Trichologické vyšetření

Trichologie je speciální vědní obor zabývající se problémy s vlasy, který využívá znalostí v oboru dermatologie, patologické anatomie, biologie a kosmetiky. Dermatolog - tricholog zjišťuje pomocí speciálního vyšetření vady a anomálie vlasů včetně vlasové pokožky. Pomocí výsledků trichologického vyšetření, tzv. trichogramu, pak může odhalit stádia poškození vlasů a navrhnout pacientovi účinný postup ke zlepšení stavu.

Trichologické vyšetření může pomoci nalézt příčiny a navrhnout vhodnou léčbu v případě např. řídnutí a ztráty vlasů, nadměrné maštění, výskyt lupů a další anomálie. Trichologické vyšetření by měl však podstoupit každý zájemce o transplantaci vlasů, jelikož s pomocí trichogramu je možné s určitostí určit kdo je a kdo není vhodným kandidátem pro transplantaci vlasů. Což je z hlediska klienta velice důležité i ekonomicky.

Jak probíhá trichologické vyšetření?

Vyšetření sestává ze dvou částí. V první klienta čeká odborná lékařská konzultace s rozborem stávajícího stavu a zjištěním jeho problému. Kvalita vlasů je totiž ovlivňována nejen péčí o vlasy, ale i řadou dalších faktorů, jako jsou např. genetická výbava, výživa, stres, hormonální změny, užívání léků, špatně zvolené postupy při úpravě vlasů (mechanickou i chemickou cestou). V druhé části vyšetření pak tricholog provede odborné vyšetření pomocí speciální kamery a vyhodnocovacího programu.

Vyšetření zahrnuje:

  • celkové zhodnocení stavu vlasů, vlasových stvolů a pokožky vlasy

  • výpočet hustoty vlasů v záhlaví a přední části hlavy

  • měření vlasových průměrů a vyhodnocení procentuálního zastoupení velusových, intermediálních a terminálních vlasů

  • analýza zastoupení vlasů v jednotlivých růstových fázích (fototrichogram)

  • rozpoznání přítomnosti anomálních typů vlasů

  • zjištění rychlosti růstů a denní ztráty vlasů (trichometrie)

  • určení procentuálního zastoupení folikulárních jednotek podle počtu vlasů

  • určení typu alopecie a příčiny zvýšeného vypadávání vlasů

 

Publikováno: 4.5.2011

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

Související zákroky

Trichologické vyšetření

96% spokojeno. 105 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní