Vystudovala českou filologii pro editory. Věnuje se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímá se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 4. 2. 2021 · Aktualizováno: 20. 9. 2021

Navigace

 • Úvod
 • Co je lip lift?
 • Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na lip lift?
 • Jak si vybrat vhodného lékaře?
 • Jak probíhá první schůzka s lékařem?
 • Jak se připravit na zákrok?
 • Jak se provádí lip lift?
 • Výhody zákroku
 • Jak probíhá zotavení po lip liftu?
 • Doba rekonvalescence
 • Výsledky lip liftu
 • Komplikace nebo možné vedlejší účinky
 • Časté otázky
 • Bibliografie

Úvod

Pokud se důkladněji podíváme na tváře modelek a světových hvězd, které nám připadají krásné a atraktivní, každá z nich má jeden společný znak - jsou pro naše oko esteticky vyvážené. I harmonické rysy obličeje se však mohou s postupujícím věkem měnit, a tato skutečnost je viditelná i na rtech, které léty ztrácí svou plnost a mění se jejich tvar a proporce. Úzké rty však mohou být i genetickou záležitostí. Jedním ze zákroků, který může v obou případech pomoci, je takzvaný lip lift.

Symetrické plné rty

Lip lift může být alternativním zákrokem k výplním rtů

Co je lip lift?

Lip lift je plasticko-chirurgický zákrok, za pomoci kterého lze zvětšit rty přirozeným způsobem, a to upravením vzdálenosti mezi rty a nosními dírkami (tzv. philtrum). Ideální vzdálenost philtra je u žen 1,5 cm a u mužů 1,7 cm. Obličeje s kratším philtrem jsou totiž pro naše oko atraktivnější, a to přesto, že se vyznačují užšími rty. Navíc k vytvoření mladistvého a atraktivního vzhledu dopomáhá viditelnost zubů při mluvení, která se též lip liftem zlepšuje.

Plastic Surgery Portal uvádí tři hlavní typy lip liftu:

 • Bull-Horn Lip Lift -  řez pod nosem má tvar býčího rohu
 • Gull-Wing Lip Lift - vede k zvýšení červeného zbarvení rtů
 • Italian Lip Lift - italský lip lift

Nejoblíbenějším druhem lip liftu je dnes nesporně Bull-Horn Lip Lift, kterému se též blíže věnuje tento článek. Lip lift je minimálně invazivní procedura, která může být vhodnou permanentní alternativou k výplním rtů.

Zákrok technikou

Zákrok technikou „Bull-Horn"

Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na lip lift?

Podle MUDr. Patrika Richtra, Ph.D. můžete zjistit, zda jste vhodným kandidátem na lip lift velmi jednoduše: Stačí si stoupnout před zrcadlo a nechat svá ústa mírně pootevřená. Pokud nevidíte své horní zuby, jste vhodným kandidátem na lip lift. V tomto případě pro vás není vhodné zvětšení rtů výplněmi, jelikož je zde velká pravděpodobnost, že ve výsledku skončíte s “kačeřími rty”.

Podle kliniky Arteclinic je tato metoda zvětšení rtů vhodná nejen pro starší klienty, u kterých je delší philtrum způsobeno postupujícím věkem, ale i pro mladší pacienty, u nichž je tato delší vzdálenost dána geneticky. Zákrok je vhodný jak pro muže, tak pro ženy, s tím, že u mužů je délka philtra ponechána delší než u žen.

Před zákrokem lip lift

K výběru lékaře vám mohou pomoci fotografie „před a po" zákroku (foto: Brandeis Clinic)

Jak si vybrat vhodného lékaře?

Pokud si nejste jisti, jak si vybrat vhodného lékaře k zákroku, je možné využít reálné fotky před a po, které nabízí například stránka Estheticon či webové stránky klinik. Prvním kritériem je četnost prováděných zákroků lip lift - čím více fotografií se jménem lékaře naleznete, tím častěji tento lékař zákrok provádí. Druhé kritérium je především vzájemné porozumění si s lékařem, který vám zákrok bude provádět.

Je důležité udělat si obrázek o tom, jakého výsledku je možné docílit, a jestli je vaše představa reálná. Vždy si na konzultaci nechte ukázat fotografie před a po zákroku, především tehdy, pokud výsledné obrázky po zákroku lékaře nejsou dostupné online.

Konzultace pře zákrokem lip lift

Před zákrokem je důležitá konzultace s chirurgem

Jak probíhá první schůzka s lékařem?

Před každým zákrokem je nutná důkladná konzultace s plastickým chirurgem, který bude zákrok provádět. Plastický chirurg také posoudí, zda je ve vašem případě lip lift opravdu vhodný či zda jste vhodným kandidátem pro jiný typ zákroku.

Při první schůzce je vhodné s lékařem probrat také vaše očekávání ohledně konečného výsledku tak, aby byla správně nastavena.

Před zákrokem lip lift

Je nutné, aby pacient dorazil na zákrok zdravý

Jak se připravit na zákrok?

Podle kliniky My Best Care je především nutné na zákrok přijít v dobrém zdravotním stavu. Dále doporučuje vysazení všech potravinových doplňků a vitamínů, které klient užívá, a to tři týdny před operací.

Ostatní užívané léky by měly být individuálně konzultovány při první schůzce s lékařem.

Schéma provedení lip liftu

Schéma provedení lip liftu

Jak se provádí lip lift?

Lip lift je prováděn v lokální anestezii, kdy se po vyměření operačního pole chirurgem provede řez v oblasti pod nosem a odstraní se nadbytek kůže v této oblasti. Po pečlivé kontrole estetické vyváženosti philtra se řez zašije. Celý zákrok trvá zhruba 45 minut.

Jizva je skryta v nosní rýze a ve vnitřní oblasti nosních dírek. Po vytažení stehů pacientovi zůstává jen nepatrná jizva, která postupem času zmizí.

Lip lift má mnoho výhod

Lip lift má mnoho výhod

Výhody zákroku

Lip lift je zákrok, který dosahuje přirozeného výsledku zvětšení rtů, a který je podle MUDr. Richtra pro zkušeného chirurga relativně jednoduchý na provedení. Zmiňuje v souvislosti s tím, že je však nutná zručnost a dodržení specifických technických pravidel. Zákrok je určen především pro ženy a muže, pro které není vhodná výplň rtů, která by v jejich případě vypadala nepřirozeně a vytvářela efekt „kačeřích rtů”.

Na rozdíl od jiných metod zvětšení rtů lip lift vytváří přirozené a trvalé zvětšení rtů, to vše bez nutnosti aplikace výplní či implantátů. Další výhodou je velmi krátká doba rekonvalescence po zákroku a jeho minimální invazivnost.

Žena po zákroku

V průběhu jednoho týdne je doporučován klidový režim

Jak probíhá zotavení po lip liftu?

Vzhledem k tomu, že je lip lift prováděn v lokální anestezii, je po zašití jemného řezu a jeho sterilním krytí možné odejít hned domů. Pacient může řídit auto a věnovat se každodenním činnostem bez omezení.

V průběhu prvního týdne se však doporučuje klidový režim. Na otok je možné přikládat chladivé hydrogelové obklady, které pomáhají jeho zmírnění.

Výsledek lip liftu

Doba rekonvalescence po lip liftu je 2 až 3 týdny

Doba rekonvalescence

Pacient je ihned po zákroku schopen výkonu každodenních činností, otok zůstává po dobu tří dnů, ale posléze ustupuje a po 10 dnech od výkonu většinou zcela zmizí. Stehy se vytahují mezi 6-7. dnem po zákroku a potom je již možné na pleť opět nanášet make-up. Podle kliniky Arteclinic se oblast philtra snadno a rychle hojí a jizvy mizí již po krátkém čase od výkonu. Celková doba rekonvalescence je zhruba 2-3 týdny.

Výsledek lip liftu

Výsledkem lip liftu je nepochybně mladistvější vzhled

Výsledky lip liftu

MUDr. Patrik Richtr uvádí, že výsledkem zákroku je především zkrácení philtra, zvýraznění kontury horního rtu a díky šetrnému řezu je jizva pod nosem po několika týdnech již prakticky neviditelná. Výsledky zákroku lip lift jsou působivé, leč zcela přirozené. U pacientů je dosaženo mladistvějšího vzhledu, které jim dodává lepší pocit ze sebe sama a vyšší sebevědomí.

Výsledky zákroku lip lift jsou podle Plastic Surgery Portal na rozdíl od zvětšení rtů výplňovým materiálem trvalé. Lip lift je skvělým řešením pro pacienty s asymetrií rtů, disproporcí rtů či s rty umístěnými nízko (dlouhé philtrum).

Komplikace nebo možné vedlejší účinky

Plastic Surgery Portal zmiňuje, že mezi vedlejší účinky lip liftu může patřit otok, lehké zjizvení, ztráta citlivosti, infekce či krevní sraženina. Při precizním provedení a dodržení správné pozákrokové péče je riziko komplikací minimální.

Časté otázky

 • Jak dlouho zákrok trvá? Lip lift trvá zhruba 45 minut.
 • Jedná se o zákrok, který vyžaduje hospitalizaci? Ne, lip lift nevyžaduje pacientovu hospitalizaci, provádí se v lokální anestezii a po jeho dokončení pacient ihned odchází domů.
 • Jak dlouho trvají výsledky lip liftu? Výsledky jsou trvalé. V některých případech je možné, že po delší době (v řádu let) ret začne nabývat svůj původní tvar.
 • Jak dlouho se budu hojit? Celková doba rekonvalescence je 2 až 3 týdny.
 • Jaké je riziko, že mi zůstanou jizvy? Rána v oblasti pod nosem se velmi dobře hojí a je skrytá, proto je riziko vzniku viditelných jizev malé.

Bibliografie

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."