Modelace prsou s augmentací (pomocí prsních implantátů)

Autor:

Modelace prsou spojená s augmentací je určená ženám, které požadují zvětšení poprsí, ale současně nejsou spokojeny s jeho tvarem. Při operaci se v jedné době vloží do prsou implantáty a upraví jejich tvar. Operace se provádí vždy v celkové anestezii, která trvá 2 hodiny, v nemocnici je třeba zůstat 1-2 dny a s návratem do zaměstnání se počítá za cca 2 týdny. Výsledek operace přetrvá řadu let a takto operovaná prsa lze s odstupem času opět modelovat.

Indikace k modelaci prsou spojenou s augmentací

Modelace prsou spojená s augmentací je zákrok určený ženám, které chtějí v jedné době zvětšit poprsí, a současně získat jeho lepší tvar. Tuto plastiku prsou obvykle podstupují  ženy, které nejsou spokojeny s velikostí svého poprsí a současně jsou jejich prsa poznamenaná  věkem, případně těhotenstvím a kojením. V průběhu věku se snižuje elasticita kůže a prsa svou vahou poklesávají, těhotenství a kojení potom mohou nejen negativně ovlivnit tvar poprsí, ale způsobit i atrofii mléčné žlázy. V případě takových změn by pouhá augmentace prsů pomocí implantátů nepřinesla esteticky dostatečně přijatelný efekt.

prsa1

Průběh operace

Před operací musí žena absolvovat předoperační interní vyšetření a také vyšetření u mamologa. Je také nutné, aby s operatérem podrobně prodiskutovala svá očekávání a možnosti operace.
Bezprostřední příprava k operaci není náročná a nevyžaduje specifická opatření. Večer před operací žena již nesmí jíst a od půlnoci ani pít. Lékař by měl vědět o všech užívaných lécích, včetně hormonální antikoncepce. Pravděpodobně bude třeba vynechat léky, které by mohly zvyšovat krvácení při operaci. Před operací je nutná dokonalá hygiena kůže a pečlivé vyholení podpaží.  

Zvětšení prsů pomocí implantátů spojené s modelací se provádí výhradně v celkové anestezii a celá operace obvykle zabere 1,5 – 2 hodiny.
V rámci zákroku provede chirurg nejprve zvětšení prsou pomocí prsního implantátu, následně upraví tvar prsů a odstraní nadbytky kožního krytu. V případě nutnosti upraví i umístění a velikost prsního dvorce. Řez je nejčastěji veden od prsního dvorce směrem dolů do podprsní rýhy, vzniká tak jizva ve tvaru kotvy.

Rekonvalescence

Bezprostředně po operaci dostává žena léky proti bolesti, a to v závislosti na individuální potřebě. Z operační rány vedou drény, které mají za úkol odvádět krev a sekreci z rány. Bývají odstraněny obvykle druhý den po zákroku. Ve velmi krátké době je třeba, aby pacientka začala vstávat z lůžka, čímž se efektivně předchází rozvoji trombembolické nemoci.

Pod dozorem zdravotníků by měla žena zůstat po dobu jednoho až dvou dnů. Pokud lékař použil k uzavření operačních ran vstřebatelné stehy, není nutné se dostavit k jejich odstranění, v případě nevstřebatelného šicího materiálu se stehy vyjmou 8. – 10. den.

Po zhojení operační rány je vhodné provádět jemné tlakové masáže jizev, ty pak rychleji změknou a blednou. Do zaměstnání je možné vrátit se v závislosti na typu vykonávané profese, nejdříve však po dvou týdnech od operace. Sportovat může žena nejdříve po 6 týdnech, avšak pokud je implantát pod svalem nesmí zapojovat prsní sval. S prvním zatížením prsních svalů lze v tom případě začít nejdříve po 2 měsících od operace.

Viditelnost efektu po zákroku

Výsledek operace je viditelný bezprostředně po zákroku, nicméně operovaná prsa jsou oteklá a ještě po nějakou dobu se jejich tvar mění. Definitivní výsledek je vidět přibližně půl roku po operaci. Vždy je třeba mít na mysli, že na operovaná prsa stále působí věk i gravitace, a proto budou podléhat v průběhu let změnám. Jejich tvar je však možné operačně upravit.

Komplikace po zvětšení prsou spojeném s modelací

Mezi bezprostřední komplikace po operaci patří obecné komplikace související s operačním zákrokem, zejména krvácení z operační rány, infekce apod.  Mezi specifické problémy patří změny kožního čití v místě jizev, nevyhovující tvar prsu a vznik kapsulární kontraktury.

Kontraindikace modelace prsou spojené s augmentací

Kontraindikací zákroku bývá především dekompenzace některého z celkových onemocnění, akutní infekce, prodělané onkologické onemocnění prsu či hojení jizev keloidem.

Souhrnná informace

Modelace prsou spojená s augmentací je vysoce efektivní zákrok, který slouží k dosažení většího a esteticky více vyhovujícího poprsí. Výsledek operace přetrvá roky, pokud po létech prs změní tvar, je možné opět jej upravit. Pro ženy, které takovou operaci podstoupily, platí stejný režim kontrol u mamologa jako u žen bez prsních implantátů. Dnes již není třeba počítat s tím, že po létech bude nutné vložený implantát vyměnit. Pokud žena necítí subjektivní potíže a neexistuje žádný objektivní nález, současné implantáty 5. generace se měnit nemusí.

Tento text vznikl s pomocí MUDr. Jaroslava Hirňáka z kliniky Perfect Clinic.

Aktualizováno: 22.5.2018

Modelace prsou s augmentací (pomocí prsních implantátů) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Modelace prsou s augmentací (pomocí prsních implantátů) - Ceny

MEDICOM Clinic
Praha, Brno, Ústí nad Labem, Jihlava
Ceny od 81 000 Kč
obvykle do 153 000 Kč
MEDICOM Clinic
Ceny od 76 000 Kč
obvykle do 100 000 Kč
MUDr. Petr Hýža Ph.D.
Ceny od 49 550 Kč
obvykle do 59 000 Kč
Klinika Laser Esthetic
Ceny od 65 000 Kč
MUDr. Kamila Šormová
MUDr. Petros Christodoulou
Praha, Brno, Ústí nad Labem, Jihlava
Ceny od 87 000 Kč
obvykle do 159 000 Kč
MUDr. Petros Christodoulou
Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní