Modelace prsou s augmentací (pomocí prsních implantátů)

98% Index spokojenosti Založeno na 270 recenzi pacientů

Modelace prsou spojená s augmentací je určená ženám, které požadují zvětšení poprsí, ale současně nejsou spokojeny s jeho tvarem. Při operaci se v jedné době vloží do prsou implantáty a upraví jejich tvar. Operace se provádí vždy v celkové anestezii, která trvá 2 hodiny, v nemocnici je třeba zůstat 1-2 dny a s návratem do zaměstnání se počítá za cca 2 týdny. Výsledek operace přetrvá řadu let a takto operovaná prsa lze s odstupem času opět modelovat.

Indikace k modelaci prsou spojenou s augmentací

Modelace prsou spojená s augmentací je zákrok určený ženám, které chtějí v jedné době zvětšit poprsí, a současně získat jeho lepší tvar. Tuto plastiku prsou obvykle podstupují  ženy, které nejsou spokojeny s velikostí svého poprsí a současně jsou jejich prsa poznamenaná  věkem, případně těhotenstvím a kojením. V průběhu věku se snižuje elasticita kůže a prsa svou vahou poklesávají, těhotenství a kojení potom mohou nejen negativně ovlivnit tvar poprsí, ale způsobit i atrofii mléčné žlázy. V případě takových změn by pouhá augmentace prsů pomocí implantátů nepřinesla esteticky dostatečně přijatelný efekt.

prsa1

Průběh operace

Před operací musí žena absolvovat předoperační interní vyšetření a také vyšetření u mamologa. Je také nutné, aby s operatérem podrobně prodiskutovala svá očekávání a možnosti operace.
Bezprostřední příprava k operaci není náročná a nevyžaduje specifická opatření. Večer před operací žena již nesmí jíst a od půlnoci ani pít. Lékař by měl vědět o všech užívaných lécích, včetně hormonální antikoncepce. Pravděpodobně bude třeba vynechat léky, které by mohly zvyšovat krvácení při operaci. Před operací je nutná dokonalá hygiena kůže a pečlivé vyholení podpaží.  

Zvětšení prsů pomocí implantátů spojené s modelací se provádí výhradně v celkové anestezii a celá operace obvykle zabere 1,5 – 2 hodiny.
V rámci zákroku provede chirurg nejprve zvětšení prsou pomocí prsního implantátu, následně upraví tvar prsů a odstraní nadbytky kožního krytu. V případě nutnosti upraví i umístění a velikost prsního dvorce. Řez je nejčastěji veden od prsního dvorce směrem dolů do podprsní rýhy, vzniká tak jizva ve tvaru kotvy.

Rekonvalescence

Bezprostředně po operaci dostává žena léky proti bolesti, a to v závislosti na individuální potřebě. Z operační rány vedou drény, které mají za úkol odvádět krev a sekreci z rány. Bývají odstraněny obvykle druhý den po zákroku. Ve velmi krátké době je třeba, aby pacientka začala vstávat z lůžka, čímž se efektivně předchází rozvoji trombembolické nemoci.

Pod dozorem zdravotníků by měla žena zůstat po dobu jednoho až dvou dnů. Pokud lékař použil k uzavření operačních ran vstřebatelné stehy, není nutné se dostavit k jejich odstranění, v případě nevstřebatelného šicího materiálu se stehy vyjmou 8. – 10. den.

Po zhojení operační rány je vhodné provádět jemné tlakové masáže jizev, ty pak rychleji změknou a blednou. Do zaměstnání je možné vrátit se v závislosti na typu vykonávané profese, nejdříve však po dvou týdnech od operace. Sportovat může žena nejdříve po 6 týdnech, avšak pokud je implantát pod svalem nesmí zapojovat prsní sval. S prvním zatížením prsních svalů lze v tom případě začít nejdříve po 2 měsících od operace.

Viditelnost efektu po zákroku

Výsledek operace je viditelný bezprostředně po zákroku, nicméně operovaná prsa jsou oteklá a ještě po nějakou dobu se jejich tvar mění. Definitivní výsledek je vidět přibližně půl roku po operaci. Vždy je třeba mít na mysli, že na operovaná prsa stále působí věk i gravitace, a proto budou podléhat v průběhu let změnám. Jejich tvar je však možné operačně upravit.

Komplikace po zvětšení prsou spojeném s modelací

Mezi bezprostřední komplikace po operaci patří obecné komplikace související s operačním zákrokem, zejména krvácení z operační rány, infekce apod.  Mezi specifické problémy patří změny kožního čití v místě jizev, nevyhovující tvar prsu a vznik kapsulární kontraktury.

Kontraindikace modelace prsou spojené s augmentací

Kontraindikací zákroku bývá především dekompenzace některého z celkových onemocnění, akutní infekce, prodělané onkologické onemocnění prsu či hojení jizev keloidem.

Souhrnná informace

Modelace prsou spojená s augmentací je vysoce efektivní zákrok, který slouží k dosažení většího a esteticky více vyhovujícího poprsí. Výsledek operace přetrvá roky, pokud po létech prs změní tvar, je možné opět jej upravit. Pro ženy, které takovou operaci podstoupily, platí stejný režim kontrol u mamologa jako u žen bez prsních implantátů. Dnes již není třeba počítat s tím, že po létech bude nutné vložený implantát vyměnit. Pokud žena necítí subjektivní potíže a neexistuje žádný objektivní nález, současné implantáty 5. generace se měnit nemusí.

Tento text vznikl s pomocí MUDr. Jaroslava Hirňáka z kliniky Perfect Clinic.

Aktualizováno: 22.5.2018

V jaké fázi se nacházíte?

   
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní