Získejte až 25 000 Kč zpět za Váš zákrok

Každý měsíc máte šanci vyhrát.
Uložte si fakturu a zúčastněte se!

Zúčastněte se

Syndaktylie - srostlé prsty na nohou

Syndaktylie - srostlé prsty na nohou
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 3. 7. 2023 · Aktualizováno: 3. 7. 2023
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Co je to syndaktylie?

Jako syndaktylie nohou se označuje stav, kdy jsou jednotlivé prsty nebo články prstů srostlé, a to buď kůží, nebo kostí. Primární příčinou mohou být poruchy při embryonálním vývoji, sekundárně může k syndaktylii dojít např. následkem zranění. Nejlehčí formou syndaktylie jsou tzv. „plovací blány“ mezi prsty. Syndaktylie jednotlivých prstů nepředstavuje zpravidla výrazné funkční omezení a patří tak většinou mezi estetické korektury.

Oddělení prstů

Oddělení prstů spojených kostmi může být v závislosti na stupni srůstu spojené s určitými riziky a nemusí být vždy esteticky vyhovující. Naopak srůsty kůže a spodních měkkých tkání je obvykle možné oddělit velice dobře pomocí zákroků plastické chirurgie, někdy je při nich zapotřebí drobná kožní transplantace. Operaci syndaktylie lze ve většině případů provést při lokální anestezii.

Podle rozsahu zákroku nosí pacienti jeden až dva týdny po operaci speciální obuv, která operované oblasti ulevuje.

b82ac0b6-119f-11ee-bea1-005056999513.jpg
Trápí vás srostlé prsty na noze?

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na operaci srostlých prstů na noze?

Kromě viditelně spojených prstů na noze neexistují žádné další známky nebo příznaky tohoto stavu. Pacient může správně chodit a běhat. Lékař jej diagnostikuje při obecném vyšetření prstů na nohou. Lékař provede úplné vyšetření, aby vyloučil jakékoli související syndromy s prsty na nohou, jako je Downův syndrom. Účel tohoto chirurgického zákroku je čistě kosmetický, protože prsty na nohách neinterferují s žádnou funkcí prstů. Pacient však může mít nepříjemný pocit z vnějšího vzhledu nohou.

90ef96c4-11a0-11ee-aa04-005056999513.jpg
Srostlé prsty na noze představují estetický problém

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Estheticon nabízí řadu odborných lékařů provádějících operaci srostlých prstů na nohou. Lékaře můžete vybírat na základě recenzí předchozích pacientů. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat a probrat veškeré výhody, ale i rizika spojené se zákrokem.

a3dd0d2a-11a0-11ee-a16b-005056999513.jpg
Vyberte si vhodného odborníka

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před operací srostlých prstů na nohou jsou nutná patřičná vyšetření a konzultace s lékařem. Daný odborník musí posoudit, zda je pro Vás operace vhodná. Během konzultace by Vám měl vysvětlit postup zákroku a odpovědět Vám na veškeré dotazy. Nebojte se vyžádat si fotografie předchozích pacientů před a po operaci.

cb317316-11a0-11ee-9328-005056999513.jpg
Konzultace s lékařem

Jak se připravit na zákrok?

Lékař může nařídit několik vyšetření, aby zjistil rozsah fúze a zjistil, zda jsou kosti oddělené nebo spojené. Tyto testy mohou zahrnovat rentgenové, CT nebo ultrazvukové vyšetření. Řekněte svému chirurgovi o všech zdravotních problémech, které máte. Pokud je pacientem dítě, měli by jeho rodiče informovat lékaře o jejich anamnéze.

Vždy informujte o veškerých alergiích, užívání drog a pití alkoholu. Před provedením jakéhokoli chirurgického zákroku v obecné nebo sedativní anestezii se provedou testy funkce srdce, testy funkce ledvin a testy funkce plic.

Jak se provádí operace srostlých prstů na noze?

