Při foto epilaci se používají intenzivní světelné pulzy, které zničí vlasový folikul zatímco u laseru je to stálý laserový paprsek. Foto epilací lze odstranit chloupky v podpaží, v tříslech, světlé i tmavé. Přístroj dokáže odlišit typ kůže, oblast i hloubku.

Mnoho žen trápí nežádoucí ochlupení, kterého se snaží různými způsoby zbavit. Pokud se chcete zbavit chloupků na vašem těle bezpečně a hlavně trvale, vyzkoušejte fotoepilaci.

Co je to fotoepilace

Díky fotoepilaci se zbavíte trvale chloupků na celém svém těle. Slůvkem trvale míníme 70 až 95% úspěšnosti trvalého odstranění chloupků. Ošetření přístrojem je nutné několikrát opakovat, tzn. čtyřikrát až šestkrát, jelikož jsou dvě období růstu chloupků - období růstu a období klidu. Fotoepilaci je nejlepší provádět v období růstu. Několika sezeními si můžete být jisti v tom, že byly ošetřeny také chloupky, které byly při předchozích sezeních v klidové fázi neboli v období klidu. Četnost sezení je od čtyř do osmi týdnů. Nejlepších výsledků se dosahuje, pokud jsou chloupky tmavší a kůže je světlá. Zaručeně nejúčinnější je fotoepilace v oblasti podpaží a třísel. Po fotoepilaci se mohou objevit světlé a jemné chloupky, které jsou téměř neviditelné. Fotoepilaci je možné provádět na celém těle (ruce, lýtka, stehna, nohy kompletně, ramena, záda, prsa, břicho atd.), ale nejčastěji se využívá v oblasti bikin, v podpaží a velmi často v oblasti obličeje (horní ret, brada, tváře atd.).

Pokud se pro fotoepilaci rozhodnete, je nejprve nutná odborná konzultace, na které se dozvíte, jaký typ zákroku je pro vás nejvhodnější a jaká bude míra úspěšnosti.

Jak fotoepilace funguje

Technologie IPL umožňuje zničení buněk vlasového váčku prostřednictvím výběrové neboli selektivní fototermolýzy. Tmavý pigment, který se nazývá melanin, dodává chloupku jeho zabarvení. Dovede pohlcovat intenzivní pulzní světlo (IPL) pulzního světelného systému nebo laseru. Vlasová pochva se rozehřeje asi na 70 °C, buňky v ní jsou tepelně zničeny a nakonec vypuzeny z těla bez toho, aby byly poškozeny ostatní tkáně. Dojde-li k úplnému poškození, tak z místa už nemůže vyrůst další chloupek, odstranění je trvalé.

Jak probíhá ošetření

Před depilací IPL neprovádějte depilaci voskem ani si chloupky nevytrhávejte pinzetou. Doporučujeme vám se před samotným ošetřením nelíčit. V případě, že přijdete nalíčená, tak vás nejprve odlíčí, protože barevné pigmenty by se působením intenzivního světelného impulzu spálily, pronikly by do kůže a vytvořily nežádoucí permanentní make-up. Poté se chloupky oholí, což můžete udělat klidně i vy sama doma. Záměrem fotoepilace je chloupky odstranit trvale, takže je potřeba, aby byla zničena místa růstu vlasových pochev. Depilovaná oblast se očistí pleťovou vodou s dezinfekčním účinkem. Předtím než vám bude nasazen aplikátor s filtračním okénkem, tak vám bude kůže potřena vrstvou průhledného, transparentního aqua-gelu. Gel slouží k tomu, aby vyrovnal strukturovanou kůži, a tím pádem mohla energie světelného impulzu nejlépe proniknout do kůže.

Co se týče bolestivosti ošetření, tak je téměř bezbolestné, maximálně se může projevit lehké štípání nebo pocit tepla, který může být pro některé nepříjemný, ale ve srovnání například s depilací s voskem se o bolest nejedná. Upozorňujeme však, že bolest je u každého jedince vnímána jinak, je podmíněna mnoha faktory. Při ošetření je celá plocha aplikátoru aktivně ochlazována vodou přibližně na 10 °C, což znamená, že kůže je před každým impulzem, během něj i po něm zchlazována. Odstraňování chloupků je tak velmi šetrné.

Čas, který strávíte na jednom sezení je závislý na míře ošetřované oblasti, a nedá se s přesností určit. Pro orientaci - ošetření podpaží a třísel trvá přibližně 10 minut, ošetření větších oblastí, jako jsou například nohy a záda mohou trvat 45 až 60 minut.

