PRP – Plazma terapie (Platelet Rich Plasma)

Autor:

Unikátní patentovaná lékařská metoda vyvinutá ve Švýcarsku. Podstatou je zpracování krve pacienta pomocí fyzikálně chemických postupů tak, aby došlo k získání plazmy s velmi vysokou koncentrací krevních destiček. Právě velké množství těchto elementů je pro léčebný účinek velmi důležité. Destičky totiž obsahují růstové faktory a jiné látky, které dokáží nastartovat regenerační pochody ve tkáních. Tohoto úžasného léčebného potenciálu se již několik let velmi úspěšně využívá v různých oborech medicíny - například v ortopedii či chirurgii - pro regeneraci kloubů, svalů a kostí, v dermatologii k hojení chronických ran či k léčbě ztráty vlasů, v korektivní dermatologii k omlazení kůže, k ošetření jizev po akné nebo ošetření strií. Plazmaterapie je tělu vlastní metoda, která je velmi bezpečná, nehrozí u ní riziko alergických reakcí a je věkově neomezená.

Co je to plazmaterapie?

Plazmaterapie neboli léčba krevní plazmou využívá růstových faktorů, které jsou obsaženy v krevních destičkách. Ty se při odstředění krve uvolní do plazmy.  Pokud jsou aplikovány do kůže, nastartují v ní regenerační pochody, stimulují tvorbu kolagenu, elastinu, nových cévek. Výsledkem je vypnutí, projasnění a zlepšení struktury kůže, hojení jizviček, vyhlazení vrásek. Proto se metoda využívá k:

  • omlazení obličeje, ale i dekoltu, hřbetů rukou,
  • ošetření jizviček po akné, po úrazu, ošetření strií,
  • ošetření tmavých kruhů pod očima,
  • léčbě padání vlasů,
  • regeneraci kůže poškozené sluncem, chemickým peelingem nebo po laserových zákrocích.
Plazmaterapie

Příprava plazmy

Krev se nabere do speciální zkumavky jako při běžných odběrech pro laboratorní vyšetření, a to z žíly v oblasti loketní jamky nebo hřbetu ruky. Odebrané množství závisí na velikosti ošetřované plochy, obvykle to bývá  8-16 ml. Pro bezproblémový odběr se doporučuje, aby pacient před zákrokem pil hodně tekutin a nejedl příliš tučná jídla. Zkumavka se vloží do centrifugy a krev odstředí přesně podle doporučených pravidel, aby během tohoto procesu nedošlo k poškození krevních destiček. Vše probíhá za sterilních podmínek. Krvinky se během separace zachytí v gelu, který se vytvoří během centrifugace, krevní destičky zůstávají na jeho povrchu a jemným obracením zkumavky se uvolní do plasmy.

Aplikace plazmy do kůže

Připravená plazma se aplikuje do kůže jemnými vpichy vzdálenými asi 1 cm od sebe. Takto lze ošetřit celý obličej včetně očního okolí, dekolt, hřbety rukou ale i jiné oblasti těla. Další způsob aplikace plazmy je technika tzv. mikrojehličkování, kdy se plazma nanese na povrch kůže a do ní pak zapracuje pomocí speciálního pera velmi jemnými vpichy.

K ošetření hlubších vrásek se využívá gelovitá forma krevní plazmy obsahující kyselinu hyaluronovou. Pro zvýšení komfortu pro pacienta je vhodné aplikovat na kůži před zákrokem anestetický krém, ošetření pak není bolestivé, může být pociťováno jen jako jemné štipkání či brnění.

Délka ošetření plazmaterapie

Celá procedura nezabere obvykle více než 60 min, samotný odběr a zpracování plazmy trvá maximálně 20 minut a následná aplikace pak podle velikosti ošetřované plochy asi 20-30 min.

Rekonvalescence po plazmaterapii

Po zákroku bývá kůže lehce zarudlá, mírně oteklá, mohou se objevit i drobné modřinky. Následná regenerace je však velmi rychlá, obvykle do 24 hod. Již druhý den lze nanést make up.  Převážná část klientek již během následujícího dne pokračuje ve svých běžných aktivitách.

Viditelnost efektu plazmaterapie a jeho trvání

První výsledky léčby jsou vidět za 2-3 týdny po ošetření, kůže je více hydratovaná, její struktura je jemnější. Stav se pomalu zlepšuje ještě několik dalších týdnů. Pro co nejlepší účinek se doporučuje zákrok opakovat 1 -2 x s odstupem 3-4 týdnů, efekt vydrží 12-18 měsíců.

Kontraindikace plazmaterapie

I když se jedná o velmi bezpečnou metodu, bez rizika alergických reakcí, v některých případech není její použití vhodné. Nedoporučuje se u nemocných se zhoubným nádorem, s krevním onemocněním, zejména u pacientů s nízkým počtem krevních destiček či při zánětu v místě aplikace.

Doplňující ošetření

Plazmaterapii lze kombinovat i s jinými estetickými zákroky např. již výše uvedená kombinace s kyselinou hyaluronovou, s dermabrazí nebo s aplikací botulotoxinu. Oblíbená je i kombinace s frakčním laserem pro korekci nerovností, drobných pigmentací nebo jizviček po akné. Kůže se nejdříve ošetří laserovým paprskem, jde o minimálně invazivní zákrok s 4-7 denní rekonvalescencí. Následná aplikace krevní plazmy zkrátí délku hojení a posílí výsledný efekt.

Plazmaterapie je jednoduchá, rychlá a minimálně invazivní metoda, která ve výsledku vede k regeneraci kůže a zpomaluje tak velice přirozenou cestou její stárnutí.

Publikováno: 31.3.2015

PRP – Plazma terapie (Platelet Rich Plasma) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

PRP – Plazma terapie (Platelet Rich Plasma) - Ceny

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí   
Fotografie pacientů
Zákroky, na které se chystají ostatní