Modelace prsou spojená s augmentací je určená ženám, které požadují zvětšení poprsí, ale současně nejsou spokojeny s jeho tvarem. Při operaci se v jedné době vloží do prsou implantáty a upraví jejich tvar. Operace, která obvykle trvá dvě hodiny, se provádí vždy v celkové anestezii. Hospitalizace po operaci bývá jeden až dva dny a s návratem do zaměstnání je třeba počítat po dvou týdnech. Výsledek operace přetrvá řadu let a takto operovaná prsa lze s odstupem času opět modelovat.
Modelace prsou s vložením implantátu řeší:
Modelace prsou spojená s augmentací je zákrok určený ženám, které chtějí v jedné době zvětšit poprsí, a současně získat jeho lepší tvar. Tuto operaci obvykle podstupují ženy, které nejsou spokojeny s velikostí svého poprsí, a současně jsou jejich prsa poznamenaná věkem, případně těhotenstvím a kojením. V takovém případě by pouhé vložení implantátů nepřineslo požadovaný estetický efekt, protože v průběhu věku se snižuje elasticita kůže a prsa svou vahou poklesávají a ztrácejí tvar. Těhotenství a kojení může navíc nejen negativně ovlivnit tvar poprsí, ale způsobit i atrofii mléčné žlázy.
Metoda je také řešením pro korekci asymetrie prsů. Jedná se buď o vložení implantátu do prsu menšího, nebo redukci prsu většího. Vždy je však třeba provést modelaci i druhého prsu.
Operace může být též řešením v případě vývojové poruchy prsů, tzv. tubulárních prsů. Jedná se o stav, kdy prsa mají nevzhledný trubkovitý tvar. U těchto obtíží však vždy záleží na individuálním posouzení, zda je možné tuto vadu pomocí augmentace spojené s modelací odstranit.
Lékaře na modelaci prsou s augmentací vybírejte pečlivě a volte vždy atestovaného specialistu. V rámci rozhodování a přípravy na operaci je nesmírně důležitá konzultace s daným odborníkem. Lékař při ní zhodnotí problém a navrhne optimální řešení. Je třeba, aby přesně pochopil představu ženy o výsledku operace, a aby žena věděla, čeho je a není možné operací dosáhnout. V takovém případě mohou pomoci fotky před a po modelaci prsou s agumentací, kdy pacientka uvidí možnosti operace a je schopná lékaři ukázat svou představu.
Nerealistická očekávání ženy by měla být důvodem k odmítnutí operace. Při konzultaci je třeba lékaře seznámit se všemi chronickými onemocněními a problémy, které by mohly být kontraindikací k operaci.
Výběr prsního implantátu probíhá už v rámci konzultace. Lékař si nejprve vyslechne představy ženy, a potom zhodnotí anatomické možnosti:
Na základě toho navrhne vhodný implantát pro konkrétní ženu a problém. Každý lékař obvykle pracuje se svými oblíbenými značkami implantátů, s kterými má dlouhodobě dobrou zkušenost.
Na trhu existuje řada tvarů, velikostí a povrchů implantátů. V případě, že si žena přeje plnější dekolt, lépe obvykle poslouží kulaté implantáty. Stejně jako pokud si přeje úpravu tvaru, kulatý implantát prs více natvaruje. V případě velkého zvětšení je však třeba dát pozor na tzv. efekt „Double-Bubble”, kdy kulatý implantát může na prsu vytvořit dvojitou vlnu. V případě tohoto rizika je vhodnější použít anatomický implantát. Ten také zajistí plynulý přechod dekoltu v prs, zvláště u velmi malého poprsí.
Vliv na volbu implantátu má i to, zda bradavka modelovaného a augmentovaného prsu poklesává k podprsní rýze. Také u tohoto problému bývají výhodnější anatomické implantáty.
Pokud se provádí modelace jednoho prsu a modelace a augmentace druhého prsu (při řešení asymetrií či rekonstrukčních operacích prsu) s výhodou se užívají odlehčené prsní implantáty, které díky nízké hmotnosti zmírňují dlouhodobé působení gravitace. Tím se řeší problém, že modelovaný augmentovaný prs klesá s ohledem na svou vyšší hmotnost rychleji než prs druhý, a je třeba jej dříve remodelovat.
Ergonomické implantáty zdůrazňují přirozené chování prsu, což je také velmi výhodné při augmentaci pouze jednoho prsu, například při řešení asymetrie nebo rekonstrukci jednoho prsu.
Před operací musí žena absolvovat předoperační interní vyšetření a také vyšetření u mamologa. Bezprostřední příprava k operaci není náročná a nevyžaduje specifická opatření. Večer před operací žena již nesmí jíst a od půlnoci ani pít.
Lékař by měl vědět o všech užívaných lécích, včetně hormonální antikoncepce. Pravděpodobně bude třeba vynechat léky a potravinové doplňky, které by mohly zvyšovat krvácení při operaci. Před operací je nutná dokonalá hygiena kůže a pečlivé vyholení podpaží.
Zvětšení prsů pomocí implantátů spojené s modelací se provádí výhradně v celkové anestezii a celá operace obvykle zabere přibližně jeden a půl až dvě hodiny.
V rámci zákroku provede chirurg nejprve zvětšení prsou pomocí prsního implantátu, následně upraví tvar prsů a odstraní nadbytky kožního krytu. V případě nutnosti upraví i umístění a velikost prsního dvorce.
Řez je nejčastěji veden od prsního dvorce směrem dolů do podprsní rýhy, vzniká tak jizva ve tvaru kotvy.
Bezprostředně po operaci dostává žena léky proti bolesti, a to v závislosti na individuální potřebě. Z operační rány vedou drény, které mají za úkol odvádět krev a sekreci z rány. Bývají odstraněny obvykle druhý den po zákroku. Ve velmi krátké době je třeba, aby pacientka začala vstávat z lůžka, čímž se efektivně předchází rozvoji trombembolické nemoci.
Pod dozorem zdravotníků by měla žena zůstat po dobu jednoho až dvou dnů. Pokud lékař použil k uzavření operačních ran vstřebatelné stehy, není nutné dostavit se k jejich odstranění. V případě použití nevstřebatelného šicího materiálu se stehy vyjmou osmý až desátý den od operace.
Přímo na pracovišti žena většinou obdrží kompresní podprsenku, kterou je třeba nosit ve dne i v noci dle doporučení operatéra po dobu čtyř až osmi týdnů. Dále pak je vhodné v jejím nošení pokračovat ještě tři až šest měsíců při fyzicky náročných, například sportovních aktivitách. V některých případech může lékař doporučit také nošení zdravotního pásu. Stává se tak v případě, kdy je třeba na hrudník vytvořit intenzivnější tlak.
Běžnou podprsenku lze při nenáročných aktivitách nosit po šesti týdnech, s podprsenkou s kosticemi je však třeba posečkat na doporučení lékaře, které se může lišit podle postupu operace.
Po operaci doporučujeme přibližně čtyři až šest týdnů spát na zádech, aby nedošlo vlivem nesouměrného tlaku na hrudník k posunu implantátu a vzniku nežádoucí asymetrie. Následně je možné spát na boku a po třech až šesti měsících i na břiše.
Po zhojení operační rány je vhodné provádět jemné tlakové masáže jizev, ty pak rychleji měknou a blednou. Většinou se s těmito masážemi začíná osmnáctý den po operaci. Postupuje se tak, že se prstem tlačí na jizvu po dobu třiceti vteřin. Při tomto tlaku by mělo nehtové lůžko prstu, kterým tlak vyvíjíme, zbělet. Tlak opakujeme bod po bodu po celé délce jizvy. Je však třeba vyhnout se jakémukoliv přejíždění po ráně. Po masáži se povrch jizev promaže mastným krémem. Tlakovou masáž je nutné provádět alespoň pětkrát denně.
Jizvy lze také zjemnit používáním speciálních silikonových proužků, které bývají k dostání na klinikách estetické chirurgie.
Operovanou oblast je nutné chránit před slunečním zářením, a to nejméně čtvrt roku. Také po tuto dobu nespěchejte se soláriem. V případě návštěvy solária doporučujeme chránit jizvy krémem s vysokým UV faktorem, a to minimálně půl roku po operaci.
Koupání je možné po zhojení jizeNávrat k běžným aktivitámv, důležité je posečkat s namáháním prsního svalu při plavání nejméně tři měsíce od operace. Plně zatěžovat prsní sval při sportu či jiných aktivitách je možné po čtvrt až půl roce.
K intimnímu životu se lze vrátit přibližně po šesti týdnech, v závislosti na doporučení operatéra a v případě, že je to ženě příjemné. Po dobu tří měsíců je třeba při intimním životě dávat pozor na manipulaci s prsem.
Výsledek operace je viditelný bezprostředně po zákroku, nicméně operovaná prsa jsou v té době oteklá a ještě po nějakou dobu se jejich tvar mění. Definitivní výsledek je vidět přibližně půl roku až rok po operaci. Vždy je třeba mít na mysli, že i na operovaná prsa stále působí věk a gravitace, a proto budou podléhat v průběhu let dalším změnám. Jejich tvar je však možné operačně znovu upravit.
Mezi bezprostřední komplikace po operaci patří obecné komplikace související s operačním zákrokem, zejména krvácení z operační rány, infekce apod. Mezi specifické problémy patří odchylky od typického hojení v místě jizev (vznik hypetrofických či keloidních jizev), nevyhovující tvar prsu nebo vznik kapsulární kontraktury.
Poměrně častým problémem může být hmatný okraj implantátu či jeho vrásnění. Dochází k němu proto, že implantát vytváří tlak na okolní tkáně, což vede k jejich atrofii. Okraje implantátu jsou viditelné hlavně při předklonu a častěji se tato komplikace objevuje u štíhlých žen s tenký podkožím. Tenká a nedostatečná krycí tkáň potom může také způsobit vrásnění implantátu. Těmto komplikacím lze předejít především použitím vhodného implantátu s ohledem na individuální poměry hrudníku.
V některých případech může dojít po operaci ke změně citlivosti dvorců nebo bradavek. Doba návratu citlivosti záleží především na velikosti implantátu a z toho plynoucího napětí tkání. Tyto problémy většinou vymizí samy přibližně do tří měsíců od operace.
Další komplikací může být jizva lokalizovaná mimo podprsní rýhu. Tato komplikace vzniká proto, že lokalizace výsledné jizvy vždy závisí na vysoce individuálním chování operovaných tkání. Prvními kroky k řešení tohoto problému je intenzivní péče o jizvu s použitím laserů, silikonových proužků a gelů. V některých případech může chirurg navrhnout posunutí implantátu.
V případě jakýchkoli akutních potížích či podezření na ně by se měla pacientka bez odkladu obrátit na plastického chirurga, který operaci provedl.
Kontraindikací zákroku bývá především dekompenzace některého z celkových onemocnění:
Pro ženy, které takovou operaci podstoupily, platí stejný režim kontrol u mamologa, jako u žen bez prsních implantátů. Samozřejmostí je pravidelné samovyšetření prsů jednou měsíčně bezprostředně po menstruaci.
Modelace prsou spojená s augmentací je vysoce efektivní zákrok, který slouží k dosažení většího a esteticky více vyhovujícího poprsí. Výsledek operace přetrvá roky, pokud po létech prsy změní tvar, je možné je opět upravit. Dnes již není třeba počítat s tím, že po létech bude nutné vložený implantát vyměnit. Pokud žena necítí subjektivní potíže a neexistuje žádný objektivní nález, implantáty se ani po letech měnit nemusí.