Unikátní patentovaná lékařská metoda vyvinutá ve Švýcarsku. Podstatou je zpracování krve pacienta pomocí fyzikálně chemických postupů tak, aby došlo k získání plazmy s velmi vysokou koncentrací krevních destiček. Právě velké množství těchto elementů je pro léčebný účinek velmi důležité. Destičky totiž obsahují růstové faktory a jiné látky, které dokáží nastartovat regenerační pochody ve tkáních. Tohoto úžasného léčebného potenciálu se již několik let velmi úspěšně využívá v různých oborech medicíny - například v ortopedii či chirurgii - pro regeneraci kloubů, svalů a kostí, v dermatologii k hojení chronických ran či k léčbě ztráty vlasů, v korektivní dermatologii k omlazení kůže, k ošetření jizev po akné nebo ošetření strií. Plazmaterapie je tělu vlastní metoda, která je velmi bezpečná, nehrozí u ní riziko alergických reakcí a je věkově neomezená.
Plazmaterapie dokáže nastartovat regenerační pochody
Plazmaterapie neboli léčba krevní plazmou využívá růstových faktorů, které jsou obsaženy v krevních destičkách. Ty se při odstředění krve uvolní do plazmy. Pokud jsou aplikovány do kůže, nastartují v ní regenerační pochody, stimulují tvorbu kolagenu, elastinu, nových cévek. Výsledkem je vypnutí, projasnění a zlepšení struktury kůže, hojení jizviček, vyhlazení vrásek. Proto se metoda využívá k:
Jak probíhá příprava plazmy
Krev se nabere do speciální zkumavky jako při běžných odběrech pro laboratorní vyšetření, a to z žíly v oblasti loketní jamky nebo hřbetu ruky. Odebrané množství závisí na velikosti ošetřované plochy, obvykle to bývá 8-16 ml. Pro bezproblémový odběr se doporučuje, aby pacient před zákrokem pil hodně tekutin a nejedl příliš tučná jídla.
Zkumavka se vloží do centrifugy a krev odstředí přesně podle doporučených pravidel, aby během tohoto procesu nedošlo k poškození krevních destiček. Vše probíhá za sterilních podmínek. Krvinky se během separace zachytí v gelu, který se vytvoří během centrifugace, krevní destičky zůstávají na jeho povrchu a jemným obracením zkumavky se uvolní do plasmy.
Pacientka před a po zákroku (MUDr. Kateřina Adamcová)
Připravená plazma se aplikuje do kůže jemnými vpichy vzdálenými asi 1 cm od sebe. Takto lze ošetřit celý obličej včetně očního okolí, dekolt, hřbety rukou ale i jiné oblasti těla. Další způsob aplikace plazmy je technika tzv. mikrojehličkování, kdy se plazma nanese na povrch kůže a do ní pak zapracuje pomocí speciálního pera velmi jemnými vpichy.
K ošetření hlubších vrásek se využívá gelovitá forma krevní plazmy obsahující kyselinu hyaluronovou. Pro zvýšení komfortu pro pacienta je vhodné aplikovat na kůži před zákrokem anestetický krém, ošetření pak není bolestivé, může být pociťováno jen jako jemné štipkání či brnění.
Celá procedura nezabere obvykle více než než šedesát minut. Samotný odběr a zpracování plazmy trvá maximálně dvacet minut a následná aplikace pak podle velikosti ošetřované plochy asi dvacet až třicet minut.
Fotografie před a po zákroku (MUDr. Dagmar Větěchová)
Po zákroku bývá kůže lehce zarudlá, mírně oteklá, mohou se objevit i drobné modřinky. Následná regenerace je však velmi rychlá, obvykle do 24 hodin.
Již druhý den lze nanést make up. Převážná část klientek již během následujícího dne pokračuje ve svých běžných aktivitách.
Před a po (Klinika estetické medicíny Petra Clinic)
První výsledky léčby jsou vidět za 2 až 3 týdny po ošetření, kůže je více hydratovaná, její struktura je jemnější. Stav se pomalu zlepšuje ještě několik dalších týdnů.
Pro co nejlepší účinek se doporučuje zákrok opakovat 1-2x s odstupem 3 až 4 týdnů. Efekt vydrží 12 až 18 měsíců.
Kontraindikace plazmaterapie
I když se jedná o velmi bezpečnou metodu, bez rizika alergických reakcí, v některých případech není její použití vhodné.
Nedoporučuje se u nemocných se zhoubným nádorem, s krevním onemocněním, zejména u pacientů s nízkým počtem krevních destiček či při zánětu v místě aplikace.
Zákrok je možné kombinovat s dalšími ošetřeními
Plazmaterapii lze kombinovat i s jinými estetickými zákroky např. již výše uvedená kombinace s kyselinou hyaluronovou, s dermabrazí nebo s aplikací botulotoxinu. Oblíbená je i kombinace s frakčním laserem pro korekci nerovností, drobných pigmentací nebo jizviček po akné. Kůže se nejdříve ošetří laserovým paprskem, jde o minimálně invazivní zákrok s 4 až 7denní rekonvalescencí. Následná aplikace krevní plazmy zkrátí délku hojení a posílí výsledný efekt.
Plazmaterapie je jednoduchá, rychlá a minimálně invazivní metoda, která ve výsledku vede k regeneraci kůže a zpomaluje tak velice přirozenou cestou její stárnutí.
"Informace, které jsou uvedeny na této webové stránce, jsou pouze informativní a nikdy nenahradí informace, které by Vám měl poskytnout Váš estetický lékař, kosmetický chirurg nebo estetický specialista. Pokud zvažujete podstoupit jakoukoli lékařskou léčbu nebo zákrok (také v případě pochybností nebo dotazů), obraťte se přímo na svého odborného lékaře, který Vám poskytne odpovídající informace. Společnost Estheticon neschvaluje ani nedoporučuje žádný obsah, postup, produkt, názor, zdravotnický personál ani jakékoli jiné materiály a informace uvedené v jakékoli části této webové stránky."