Tuto operaci lze provést dvěma způsoby. Rozdělením prstů na nohou a uzavřením ran bez kožního štěpu nebo rozdělením prstů a uzavřením ran s umístěním kožního štěpu. Kožní štěp je část kůže odebraná z jiného místa těla pacienta. Poté je připevněn k místu chirurgické rány a je zajištěn přívod krve do místa připojení. Anestezii podává pacientovi kvalifikovaný anesteziolog s osvědčením. Potom se kožní chlopně zvednou ve tvaru Z a fúzovaná tkáň se oddělí. Pokud jsou také spojeny kosti, jsou v této fázi odděleny řezáním. Kožní řezy se poté uzavírají subkutikulárními stehy metodou bez napětí, aby se minimalizovaly stopy jizev. V průměru mohou tyto korekční operace trvat přibližně od dvou do pěti hodin v závislosti na složitosti stavu.

23d3cf96-11a1-11ee-9153-00505699734b.jpg
Operace se provádí dvěma způsoby

Výhody zákroku

Mezi výhody zákroku patří jednoznačně stránka estetická. Syndaktylie může být velmi nevzhledná a zákrok Vás tak může zařadit do plnohodnotného života. V létě tak můžete nosit odkryté boty. Operace srostlých prstů na nohou pacientovi tak může zvýšit sebevědomí a zlepšit tak psychickou stránku člověka.

41c5d1de-11a1-11ee-bca0-005056997292.jpg
Hlavní výhodou je především estetická stránka

Jak probíhá zotavení po syndaktylii?

Po operaci není nutný pobyt v nemocnici. Prsty, které byly operovány, jsou obvykle vloženy do speciální boty která prsty znehybní, aby se pokožka mohla uzdravit. Gázový obvaz zůstává na noze alespoň dva týdny po operaci a z rány bude zcela odstraněn v závislosti na stavu pacienta. Po několik týdnů lze používat gumovou vložku, aby se prsty po odtržení obvazů oddělily.

Jizvu udržujte navlhčenou a masírujte ji. Léky proti bolesti budou podávány po dobu několika dní po operaci. Vždy však dbejte pokynů svého lékaře.

6b73eba6-11a1-11ee-800d-00505699734b.jpg
Zotavení po operaci srostlých prstů

Doba rekonvalescence

Snažte se po operaci co nejvíce odpočívat. Otok nohy je normální, proto udržování nohy ve zvýšené poloze může tento problém pomoci vyřešit. Po odejmutí obvazů získáte úplnou funkci chodidla zpět. Noste speciální ortopedickou obuv po dobu dvou až tří týdnů po operaci, aby se rány na kůži mohly zcela zahojit. Může být zapotřebí několik fyzioterapeutických sezení, pokud klouby ztuhnou v důsledku nehybnosti po operaci, fyzioterapie pomůže kloubům získat úplnou funkci zpět.

8e3d8b88-11a1-11ee-85e2-005056999513.jpg
Nohu nezatěžujte a odpočívejte

Výsledky operace srostlých prstů na noze

Tato korekční operace prstů na nohou má velmi vysokou úspěšnost. I když je to vzácné, je možné, že někteří pacienti mohou po prvním zákroku vyžadovat další korekční operace. Obvykle trvá asi měsíc, než může pacient začít vyvíjet tlak na oddělené prsty a 3 až 6 měsíců, než se z operace zcela uzdraví, v závislosti na rozsahu zákroku.

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

U každé operace existuje riziko vzniku komplikací souvisejících s anestezií a samotným chirurgickým zákrokem. Mezi možné komplikace patří například infekce, špatné hojení ran, otoky či bolest. Veškerá možná rizika je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.

b5a8cfe8-11a1-11ee-a627-005056999513.jpg
Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Často kladené otázky

  • Kdy by měla být provedena operace? Neexistují žádné pevné pokyny pro načasování chirurgického zákroku pro syndaktylii, vždy je nutné poradit se s chirurgem.
  • Jak se postupuje po operaci? Po zákroku se umístí objemný měkký obvaz. Na kliniku se pacient vrací na kontrolu po domluvě s lékařem a poté se zahájí terapie.
  • Kolik operací bude potřeba? U syndaktylie obvykle stačí pouze jeden chirurgický zákrok. Může se však stát, že pacient bude potřebovat další chirurgický zákrok.

Bibliografie

NCBI, Syndactyly Release [online]. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5115922/ [Datum: 11. ledna 2020].

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.