Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Aktualizováno: 10. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je trichologické vyšetření?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na trichologické vyšetření?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na trichologické vyšetření?
 • Jak se provádí trichologické vyšetření?
 • V čem vám trichologické vyšetření pomůže
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po trichologickém vyšetření?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky trichologického vyšetření
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Vlasy jsou korunou krásy. Péče o ně je však mnohem komplexnější než pouhé mytí vlasů. Správná péče je důležitá pro růst i celkovou kvalitu vlasů. Pokud vás trápí například mastné vlasy nebo lupy, můžete podstoupit trichologické vyšetření, které odhalí příčinu problému. Jak se provádí diagnostika vlasů a vlasové pokožky?

trichologické vyšetření

Trichologické vyšetření odhalí příčinu problémů s vlasů

Co je trichologické vyšetření?

Trichologie je speciální vědní obor zabývající se problémy s vlasy, který využívá znalostí v oboru dermatologie, patologické anatomie, biologie a kosmetiky.

Trichologické vyšetření neboli diagnostika vlasů a vlasové pokožky je postup, pomocí kterého zjistíme pravou příčinu problémů s vlasy a vlasovou pokožkou za použití mikroskopické trichokamery.

trichologické vyšetření

Léčba po trichologickém vyšetření

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na trichologické vyšetření?

Trichologické vyšetření vlasů a vlasové pokožky může pomoci nalézt příčiny a navrhnout vhodnou léčbu v případě např. řídnutí a ztráty vlasů, nadměrné maštění, výskyt lupů a další anomálie.

Trichologické vyšetření by měl však podstoupit každý zájemce o transplantaci vlasů, jelikož s pomocí trichogramu je možné s přesností určit, kdo je a kdo není vhodným kandidátem pro transplantaci vlasů.

diagnostika vlasů

Specialisté na vlasovou diagnostiku

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Portál Estheticon nabízí mnoho specialistů na diagnostiku vlasů. Vybírat můžete dle recenzí předchozích pacientů či přiložených fotografií jednotlivými klinikami a lékaři.

Vyžádejte si od nich všechny potřebné informace před podstoupením samotného trichologického vyšetření.

 první schůzka s lékařem

První schůzka s lékařem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Dermatolog - tricholog zjišťuje pomocí speciálního vyšetření vady a anomálie vlasů včetně vlasové pokožky. Pomocí výsledků trichologického vyšetření, tzv. trichogramu, pak může odhalit stádia poškození vlasů a navrhnout pacientovi účinný postup ke zlepšení stavu.

Lékař může navrhnout například podstoupení vlasové mezoterapie. Ta může pomoci zlepšit kvalitu vlasů, stimulovat jejich růst a zabránit vypadávání vlasů.

Jak se připravit na trichologické vyšetření?

Jak se připravit na trichologické vyšetření

Jak se připravit na trichologické vyšetření?

Trichologické vyšetření nevyžaduje žádné speciální přípravy. Důležité je přijít dobře psychicky naladěn a po diagnostice dodržovat pokyny lékaře pro úspěšnou léčbu.

Po vyšetření tricholog navrhne klientovi vhodnou léčbu dle konkrétní diagnózy. Prodiskutuje s ním předpokládané výsledky a domluví se s klientem na termínu kontroly (v rozmezí několik týdnů).

Jak se provádí trichologické vyšetření?

Vyšetření se skládá ze dvou částí

Jak se provádí trichologické vyšetření?

Vyšetření vlasů se skládá ze dvou částí. V první části klienta čeká odborná lékařská konzultace s rozborem stávajícího stavu a zjištěním jeho problému. Kvalita vlasů je totiž ovlivňována nejen péčí o vlasy, ale i řadou dalších faktorů, jako jsou např. genetická výbava, výživa, stres, hormonální změny, užívání léků, špatně zvolené postupy při úpravě vlasů (mechanickou i chemickou cestou). V druhé části pak tricholog provede odborné vyšetření pomocí speciální kamery a vyhodnocovacího programu.

trichologické vyšetření

Vyšetření pomůže se správnou diagnostikou

V čem vám trichologické vyšetření pomůže

 • celkové zhodnocení stavu vlasů, vlasových stvolů a pokožky vlasy
 • výpočet hustoty vlasů v záhlaví a přední části hlavy
 • měření vlasových průměrů a vyhodnocení procentuálního zastoupení velusových, intermediálních a terminálních vlasů
 • analýza zastoupení vlasů v jednotlivých růstových fázích (fototrichogram)
 • rozpoznání přítomnosti anomálních typů vlasů
 • zjištění rychlosti růstů a denní ztráty vlasů (trichometrie)
 • určení procentuálního zastoupení folikulárních jednotek podle počtu vlasů
 • určení typu alopecie a příčiny zvýšeného vypadávání vlasů
Výhody zákroku

Tricholog odhalí příčinu problému

Výhody zákroku

Jednoznačnou výhodou je, že vám tricholog zjistí příčinu vašeho problému a doporučí směs vhodných produktů pro účinné odstranění problému. Tím získáte kontrolu nad svými vlasy a přesné instrukce vám pomohou poskytnout vlasům a vlasové pokožce to, co potřebují.

 trichologické vyšetření

Trichologické vyšetření

Jak probíhá zotavení po trichologickém vyšetření?

Trichologické vyšetření nevyžaduje zotavení, jedná se o diagnostiku nikoli zákrok.

Odstranění samotné příčiny problému je velmi individuální, záleží především na typu problému. Tricholog vám může doporučit vhodnou vlasovou kosmetiku a také léčbu.

Doba rekonvalescence

Vyšetření je bezbolestné

Doba rekonvalescence

Rekonvalescence záleží na typu vašeho problému. Doba léčby je individuální, u někoho může být léčba otázkou měsíce, u závažnějších případů trvá léčba i jeden rok.

Samotná diagnostika je bezbolestná a nevyžaduje nic jiného, než váš čas.

Výsledky trichologického vyšetření

Výsledky trichologického vyšetření

Výsledky trichologického vyšetření

Trichologické vyšetření by vám mělo pomoci zbavit se problému s vlasy a vlasovou pokožkou. Výsledky by měly především naplnit vaše očekávání.

Samotné výsledky jsou zcela individuální, záleží na typu problému, se kterým se klient dostavil. Pokud se jedná například o mastné vlasy, lupy, výsledky se mohou dostavit po dvou týdnech, jestliže se však jedná o závažnější problém (např.: dlouhodobé padání vlasů), výsledky může pozorovat až po delší době.

 Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Vyšetření s sebou nenese žádné vedlejší účinky

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Diagnostiky vlasů se nemusíte obávat. Trichologické vyšetření nevyvolává žádné vedlejší účinky či komplikace.

Objednejte se na diagnostiku vlasů, která vám pomůže vyřešit vaše problémy s vlasy a vlasovou pokožkou.

Časté otázky

 • Pomůže trichologické vyšetření zbavit se lupů? CLINICAL HAIR&HEALTH Vlasové centrum a klinika zdraví odpovídá: „Objednejte se na trichologické vyšetření (Praha nebo Brno). Tricholožka vám vysvětlí, jak a proč lupy vznikají. Doporučují produkty, které Vám vlasovou pokožku vyčistí a lupů zbaví. Zároveň doporučí úpravu stravy a další tipy pro zdraví pokožky."
 • Dá se vyléčit zápach pokožky hlavy? „Pokožku hlavy léčíme v těchto případech preparátem Detox od firmy Clinical. Existují 2 druhy- se zlatem na suchou pokožku a se stříbrem na pokožku mastnou. Stejně bych ale doporučila podrobnější vyšetření a trichologickou konzultaci." odpovídá MUDr. Drahomíra Kotlářová.
 • Jak dlouho trvá samotné vyšetření a je vhodné pro všechny? Vyšetření trvá zhruba jednu hodinu. Je zcela bezbolestné a je vhodné pro všechny - muže, ženy i děti. Je určeno pro každého, koho zajímá stav jeho vlasové pokožky a vlasů samotných.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."