Ověřil/a:
Clinical poskytuje roboticky asistovanou transplantaci vlasů a služby z oblasti trichologie. Nabízí kompletní péči o vlasy z hlediska zdraví i krásy. Na klinice se o vás postará tým profesionálů.
Aktualizováno: 10. 5. 2021

Navigace

 • Úvod
 • V čem spočívá transplantace vlasů?
 • Důvody ztráty vlasů - indikace
 • Operační postup při transplantaci vlasů
 • Na kterých částech je možné provést transplantaci vlasů
 • Po transplantaci vlasů
 • Časté otázky

Úvod

Vlasy jsou odpradávna symbolem krásy a podstatnou součástí vzhledu každého člověka. Jejich řídnutí či dokonce ztráta se tak mohou stát frustrujícím psychickým faktorem. Estetická chirurgie dokáže tento problém vyřešit pomocí transplantace vlasů.

V čem spočívá transplantace vlasů?

Používá se přenos vlastních vlasových štěpů či mikroštěpů

V čem spočívá transplantace vlasů?

Transplantací vlasů se míní přesun vlastních vlasových folikulů, které nepodléhají androgenetické alopecii, na místa, kde vlasy řídnou nebo již nerostou.

Pokud uvažujete o transplantaci vlasů, pak musíte vědět, že jí nelze dosáhnout vlasového porostu stejné hustoty jako před ztrátou. Používají se vlastní vlasy klienta, které se „přesadí“ – z jedné oblasti hlavy se vybere určitý počet štěpů a přemístí se na jinou oblast hlavy. Transplantace však zakryje prořídlá místa a doplní vlasový porost v holých oblastech.

Odběr vlasových folikulů = štěpů z dárcovské oblasti i sázení do předem připravených lůžek v cílové oblasti probíhá v lokální anestezii.

Jedná se tedy o vlastní vlasy klienta, které mají v nové oblasti stejné vlastnosti jako v místě odběru. Přirozeně rostou, dají se stříhat, barvit, atd. Nutno však poznamenat, že jejich plnohodnotný růst začíná až po delší době od zákroku a výsledek transplantace vlasů lze hodnotit až po 6–12 měsících od zákroku. Rychlost růstu je zcela individuální.

Zákrok je časově poměrně náročný. Trvá v průměru několik hodin v závislosti na velikosti oblasti, kterou je třeba transplantovat. V naprosté většině případů, pokud je pacient jinak zdráv, stačí před zákrokem rutinní předoperační vyšetření u svého praktického lékaře. Vlastní transplantace probíhá buď vleže, nebo vsedě, což je při několikahodinovém zákroku pro pacienta pohodlnější.

Ztráta vlasů u žen

I ženy se potýkají se ztrátou vlasů

Důvody ztráty vlasů - indikace

Většina transplantací vlasů řeší dědičné plešatění mužů, dokáže však pomoci i ženám s řídnoucími vlasy.

Androgenetická alopecie trápí až 80 % mužské populace. Jde o dědičné plešatění způsobené mužským pohlavním hormonem dihydrotestosteronem (DHT), který způsobuje smršťování vlasových kořínků. Ty se zmenšují, až úplně zmizí, vlas vypadne a na jeho místě již neroste nový. Tento proces lze zmírnit trichologickými přípravky, ale zastavit nelze.

Androgenetické plešatění postihuje nejčastěji oblasti koutů, vertexu a temene hlavy, které jsou citlivější na enzymy testosteronu.

Ženy nejčastěji trpí řídnutím vlasového porostu v důsledku změny hladiny hormonů, a to po menopauze. Jakousi výhodou „ženského plešatění“ je, že vlasy vypadávají rovnoměrně po celé ploše hlavy, ne na konkrétních místech. Proto se žen týká především estetická transplantace vlasů, např. pokud žena není spokojena se svým vysokým čelem nebo kouty.

Dalšími příklady spouštěčů padání vlasů jsou přemíra stresu nebo špatná péče o vlasy (odbarvování, fénování, zapařování pokožky hlavy častým nošením pokrývky hlavy). Lysá místa vznikají také v důsledku úrazů hlavy, popálení a především kvůli nemoci zvané alopecie.

Transplantací vlasů lze pomoci ve většině z těchto případů. Důležité je si však uvědomit, že transplantace neřeší padání vlasů a nezastavuje nemoc pokožky hlavy. Ta musí být před zákrokem zdravá a vypadávání vlasů stabilizováno.

Transplantát ve formě minisazenice

Transplantát ve formě minisazenice

Operační postup při transplantaci vlasů

Transplantace vlasů, neboli nastřelení vlasů, je chirurgickým zákrokem s tradicí již přes 30 let. Metody se stále vyvíjí a vy si můžete vybrat z několika typů.

 • Metoda FUT = follicular unit transplantation neboli strip metoda pracuje s pruhem vyříznuté kůže. Na zátylku pacienta se odebere podlouhlý obdélník kůže s vlasovými folikuly, které se použijí pro sázení do cílových oblastí. Průměrně to bývá asi 1,5 x 10 cm. Skalpelem je kůže následně rozdělena na jednotlivé drobné štěpy, obsahující podle velikosti 1–3 (mikroštěpy) nebo 3–6 (miništěpy) vlasových kořínků. Mikroštěpy se na rozdíl od miništěpů používají spíše k osázení budoucí vlasové hranice proto, aby byl výsledný vzhled přirozenější. Dříve používané štěpy obsahující více vlasových folikulů vedly ve svém estetickém výsledku k nepřirozenému vzhledu nového vlasového porostu. Na místě řezu pak zůstává nenápadná jizva, která znovu vlasy nezaroste.
 • Metoda FUE = Follicular Unit Extraction, která pracuje se samostatnými folikulárními jednotkami, může být robotická nebo ruční.

Nejmodernější a zároveň nejžádanější technologií v oblasti vlasové transplantace je roboticky asistovaný zákrok. Robot pod lékařovým dohledem extrahuje vlasové štěpy a následně vytváří v cílové oblasti hlavy lůžka pro jejich vkládání. Usnadňuje tak lékaři práci a zkracuje dobu zákroku na minimum. Robot nepoškodí odebíraný vlas ani vlasové folikuly v okolí. Před odebráním štěpu detekuje charakteristiky vlasových folikulů – tloušťku vlasového stvolu, počet vlasů ve folikulu a úhel růstu vlasu. Podle těchto údajů provede odběr, šetrně a přesně. Ranky jsou zcela nepatrné a rovnoměrně rozprostřené, proto zákrok není detekovatelný. Úspěšnost odebraných štěpů je vyšší než 95 %. Robot se navíc neunaví, a proto je každý následující odebraný folikul stejné kvality jako ten první. Stejně precizně pak dokáže robot vytvořit lůžka pro implantované vlasy, vyhýbá se vlasům stávajícím, a tudíž je nepoškodí.

Starší ruční metody FUE používají k vyřezávání folikulárních jednotek lékařský estetický přístroj, který umožňuje extrahovat jednotlivé vlasové folikuly přímo z pokožky hlavy v jejich přirozeně se vyskytujících skupinách, aniž by bylo nutné chirurgicky odstranit celý pruh pokožky hlavy. Proto se zákrok obejde bez viditelných jizev a doba rekonvalescence je zkrácena na minimum. S přístrojem po celou dobu zákroku pracuje lékař. Tyto přístroje se mohou lišit v nástavcích pro extrakci folikulárních jednotek. Je dobré se před zákrokem informovat, jak daný přístroj pracuje, jaká je doba rekonvalescence a následná pooperační péče.

Vzhledem k tomu, že při tvorbě otvorů pro štěpy je nutné zachovat určitou vzdálenost (asi 2–3 mm), aby bylo zachováno prokrvení kůže a tím mohlo dojít k přihojení štěpů, přichází pacient v mnoha případech k zahuštění nového vlasového porostu. To je však možné po půl roce od první operace. Zahuštění není vždy nutné a záleží na rozhodnutí pacienta samotného.

Na kterých částech je možné provést transplantaci vlasů

Transplantovat lze*:

 • lysiny zapříčiněné dědičným plešatěním
 • holá místa po alopecii
 • jizvy po úrazech, popáleninách
 • řídký porost hlavy v důsledku menopauzy
 • lysiny různého původu
 • tvar linie vlasů

* Po předchozím vyšetření odborným pracovníkem transplantačního centra.

Pravou příčinu problémů s vypadáváním vlasů odhalí trichologické vyšetření. Tricholog poté navrhne vhodnou léčbu pro klienta. Kromě transplantace vlasů se může jednat také o vlasovou mezoterapii nebo léčbu vypadávání vlasů pomocí plazmaterapie.

Po transplantaci vlasů

Pooperační péči a doporučení dostanete na vybrané klinice, zde jen shrňme, co vás čeká a nemine

V případě metody FUE platí: Při odběru vznikají miniaturní ranky v oblastech, odkud se štěpy odebírají, i v místech, kam se štěpy usazují. Ranky se do 10 dní od zákroku zacelí, stroupky se oloupou a místa zhojí. Po 14 dnech správné péče není zákrok rozeznatelný. V den zákroku dostanete doporučení, jak se o pokožku hlavy starat, čím ji mýt a jak ji udržovat hydratovanou. V tomto ohledu je dobré nebýt kreativní a držet se ověřených postupů. Další kontroly by měly probíhat po 3, 6 a 12 měsících – sleduje se stav hojení pokožky, rychlost růstu vlasů a správnost hygieny. Transplantované vlasy totiž postupně vypadají a z folikulů vyrůstají nové. Doba, kdy jsou výsledky znatelné, je zcela individuální (3–10 měsíců).

V případě metody strip platí: Po ukončení transplantace vlasů je přiložen sterilní elastický obvaz, který nejenom chrání sešitou ránu v místě odběru v týlní oblasti a vsazené štěpy, ale také brání výraznějším otokům v místě transplantace. Obvaz se sundává obvykle druhý až třetí den po zákroku a pacient si může umýt vlasy. V místě štěpů se vytvoří drobné stroupky, které se do 14 dnů spontánně odloučí. Z běžného života je pacient vyřazen na dobu asi pěti dnů. Stehy v týlní oblasti po sešití odběrového místa se vyndávají asi po dvou týdnech.

UPOZORNĚNÍ Není možné zde zodpovědět všechny otázky, týkající se transplantace vlasů, protože mnohé informace jsou zcela individuální. Pokud něčemu ohledně operace nerozumíte, obraťte se na konkrétního lékaře či kliniku.

Časté otázky

 • Lze transplantací vlasů vyřešit problém s padáním vlasů? Nikoliv, je nutné, aby před samotným zákrokem bylo padání vlasů pacienta stabilizováno.
 • Jaké jsou důvody ztráty vlasů? U mužů se často jedná o dědičné plešatění způsobené hormonem dihydrotestosteronem. U žen ke ztrátě vlasů dochází z hormonálních příčin po menopauze. Mezi další důvody padání vlasů patří stres, špatná strava, hormonální poruchy a nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků v těle pacienta.
 • Bolí transplantace vlasů? Zákrok je prováděn v místní anestezii, a tedy je pro pacienta nebolestivý.
 • Jaké jsou výhody roboticky asistované transplantace vlasů? Výhodou roboticky asistované transplantace je především minimální doba zákroku, šetrný a precizní odběr vlasových folikul. Úspěšnost transplantace je velmi vysoká.
 • Kdy budou viditelné výsledky transplantace vlasů? Doba je zcela individuální, obecně je však efekt zákroku pozorovatelný mezi 3 až 10 měsíci od jeho provedení.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."