Pravidla a zvláštní opatrnost před i po fotoepilaci

Vzhledem k tomu, že se jedná a šetrnou metodu v odstraňování chloupků, není nutné se nijak zvlášť omezovat. Bez komplikací lze vykonávat práci i trávit volný čas. Důležité je před i po zákroku omezit alespoň na tři týdny opalování - klasické i v soláriu, používání samoopalovacích přípravků apod., jelikož v době po zákroku je kůže citlivější a UV záření zvyšuje riziko vedlejších účinků, jako je například vznik pigmentových skvrn. Pokud jste si nechali ošetřit jen malou část na těle, lze se chránit opalovacím krémem s vysokým faktorem (doporučujeme až faktor 60).

Vedlejší účinky ošetření

Vedlejší účinky se vyskytují jen výjimečně, jelikož ošetření je bezpečné a je zaručena ochrana pokožky.

Mezi vzácné vedlejší účinky se řadí mírné zčervenání pokožky bezprostředně po ošetření a může přetrvat až dva dny. Společně se zarudnutím může dojít k lehkému napuchnutí, kterého se zbavíme, pokud budeme postižené místo na pokožce chladit.

Mezi extrémní případy se řadí příznaky, které připomínají spáleniny při opalování nebo se mohou objevit popáleniny. Důsledkem těchto vedlejších účinků může dojít k hypopigmentaci nebo hyperpigmentaci, což znamená, že pleť je po ošetření světlejší nebo tmavší. Jedná se o skvrny, které po čase zmizí. Upozorňujeme na to, že k takovýmto vedlejším účinkům dochází především proto, jelikož postižené místo bylo před ošetřením nebo po ošetření vystaveno slunečním paprskům nebo působení solária bez použití opalovacího krému s vysokým faktorem.

Kdo na fotoepilaci může a kdo ne

Fotoepilaci si mohou nechat udělat ženy i muži, kteří mají pigmentované chloupky, což znamená blond nebo tmavé. Pokud jsou chloupky nepigmentované, bílé není možné fotoepilaci provést. Ošetření je také závislé na typu kůže (I až IV). Nevyhovující je příliš tmavá kůže.

Ošetření se nedoporučuje těhotným ženám, lidem trpícím epilepsii, lidem s tetováním, nedávno opáleným lidem, osobám, které užívají antikoagulační léky (léky na ředění krve) nebo léky způsobující přecitlivělost na světlo, dále osobám, které mají cukrovku, herpes a lidem, kteří měli v minulosti kožní vyrážku způsobenou reakcí na světlo.

Ceny fotoepilace

Uvedené ceny jsou pouze orientační, jelikož každá klinika má vlastní systém, podle kterého se řídí, například podle počtu uskutečněných impulzů, dále podle množství ochlupení, které je u každého jedince individuální.

Nezapomeňte na to, že je třeba přijít na několik sezení, tj. čtyři až šest sezení, a vzhledem k tomu, že během sezení dochází k efektivnímu úbytku chloupků, snižuje se pak také počet provedených impulzů, resp. snižuje se hustota porostu chloupků.

Předpokládaný počet impulzů při ošetření

 • horního rtu: od 8 impulzů

 • brady: od 5 impulzů

 • podpaží: od 25 impulzů

 • třísel: od 25 impulzů

 • zad: od 50 impulzů

 • hrudníku: od 25 impulzů

 • horní končetiny: od 50 impulzů

 • dolní končetiny: od 90 impulzů

Cena za jeden pulz je 50 Kč, od 100 pulzů je cena 40 Kč. Jeden pulz ošetří cca 4 cm2 plochy.

Orientační ceny

 • horní ret: 400 Kč

 • brada: 250Kč

 • podpaží: 1 250 Kč

 • třísla: 1 250 Kč

 • záda: 2 500 Kč

 • hrudník: 1 250 Kč

 • horní končetiny: 2 500 Kč

 • dolní končetiny: 4 500 Kč

Aktualizováno: 26.5.2020

Fotoepilace (IPL) - Novinky

Fotoepilace (IPL) - Ceny

EVA CLINIC s.r.o.
Hradec Králové, Pardubice
Ceny od 500 Kč
EVA CLINIC s.r.o.
Ceny od 850 Kč
Amaryllis Centrum Praha
MUDr. Tomáš Kupka
Karlovy Vary
Ceny od 500 Kč
obvykle do 2 000 Kč
MUDr. Tomáš Kupka
Ceny od 1 280 Kč
MUDr. Radan Vidura, Ph.D. - RVmedCentrum
Ceny od 1 300 Kč
RVmedCentrum privátní klinika s.r.o.
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní