. Pokud se slunci nemůžete vyhnout, použijte krém s ochranným faktorem – v létě s faktorem 50, při slabším slunci stačí faktor 30. Stejně tak není vhodná tři až čtyři týdny po operaci sportovní zátěž, kde dochází k překrvování tkání. Potom už můžete sportovat bez omezení. Samozřejmě je třeba se spíše vyvarovat kontaktním sportům, aby nedošlo k úrazu nosu. 

Pokud pooperační péči nepodceníte a budete jakékoli komplikace konzultovat s lékařem, brzy nebude po operačních zásazích ani památky!

Více informací najdete na www.uem.cz

Získejte cenovou nabídku jediným kliknutím
Poskytneme Vám informace zcela zdarma!

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.