Laserová léčba akné

V jaké fázi se nacházíte?

   
Index spokojenosti 93% Index spokojenosti Založeno na 23 hodnocení pacientů

Akné je onemocnění, které může mít nežádoucí vliv na psychiku člověka a společensky jej znevýhodňuje. Řešením, jak se akné zbavit nebo alespoň výrazně zmírnit jeho projevy, může být ošetření laserem.

Co je to akné?

Akné vzniká jako následek zvýšené funkce mazových žláz a abnormálního rohovatění kolem vlasových folikulů. Vytváří se rohovinná zátka v ústí folikulů, která mechanicky omezuje vylučování nadměrně produkovaného mazu. Maz se hromadí a způsobuje rozšíření folikulů. Tlak mazu vyvolává v okolí mazové žlázy zánětlivou reakci, současně dochází k biochemickým změnám v zadržovaném mazu a k pomnožení bakterií, které jsou v malém množství v kůži běžně přítomné. To vede k zánětlivé reakci v okolí folikulů a mazových žláz a k různě závažným klinickým obrazům akné.

Léčba akné je složitá a vždy musí být komplexní. Na vzniku akné se podílí mnoho faktorů, jako je hormonální dysbalance, zvýšená vnímavost kůže vůči hormonálním změnám (v pubertě, v těhotenství apod.), vrozené dispozice ke zvýšené produkci kožního mazu, ale také psychika, životní styl, osobní hygiena, životní a pracovní prostředí, užívání některých léků či kosmetiky a složení stravy.

Při léčbě akné bývá často využíváno více postupů a typů léčby, jako je například aplikace antibiotik či u žen hormonální antikoncepce, chemický peeling, kryalizace pomocí tekutého dusíku, chirurgické ošetření velkých zánětlivých ložisek apod.

V čem spočívá léčba akné laserem?

K léčbě akné je nejčastěji využíván laser Smoothbeam, kterým lze v průběhu jednoho sezení ošetřit čerstvé projevy akné, preventivně ovlivnit funkci mazových žláz tak, aby nedocházelo k jejich dalšímu zanícení, a zároveň ošetřit jizvy po akné. Působením laseru dochází k omezení funkce zbytnělých mazových žlázek až do hloubky 5 mm pod povrchem kůže. Po laserovém ošetření akné je třeba chránit pokožku před slunečním zářením ochrannými krémy s vysokým UV filtrem (50+) a proto je ideální podstoupit ošetření v zimním období.

Laserová gelová maska

Vhodným doplňkem laserové léčby akné je ošetření laserovou gelovou maskou s aktivací biostimulačním laserem. Hydrogenuhličitanové anionty obsažené v masce spolu s působením biostimulačního laseru pomáhají zklidňovat pleť a hojit zanícená místa.

Jste vhodným kandidátem pro laserové ošetření projevů akné?

Pokud trpíte rozsáhlými projevy akné, či následnými jizvami a rozhodujete se pro laserové odstranění těchto kožních projevů, musíte být realističtí ve svých očekáváních. Nesmíte zapomenout, že tvorba akné je vyvolána mnoha faktory a je tedy třeba k problému přistupovat komplexně. Laserová léčba akné může výrazně zlepšit stav vaší pokožky, ale nemusí odstranit veškeré nežádoucí projevy.

Před ošetřením akné laserem

Při konzultaci prodiskutujte s lékařem vaše očekávání a možnosti. Lékař zhodnotí stav vaší kůže a rozsah postižení. Poté navrhne postup, který je pro vás nejvhodnější. Může naplánovat kombinaci několika postupů za účelem dosažení co nejlepšího výsledku. Více čtěte např. zde.

Průběh laserového ošetření akné

Celý zákrok zabere podle rozsahu ošetřované plochy asi 30 minut. Lehčí formy akné stačí ozařovat v rozestupu 1 měsíce, u velmi závažných forem či akutním průběhu bývá ošetření prováděno i jednou za 14 dní. Na ošetření lehčích forem akné stačí obvykle 3 sezení, u těžších je to pak 4–5.

Anestezie

Lasrová léčba akné není výrazně bolestivá, užívá se místního znecitlivění. Asi hodinu před zákrokem vám bude na ošetřované plochy (obličej, krk, ramena) aplikován znecitlivující krém. Výraznější bolest můžete ovšem pociťovat při ošetřování aktivních ložisek akné.

Po ošetření laserem

Bezprostředně po ošetření akné laserem budou ošetřená místa viditelně zarudlá, nicméně toto začervenání během několika hodin zmizí. Je potřeba chránit pleť před slunečním zářením za pomoci krémů s vysokým ochranným filtrem (50+). Při razantnějším ošetření může začervenání vydržet i několik dnů, výjimečně mohou vzniknout na citlivějších partiích povrchové puchýřky. U disponovaných jedinců může dojít i k vytvoření hnědých stroupků či skvrn, které se obvykle zahojí do 14 dnů. Následující 3 měsíce po ošetření je třeba vyhnout se slunění.

Jaký je výsledek laserového ošetření akné?

K dosažení co nejlepšího výsledku laserové léčby akné  je třeba sezení obvykle třikrát opakovat, v závislosti na stavu pokožky a rozsahu poškození a také je možno využít kombinaci s jiným postupem, velmi často chemickým peelingem. Nezapomeňte, že k dosažení co nejlepšího výsledku v léčbě akné je nutno k problému přistupovat komplexně a dodržet veškerá doporučení lékaře co se týče životního stylu a životosprávy.

Aktualizováno: 21.9.2016

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Doktor ve Vašem okolí   
Zákroky, na které se chystají ostatní